Sayfa 690/818 İlkİlk ... 190590640680688689690691692700740790 ... SonSon
Arama sonucu : 6539 madde; 5,513 - 5,520 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

1. Bu devirde akıllı firmaların yapacağı ilk şey yüklü stoktur. Nedeni ise anlatmama gerek yok herhangi bir gıda emtiasının grafiğini açıp bakmanız yeterli olacaktır. Kış daha zorlu geçecektir ve fiyatlar yukarı yönlü ivmelenmeye devam edecektir diye düşünüyorum. YTD..

2. Hissede momentum düşmeye başladı, umarım daha fazla düşmeden tekrar hızlı bir yükselişe geçer.

Geleceğe dönük değerlendirmeler önemli arkadaşlar,orta ve uzun vadeli sektör beklentileri için faydalanabileceğimiz bir makale..

https://www.haberturk.com/turkiye-is...538550-ekonomi

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

4. Hocam, yanılmıyorsam Tukaş kendisine ait tarlalardan daha çok domates elde ederken, tat sözleşmeli çiftçilerden ve diğer çiftçilerden aliyor. Aradaki marj farkı buradan kaynaklaniyor
     Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    ---biraz dersine çalış da konuş....3. çeyrekte tat kaç ton satmış...cirosu kaç; tukaş kaç ton satmış cirosu kaç...ondan sonra brüt kar marjları ne kadar mış?...karşılaştır..

--ayrıca yönetim giderini başkası yapmaz...pazarlamayı başkasına yaptırdığın zaman onu da o kalemde gösterirsin...pazarlamayı üretim maliyetine sokamazsın...

--genel yönetim ve pazarlama gideri arasında tukaş ile tat arasında dağlar kadar fark var ise, bu tat yönetiminin şirşirmesi ya da iş bilmezliği olmasa gerek...onun sebebini siz başka yerde arayın bence...

--borsalarda bilanço makyajı ve güzellemesi diye bir şeyler yapılıyormuş diye bir yerlerde bir şeyler duymuş okumuştum... burada olabilir mi?...bunu SPK ya sormalı... aradaki fark çok büyük.. her iki şirketi derinlemesine bir araştırsınlar bakalım...tat yönetimimi şişiriyor...yoksa tukaş yönetimimi güzelleme yapıyor ??...bir belli olsun...
    Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by anlshn70 Yazıyı Oku
    Hocam, yanılmıyorsam Tukaş kendisine ait tarlalardan daha çok domates elde ederken, tat sözleşmeli çiftçilerden ve diğer çiftçilerden aliyor. Aradaki marj farkı buradan kaynaklaniyor

--aradaki marj farkı buradan kaynaklanmaz...sizin dediğiniz üretim maliyetini yani brüt karı etkiler.....genel yönetim gideri+pazarlama-dağıtım gideri +arge gideri brüt kardan düşüldükten sonra faaliyet giderini verir...

6. Bahaneyle düzeltmesini de tamamlamıştır umarım artık.

7. Tukas 2022-09 Faaliyet raporunda 'Fabrikalarımızın toplam üretim kapasitesi 316.212 ton/yıl' dır ifadesi kullanılmış toplam üretim ve toplam satışlar tablosunda. Şimdi toplam kapasite bu iken toplam üretilen miktar 160.974 ton/yıl 9 ay itibariyle. Yılın son çeyreğinde de aynı üretim ortalaması ile giderse takriben 215.000 ton/yıl civarı bir üretim sözkonusu olur en fazla. Kendim de dahil yeni yapılan yatırımlara heyecanla bakıp gelecek bilançolara kafamızdan hayali ciro eklemeleri yaparken, biz daha mevcut kapasitemizi bile dolduramıyoruz. Bu durumda bu yatırımların ekstra katkısından bahsetmek abesle iştigal mi şeklinde sorular çoğalmaya başladı kafamda. Sayın efe09 ve şirketin detaylarına hakim arkadaşlar bu konuda yapabileceğiniz bir yorum var mıdır? Bor'daki tesisin full kapasite çalışabilir pozisyona gelmesinin, kapasiteler tam anlamıyla zaten kullanılmazken, iç bölgelere satışları kolaylaştırabilmesi ve lojistik maliyetlerini düşürebilmesi gibi etkilerden başka ciroya ve brüt kâra doğrudan bir katkısı olabilecek midir sizce?

Ayrıca son 2 çeyrektir ihracaat oranımızın düşmesini nasıl yorumluyorsunuz? Malumunuz burada olumsuz iklim şartları sonucu Avrupa ve Amerika'daki işlenmiş domates üretiminin düştüğüne dair yığınla yazı, haber ve rapor paylaşıldı ve bunun TUKAS yurtdışı satışlarına ciddi katkı sağlayacak fırsatlar oluşturduğuna dair göndermeler yapıldı. İhracaat rakamlarındaki düşme bu durumla çelişkili değil mi sizce?

1Ç İhracaat oranı : % 40,13
    2Ç İhracaat oranı : % 30,43
    3Ç İhracaat oranı : % 17,88
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

8. İhracat zannedersem en çok birinci çeyrek ardından 4. Çeyrekte olmakta. Çünkü ikinci çeyrekte hasat üçüncü çeyrekte işleme ve stoklama yapilmakta
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Tukas 2022-09 Faaliyet raporunda 'Fabrikalarımızın toplam üretim kapasitesi 316.212 ton/yıl' dır ifadesi kullanılmış toplam üretim ve toplam satışlar tablosunda. Şimdi toplam kapasite bu iken toplam üretilen miktar 160.974 ton/yıl 9 ay itibariyle. Yılın son çeyreğinde de aynı üretim ortalaması ile giderse takriben 215.000 ton/yıl civarı bir üretim sözkonusu olur en fazla. Kendim de dahil yeni yapılan yatırımlara heyecanla bakıp gelecek bilançolara kafamızdan hayali ciro eklemeleri yaparken, biz daha mevcut kapasitemizi bile dolduramıyoruz. Bu durumda bu yatırımların ekstra katkısından bahsetmek abesle iştigal mi şeklinde sorular çoğalmaya başladı kafamda. Sayın efe09 ve şirketin detaylarına hakim arkadaşlar bu konuda yapabileceğiniz bir yorum var mıdır? Bor'daki tesisin full kapasite çalışabilir pozisyona gelmesinin, kapasiteler tam anlamıyla zaten kullanılmazken, iç bölgelere satışları kolaylaştırabilmesi ve lojistik maliyetlerini düşürebilmesi gibi etkilerden başka ciroya ve brüt kâra doğrudan bir katkısı olabilecek midir sizce?

Ayrıca son 2 çeyrektir ihracaat oranımızın düşmesini nasıl yorumluyorsunuz? Malumunuz burada olumsuz iklim şartları sonucu Avrupa ve Amerika'daki işlenmiş domates üretiminin düştüğüne dair yığınla yazı, haber ve rapor paylaşıldı ve bunun TUKAS yurtdışı satışlarına ciddi katkı sağlayacak fırsatlar oluşturduğuna dair göndermeler yapıldı. İhracaat rakamlarındaki düşme bu durumla çelişkili değil mi sizce?

1Ç İhracaat oranı : % 40,13
    2Ç İhracaat oranı : % 30,43
    3Ç İhracaat oranı : % 17,88

Sayfa 690/818 İlkİlk ... 190590640680688689690691692700740790 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •