Sayfa 344/801 İlkİlk ... 244294334342343344345346354394444 ... SonSon
Arama sonucu : 6402 madde; 2,745 - 2,752 arası.

Konu: TTRAK - Türk Traktör

1. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by sertçetin Yazıyı Oku

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    güzel bilgiler dostum...3 haziranda yabancı payı %40,42 iken 20 haziranda %42,39 olmuş..17 günde 4 gün hafta sonu tatili var yani aşağı yukarı 2 haftada %1,97 lik bir artış olmuş..güzel rakam...

yabancılar geçmişte %80 ene vardırmıştı paylarını..önümüzdeki aylarda bu miktarı eski seviyelerine kadar çıkaracaklardır diye düşünüyorum..

dün alış yapmayınca hisse nasıl da geriledi..destek verseler kolay kolay aşağı inmez traktör..ama satıcı varken de daha aşağıdan almak istemeleri normaldir..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    güzel bilgiler dostum...3 haziranda yabancı payı %40,42 iken 20 haziranda %42,39 olmuş..17 günde 4 gün hafta sonu tatili var yani aşağı yukarı 2 haftada %1,97 lik bir artış olmuş..güzel rakam...

yabancılar geçmişte %80 ene vardırmıştı paylarını..önümüzdeki aylarda bu miktarı eski seviyelerine kadar çıkaracaklardır diye düşünüyorum..

dün alış yapmayınca hisse nasıl da geriledi..destek verseler kolay kolay aşağı inmez traktör..ama satıcı varken de daha aşağıdan almak istemeleri normaldir..
    Grafikler daima daha iyi anlatır. Yabancı oranında artış var doğru ancak %80 ler TTRAK ün zirvede olduğu dönemlerdi. Makro göstergeler açısından yakın gelecekte bu kadar hızlı bir yükselmesi olursa sadece spekülatif olacaktır. 2019 biraz daha iyi olsa da cidi toparlanma için tarım reformu ve teşvikler için daha net şeyler görmek lazım.

Untitled.jpg
    Yazdıklarım analiz niteliğindedir, yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır.

4.  Alıntı Originally Posted by matrix_11 Yazıyı Oku
    Grafikler daima daha iyi anlatır. Yabancı oranında artış var doğru ancak %80 ler TTRAK ün zirvede olduğu dönemlerdi. Makro göstergeler açısından yakın gelecekte bu kadar hızlı bir yükselmesi olursa sadece spekülatif olacaktır. 2019 biraz daha iyi olsa da cidi toparlanma için tarım reformu ve teşvikler için daha net şeyler görmek lazım.

Untitled.jpg
    paylaştığın grafik çok güzel..yabancılarda artık toplayamaya başlıyorlar..zaten bende herşey çok kısa sürede olacağını söylemiyorum...nasıl ki yabancı payı bir kaç yılda bu seviyelere düşmüş ise yine bir kaç yılda aynı seviyelere çıkacağını söylüyorum..adamlar almakta sabırlılar...

yabancılar traktörün temelini etkileyecek şartların iyileşeceğine inanıyorlar ve dolayıs ile satışlarının artacağına inanıyorlar ki almaya başlamışlar...bu şartlar nedir ??

1- genel faizlerdir ki 2 yıllık bono faizi geçen aylarda %26 iken bu gün itibari ile %19,92 ye düşmüştür...

2-dövizdir ...döviz de fedin faiz indirmesi ile fiyatı düşecektir ve dolayısı ile de bollaşacaktır..buda ttraktör gibi döviz açığı olan ve finansman ihtiyacı olan şirketlerin daha ucuz finansmana ulaşmasını sağlar..

3-devlet destekleri ve teşvikleridir..enflasyon fazla olunca türkiyedeki faizlerde yüksek olur...yüksek faizin olduğu yerde kimse yatırım yapmaz herkes parasını alır hiç bir riski ve tasası olmayan banka faizine koyar..

ekonominin üretken olması için vede buna bağlı işsizliğin giderilmesi için öncelikle enflasyonun indirilmesi gerekiyor..bunun için de bol bol üretim yapmak gerekiyor...üretimi artırmak için de teşvikler şarttır..devletin bunu yapması gerekiyor..

4-hurda indirimidir...türkiyede eskimiş ve ekonomik ömrünü doldurmuş ve yılda ekstra 8 milyar masraf çıkaran 1 milyona yakın traktörün yenileri ile değişmesi gerekiyor...devletin önündeki en mantıklı yol bu teşviğin de çıkarılması gerektiğidir..ki geçen gün topikte de paylaştığımız gibi geçmişte bloomberg sitesinde devletin 2019-2020 yılında bu teşviğin ön hazırlıklarını tamamlayıp devreye koyma çabasında olduğunu öğrenmiştik..

tüm bunlar ttraktörün geleceğinin daha parlak olacağını gösteriyor ki yabancılar da bu durumu görmüşlerdir..tüm bu beklentilere ekstradan ankaradaki fabrikanın taşınması ihtimalidir ki patronlar daha önceden bunu sık sık düşündüklerini de söylemişlerdi...uygun fırsat bulduklarında bunu da yapacaklardır..uygun fırsat nedir ?? uygun fırsat öncelikle fabrikayı taşıdıklarında gyo sektörünün canlanmış olması gerekiyor yani araziyi sattıklarında para etmesi gerekiyor...diğer bir şart da taşınacakları yeri bulmaları gerekiyor..
    Son düzenleme : keko; 24-06-2019 saat: 08:59.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. ABD’ye Otomotiv Endüstrisi İhracatı Mayıs-2019’da %80 Arttı
    15 HAZİRAN 2019 ANALİSTGENELNO COMMENT
    (15.06.2019) Türkiye İhracatçılar Meclisinin yayınladığı Mayıs ayı ihracat verilerine göre Amerika Birleşik Devletlerine yapılan otomotiv endüstrisi ihracatı %80 arttı. Son dönemde ABD-Türkiye arasında yaşanan sıkıntılara rağmen aylık ihracatın 58.6 milyon dolardan 105.6 milyon dolara yükseldiği görülmektedir.

http://www.borsanalist.com/otomotiv-...risi-ihracati/

sanırım traktör de otomotiv sanayinde olmalı...traktörün de ihracat yaptığı ülkeler arasında abd de vardı...büyük bir ihtimalle abd ye yapılan ihracat çok artmış olmalı traktörün..

benzer bir artış haziran ayında da gerçekleşmesini umut ediyoruz...

6. http://www.turktraktor.com.tr/pdf/43...%A7lar_Son.pdf

şirketin 2019 yılından beklentileri...

7. yurtiçi satışları 15 500-18 000

yurtdışı satışları 14 000-15 000

TOPLAMDA 29,500-33 000

ikinci çeyrek verileri de geldiğinde az çok tüm yılı tahmin edebileceğiz...çünkü yılın her iki yarıyılı birbirine normalde yakın gelir...yalnız haziran ayından itibaren dövizin ve faizin düşmesi ile yılın son yarıyılı ilk yarıyılından daha iyi olacaktır...bundan dolayı giderek iyileşen çeyrek bilançoları görme ihtimalimiz yüksektir..
    Son düzenleme : keko; 24-06-2019 saat: 15:32.

Sayfa 344/801 İlkİlk ... 244294334342343344345346354394444 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •