Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 23 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Borsa yatırım stratejileri

1. Borsa yatırım stratejileri

Değerli Hissenet forumdaşları;

Burada birbirimizin tecrübelerinden istifade edebilmek, öğrendiklerimizi paylaşabilmek amacı ile bu konuyu başlatıyorum. Forumu biraz araştırdım fakat benzer bir konu göremedim eğer var ise konuyu kapatacağım orada devam ederiz...

Benim sanırım 2012 yılları arasında ilgilenmeye başladığım borsa ile ilgili kısa ve öz tecrübelerim şunlardır;
    1- Uzun vadeci düşünmek şart.... günlük ya da kısa vadeli al-sat yaparak kazanmak çoğu zaman zarar sürükler. Bir iki hisseden kazandıktan sonra eninde sonunda kaybeden bir hisseye sermayeyi gömmek zorunda bırakıyor. Kazanılan karlar anında yok oluyor kaçınılmaz olarak.
    2- Ekside iken mutlaka stop loss( herkesin kendi belirleyeceği risk değerlendirmesi ile (bence en az %3, en çok %10 gibi) yapılması çok önemli görüyorum... (EKGYO 4 TL li fiyatlardan 1,7 ve altına kadar düşmesi gibi şirket iyi de olsa bazen düşüşler engellenemiyor)
    3-artıda iken herkesin kendi hedefi doğrultusunda belirleyeceği fiyata kadar bekleyebilmeyi çok yararlı görüyorum. zira küçük karı görüp çıkmak bazen büyük karların kaçırılmasına neden oluyor.
    4- son olarak da hissede artıda iken de olsa hissede düşüş veya düzeltme yaşanırsa herkesin kendi belirleyeceği oranlarda stop loss yapmak ve hissenin tekrar yukarı dönme noktalarında stop loss alarak tekrar hisseye girmek ki en zoru bu ama duygulardan arındırılarak soğukkanlılık ile yapılabilirse optimum yarar sağlayacaktır. düzeltme sonrası yükseliş trendi devam edebilir nerelere kadar da gideceği belli olmaz..aynı şekilde düşüşlerinde nereye kadar olabileceği belli olmaz..
    Not: tabi bu maddeler şirket ile ilgili çok olağanüstü kötü bir durum yaşanmadığı takdirde uygulanmalıdır, bariz şekilde şirketin sıkıntıya düşmesi halinde yapılacak tek şey o hisseden fırsat verirse uzaklaşmak ya da dua etmek olacaktır. temeli sağlam şirketlere ağırlık vermek çok önemli..

Sizlerde edinmiş olduğunuz tecrübeleri paylaşırsanız sevinirim. Yukarıda yazdıklarıma karşı antitez yazabilirsiniz belki daha doğru ve faydalı yöntemler öğrenmemize vesile olur, herkese hayırlı bol bereketli kazançlar...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

2. Zor bu işler
    Öyle mektepli olmayla da olmuyor
    PARA her daim tekniği bozar.
    GÖLGE ADAM neyi görmemizi istiyorsa onu görürüz. (Misal buzdağı)

GÖLGE ADAM hisse grafiğinden ters omuz baş formasyonunu gösterir bodozlama gireriz. sonu fiyasko

GÖLGE ADAM indikatör çalışmıştır hissenin tüm göstergeleri al veriyor. Belki kısa vadede biraz ümitlendirir. sonu fiyasko

GÖLGE ADAM taşıdığı hisseyi misal 12 liradan 5 liraya düşürmüştür. Bizde malûm balık dürtüsüyle Ooo hisse nereden nereye geldi der 5 liradan bodozlama gireriz. Bir bakmışız hisse 1 liranın bile altına gelmiş. Sonu fiyasko

GÖLGE ADAM yine sahnede
    Bu sefer en çok yükselen hisseler penceresini takip edenler müşteridir.
    Beyimiz hisseyi % 3 yukarı taşıyarak vitrin yaptırmıştır. Bodozlama gireriz, gün sonu hisse belki de taban kapatmıştır. son yine fiyasko

Vs..... Örnek çok

Borsada para kazanmakta aslında zor değil
    Peki bu işin püf noktası ne mi
    Cevap çok net
    İki sihirli kelime
    DAĞITILAN
    TOPLANAN
    Eğer ki siz bir hissenin lot marjının arz yönünde mi yoksa talep yönünde mi olduğunu tahmin etme kabiliyetine sahip iseniz ve de sabırlı iseniz sizde kazanmaya başlarsınız.

Burada birazda hisse ekosistemini iyi tanımak lazım
    Ne yapacağımızı tekrar edersek
    Hissenin toplandığını düşünüyorsanız sizde toplayın
    Aksine hissenin dağıtıldığını düşünüyorsanız hiç bulaşmayın. Tecrübe olsun diye sadece takip edin.

(Bknz yukarıda)
    GÖLGE ADAM bir hisseyi speküle ediyorsa o hisse muhtemelen dağıtım hissesidir. Son sahibi siz olmayın

Devam edecek

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by mutemet Yazıyı Oku
    Zor bu işler
    Öyle mektepli olmayla da olmuyor
    PARA her daim tekniği bozar.
    GÖLGE ADAM neyi görmemizi istiyorsa onu görürüz. (Misal buzdağı)

GÖLGE ADAM hisse grafiğinden ters omuz baş formasyonunu gösterir bodozlama gireriz. sonu fiyasko

GÖLGE ADAM indikatör çalışmıştır hissenin tüm göstergeleri al veriyor. Belki kısa vadede biraz ümitlendirir. sonu fiyasko

GÖLGE ADAM taşıdığı hisseyi misal 12 liradan 5 liraya düşürmüştür. Bizde malûm balık dürtüsüyle Ooo hisse nereden nereye geldi der 5 liradan bodozlama gireriz. Bir bakmışız hisse 1 liranın bile altına gelmiş. Sonu fiyasko

GÖLGE ADAM yine sahnede
    Bu sefer en çok yükselen hisseler penceresini takip edenler müşteridir.
    Beyimiz hisseyi % 3 yukarı taşıyarak vitrin yaptırmıştır. Bodozlama gireriz, gün sonu hisse belki de taban kapatmıştır. son yine fiyasko

Vs..... Örnek çok

Borsada para kazanmakta aslında zor değil
    Peki bu işin püf noktası ne mi
    Cevap çok net
    İki sihirli kelime
    DAĞITILAN
    TOPLANAN
    Eğer ki siz bir hissenin lot marjının arz yönünde mi yoksa talep yönünde mi olduğunu tahmin etme kabiliyetine sahip iseniz ve de sabırlı iseniz sizde kazanmaya başlarsınız.

Burada birazda hisse ekosistemini iyi tanımak lazım
    Ne yapacağımızı tekrar edersek
    Hissenin toplandığını düşünüyorsanız sizde toplayın
    Aksine hissenin dağıtıldığını düşünüyorsanız hiç bulaşmayın. Tecrübe olsun diye sadece takip edin.

(Bknz yukarıda)
    GÖLGE ADAM bir hisseyi speküle ediyorsa o hisse muhtemelen dağıtım hissesidir. Son sahibi siz olmayın

Devam edecek

Redmi Note 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Tesekkurler yorum için, devamini da bekleriz memnuniyetle...
    söylediklerinize ilaveten; her ihtimale karsi stop loss icin hazir beklenilmesi gerekir, zira dediginiz gibi hisse dagitilmaya başladığını farkedemeyenler yuzde 3-5 ten daha fazla zarar yazmasinlar yoksa sermaye eriyip gider...
    Ayrica toplanma ve dagitilmayi anlamak ciddi tecrube ister , ben anlayamiyorum mesela, destek direnc veya dip noktalarindan stop loss ile birlikte beklerim, bazi hisseleri yukardanda alabilirim yukselen trend bozulmadikca ayni stop loss mantigiyla...artida ise beklerim stop losu biraz daha acarim zarar yazmadigi muddetce hissenin saglamligina hacmine ve yonune gore degisir tabi...

GM 8 d cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

4. Aklima gelen diger husulari da yazarak devam edelim;
    1- her zaman en kotu senaryonun gerceklesebilecegi ihtimalini hesaba katarak tedbirimizi almamiz gerekiyor ve bir planımız mutlaka olmali...
    2- piyasaya kafa tutmak gibi bir yanlisa düşmemek sart , piyasa fiyatini begeniriz begenmeyiz ama kabullenmek gerekiyor, piyasada "bana gore" diye bir sey yok, piyasa bir fiyat belirlediyse mutlaka bir nedeni vardir.
    3- tüm kaynaklari borsada tutmamak ve borsadaki kaynagimizi da yek bir yerde degil alternatif seceneklerde dagitmak daha faydali...

GM 8 d cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

ayı piyasasında stratejim: büyük yüzdeli düşüşlerde kademeli alıp bu düşüşlerin çıkışlarında %2-3 karı gördüğüm kısmını satmak
    boğa piyasasında stratejim: tekniği olgunlaşmış,temel analizi iyi sağlam hisselerden bir portföy oluşturup üzerine oturmak.

6.  Alıntı Originally Posted by cihan17 Yazıyı Oku
    ayı piyasasında stratejim: büyük yüzdeli düşüşlerde kademeli alıp bu düşüşlerin çıkışlarında %2-3 karı gördüğüm kısmını satmak
    boğa piyasasında stratejim: tekniği olgunlaşmış,temel analizi iyi sağlam hisselerden bir portföy oluşturup üzerine oturmak.
    ayı piyasasındaki stratejini ben de uyguluyorum ama düşüşlerden sonraki yükselişlerde eğer artıya hala gelmediysem bir satış yapmam, artıda olduğumda %2-3 ve daha üzerindeki kar kadar satıp düşerse lot sayısını artırmak için yeniden alıyorum.. yükselmeye devam ederse elimdekilerle devam ederim. ekside kalırsam da hissenin temeli sağlamsa ortalama düşürüp beklerim... %10 dan fazla zararı görürsem çıkarım, takibe devam eder yukarı dönmeye başladığında kademeli alımlarla tekrar alabilirim. ama genelde %10 ve daha fazla düşen hissenin toparlaması ciddi bir zaman alıyor maalesef...

7. Yatırım olarak sadece borsadan borsadaki şirketlerden bahsediyoruz ama aslında eğer altyapısı doğru kurulursa borsa dışı yeni kurulacak yada kurulmuş başarılı ama büyümek için sermayeye ihtiyacı olan işletmelere de ortak olabiliriz. tabi bu biraz ekonomik altyapı yüksek çalışma disiplini gerektiriyor.

Örneğin bir arkadaşımız güvendiğimiz biri uzman olduğu bir iş dalında kendi iş yerini açacak ve belli bir sermayeye ihtiyaç duyuyor, aramızda anlaşarak yuzdelik dilimler halinde ortak olabiliriz tabi mali gücümüz nispetince... bu tip yatırımlar çok daha ciddi karlar getirebiliyor eğer altyapısı düzgün kurulursa tabi. yani söz konusu iş borçlanmadan ya da çok cüzi borçlarla kurulmalı, işletmenin en az 1 yıl dayanabileceği nakit veya benzeri gücü olmalı, gelir giderlerin disiplinli bir şekilde ayarlanması, pazar potansiyeli, kira ve diğer maliyetlerin hesaba katılması vs. tabi biraz zor ama yapabilen için ciddi karlı yatırım olarak görüyorum.. tabi ortaklık yapacağımız arkadaşımızın kaypak olmaması, sözünün eri olması, çalışkan ve cesaretli olması gibi kriterlerde var... mali açıdan güçlü girilen ve alanında uzmanlığımızın bulunduğu alanlarda başarılı olmak mümkün... bu da bir fikir olarak burada dursun istedim...iyi geceler...

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Kesinlikle katılıyorum.
    Son bahsettiğiniz yatırım, doğru kişi, doğru zaman ile hiçbir yatırıma benzemez.
    Borsa, halktan alınan ucuz kredidir. Açıldıktan sonra dibe vurursa iyi getiri sağlayabilir.
    Faiz, halktan alınan ucuz kredidir.
    Döviz, karşılıksız basılan, kendini koruma yatırımdır.

Ama bahsettiğiniz olay bulutlara da çıkarabilir, köprü altına da düşürebilir

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •