Sayfa 753/1000 İlkİlk ... 253653703743751752753754755763803853 ... SonSon
Arama sonucu : 7999 madde; 6,017 - 6,024 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. https://www.youtube.com/watch?v=2LSxEeSg1rQ

Biraz önce yayımlandı:
    Trump: Türkiye'ye karşı çok iyi hisler içindeyim.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Döviz baskılandığında hemen faiz indrimine sarılmanın faizin ileride çok daha fazla artması riskini tetikleyeceğini gördüklerini sanıyorum.

24 Temmuzda yapılan aynı hata ve riskin yanlış hesaplanması sonucu %15 faiz ile durdurulabilecek döviz ilk ayda ne yazık ki Londraya verilen %35 swap faizi + swap kanalının kapatılması ve sonrasında %30 faiz ile devam edilmesine yol açtı.

Artık risksiz yolu seçmek en mantıklı seçim olacaktır. 125 baz puanlık bir ütüleme ile mevcut enflasyonun hemen üzerinde çok cüzzi de olsa bir reel faiz en uygun koruma kalkanıdır.

Bu kalkandan vazgeçmek veya zamanından erken kaldırmak aslında ilerki dönemde faizi ve dövizi daha da yükseltebilecek bazı gelişmeleri tetikleyebilir.

Erdoğan'ın amacı faizi düşürmek, yükseltmek değil. Eğer amacı faizi düşürmek ise 25 Ekim'de mutlaka ama mutlaka o reel faiz kalkanını yerinde tutmak için çaba sarf etmelidir.

Faiz , faiz arttırılarak düşürülür. Bu gerçek en az 3-4 kere yüzümüze tokat gibi vurulmasına rağmen bunu kabullenmemek memleketin orta ve uzun vadeli çıkarlarına hizmet etmez.

Hesap çok açıktır. Ocak ayında enflasyon kafasını çıkardığında vermekten imtina ettiğimiz %3 önden yüklemeli reel faiz , şu anda %30 nominal faiz olarak karşımıza dikildi.

Amaç faizi kalıcı ve istikrarlı olarak düşürmekse yol belli.

Reel faiz vermemekte ısrar edip vaktinden evvel faiz indirimine giden , daha da yüksek faize giden yolu açar.
    şahsi fikrim 125in etki etmeyeceği yönünde, gerçi ben sabit bırakacağını düşünüyorum o ayrı

3.  Alıntı Originally Posted by chinawhite Yazıyı Oku
    şahsi fikrim 125in etki etmeyeceği yönünde, gerçi ben sabit bırakacağını düşünüyorum o ayrı
    125 baz puan çok ciddi bir istikrar sağlayabilir. Zira bu noktadan sonra para politikasında çok yüksek şok faiz artışlarına gerek yok. Artık top maliye politikalarında.

Ama maliye politikalarının sonucunu görene kadar o reel faiz kalkanı lazım. Politikacının ipi ile kuyuya inilmez. Politikacıların mali disiplin ile ilgili taahhütlerini yerine getirip getirmeyeceklerini görmeden o reel faiz kalkanı kaldırılmamalıdır.

Bürokratlar böyle bir yola girdiklerinde yani o reel faiz kalkanını mali sıkılaşmanın sonucunu görüp teyit etmeden kaldırdıklarında hem ekonomiye hem de ironik bir şekilde yine dönüp dolaşıp politikacılara zarar verecek gelişmeleri tetikleyebilirler.

ÜFE %46 olmasaydı belki ben de negatif reel faiz ile kısa bir süre gidilebilir derdim. Ama orada %46'lık bir ÜFE var. TÜFE'ye geçişmek için incecik bir delik bulup geçmeyi bekliyor. İşte reel faiz ve buna bağlı dengelenme o deliği sızdırmaz bir şekilde kapatacak.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    https://www.youtube.com/watch?v=2LSxEeSg1rQ

Biraz önce yayımlandı:
    Trump: Türkiye'ye karşı çok iyi hisler içindeyim.
    2 gün önce tecavüz ederdi, artık sevgiyle düdükleyecek...
    yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    2 gün önce tecavüz ederdi, artık sevgiyle düdükleyecek...
    Suudi bunun yerine bugünkü görüşmeyle açıkça rusu tercih edince bölgede yandaş arama diplomasisi
    Sisi de Moskova gider
    O küre başında çekilen foto da böylece tarih oluuurrr
    Bir varmış 2 yokmuş (suud + mısır ) masalı

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    125 baz puan çok ciddi bir istikrar sağlayabilir. Zira bu noktadan sonra para politikasında çok yüksek şok faiz artışlarına gerek yok. Artık top maliye politikalarında.

Ama maliye politikalarının sonucunu görene kadar o reel faiz kalkanı lazım. Politikacının ipi ile kuyuya inilmez. Politikacıların mali disiplin ile ilgili taahhütlerini yerine getirip getirmeyeceklerini görmeden o reel faiz kalkanı kaldırılmamalıdır.

Bürokratlar böyle bir yola girdiklerinde yani o reel faiz kalkanını mali sıkılaşmanın sonucunu görüp teyit etmeden kaldırdıklarında hem ekonomiye hem de ironik bir şekilde yine dönüp dolaşıp politikacılara zarar verecek gelişmeleri tetikleyebilirler.

ÜFE %46 olmasaydı belki ben de negatif reel faiz ile kısa bir süre gidilebilir derdim. Ama orada %46'lık bir ÜFE var. TÜFE'ye geçişmek için incecik bir delik bulup geçmeyi bekliyor. İşte reel faiz ve buna bağlı dengelenme o deliği sızdırmaz bir şekilde kapatacak.
    125lere filan artık bakmaz bence.. glp opsiyonu da bir miktar var ayrıca..

7.  Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Suudi bunun yerine bugünkü görüşmeyle açıkça rusu tercih edince bölgede yandaş arama diplomasisi
    Sisi de Moskova gider
    O küre başında çekilen foto da böylece tarih oluuurrr
    Bir varmış 2 yokmuş (suud + mısır ) masalı
    Bu kaşıkçı denen usa vatandaşı arabın kaybolması enteresan bi olay.. piyasaya etkileri olabilir gibi..

Ytd..

8.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    125lere filan artık bakmaz bence.. glp opsiyonu da bir miktar var ayrıca..
    GLP opsiyonunu bir para politikası aracı olarak kullanmayacağını sadeleşme planı ile taahhüt etmişti. Bence taahhüt ettiği para politikası çerçevesinde kullanabileceği üst sınır +150 baz puan. Ayrıca GLP kanunen de para politikası aracı olarak kullanılamıyor.
    Çok acil ve belirli bir kuruma/bankaya özel durumlarda devreye girebiliyor.

GLP'yi kullanmayı seçmesi , yabancı yatırımcı gözünde faiz arttırmamaktan dahi daha negatif bir algı yaratabilir.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 753/1000 İlkİlk ... 253653703743751752753754755763803853 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •