Sayfa 347/801 İlkİlk ... 247297337345346347348349357397447 ... SonSon
Arama sonucu : 6402 madde; 2,769 - 2,776 arası.

Konu: TTRAK - Türk Traktör

1. Ttraktörün bilançoların 2017 yılından itibaren nasıl bozulmaya başlamış idi ??

dolar ve faiz artmaya başlamış idi ,traktörün döviz borcundan ve işletme sermayesi ihtiyacından dolayı finansal giderler artmış idi...tarım girdileri olan yakıt ,gübre ve ilaç fiyatları doların artmasına bağlı olarak artmış idi ve çiftçiler ürettiklerinden kar elde etmemeye başlamış ve dolayısı ile traktör ihtiyaçlarını alamaz duruma gelmişlerdi..

faizlerin artması ile de bankalardan borç kredi çekemez duruma gelen çiftçiler ister istemez traktör alamamışlardı...

işte bu günden itibaren süreç tersine başlamış görünüyor...dolar ve faizler hızla aşağı inecek görünüyor..buda sürecin tersine işlemesine neden olacak...

dolar ve faiz düşecek ,mazot fiyatları da düşecek ,bankaların kredi muslukları yine açılmaya başlayacak...çiftçinin de sattığı ürün para edecek...böylece traktör ihtiyaçlarını da gidermiş olacaklar...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. yukarıda haber 7 sitesinden bir haber paylaştım...bazı ekonomistler trumpun doları devüle bile edebileceğini dile getirmişler...yani diğer paralar karşısında doların değerini düşürmeyi düşünüyor...

daha önce paylaştım döviz artış döngüsü 2015 yılından 2019 yılına kadar ve tam 4-5 yıl sürmüş bu süreç...şimdilik de tersi bir süreç yaşanacak...ben bu düşüş sürecinin de 4-5 yıl olacağını tahmin ediyordum ama trumpun doları devüle etme ihtimalinden söz ediliyor..eğer bu ihtimal gerçekleşirse 4-5 yıl değil de 2-3 yılda doların faizi 0 a kadar düşebilir...

tüm bu ihtimaller tl varlıklarında dün de bir yabancı analistin dile getirdiği gibi bir ralliye neden olabilir...bu ralliden en çok etkilenmesini beklediğim hisselerden birisi de ttraktördür...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. FED temmuz ayından itibaren bu yıl içinde iki defa 0,25 brimlik faizlerini indirecek..akabinde temmuz ayında merkez bankamız da tahminen 200-300 baz puan faiz indirecek...enflasyon hedefimiz tek rakamlar olursa ve bunda da başarılı olunursa halihazırdaki %24 brim olan faizler %10-15 seviyelerine inebilir...faizin o miktara inmesi demek bankaya yatıracağınız paranızın 7-10 yılda kendini amorti etmesi anlamına geliyor...bu durumda borsada karı ile kendini amorti etme ( fk ) süresi şu anki 5 yıldan 7-10 yıllara çıkması anlamına geliyor..yani şirketler %50-100 değerlenecek demektir bu..

bakalım türkiyede faizler ne zaman %10-15 seviyelerine inecek ???

4. faizlerin çok aşağı inmesi halinde tekrardan gyo sektörü canlanacak...işte o vakit de şu anda sadece montaj yapıldığı bilgisi verilen ankaradaki 257 dönümlük arazimizin de suyu kaynamaya başlayacak... tahminen 2-3 yıl içinde bu iş önemli bir aşamaya gelecek..

kısacası ttraktörün dolar bazlı zirvesine ve de arazisinin işlevsel hale gelmesine vede bol temetü alma süreci 2-3 yıl içinde yerine gelme ihtimali yüksektir...tabi bunu şu aralar dolar ve faiz ile ilgili gelen haberlere dayanarak söylüyorum...

5. traktörün 75 tl lerden buralara düşmesinde bir suçu yok...suç tamamen ttraktör dışındaki şartların bozulmasındadır...doların ve faizin yükselmesinde ve çiftçinin alım gücünün azalmasındadır...yoksa traktör aynı traktördür..hala türkiye pazarının yarısı onun elindedir...ihracatın %90 ını tek başına yapıyor...

işte dış faktörlerin iyileşme süreci başlıyor...ttraktörden de nasıl ki düşmüş ise bu sefer de tersine çıkmasını bekliyoruz...daha önce nasıl ki anlamsız anlamsız düşmüş ise bu sefer de anlamsız anlamsız çıkmasını bekliyoruz...daha önce endeks 1 düşerken traktör 3 düşüyorken bundan sonraki günlerde de endeks 1 çıkarken traktörün 3 çıkmasını bekleyebiliriz...tabi zaman zaman hazım işlemlerini de yaparak...

olası bu sefer ki çıkışı dolar bazındaki zirvesine kadar olacak...çünkü satışları dolar bazındadır...yabancılar da zaten grafiklere dolar bazlı bakıyorlar...o yüzden de orta ve uzun bu hissede sabır etmeyi başaracakların çok tatlı karlar elde edeceğini tahmin ediyorum...benim gibi sabırsız biri bile şu anda hiç trade etmeden iki haftadır hisseyi tutuyor... bu hisseyi çok uzun tutmak istiyorum ve mantık olarak da böyle bir karar aldım...ama açıkçası sabrım ne kadar tutmama müsade eder bilemem...bir kaç defadır satış isteği geldiyse de isteklerime gem vurdum...iyiken de tutmuşum...

6. O iyi insanlar o güzel atlarına binip gittiler...

7.  Alıntı Originally Posted by sea Yazıyı Oku
    Mal aldılar hala alıyorlar. Tahta kendini çok belli ediyor..Sabah 250 lot 31,2'den verdim öğleden sonra 30,5 den yerine koydum..Alıyorlar ve düşürüp git gellerde tekrar alıyorlar..

8.  Alıntı Originally Posted by b_g Yazıyı Oku
    Mal aldılar hala alıyorlar. Tahta kendini çok belli ediyor..Sabah 250 lot 31,2'den verdim öğleden sonra 30,5 den yerine koydum..Alıyorlar ve düşürüp git gellerde tekrar alıyorlar..
    Dikkat et bir gün verdiğine pişman olabilirsiniz.. ytd

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfa 347/801 İlkİlk ... 247297337345346347348349357397447 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •