Sayfa 52/1012 İlkİlk ... 242505152535462102152552 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 409 - 416 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Joe Dalton Yazıyı Oku
    yıllık enflasyon verisiyle aylık getiri hesabı yanıltıcı olur..
    mesela eylül 2018 enflasyonu 17.90.. 2017 -2018 eylül arası enflasyon oranıdır bu..
    ama eylül 28.50 eylül faizi o ay için.. doğru getiri için 2017- 2018 eylül arası faiz ortalamasına bakmak gerek..

ya aylık enf artışıyla 30 günlük faiz getirisini karşılaştırıcan yada yılsonu enflasyonuyla yıllık faiz ortalamanı..
    e onu da siz yaparsınız artık.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    allahtan bizim ahali uyanmamış mevzuya. 3 dolar maliyetli kağıtla 53.000 tl lik alışveriş yapabiliyoruz hala.
    Sen beni anlamadın.. Gün gelir kağıt para tedavülden kalkar ama altın her zaman altındır.. 2008 de bugün yere göğe sığdılamayan doların yüzüne bakan yoktu.. Bugün biz 2008 den çok mu gerideyiz
    ADEL/TTRAK/ÇİMSA/TOFAŞ/AKSA/BRSAN/PETUN/INDES. /BRİSA/ARÇELİK/EREĞLİ/TÜPRAŞ/FORD OTOSAN/SODA

3.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    tüik bir önceki ay tüfe ve bu başlıkta paylaşılan ay ortası kabaca en yüksek oranlarla çıkan reel getiri tablosu..

Üstad merhaba, düşük enflasyon ortamında önemli bir fark yaratmaz ama enflasyon yükseldikçe kullandığınız yöntem reel faizi bulmakta yetersiz kalır diye düşünüyorum.

Birinci satırı örnek alırsam, siz net faizden, enflasyonu çıkararak reel getiriye ulaşmışsınız.
    12.33-10.35= 1.98

Ama bence doğrusu şöyle olacaktı.
    ((1.1233/1.1035)-1)*100= 1.79
    ya da sizin bulduğunuz reel faizi, anaparanın enflasyonla ulaşmış olduğu değere bölerek de aynı sonuca ulaşabiliriz. yani 1.98/1.1035= 1.79

Hocam dediğim gibi düşük enflasyonda iki hesap yöntemi arasında büyük bir fark çıkmadığı için önemli değil ama yüksek enflasyon ortamında fark giderek açılacaktır. Saygılar..
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

4.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    şu dolar
    dolar faizi
    enflasyon
    tl
    tl faizi
    enflasyon
    reel getirir …

konusunda kafalar süper karışmış belli..

doları almışım misal 6.70 den
    olmuş 5.30

adam diyorki kaybın yok..

haydaaaa

100.000 dolarda 670.000 param 530.000 e düşmüş..
    abi dolarların hala aynı diyor..

üstelik birisinden 25 faiz diğerinde 5 faiz var..dolar düşmeye devam ederse ayrı dert , yatayda devam ederse ayrı dert..
    zaman bi bıçak gibi tepemde..
    Çare kademeli işlem.

3, 4, 5 küsur TL'lerden hiç dolar almayıp da bir kere de 6.70'tl'den yüklenen birisi kusura bakmasın yatırımcı falan değildir. O seviyelerden almaya karar verdiyse bile en fazla % 10 bir portföyle başlasaydı bugün bu seviyelerde atacağı mermisi olurdu.

Ben bile 5.50 tl'den başlama rağmen alımlarımı kademeli yapıyorum. 2.5-3 yıl sonra lazım olacak dolarları, Nisan ayındaki temettülerimle satın almak için bugün bu seviyelerden viop'ta portföy oluşturuyorum.

Yani demem o ki herşeyin başı kademedir. Bir de stratejin olacak, Ben dolar 6.70 tl iken kafama koydum, olursa 5.50'den kademeli alıma başlayacağım diye. Bugün bu seviyelere geldikten sonra o onu demiş, bu bunu demişe bakmadan alırım. Çünkü 6'lı 7'li seviyelerde 8'ler 10'lar havada uçuşurken kulak asmadım, 4.5 TL'ye düşecek diyenlere de kulak asmam. Ülkenin bütün göstergeleri böyle bir şeyin yalan olduğunu söylüyor.
    - - - - - - - - - -- - - - -- -- - - - - - - - - -
    Winter is coming...

5. dolar geldi 5,30 a

Hayalleri uçurumdan atlayanlar...?

6.  Alıntı Originally Posted by ekfuture Yazıyı Oku
    Üstad merhaba, düşük enflasyon ortamında önemli bir fark yaratmaz ama enflasyon yükseldikçe kullandığınız yöntem reel faizi bulmakta yetersiz kalır diye düşünüyorum.

Birinci satırı örnek alırsam, siz net faizden, enflasyonu çıkararak reel getiriye ulaşmışsınız.
    12.33-10.35= 1.98

Ama bence doğrusu şöyle olacaktı.
    ((1.1233/1.1035)-1)*100= 1.79
    ya da sizin bulduğunuz reel faizi, anaparanın enflasyonla ulaşmış olduğu değere bölerek de aynı sonuca ulaşabiliriz. yani 1.98/1.1035= 1.79

Hocam dediğim gibi düşük enflasyonda iki hesap yöntemi arasında büyük bir fark çıkmadığı için önemli değil ama yüksek enflasyon ortamında fark giderek açılacaktır. Saygılar..
    teşekkürler hocam. benimki bakkal hüsmen aga hesabı oldu biraz. dediğiniz yolla bir daha hesaplayıp paylaşacağım. syg.

7. akşam saatlerine yakın bagladım. 27 isbank

@shorts hocamız haklıymış..istedin mi veriyorlar...isteyenin bir yüzü vermeyenin iki yüzü kara

8. Selamlar..

30 kasim'da stopaj ayni mi kalir eskiye dönüş olur mu diyip duruyoruz hep. Acaba simdi olan % 5-3-0 ı ,,, % 10-5-3 sekline cevirebilirler mi acaba.
    Tekrar ayliklardan % 15 kesinti mudilere fazla gelip paralarini cekmelerine sebep olur mu. Bana uzatilacagi ya da kesinti oraniyla oynanip bakin yine bi ortaya guzel birsey cikarttik diyebilirler gibi de geliyor.

Saygilar

Sayfa 52/1012 İlkİlk ... 242505152535462102152552 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •