Sayfa 666/1000 İlkİlk ... 166566616656664665666667668676716766 ... SonSon
Arama sonucu : 7999 madde; 5,321 - 5,328 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Bir arkadaşım Alman büyük bir firmanın distribütörlüğünü yapıyor Ekim ortasından sonra € için 6 TL yi $ için 5- 5,3 TL baz alın diye söylediklerini bana söyledi

Yatırım Tavsiyesi Değildir
    demek onlar öyle baz alacaklarmış. onlar adına üzüldüm...
    yatırım tavsiyesi değildir.

2. Ayhan başkan dan bir yorum bekliyoruz konu hakkında...

Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku
    Bir arkadaşım Alman büyük bir firmanın distribütörlüğünü yapıyor Ekim ortasından sonra € için 6 TL yi $ için 5- 5,3 TL baz alın diye söylediklerini bana söyledi

3.  Alıntı Originally Posted by Bayrak Yazıyı Oku

benim de kayınçomun bir arkadaşı bir amerikan şirketinde temizlikçi. yerleri temizlerken şirketin sahibi bir arkadaşıyla konuşarak yanından geçmiş. benden duymuş olmayın, şirket sahibinin yanındakine dolar 1 tl olacak, haftaya şirketi satıp tl alıyorum dediğini duymuş...

4. Yabancı firmaların bu kur mevzularına kafayı takmayın.

Bunların kar marjları çok yüksek. İsterlerse 1eur=1TL'den önümüzdeki 20 yıl boyunca mal basabilirler piyasaya.

İçinizdeki illuminati'yi uyandırmak için ufak bir örnek.

Çok ünlü Avrupalı bir firma her sene sonunda artan 5 tır malzeme kalan stoğu yakıyor belediyenin çöplüğünde. Avrupa'dan gelen bir gözlemci de tüm malın yakıldığını tutanak altına alıyor.

Ben dedim ki neden bunları daha düşük fiyattan piyasaya dağıtmıyorsunuz?

(çok biliyorum ya )

Adam bana bıyık altı güldü. Biz bu zamazingoyu 100TL'ye satıyoruz , ama malzeme maliyeti 2TL.

Seri olarak imal ediliyor. Şimdi biz bu artan sene sonu özel stoğu piyasaya 50TL'den dağıtsak, bir sonraki dönem yeni malları 100TL'den nasıl satacağız?

(malı yok etmezse hem arzı arttırmış oluyor, hem de fiyatı düşürüyor.)

Herif çatır çatır yakıyor 10 milyon eurluk stoğu. Piyasaya 5 milyon eurodan arz edip bir sonraki senenin satışlarını 40 milyon euro baltalamasın diye.

İşine geliyorsa yakar, işine geliyorsa 1EUR=1TL der.

Oyunun kurallarını güçlü olan koyar.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Jun 2018
    İkamet
    RODOSTO
    Gönderi
    1,386
     Alıntı Originally Posted by kızılyıldız Yazıyı Oku
    Ayhan başkan dan bir yorum bekliyoruz konu hakkında...
    yorum filan yapmaz 69 69 der çıkar işin içinden

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yabancı firmaların bu kur mevzularına kafayı takmayın.

Bunların kar marjları çok yüksek. İsterlerse 1eur=1TL'den önümüzdeki 20 yıl boyunca mal basabilirler piyasaya.

İçinizdeki illuminati'yi uyandırmak için ufak bir örnek.

Çok ünlü Avrupalı bir firma her sene sonunda artan 5 tır malzeme kalan stoğu yakıyor belediyenin çöplüğünde. Avrupa'dan gelen bir gözlemci de tüm malın yakıldığını tutanak altına alıyor.

Ben dedim ki neden bunları daha düşük fiyattan piyasaya dağıtmıyorsunuz?

(çok biliyorum ya )

Adam bana bıyık altı güldü. Biz bu zamazingoyu 100TL'ye satıyoruz , ama malzeme maliyeti 2TL.

Seri olarak imal ediliyor. Şimdi biz bu artan sene sonu özel stoğu piyasaya 50TL'den dağıtsak, bir sonraki dönem yeni malları 100TL'den nasıl satacağız?

(malı yok etmezse hem arzı arttırmış oluyor, hem de fiyatı düşürüyor.)

Herif çatır çatır yakıyor 10 milyon eurluk stoğu. Piyasaya 5 milyon eurodan arz edip bir sonraki senenin satışlarını 40 milyon euro baltalamasın diye.

İşine geliyorsa yakar, işine geliyorsa 1EUR=1TL der.

Oyunun kurallarını güçlü olan koyar.
    bunu bizimkiler de yapıyordu eskiden. domatesleri denize döküp domates fiyatını arttırıyorlardı...

bu arada 2 lira maliyeti olan malın fiyatı 100 lira ise kârın fahiş olduğunu anlamak zor değildir ve bu malı bu fiyattan alana benim lugatımda keriz denir...

7.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    bunu bizimkiler de yapıyordu eskiden. domatesleri denize döküp domates fiyatını arttırıyorlardı...

bu arada 2 lira maliyeti olan malın fiyatı 100 lira ise kârın fahiş olduğunu anlamak zor değildir ve bu malı bu fiyattan alana benim lugatımda keriz denir...
    2TL malzeme maliyeti var. Ama ürünün arge maliyeti tabii ki epey yüksek. Ama o ürünü imha etmek sadece malzemeyi ve nispeten düşük olan seri imalat maliyetini yok etmek olduğu için firma için çok bir etkisi yok. Ürün imha edilince belki de 40TL'lik arge maliyeti de imha olmuyor.

Piyasada gelişmiş ülkeler tarafından arz edilen bu tür çok fazla ürün var.

Örneğin piyasaya sürülen 50 dolar ile 1000 dolar arasındaki mikroişlemcilerin aslında çoğunlukla (hepsi değil tabii) aynı ürün olduğunu biliyor muydunuz?. Firma hepsini aynı şekilde üretiyor, düşük fiyatlı olanların hızını kısıyor ve bazı ünitelerini yakarak kapatıyor.

NOT: Bu iş tabii ki domateste olmaz. Yükte hafif pahada ağar, yüksek arge maliyeti olan yığın ürünlerde olur.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Örneğin piyasaya sürülen 50 dolar ile 1000 dolar arasındaki mikroişlemcilerin aslında çoğunlukla (hepsi değil tabii) aynı ürün olduğunu biliyor muydunuz?. Firma hepsini aynı şekilde üretiyor, düşük fiyatlı olanların hızını kısıyor ve bazı ünitelerini yakarak kapatıyor.
    aslında tam öyle değil. litografide kullanılan devre şeması tamamen aynı olsa bile çipin bazı bölümlerinde küçük hatalar oluyor. hatalı bölümler iptal edilip mesela 8 çekirdekli işlemci 4 çekirdekli olarak satılıyor. başka bir durumda da üretilen çiplerin kalite farkından dolayı bazıları yüksek frekansta çalışabilirken bazıları çalışamıyor. fiyat da buna göre belirleniyor...

1980'lerde sinclair zx spectrum bilgisayarlarında hatalı 32 kb bellekler kullanılmıştı. kullanılan belleklerin dörtte biri hatalıydı, yani 32 kb'lık belleğin 8 kb'lık bölümü hatalı, 24 kb'lık kısmı hatasızdı. bunlardan iki adet kullanarak 48 kb'lık bilgisayarları ucuza üretebilmişledi...

Sayfa 666/1000 İlkİlk ... 166566616656664665666667668676716766 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •