Değerli Hissenet forumdaşları;

Burada birbirimizin tecrübelerinden istifade edebilmek, öğrendiklerimizi paylaşabilmek amacı ile bu konuyu başlatıyorum. Forumu biraz araştırdım fakat benzer bir konu göremedim eğer var ise konuyu kapatacağım orada devam ederiz...

Benim sanırım 2012 yılları arasında ilgilenmeye başladığım borsa ile ilgili kısa ve öz tecrübelerim şunlardır;
1- Uzun vadeci düşünmek şart.... günlük ya da kısa vadeli al-sat yaparak kazanmak çoğu zaman zarar sürükler. Bir iki hisseden kazandıktan sonra eninde sonunda kaybeden bir hisseye sermayeyi gömmek zorunda bırakıyor. Kazanılan karlar anında yok oluyor kaçınılmaz olarak.
2- Ekside iken mutlaka stop loss( herkesin kendi belirleyeceği risk değerlendirmesi ile (bence en az %3, en çok %10 gibi) yapılması çok önemli görüyorum... (EKGYO 4 TL li fiyatlardan 1,7 ve altına kadar düşmesi gibi şirket iyi de olsa bazen düşüşler engellenemiyor)
3-artıda iken herkesin kendi hedefi doğrultusunda belirleyeceği fiyata kadar bekleyebilmeyi çok yararlı görüyorum. zira küçük karı görüp çıkmak bazen büyük karların kaçırılmasına neden oluyor.
4- son olarak da hissede artıda iken de olsa hissede düşüş veya düzeltme yaşanırsa herkesin kendi belirleyeceği oranlarda stop loss yapmak ve hissenin tekrar yukarı dönme noktalarında stop loss alarak tekrar hisseye girmek ki en zoru bu ama duygulardan arındırılarak soğukkanlılık ile yapılabilirse optimum yarar sağlayacaktır. düzeltme sonrası yükseliş trendi devam edebilir nerelere kadar da gideceği belli olmaz..aynı şekilde düşüşlerinde nereye kadar olabileceği belli olmaz..
Not: tabi bu maddeler şirket ile ilgili çok olağanüstü kötü bir durum yaşanmadığı takdirde uygulanmalıdır, bariz şekilde şirketin sıkıntıya düşmesi halinde yapılacak tek şey o hisseden fırsat verirse uzaklaşmak ya da dua etmek olacaktır. temeli sağlam şirketlere ağırlık vermek çok önemli..

Sizlerde edinmiş olduğunuz tecrübeleri paylaşırsanız sevinirim. Yukarıda yazdıklarıma karşı antitez yazabilirsiniz belki daha doğru ve faydalı yöntemler öğrenmemize vesile olur, herkese hayırlı bol bereketli kazançlar...