Sayfa 310/611 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410 ... SonSon
Arama sonucu : 4886 madde; 2,473 - 2,480 arası.

Konu: PGSUS - Pegasus

1.  Alıntı Originally Posted by raistlin39 Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary,

Geçen ayki trafik verileri de buna benzer gelmişti, siz olumlu karşılamıştınız. Yabancının artması, yerlideki kaybı karşılar demiştiniz. Bu ayki trafik verileri de sizce aynı doğrultuda mı, yoksa bir kötüleşme var mı?

Saygılar...
    Bana sormadınız fakat yeri gelmişken görüşümü belirteyim , yanlışlık varsa lütfen düzeltiniz

Aylık verilerde özellikle ASK'ların (Arz edilen koltuk x kilometre mesafe) oransal değil miktarsal kısımları yani yüzde değişimlerini değil birim adet değişim miktarlarınızı kontrol etmenizi öneririm.

İç hatlar Mayıs19/Mayıs18 ASK (m km) 815 / 1.064 (249 m km birim azalış)
    Dış Hatlar Mayıs19/Mayıs18 ASK (m km) 2.175 / 1.773 ( 402 m km birim artış )

Tabii bunlar arz edilenler mühim nokta doluluk oranları , eğer doluluk oranlarında geçen döneme göre benzer rakamlar geliyorsa buradan gelirin artacağını öngörebilirsiniz. Mayıs için şahsi beklentimden kötü olmakla beraber , gelir kaybı yaşandığını sanmıyorum ( kişisel fikrim - kendinizin analiz etmesini öneririm)

2.  Alıntı Originally Posted by raistlin39 Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary,

Geçen ayki trafik verileri de buna benzer gelmişti, siz olumlu karşılamıştınız. Yabancının artması, yerlideki kaybı karşılar demiştiniz. Bu ayki trafik verileri de sizce aynı doğrultuda mı, yoksa bir kötüleşme var mı?

Saygılar...
     Alıntı Originally Posted by tabudo Yazıyı Oku
    Bana sormadınız fakat yeri gelmişken görüşümü belirteyim , yanlışlık varsa lütfen düzeltiniz

Aylık verilerde özellikle ASK'ların (Arz edilen koltuk x kilometre mesafe) oransal değil miktarsal kısımları yani yüzde değişimlerini değil birim adet değişim miktarlarınızı kontrol etmenizi öneririm.

İç hatlar Mayıs19/Mayıs18 ASK (m km) 815 / 1.064 (249 m km birim azalış)
    Dış Hatlar Mayıs19/Mayıs18 ASK (m km) 2.175 / 1.773 ( 402 m km birim artış )

Tabii bunlar arz edilenler mühim nokta doluluk oranları , eğer doluluk oranlarında geçen döneme göre benzer rakamlar geliyorsa buradan gelirin artacağını öngörebilirsiniz. Mayıs için şahsi beklentimden kötü olmakla beraber , gelir kaybı yaşandığını sanmıyorum ( kişisel fikrim - kendinizin analiz etmesini öneririm)
    Şurası net...Mayıs ayında yeni havalimanı etkisi ile ilk 4 aya göre daha iyi bir performans beklerken, tam tersi oldu ve Mayıs verileri ilk 4 ay ortalamasına göre daha kötü gerçekleşti...en azından ben daha iyi bekliyordum.

Öte yandan Ramazan günleri, geçen yıla göre bu sene Mayıs’ta 10 gün daha fazlaydı...bildiğiniz üzere ramazanda uçuşlar azalır,,,belki bu faktörü ben ve diğer oyuncular biraz göz ardı ettik.

Sonuçta, Ramazan etkisi nedeniyle Haziran verileri de geçen yıla göre daha avantajlı,,,üstelik seçim hareketi de oldu..( Haziran da rekor kuran turist sayılarını da unutmayalım)..bu nedenle Haziran da yıldan yıla yolcu sayısı ilk kez artı verebilir bu yıl..bu durum çok olumlu etki edebilir fiyata.

Not: fiyatlama ve net kar etkisi ayrı bir hikaye,,,yani yolcu sayısı azalsa da fiyatlama sayesinde net kar marjı daha iyi gelebilir...yakıt fiyatları 2. Çeyrekte genelde düşük seyretti.

Şahsen Haziran’da da %5 den fazla yolcu sayısı düşüşü ciddi hayal kırıklığı yaratır bende.

3. KAP a sabah düşen habere göre, Pegasus 2019 iç ve dış hat yolcu başına birim gelirleri tahminlerini yükseltti. Özellikle dış hatlara kaydırılan kapasite iç hat başına gelir daha çok artacak deniyor.

Sonuç olarak favök marjı 22,5-23,5 % den 25,5-26,5% aralığına çıkarılmış...tek seferde ciddi bir artış ( temel iyileşme yakıt giderleri ve yolcu talebi)

Daha önce yazdığım gibi...iç hatlardan dış hatlara kapasite kaydırılması yolcu sayısında şimdilik olumsuz etki etse de, karlılığa olumlu katkısı oluyor...yakıt fiyatları da marjları olumlu etkiliyor.

Yukarı yönlü bir revizyon daha bekliyorum..üçüncü çeyrek sonrası Eylül-Ekim gibi.

4.  Alıntı Originally Posted by Pegi Yazıyı Oku
    Sevgili Pegiseverler,

Nisan 2013’ten Pegi’nin halka arzından bugüne kadar, Pegi’yi yakından takip ederim. Düzensiz aralıklarla da olsa, Pegi forumun da düzenli olarak yazarım. Forumda eski olan arkadaşlar bizi tanır.

Pegi ile ilgili olarak yazılanlar dışında farklı bir analiz yapmak istiyorum. Pegi, 18 Nisan 2013’te halka arz edildiğinde 18 TL’den halka arz edilmişti. Nisan 2013’te dolar kuru ortalama olarak 1,8 TL seviyelerindeydi. Diğer bir ifadeyle, Pegi 10 dolar seviyelerinden halka arz edilmişti. Nisan 2013, halka arzdan sonra Pegi, 2019 yılındaki hareketine benzer şekilde çok yüksek hacimlerle soluksuz olarak yükseldi. 26 Kasım 2013’te Pegi tarihi en yüksek seviyesi olan 44 TL’yi görüp, 42,70 TL’den kapanış yaptı. 26 Kasım 2013 tarihindeki dolar kuru 2,01 TL seviyesindeydi. Pegi, 26 Kasım 2013 tarihi itibariyle dolar bazında 21,89 doları görüyordu.

Pegi’nin halka arzı sırasında finans çevrelerinde, halk arz fiyatının yüksek olduğuna dair çok fazla yorum yapılmıştı. Halka arzların altın yılı olan 2013’te diğer halka arzlarda olduğu gibi Pegi’yi de çok yoğun talep gelmişti.

17-25 Aralık 2013 sürecinin patlak vermesiyle, o zamanki adıyla İMKB’de başlayan türbülans Pegi’yi de oldukça olumsuz etkileyerek, düşüş kanalına girmesine neden olmuştu. Türbülans sürecinde şirket yönetimin izlediği yanlış politikalar, çıkan dedikodular, mevcut hükümetle yaşanılan problemler ve engellemeler Pegi’nin iyice belinin bükülmesini sağlamıştı.

Pegi, 22 Temmuz 2016’da 11,25 TL’yi görerek dip yapmıştı. 22 Temmuz 2016 tarihindeki dolar kuru 3,06 TL seviyesindeydi. Pegi, 22 Temmuz 2016 tarihi itibariyle dolar bazında 3,67 doları görüyordu.

Pegi, Aralık 2013’ten sonra ilk defa 18.06.2019 tarihi itibariyle 40 TL’yi geçmiş bulunuyor. Öncelikli olarak bu hareket tüm Pegiseverlere hayırlı olsun. Ancak, Pegi’nin Nisan 2013’te ki halka arz fiyatının 10 dolar olduğu düşünüldüğünde dolar bazında ne kadar geride kaldığımız da ortaya çıkmaktadır.

Pegi’ye yukarıda aktarmış olduğum pencereden bakılınca alacak çok fazla yolunun olduğu görülüyor. Ancak, mevcut siyasi şartlar, S400, ABD gerginliği, Suriye, her geçen gün derinleşen ve ne zaman biteceği kestirilemeyen ekonomik kriz Pegi’nin yükselişine izin verir mi? Bu sorunun cevabını bilememekle birlikte, Pegi’nin artan yabancı alımları ve küçük de olsa yükselen işlem hacimleriyle, 2013 ruhunu yakalamasını diliyorum. Neden olmasın?

Tüm Pegiseverlere selam ve sevgiler.

Not : Yukarıda yer alan yorum, analiz ve bilgiler yatırım amaçlı olmayıp, sadece tespit amaçlı yapılmıştır.

Yolun çok başındayız. Üçüncü dönem, Pegi'nin altın dönemidir. Hasat, Ekim ya da Kasım ayında yapılır.

5. Dün Blomberg tv de bir aracı kurum yetkilisi pegasusun Ağustos varantlarına büyük talep olduğunu söylemişti...

6. short mu long mu ?

7.  Alıntı Originally Posted by spegin adami Yazıyı Oku
    short mu long mu ?
    şortlar sıfırladı nerdeyse pgsus%4 düşdü pgdsf satım%50 düşdü artık buda sıfırladı reklamın faydası olmuş iyi pazarladılar ama atın intikamı götü olacak 43,90 yaktımı satımları alacagım sapına kadar cakacagım bu pgsusda olan ****lik hiçbir kagıtta yokk

Sayfa 310/611 İlkİlk ... 210260300308309310311312320360410 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •