Tasarruf sahipleri olarak amacımız ihtiyacımızdan fazla olan parayı, enflasyona karşı korumak ve mümkünse arttırmak.

Bunu yaparken karşımızda ihtiyacından daha az parası olan kurumlar ile ilişkiye girerek paramızı, taahhüt ettikleri vaatlere güvenerek onlara veriyoruz. (faiz, bono,senet vs vs)

Riski ve muhtemel getiriyi kendimiz hesaplamaya çalışarak karar veriyoruz.

Literatürde söyle bir şey gördüm ;(finansal eğitimim yok, konunun acemisiyim ama tasarrufum var, öğrenmeye çalışıyorum)

Sistematik risk / Yönetemeyeceğin, öngöremeyeceğin bir risk ve gerçekleşirse tüm enstrümanlar risk altında : Kur, Faiz, Politik risk, Savaş, Satınalma gücü, bu kategoriye giriyormuş.

Sistematik olmayan risk: İş- Endüstri seçimi, Yönetimsel risk (portföy alım satım), diğer finansal riskler bu kategorideymiş.

Riske karşı korunmanın en iyi yöntemi portföyü çeşitlendirmek gerekirmiş. Fakat ne kadar çeşitlendirirsek çeşitlendirelim, sistematik riske karşı bir önlem alınamıyormuş. Portföyü çeşitlendirmek sadece sistematik olmayan riske karşı koruma sağlarmış.

Eğer durum buysa, biz ülkemizde devamlı olarak yönetemeyeceğimiz çok ciddi riskler alıyoruz ve mevcut enstrümanların her biri çok ciddi risk içeriyor.

Sorum şu ; Bir yatırımcı sistematik riske karşı nasıl tedbirler alabilir? Döviz bazlı bono yada fon aldığımızda, Ülkeye ait sistematik risklerden arınırmıyız?

Toplam riskimizi düşürmenin formülü nedir?

Görüşlerinizi rica ediyorum. Saygılar,