Sayfa 806/820 İlkİlk ... 306706756796804805806807808816 ... SonSon
Arama sonucu : 6556 madde; 6,441 - 6,448 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

1. TUKAŞ'ın 5.000.000.000 TL İhraç tavanlı Tahvil/Finansman Bonosu SPK tarafından onaylandı.

https://www.eib.org.tr/Sayfa.Asp?SI_...ADF351796E47C5

2024 yılının ilk 23 günlük döneminde meyve sebze mamulleri ihracatını yüzde 37’lik artışla 50 milyon dolardan 68, 6 milyon dolara çıkaran EYMSİB geride kalan 1 yılda 1 milyar 168 bin dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatına imza attı.

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

3. @efe09

Efe Ustam,

Enflasyon muhasebesinin özellikle TUKAS gibi elinde stok bulunduran ve stok devir süresi yüksek hisselere olumsuz etkileyeceği yorumları var. Bu konuda bir araştırmanız oldu mu? Sizce nasıl etkiler.

Teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by Poizer Yazıyı Oku
    @efe09

Efe Ustam,

Enflasyon muhasebesinin özellikle TUKAS gibi elinde stok bulunduran ve stok devir süresi yüksek hisselere olumsuz etkileyeceği yorumları var. Bu konuda bir araştırmanız oldu mu? Sizce nasıl etkiler.

Teşekkürler.

Sayın @Poizer,

Stok devir süresinden dolayı bilançosunda olumsuz etkilenecek şirketlerin içerisinde Tukaşın ismini okudum birkaç değerlendirmede.Enflasyon muhasebesinin bilançolardaki olumlu ya da olumsuz etkileri konusunda çok farklı görüşler var ve bu konuda açıkçası tam bir netlik bulunmuyor.Özsermaye karlılığı yüksek olan şirketlerin(Tukaş bu şirketlerin içerisinde) olumlu etkileneceğini düşünüyorum.

Olumlu ve olumsuz etkileyecek kriterler var görünüyor ama sanki bizim asıl bakmamız gereken ise üretim ve satış gibi duruyor.Avrupa Birliğinde ve bizde yüksek enflasyon devam ediyor.Bu yüksek enflasyonda faizler de yükseliyor ve bu süreçte iç ve dış ticarette bir azalma olacak,oluyor.Özellikle ihracatına devam eden,ihracat için ithalata bağımlı olmayan sektörler ve şirketler satışlarına devam edebileceklerdir.Bu anlamda da takip edebildiğim kadarıyla Tukaş Şirketinin son çeyrekte ihracatını belirgin oranda(beklentim yüksek)arttırdığı görülecektir.Yine araştırma ve takiplerimden gördüğüm kadarıyla,marka değerini ve markalaşmayı önceliklerinin en
    başında tuttuğunu görüyorum.Dondurulmuş sebze üretimine başlayacak olmasının da marka değerine yatırım yapmasının bir nedeni olarak görüyorum.Başlıklar olarak tespitlerim bunlar,bu başlıkların altını dolduracak çok tespitlerim var ama yazmak istesem sayfalar alır.Genel anlamda orta ve uzun vadede umutluyum ve beklentilerim var.Ama bu beklentilerimin sonuçları nasıl olabilir gibisinden de sektörü ve şirketi hergün takip etmeye devam ediyorum.(Bildiğiniz gibi birbuçuk yıl öncesine kadar Hektaş yatırımcısıydım,beklentilerim devam ederken takiplerim sonucunda gördüğüm olumsuzluklardan dolayı yatırımımı sonlandırmıştım).Saygılarımla..

5.  Alıntı Originally Posted by Poizer Yazıyı Oku
    TUKAŞ'ın 5.000.000.000 TL İhraç tavanlı Tahvil/Finansman Bonosu SPK tarafından onaylandı.
    Bu parayı nerede kulanacak bilen yada bı fikri olan varmı acaba

Alıntı Originally Posted by Recokey Yazıyı Oku
    Bu parayı nerede kulanacak bilen yada bı fikri olan varmı acaba
    Bir tahminim var Sayın Recokey,Niğde Bor fabrikasında dondurulmuş sebze kısmının yapımının sonuna doğru gelindiğini düşünüyor ve bölüm bölüm faaliyete geçtikçe burada kullanılacak hammaddelerin(brokoli,soğan,ıspanak,havuç,bezelye, patates,mısır ve taze fasulye) gideri için kullanılabileceği beklentisindeyim.Dondurulmuş sebze kapasitesi yüksek olduğundan hammadde maliyetini karşılama anlamında Şirketi rahatlatacaktır.

Örnek bir hesap,yaklaşık yüzde 60 kapasiteyle çalışsa,150.000 ton hammadde ihtiyacı olur desek ve ortalama kilosu 20 lira maliyet hesabıyla 3 milyar lira hammadde maliyeti oluşur.

Ama tereddütüm de var bu konuda,SPK ya başvuru tarihiyle onay tarihi arasında 6 aylık süre geçti.Başvuru tarihinde Merkez Bankası faiz oranı yüzde 16 ydı.Ve o süreçte fabrika yapımı bitme noktasında değildi.Şimdi faizlerin en yüksek olduğu bu süreçte mecbur olmadıkça borçlanma aracını kullanmak da istemeyebilir.Aslında SPK başvuruları en geç 1-1,5 ay içerisinde sonuçlandırıyordu,diğer şirketlere bakıp böyle bir sonuç çıkarmıştım.Yaklaşık 2 ay önce şirketi de bu konuda aramıştım,onlar da neden onaylanmadığı konusunda şaşkınlıklarını ifade etmişlerdi.

Son düzenleme : efe09; 29-01-2024 saat: 01:27.

https://www.tomatonews.com/en/wptc-c...24_2_2217.html

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1243257

28.07.2023 tarihli açıklamamıza konu olan; Şirketimiz tarafından 5.000.000.000 TL (Beşmilyar Türk Lirası) tutarını aşmayacak şekilde, bir veya birden fazla defada ve yurtiçinde, halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere borçlanma aracı ihraç edilmesine ilişkin ihraç belgesi Sermaye Piyasası Kurulu'nun 25.01.2024 tarih ve 6/123 sayılı kararı ile onaylanmış olup, söz konusu ihraca ilişkin Başvuru Formu ve İhraç Belgesi ekte yer almaktadır.

Sayfa 806/820 İlkİlk ... 306706756796804805806807808816 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •