Sayfa 798/1024 İlkİlk ... 298698748788796797798799800808848898 ... SonSon
Arama sonucu : 8190 madde; 6,377 - 6,384 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bunun amacı olsa olsa diye düşünüyorum, ihracatçı firmaların döviz pozisyonu tutmalarını zorlaştırmak olmalı..

Ha diyeceksiniz ki bir firmanın şu anda gidip de döviz almalarını önleyen nedir?

Belki de yeni bir sınırlamanın ayak sesleridir kimbilir.
    Döviz pozisyonu tutmayan adam bile bu işe gıcık olduysa, tutan ihracatçı kim bilir ne kadar gıcık olmuştur. Dediğim gibi uzlaşmaksa amaç yöntem bu olmamlı. Hele ki ihracatçılar şu aşamada en son madik atılacak kesimken.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bunun amacı olsa olsa diye düşünüyorum, ihracatçı firmaların döviz pozisyonu tutmalarını zorlaştırmak olmalı..

Ha diyeceksiniz ki bir firmanın şu anda gidip de döviz almalarını önleyen nedir?

Belki de yeni bir sınırlamanın ayak sesleridir kimbilir.
    Amaç ihracat geliri dövizin en az %80'inin Türkiye'ye getirilmesini, bankacılık sistemine girişini ve döviz likiditesinde arttırmak. Ancak ihracatçı firmanın bankaya sattığı dövizi hemen ardından satın almasının önünde herhangi bir engel görünmüyor. Bu durumda en önemli gerekçe dövizin Türkiye'ye girişini sağlamak diyebiliriz.

Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    Çocukların fazla eşyası var, oyuncaklar vs iki balkonu kapattıralım dedik, adamlar fiyat vermedi, al sana reel kriz.
    geçen hafta burada yazdım. su motorlarının üstüne komposit malzemeden kulübe yaptıracağım 1 ayı geçti adamlar fiyat veremiyor izmirdeki firma bunlara mal ve fiyat vermiyormuş.
    aynı şey kışlıuk lastikte geçerli hiç bir lalastikçide yeni ürün kışlık lastik yok çünkü firmalar siparişleri teslim etmedikleri gibi fiyatta vermiyorlarmış.

buda peugeotun fiyat listelerinin olduğu sayfa bakın sayfada ne yazıyor.

http://kampanya.peugeot.com.tr/fiyat...332.1536063673
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sırf bu amaçla kaldıraçlar 1:1 yapılmıştı, tekrar 1:19 civarına mı çıktı?. Yukarıda da söyledim evet başlarım kardeş senin faizine de dese hem faiz artışı hem de 100mUSDxkaldıraç kadar para mundar olabilir.
    Yerli fx 1 kaldıraçtı 3 eylülden sonra 10 kaldıraca çıktı.

Bunların yaptığı bildiğimiz rus rületi üstat, devletin kaldıraçlı piyasalarda ne işi var kimin parasını ütecek. Şurda %10 dan fazla bir harekette çok ciddi zarar yazacaklar.
    Yazdıklarım yatırım önerisi değildir akıllı olun kendi aklınız var ona göre, hele trollseniz uzak durun birader aman aman amannn.

5.  Alıntı Originally Posted by elma Yazıyı Oku
    Amaç ihracat geliri dövizin en az %80'inin Türkiye'ye getirilmesini, bankacılık sistemine girişini ve döviz likiditesinde arttırmak. Ancak ihracatçı firmanın bankaya sattığı dövizi hemen ardından satın almasının önünde herhangi bir engel görünmüyor. Bu durumda en önemli gerekçe dövizin Türkiye'ye girişini sağlamak diyebiliriz.
    Sn. elma tebliğde 90 günlük bir süreden bahsediliyor. Banka 90 gün sonunda vergi dairesine kapatma yazısı verecekmiş, Bu sanki satılan dövizin hemen geri alınmasını engelleyici bir mekanizmaya benziyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6. Yeni Tebliğ No: 2018-32/48

İhracat bedellerinin yurda getirilmesi
    MADDE 3 – (1) Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından gerçekleştirilen ihracat işlemlerine ilişkin bedeller, ithalatçının ödemesini müteakip doğrudan ve gecikmeksizin ihracata aracılık eden bankaya transfer edilir veya getirilir. Bedellerin yurda getirilme süresi fiili ihraç tarihinden itibaren 180 günü geçemez. Söz konusu bedellerin en az %80’inin bir bankaya satılması zorunludur.

Siz fazla kompleks düşünüyorsunuz, karar verici ve uygulayıcı kadro "badem bıyıklı", öyle olmayan kalanlarda barınmak için öyleymiş gibi davranıyor.

Bunlar ürkek adımlar, MB'nın yapacağı bir şey kalmadı gibi, onu yapabilir bunu yapabilir diyoruz ama iş şehir efsanesine gidiyor.
    Bu tempoyla sizin kadar karmaşık düşünemiyecekleri için vura kıra sert/yıkıcı kontrolleri getirecekler.

Bu arada size kinaye yapmıyorum, hakikaten görüşlerinizden çok faydalanıyorum, kendi adıma teşekkür ederim.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    İhracat geliri döviz alım belgesine bağlanacak gibi bir laf duydum. Ama şu an işleyişi bu tebliğ kapsamında tam anlamlandıramıyorum. Döviz alım belgesine bağlamak teknik olarak ne anlama geliyor?

Tamamen zihin fırtınası yapıyorum, örneğin ithalatçıyı da döviz satım belgesine bağlaıyıp , bu belgeleri belirli bir kota içinde eşleştirecekler mi?. Yani Döviz alım belgesi ile eşleşmeyen döviz satım belgesi olmayan ithalatçı ithalat yapamayacak gibi. Tamamen zihin egzersizi yapıyorum.
    homo sum humani nihil a me alienum puto

finansal kesim dışındaki firmaların net döviz pozisyon açığı haziran ayında - 215.90 milyar dolar (önceki ay: -217.25 milyar dolar)
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sn. elma tebliğde 90 günlük bir süreden bahsediliyor. Banka 90 gün sonunda vergi dairesine kapatma yazısı verecekmiş, Bu sanki satılan dövizin hemen geri alınmasını engelleyici bir mekanizmaya benziyor.
    İhraç geliri dövizi Türkiye'ye getirmek (getirdiğini ispat için aracılık eden bankaya dövizi satmak) şartı yerine getirildikten sonra elinize geçen TL karşılığı ile iç piyasadan döviz almanıza engel bir durum yok. Dövizi içeriye getirmekle amaçlanan gerçekleşmiş oluyor. Usulen ispat için satmanız isteniyor.

Sayfa 798/1024 İlkİlk ... 298698748788796797798799800808848898 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •