Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
Arama sonucu : 23 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Borsa yatırım stratejileri

1.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    Kesinlikle katılıyorum.
    Son bahsettiğiniz yatırım, doğru kişi, doğru zaman ile hiçbir yatırıma benzemez.
    Borsa, halktan alınan ucuz kredidir. Açıldıktan sonra dibe vurursa iyi getiri sağlayabilir.
    Faiz, halktan alınan ucuz kredidir.
    Döviz, karşılıksız basılan, kendini koruma yatırımdır.

Ama bahsettiğiniz olay bulutlara da çıkarabilir, köprü altına da düşürebilir
    evet kesinlikle risk var, onun için her zaman diyorum en kötü ihtimalin gerçekleşmesi halinde ceketimizi alıp gidebileceğimiz 0 borçla kapatabileceğimiz bir mali altyapı olmalı, borçlanarak faizli kredilerle kurulan işyerleri bazen her şeyi doğru yapsalar bile yürüyemeyebiliyor, onun için risk analizi yapmak en kötü ihtimalde neler olabileceğini düşünüp ona göre temkinli hareket etmek şart...
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

2. Kafein mi kront mu desem ne dersiniz, sn mohikan?

3.  Alıntı Originally Posted by semiz Yazıyı Oku
    Kafein mi kront mu desem ne dersiniz, sn mohikan?
    Teknikci Sonmohikanla karistirdiniz beni herhalde ben hic bir sey demem duruma gore hareket ederim, saygilar,

GM 8 d cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir... Başarı bir yolculuktur ve hiç bir zaman bitmez, asıl başarı yolda kalabilmektir...

4. Evet uzunca bir zaman sonra tekrar bir şeyler yazayım dedim.. Malum yeni tecrübeler bilgiler edindik... Eski stratejilerin çoğu çöp oldu.. Şu anda uzun vade hatta uzun vade demeyeyim ömürlük yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorum.. Al sat işi uzmanların ve gün içerisinde devamlı ekran başında olan profesyonellerin işi olduğunu düşünüyorum. Şu anda uyguladığım strateji şu şekildedir..

1- Karlılığı devam eden (mümkünse artan ama bu yıl pek fazla olmadı) ve Temettü veren temettü verimi yüksek olan ve borç oranı düşük olan şirketlerden alıyorum ve asla satmıyorum.
    2- Aldığım hissesenedi kadar diğer tarafta altın alıyorum vu altın hisse oranını eşit tututyorum. Hisse fiyatı düşerse altından bozdurup daha ucuza aynı hisseden alıyorum. Böylece ani kriz savazş afet vb. durumlarda hazırlıklı olmuş oluyoruz.
    3- hisse temel olarak bozulduğu için düşerse de yalnızca o hisseden alım yapmayı bırakıyorum, ancak her halukarda hisseyi satmıyorum.. Şirket belki kısa süre içerisinde toparlayabilir. çok daha iyi yerler gelebilir. temel olarak düzelme olursa tekrar alıma başlıyorum.

Bu yıl şubat ayından itibaren uygulamaya çalıştığım sistemle biraz da nasip şanseseri diyebiliriz ama güzel karlar kazandık.

Mesela;
    Petun 5,69 maliyetle %39 karda
    Aselsan 16,9 maliyetle %13 karda
    Eregli 5,82 maliyetle %42,46 karda
    altın 249 maliyetle %8,59 karda
    Gümüş 3,02 maliyetle %3,57 karda devam ediyor..

Aylık alım yapıyorum mesela şu an portföyde altın oranım %30 larda olduğundan %50-%50 oluncaya kadar altın almaya devam ederim...
    Ömürlük bir sistem acil durumlarda altın ile ihtiyaçları görebiliyoruz. Veya ucuza hisse alabiliyoruz fırsatları değerlendirebiliyoruz. Fiyatların düşmesi veya çıkması iki türlü kazanç sağalyacağı için çok fazla stres yaşatmıyor.. genel olarak böyle diyebilirim... Eleştrilerinizi ve yorumlarınızı beklerim belki daha güzel stratejiler geliştirebiliriz... saygılar..

5. Sn mohikan054,
    Topiğinizi okudum.Bence siz son iletinizle bir bankanın hisse ağırlıklı bir fonunu yönetecek strateji uyguluyorsunuz.Böyle fonların hedefi reel faizlerden biraz yüksek ancak kesinlikle düşük olmayacak şekildedir.Çünkü büyük oranlı alışların risk düzeyi düşük olmalıdır.1990 dan beri borsayı izleyen bir kişi olarak bir önerim olacak.Metastock 11 gibi bir borsa grafik yazılımı edinip buraya data indirmeniz ve borsanın genel gücünü hesap etmeniz iyi olacaktır.
    Peki bu nasıl olacaktır?Bu günkü işlemlerle örneğin 250 hisse değer kazandı.125 hisse de düştü.99 hisse de aynı kaldı.250-125=+ 125.Aynı kalan hisseleri değerlendirmeye almıyoruz.Eğer artan hisseler daha çoksa bu olumlu bir gün,düşenler daha fazla ise negatif bir gündür.Bu basit bir mantıkla doğrulanabilir.Yine aynı şekilde boğa piyasalarında gittikçe daha çok hisse 1 yıl önceki fiyatından daha yüksek,ayı piyasasında ise gittikçe daha çok hisse 1 yıl önceki fiyatından daha düşük fiyatla işlem görür.Bunu metastock'a bir tarama olarak yazıp tarihi zirveleri yeşil,tarihi dipleri de kırmızı olarak çizip aynı miktar data ve aynı y ekseninde çizerseniz görünüm şöyledir.
    Yeşil grafik kırmızı grafiği kesip yukarı geçmişse borsa kuvvetli...
    Kırmızı grafik yeşil grafiği yukarı geçmişse borsa güçsüzdür.
    Borsa güçlü iken belirlediğiniz strateji ile hissede long,zayıf iken short olunuz.Anlattığım tip grafikleri çizebilmek için Yaşar Erdinç'in yatırım ve teknik analiz kitabını inleyebilirsiniz.
    Son düzenleme : diskriminant; 21-12-2019 saat: 23:43. Sebep: imla düzeltmesi

6. t.z-td.jpg
    Resim anlattığım olayla ilgili

7.  Alıntı Originally Posted by diskriminant Yazıyı Oku
    t.z-td.jpg
    Resim anlattığım olayla ilgili
    teşekkür ederim düşünceleriniz için... değerlendirmek incelemek lazım...

Ben son paylaşımımda aldığım hisseyi asla satmıyorum demiştim ancak bu kuralı biraz değiştirdim, artık %50 karda ana paramın yarısını veya %100 arda ana paramın tamamını çekerek sonsuz vade bekliyorum.. yani karı bırakıp ana parayı çekerek zarar riskini minimize ederek uzun vade bekliyorum... tabi ağırlıklı olarak düzenli temettü veren karlılığı güzel şirketler olacak şekilde... %50 civarı altın, nakit mevduat vb. olacak şekilde olması gerekiyor.. şimdilik böyle devam ediyorum.. neticede uzun vade ve döenmsel getiri veren temettü şirketleri her zaman daha kazançlı ve düşük riskli olacaktır diye düşünüyorum

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    2 haftadır evdeyim borsa ile çok daha yakından ilgilenme fırsatı oldu.. Kendime göre stratejiler geliştirdim yeni bir şeyler öğrenince devamlı güncelliyorum tabi kendimi..

Son büyük düşüşlerde %10 ve %20 düşüşlerde ilk yatırdığım kadar alım yaparak maliyet %10 ve altında tutmaya çalıştım, bundan sonra da yapmaya çalışacağım strateji bu olacak. Ve çoğundan kara geçip ana paranın bir kısmını çekerek maliyetleri daha düşürmüş olduk.

Maliyet düşürebilmek için sepet yapmak gerekiyor tek bir hisseye yüklü girildiği zaman aynı oranda sermaye koyamayacağımız için maliyet düşürme imkanı olmuyor, bu sebeple ilk alışlarda küçük miktarlarda ve farklı hisselerden almak daha mantıklı. Düşenlerden aynı miktar alarak maliyeti %10 altında tutmaya çalışıyorum ki bir tavan da maliyeti kurtarabilelim. örneğin ilk alım 300 tl, 2. alım da 300 tl ttekrar düşerse 600 tl, tekrar düşerse 1200 tl gibi ekleme yapılırsa çok güzel maliyet düşürülüyor tabi belli bir noktadan sonra sermaye zayıflarsa maliyet düşürme işini bırakmak gerekebilir, ama bence 4 defa %10-20 düşüşler çok fazla olmaz olursa da temeli sağlam şirketler için ucuz fiyat olur, zararın çıkması kolaylaşır.

Son olrakda en az %20 altın-nakit bulunmalı bo oranı sonsuza kadar kullanmak iyi olabilir, bugün sağlam dediğimiz bir çok şirket nakit gücü olmadıpından çok zor durumlara düştü veya düşmek üzere, ne olursa olsun %30 dan fazla borçluluk olmamalı ve knarda mutlakada altın-nakit bulunmalı... krizlerden sağ salim çıkabilmek için şart..

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •