Sayfa 3/3 İlkİlk 123
Arama sonucu : 23 madde; 17 - 23 arası.

Konu: Borsa yatırım stratejileri

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Tekrar %50 hisse %50 altına geçtim piyasanın yönüne göre eğer borsa veya hisseler düşerse %10 ve altı düşüşlerde hisselere ekleme yapar maliyet düşürürüm, tam tersi borsa yükselirse de hisse altın oranı %10 dan fazla olduğu zaman biraz satar altın=hisse oranını tekrar eşitleriz.. piyasa belirsiz duruyor kriz etkisinin ne kadar süreceği ve neleri daha çok etkileceği net değil nakit gücü bulunmalı böyle durumlarda full hisse girmek gerçekten zor biraz da yürek ister

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Aldığımız bir hisseyi 3-5 yıl zorlanmadan tutabilecek bir güçte olmadığımız da hisse senedi piyasası gerçekten riskli, uzun vade her türlü krizde bile hisse satmadan hayatını idame ettirenlar hatta düştükçe alım yapacak kadar da güçlü nakiti olanlar krizlerden 2-3 bilemedin 5 yıl sonra servetlerini katlama imkanınsa sahip olabiliyorlar.

Bu sebeple %50 altın %50 hisse mantığı bence çok önemli borsa ne kadar düşerse düşsün nakit akışını olumsuz etkilemediği sürece kaybedilmiş hiç bir şey olmuyor, ful malda olunca acil bir duırumda pozisyonları zararla kapatmak zorunda kalınabiliyor.

Önemli olan ful mal almak değil nakit akışımızı bozmayacak şekilde alım yapmak ve %50 altını da %10-20-30 düşüşlerde mal almak için kullanmak ve uzun vade bekleyebilmek, tabi bunun yanında temettü ağırlıklı olur ise düşen piyasalarda bile nakit akışı arttırabiliriz.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Bu topiği okuyan tecrübeli deneyimli veya yeni fikri olan arkadaşlar da buraya stratejilerinizi yazarsanız karşılıklı bir değerlendirme yapma imkanımız olur, kendi stratejimizi de geliştirebiliriz, önemli olan iş strateji belirlemektir, yoksa sabah al akşam sat olmuyor bu işler, bu işin mantığını öğrenmemiz gerekiyor, tasarruf, birikim, yatırım ve sabır olmadan olmuyor, akıl akıldan üstündür demişler, rüzgarda uçup giden yaprak gibi olmayalım, kökü derinlerde sağlam ve olgun meyve veren bir asil ağaç gibi olalım, saygılar...

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Son 1 aydaki %50 altın-gümüş-krypto(yani nakit) %50 hisse yatırım stratejisi ile yaklaşık %15,5 kardayım an itibariyle.

Full hisseye girmek bence biraz açgüzlülük oluyor ve ciddi risk taşıyor.

%50-%50 portföy belki daha az kar getirebiliyor büyük yükselişlerde ama zarar da daha az oluyor ve ayağımız yere daha sağlam basıyor.

Piyasanın her zaman 2 taraflı ihtimaline karşı her zaman hazır olmanın yolu yatırım sermayesi kadar altını kenarda tutmaktır. Yatırımlardaki olası düşüşlerde altınlar ile alım yapılarak güzel maliyet düşürülebiliyor.

Kısacası yatırımlarımız nakitimizi de büyütmeli nakit yoksa krizlerden sağ salim çıkılamıyor malesef..

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Yeni bir geliştirme yaptım, artık hisse satmayacağım amacım mümkün olduğu kadar risksiz bir şekilde hisse senedi toplamak.
    (tabi performansını beğenmediğimiz bir hisseyi satıp daha uygun başka bir hisseye geçilebilir önemli olan paranın hisse senedinde olması)

%50 altın(gümüş-krypto) %50 hisse olacak şekilde devam

Aylık alımlarda %50=%50 dengesini eşitleyecek şekilde yapmaya devam

Hisselerde %10 ve üzeri düşüş olursa altın bozup hisse alırım. Bugüne kadar Hisse tekrar yükselirse satıp tekrar altına geçiyordum bundan sonra hisse yükselse bile satmıyorum yalnızca yeni aylık alımları altın yaparak dengeyi yeniden sağlamaya çalışıyorum.

Her ay sonu herhangi bir gün kar alma yapıyorum, bunun için toplam portföy son ay %10 ve üzeri kar etmiş olmalı toplam karın yarısını alıyor diğer yarısını sermayede bırakıyorum. Gerçi bu ay %16 karın tamamını sermayede bıraktım kar almadım ama ileride ara ara alabilirim. Kar almayı yalnızca altından yapacağım hisselere dokunmuyorum.

Tüm bunları yaparken altın oranını mümkün olduğu kadar güçlü tutmaya çalışıyorum onun için alımlarda çok acele etmeye gerek yok. Nakitsiz kalmamak lazım..
    Son düzenleme : AhiOsman54; 07-04-2020 saat: 14:52. Sebep: açıklama

6. Borsa hakkında kısaca bende birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Borsa, ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alınıp satıldığı kurumsal bir piyasadır. Ne demek şimdi bu!!!

Ortada bir satıcı var, bir alıcı var, bir tane de aracı var. İşte borsa piyasası, bu teşkilatın genel adıdır. Borsa hakkında tüm ayrıntılı bilgileri bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    2020 yılında tamamen borsa yatırım fonlarına geçmiştim, güzel kazançlar elde ettik
    ancak bazı hisseler 2-3 katına ve hatta daha fazlasına kadar yükseldiler böyle yükselişleri kaçırdık.
    Bu sebeple 2021 yılında tekrar bireysel hisse alımları yaptım,
    beğendiğim şirketlerden bir portföy oluşturdum.
    Tüm sermayemin %30'unu Borsa %70'ini de altın-gümüş-nakit olarak belirledim.
    1-2 yıl bazı işlerim için nakit ihtiyacı olacağından nakit oranını yüksek tuttum.

aylık gelirlerden ayırabileceğim birikimlerin %30 unu borsaya ekliyorum, %70 ini altın-gümüş ve nakitte tutacağım.
    borsada al sat yapmayacağım, beğendiğim şirketlere ekleme yapıp uzun vade bekleyeceğim.
    şirket büyüdükçe büyürüm, batarsa da batarım şeklinde,
    batacağını düşündüğüm şirketi de kimseye satmak istemem
    yalnızca olağanüstü durumlarda ihtiyaç halinde satabilirim
    sermayenin tamamını riske atmadığım için çok rahatım fiyat hareketleri sıkıntıya sokmuyor
    Borsada gerçek para uzun vadeli yatırımdan geliyor bugüne kadar ki tecrübelerim bunu gösteriyor,,
    son olarak tüm hisseleri mkk'nın sitesine girerek bloke ettim,
    açığa satışlarda bankalar ve aracı kurumlar kullanamasın diye
    uzun vadeci tüm yatırımcılara da tavsiye ederim
    2021 yılının ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.
    Stratejilerinizi paylaşırsanız memnun oluruz, değişmeyen tek şey değişimdir, yeniliklere açığız her zaman..
    saygılar...

Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •