Sayfa 691/820 İlkİlk ... 191591641681689690691692693701741791 ... SonSon
Arama sonucu : 6558 madde; 5,521 - 5,528 arası.

Konu: TUKAS - Tukaş Gıda Sanayi

1. Bir de bu sene ilk çeyrekte birden patlayan bir kur ve geçen sene 60 kuruşa alınan domatesler ile üretilen salçalar ve diğer ürünler vardı elde. Ama içeride enflasyon yani üretim maliyetleri korkunç bir hızda artmasına rağmen kur hep aynı kaldı. Yani ihracat giderek avantajlı olmaktan çıktı. Kur birden 30 lira olursa yine ihracat patlaması olur. Ki doların ederi de en az 30 liradır şu an.

2.  Alıntı Originally Posted by default16 Yazıyı Oku
    Bir de bu sene ilk çeyrekte birden patlayan bir kur ve geçen sene 60 kuruşa alınan domatesler ile üretilen salçalar ve diğer ürünler vardı elde. Ama içeride enflasyon yani üretim maliyetleri korkunç bir hızda artmasına rağmen kur hep aynı kaldı. Yani ihracat giderek avantajlı olmaktan çıktı. Kur birden 30 lira olursa yine ihracat patlaması olur. Ki doların ederi de en az 30 liradır şu an.
    Açıklamalarınız makul görünüyor. Biz faailiyet raporunda miktar bazında (ton/yıl) üretim ve satışları görebiliyoruz, ancak miktar bazında yurtdısşı satışları göremiyoruz, sadece TL bazında yurtdışı satış rakamlarını görüyoruz. Miktar bazında bu meblağların ne olduğu konusunda bilgi edinebileceğimiz bir kaynak mevcut mudur? Bu daha gerçekçi bir fikir verecektir ihracaatın eğilimini görmek açısından.

Benim açımdan miktar bazında üretim ve satışlar arttıkça ve bu da reel büyümeyi destekledikçe sıkıntı yok, sadece ihracaat oranları daha yüksek olsa sanki büyüme tarafı dah sert olabilir diye düşünüyorum.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Şirketi patronlar iyi yönetiyorlar. Sürekli zarar eden, sermayesi erimiş, Oyak'tan verilen sermaye avansı ile ayakta durmaya çalışan, son raddede teknik iflasa bir adım kalmış Tukaş'ı, Oyak'tan devraldıkları günden itibaren kâra geçirdiler, adım adım kârını artırdılar, içi boşalmış şirketin içini doldurdular, şirketi adam ettiler. Şirketi ilk devraldıklarında içi boşalmış şirkette tahsisli sermaye artırımı yaparak kendi ceplerinden sermaye koydular, küçük ortakların ceplerine el atmadılar. Tukaş'ı yeni yatırımlarla büyüttüler. Bundan sonra da Tukaş'ı temettü şirketi haline getirirlerse de şaşırmamak lazım....

Oyak'tan devir aldıklarından itibaren sadece bir yanlış işlerini gördüm. Önemli bir miktar hisselerini borsada nam yapmış birisine tahta dışında devredip, küçük yatırımcıya arz ettirdiler. Niye öyle yaptılar anlamadım. Kendileri niye satış yapmadılar da namlı birisne yaptırdılar? Vardır muttlaka bir sebebi de biz bilmiyoruz. Orada canı yanan küçük yatırımcılar olmuştur muhakkak......

Bundan sonra gelişmeler nasıl olur bakıp göreceğiz....

4.  Alıntı Originally Posted by sar Yazıyı Oku
    Şirketi patronlar iyi yönetiyorlar. Sürekli zarar eden, sermayesi erimiş, Oyak'tan verilen sermaye avansı ile ayakta durmaya çalışan, son raddede teknik iflasa bir adım kalmış Tukaş'ı, Oyak'tan devraldıkları günden itibaren kâra geçirdiler, adım adım kârını artırdılar, içi boşalmış şirketin içini doldurdular, şirketi adam ettiler. Şirketi ilk devraldıklarında içi boşalmış şirkette tahsisli sermaye artırımı yaparak kendi ceplerinden sermaye koydular, küçük ortakların ceplerine el atmadılar. Tukaş'ı yeni yatırımlarla büyüttüler. Bundan sonra da Tukaş'ı temettü şirketi haline getirirlerse de şaşırmamak lazım....

Oyak'tan devir aldıklarından itibaren sadece bir yanlış işlerini gördüm. Önemli bir miktar hisselerini borsada nam yapmış birisine tahta dışında devredip, küçük yatırımcıya arz ettirdiler. Niye öyle yaptılar anlamadım. Kendileri niye satış yapmadılar da namlı birisne yaptırdılar? Vardır muttlaka bir sebebi de biz bilmiyoruz. Orada canı yanan küçük yatırımcılar olmuştur muhakkak......

Bundan sonra gelişmeler nasıl olur bakıp göreceğiz....
    Sayın Sar,
    Okullu kardeşlerin TUKAŞ'ta yaptıkları takdire şayan bir durum. Bunda kimsenin şüphesi olduğunu sanmıyorum. Yalnız anlamakta zorlandığım husus şu: Cengiz Okullu'nun hisselerini borsada işlem görülebilir hale çevirmesinin arkasındaki sebep ne? Her an hisselerini satabilir şeklinde fiyat üzerinde bir baskı unsuru oluşturmak mı? Ortaklıkla ilgili bir sorun var da, bundan borsa aracılığıyla çıkılmak mı isteniyor? Bu konuda bir yorumunuz var mıdır?
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

Sn. deva-i dert o konuda ne dersem yalan olur. Kimseyi de yanıltmak istemem...

Oyak’tan devraldıkları zaman şirket içi boşalmış ve teknik iflas düzeyindeydi. O zaman tahsisli bedelli sermaye artışı yaptılar. Şirketin içine kendi ceplerinden yüklüce para koydular. Küçük ortaklara “pamuk eller cebe” demediler. İçi boşalmış şirketlerde pek görülmüş olay değil. Genelde patronlar böyle içi boşalmış şirketlerde bütün ortaklara “elinizi cebinize atın bakalım” derler...
    Ben o zaman yeni patronların şirketteki paylarını tahsisli bedelli ile yükseltip, geri kalan payları da tahtadan toplayıp şirketi borsadan çıkartacaklarını düşünmüştüm. Şirketi kar eder duruma geçirdikçe, yeni yatırımlar ile büyüttüklerini izledikçe bu düşüncem pekişti. Ta ki, namlı bir borsacı vasıtasıyla önemli miktarda hisseyi dağıtıncaya kadar. Ne olduğunu anlamadan şipşak milyonlarca hisseyi yüksek fiyattan dağıtıverdiler. Ne için yaptılar anlamadım. Paraya sıkıştılar da onun için mi yaptılar bilemedim...

Ama şirket sessiz sedasız adım adım gelişiyor, büyüyor. Adamlar işlerini iyi yapıyor. İş bilenin, kılıç kuşananin diye boşuna dememişler. Hiç de sesleri sedaları çıkmıyor. Çoğu patron bu kadar başarıya, ikide bir ekonomi sayfalarına, kanallarına çıkar bol bol sinek kaydı traş yapardı. Kendileri çıkmasa müdürlerini falan çıkartırdı. Tavuklar bile bir yumurta yumurtlarken gıdaklayıp ortalığı ayağa kaldırırlar. Adamlar laf değil iş yapıyor....

Ama hisseleri niye işleme açtılar bilmiyorum. Bir düşüncem de yok. Bahsettiğim gibi ilk zamanlar şirketi borsadan çıkartacakları fikrim vardı yanıldım. Şimdi bu konuda birşey derim çok yanlış olur....

6. Büyük ihtimalle hisseler teminat gösterilmek için işlem görür tipe dönüştürülmüştür.

Araştırmalarımda 2022 yılı için salça katagorisinde premium ödül aldığı görünüyor.Saygılarımla..

https://www.antia-awards.org/de/pres...plus-2022-list

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

Diğer üretici ülkelerdeki hava durumları sebze ve meyve üretimlerini olumsuz etkiliyor..

https://www.freshplaza.com/europe/ar...ther-patterns/

AL YA DA SAT TAVSİYESİ DEĞİLDİR..

Sayfa 691/820 İlkİlk ... 191591641681689690691692693701741791 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •