Sayfa 288/1024 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388788 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 2,297 - 2,304 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    https://twitter.com/steve_hanke/stat...70937780088834

#Turkey's annual inflation rate measured for today is 78%
    Ne güzel, bizim için TÜİK'e alternatif enflasyon hesaplayan yabancılar da var.

2.  Alıntı Originally Posted by NYIT Yazıyı Oku
    3 ay önce ispanyadaki kongrede açıklanan fındık rekolte rakamları:
    “Türkiye 640 bin ton, İtalya 108 bin ton, Gürcistan 35 bin ton, Azerbaycan 54 bin ton, ABD 40 bin ton, Şili 22 bin ton, İspanya 14 bin 500 ton, İran 11 bin ton, Çin 8 bin ton, Fransa 4 bin ton, diğerleri 18 bin 500 ton.”
    Bu arada Nutella yı üreten Ferraro TR nin en büyük fındık ihracatçısı Oltan gıdayı almıştı yani TR nin fındığı dünya piyasasında İtalyan markası ile pazarlanıyor..
    Zeytinyağı(bende üreticiyim TR de tesisim var),mermer ve textil de olduğu gibi...
    Fındık konusunda dünyada piyasa yapıcı konuma bir türlü gelemeyişimiz ülkenin bu son derece değerli ürününe tarladan sonraki süreçlerde sahip çıkamayışımız ve sonunda insiyatifi tamamen yabancılara kaptırmamız da bugün içine düştüğümüz ekonomik sıkıntıların bir başka yansımasıdır aslında.. zamanında Cüneyt Zapsu başkanlığında ABD ye fındığı kurtarmak adına giden heyetlerin aslında neyi kurtarmış olduklarının üzerinde düşünmek zamanı geldi de geçiyor belki ..

Özelleştir fiskobirliği ve dertler çözülsün formülü ile bu işte de onyıllar boyunca bir arpa boyu yol alamadığımız gibi ilerleyen zamanda fındık ithalatçısı konumuna bile düşersek hiç şaşırmam.

3. Oooo Sevgili Umutabim hoşgeldin tekrar aramızda görmekten mutluluk duyarız. Bü arada iyi bayramlar. ..

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Amerika'daki fındık üretimi bu yıl 58.000 ton ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Yurt dışında fındık üretiminde kapasite artışı istikrarlı bir şekilde devam ediyor . Unutmayalım ki fındık fiyatı yurt dışı üretiminin artması ile daha da düşebilir. Fındıkta arz fiyatı belirler.
    italyan bir şirketin tekeli fiskobirlik özellikle batırılarak oluşturuldu, çiftinin aldığı para arz fazlası ile falan alakası yok,arz fazlası olunca aradaki tüccar az kazanıyor ,çiftci azda olsa çokda olsa dar bir aralıkda güzelce söğüşleniyor(yılda 8-10 ton fındığı olan bir ordulu olarak yazıyorum) benim şahsen umurumda değil,sıtkım sıyrıldı, her yıl azalan oranda para ederse bunada şahsen sevinirim...

5. Açıklanan rekolte bence yanlış. Maksat bağcıyı dövmek. Adapazarı ve düzcede benim gördüğüm rekolte 3 te 1 aancak çıkar diğer yerleri bilmem. Maalesef bir stratejik ürün daha elden gitti.

6.  Alıntı Originally Posted by tunguska Yazıyı Oku
    italyan bir şirketin tekeli fiskobirlik özellikle batırılarak oluşturuldu, çiftinin aldığı para arz fazlası ile falan alakası yok,arz fazlası olunca aradaki tüccar az kazanıyor ,çiftci azda olsa çokda olsa dar bir aralıkda güzelce söğüşleniyor(yılda 8-10 ton fındığı olan bir ordulu olarak yazıyorum) benim şahsen umurumda değil,sıtkım sıyrıldı, her yıl azalan oranda para ederse bunada şahsen sevinirim...
    Bu belirttiğiniz unsurlar daha çok mikro ekonomik unsurlar. Ben konuyu makro ekonomik olarak değerlendirdim. Zira her işleyişte ne olacaksa mikro bazda olur ve burada bir denge oluşur bu denge sonucu oluşan çıktılar genel anlamda bir üst kademede arz ve talep unsurları olur.
    Mikro ekonomik olarak içeride oligopol veya kartelleşme olması ve bu oyuncuların çok daha geniş pazarda birer oyuncu haline gelmesi pazarın genel arz-talep dengesini ciddi anlamda bozamaz.
    Fındık piyasasının genel sorunu ekonomik açıdan güçlü alıcıların bulunması ve bunların talep üzerinde etkisi olabilir. Eğer gerek alıcı gerek se satıcı benzer güçte olsaydı zaten mikro ekonomik olarak bahsedilen müdahaleler mümkün olmazdı.
    Bu koşullarda zayıf satıcılar ürünün fiyat elastikiyetinin kendileri lehine olduğuna güvenip işlem yapmamalıdırlar. Zira ekonomik açıdan daha kuvvetli olan alıcılar bu yönde atılacak bir adımı oyun teorisi kurallarına göre kendi lehlerine çevirebilecek enstrumanlara sahiptirler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Fındık üreticisinin korumak ve desteklemek için en büyük üretici avantajını kullanarak ton başına işlenmemiş, kabuklu, kabuksuz fındık ihraç vergisi konulabilir.

8. Kilosu vatandaşa yetmiş liraya geliyor . Rekoltesinin dekoltesinin taa bilmem nesine diyorum fiyatları görünce.
    Önceden okullarda bedavaya dağıtılırdı

Abdülselam Özatak
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Sayfa 288/1024 İlkİlk ... 188238278286287288289290298338388788 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •