Sayfa 533/612 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583 ... SonSon
Arama sonucu : 4892 madde; 4,257 - 4,264 arası.

Konu: PGSUS - Pegasus

1. Siz ne düşünüyor sunuz ?
     Alıntı Originally Posted by adestim Yazıyı Oku
    *vakıf yatırım, pegasus için tavsiyesini 'al'dan 'tut'a indirirken, 96,90 tl hedef fiyatını korudu

2. Yapıkredi yatırım 56 tl hedef fiyat biçmiş oradaki adam hep kötümser ucakları havada bir arada görmeden işlerin açılacağına inanmayacak

3. Amerika dan yatırım fonu 79.5 TL den % 5,09 hisseyi toplamış. Şirket açıklama yaptı. Neden aldı acaba ? Mutlaka bildiği vardır. Satışlar yabancıdan değil ? Dikkat çekici değil mi ?

4. noluyoruz pegasus ytd

5. Operasyon yapıyorlar bence. Elde kalanlar toplanıyor olabilir. Kapanışı çok merak ediyorum. Hacim sıkıştı. Bence satan da pek kalmadı.

Pegasus, 4Ç20 mali sonuçlarında 739.91 milyon TL zarar açıkladı.
    Şirketin net satış gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %49 azalarak 1.28 milyar TL oldu. FAVÖK ise yıllık bazda %99 azalarak 3.97
    milyon TL'ye geriledi.
    Şirketin döviz açık pozisyonu 5.70 milyar TL seviyesindeyken finansman gelirleri 199.57 milyon TL seviyelerinde bulunmaktadır.
    MACD, hareketli ortalamasının üzerinde olması sebebiyle alış pozisyonunu koruyor. En son 9 gün önce hareketli ortalamasını yukarı
    yönde keserek olası bir alım sinyali verdi.

Zararı Arttı
    Şirketin 4Ç20 gelir tablosunda net satışları %49 oranında
    azalarak 1.28 milyar TL olarak gerçekleşti. Satışlardaki düşüş
    ile beraber şirket bu çeyrekte 739.91 milyon TL zarar açıkladı.
    Şirketin net borcu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %135
    artarak 15.4 milyar TL seviyesine yükseldi.

Oran Analizleri Negatif
    Şirketin 4Ç20 döneminde FAVÖK rakamları %99 azalarak
    3.97 milyon TL seviyesine gerilerken, FAVÖK Marjı %0.31
    seviyesine geriledi. Faaliyet giderleri %26 azalış gösterirken,
    finansal giderler 229.14 milyon TL olarak hesaplanmıştır.
    PD/DD oranı 1.70 seviyesi ile sektörün üzerinde fiyatlanıyor.
    Endekse Görece Pozitif Performans
    BIST 100 Endeksi son bir yılda %39 değer kazanırken,
    PGSUS ise %73 değer kazandı
    . Son bir yılda en düşük 23.56
    seviyesini gören hisse, en yüksek 95.00 seviyesini gördü.
    5 ve 20 Gün Hareketli Ortalama
    En son 11 gün önce 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde keserek olası bir alım sinyali verdi. 5 günlük
    hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamanın üzerinde seyrettiği için alım pozisyonunu koruyor.
    Commodity Channel Index (CCI)
    CCI, aşırı alım ya da satım bölgelesinde değil. En son 2 gün önce +100 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.
    Momentum
    Momentum, aşırı alım bölgesinde bulunuyor. En son 9 gün önce yeniden aşırı alım bölgesine girmesi yükselişin bir süre daha devam
    edebileceği şeklinde değerlendirilebilir.
    Relative Strength Index (RSI)
    RSI, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 1 gün önce 70 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.
    MACD
    MACD, hareketli ortalamasının üzerinde olması sebebiyle alış pozisyonunu koruyor. En son 9 gün önce hareketli ortalamasını yukarı yönde
    keserek olası bir alım sinyali verdi.
    Stokastik
    Stokastik, aşırı alım ya da satım bölgelesinde değil. Stokastik, 80 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi

Dönemsel Getiri Analizi
    Pegasus günü %-1.05 değişimle 89.55 seviyesinden tamamladı. Şirketin Mart ayı performansına bakıldığında bir önceki aya göre %23.69 değer
    kazandığı görülmektedir. Bir önceki yılın Mart ayında şirketin %-36.67 değer kaybettiği görülmektedir. Şirketin 3 yıllık Mart ayı ortalaması %-14.63
    seviyesindeyken aybaşından bu yana getirisi %0.45 seviyesinde bulunuyor. 3 yıllık ortalamaya bakarak, şirketin performasında Mart ayının
    sonuna kadar olumsuz, önümüzdeki Nisan ayında da olumlu seyir görülebilir

Dönemsel Yabancı Yatırımcı Analizi
    Pegasus şirketinde yabancı yatırımcılar 4 aydır alım pozisyonunda. Geçtiğimiz Ocak ayında yabancı yatırımcılar 28.28 Milyon TL net alım
    gerçekleştirdi. İçinde bulunduğumuz Mart ayının son 3 yıllık yabancı işlemleri ortalamasına bakıldığında -22.24 Milyon TL seviyesinde ve satım
    yönlü olduğu gözlemleniyor.Şirketin halka açık piyasa değerinin yabancı oranına bakıldığında, yabancı paylarındaki değişimin 3 yıllık ortalaması
    Ocak ayı için %1.96 düzeyinde olduğu görülmekte.Geçtiğimiz Ocak ayında yabancı paylarının, halka açık piyasa değeri üzerindeki payı %0.86
    artış gösterdi.

Dönemsel BIST Relatif Analizi
    Şirket geçtiğimiz işlem gününü BIST 100 Endeksine göre %-1.50 negatif getiriyle tamamlamıştır. Son 3 yıllık Mart ayı ortalamasına bakıldığında,
    şirketin BIST 100 endeksine göre %-6.09 negatif getiriye sahip olduğu görülmekte. Mart ayında ay başına göre %-3.90 göreceli getiriye sahiptir

Sektörel Analiz
    Pegasus şirketinin PD/DD oranı 1.70 seviyesinde ve sektörün
    üstündedir. FD/FAVÖK oranı sektörün üzerinde olan şirketin
    FD/Satışlar oranı da sektörün üzerinde bulunmaktadır. Hissenin
    Favök Marjı ise sektör ortalamasının altındayken, geçen yılın aynı
    dönemine kıyasla düşüş gösteriyor.
    Bugün alacağınız bir Pegasus hissesinin son 3 yıllık Mart ayı getirilerinin ortalaması %-14.63 olarak gerçekleşti. Aybaşından itibaren
    getirisi de %0.45 olarak gerçekleşti. Son 1 yıllık yabancı yatırımcı işlemleri alış ağırlıklı gerçekleşmekte.

7. Merhaba,

Bloga #PGSUS 2020/12 dönemi bilanço analizi ve grafikleri yükledim. Faydalı olması dileğiyle.

Link: https://mutesebbist100.blogspot.com/...e-analizi.html

Saygılar
    Twitter hesabımdan da takip edebilirsiniz.

8. Bilançoya şimdilik takılı kalmayalım. 2021 yılı iyi geçebilir. 2022 zaten muhteşem olacaktır. Yabancı bir senedir toplayarak buralara geldi. Son 15 gün içinde de yabancı satışı bulunmuyor. Sürpriz şekilde 3 aylıkta iyi bilanço açıklarsa ki umudum var. Hisse çok daha yukarıları hedefleyecektir. Hissenin 3 haneye ulaşması çok önemlidir. Piyasada toplanacak lot da pek kalmamış görünüyor. Önümüzdeki haftanın hareketli geçmesini öngörüyorum.
    Yatırım tavsiyesi değildir.
    Kişisel görüşlerimdir.

Sayfa 533/612 İlkİlk ... 33433483523531532533534535543583 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •