Sayfa 570/1012 İlkİlk ... 70470520560568569570571572580620670 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,553 - 4,560 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yeni dünya sisteminde emek artık para etmiyor. Yeni dünya sisteminde bilgi, tecrübe, yaratıcılık,özgün ürün=para

Çok ileri aşamalarda da insan emeğine o kadar gerek kalmayacak. Özellikle vasıfsız emeğe.

Asgari ücret konusundaki kısır tartışmaları da bu bağlamda değerlendirmek gerekli.

İnsanların rutin ve vasıfsız işler yaparak refah sağlayamayacaklarını bir an evvel anlamaları gerekiyor. Yoksa çok canları yanacak.
    çok güzel tespitler. yeşil kabul etmedi.

Okulllarda insanlik öğretilmeli.takim olma ogretilmeli.rekabet artik ogretilmeneli.notsuz siniflar olmali.proje bitirme ogretilmeli.bilginin önemi öğretilmeli.

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yeni dünya sisteminde emek artık para etmiyor. Yeni dünya sisteminde bilgi, tecrübe, yaratıcılık,özgün ürün=para

Çok ileri aşamalarda da insan emeğine o kadar gerek kalmayacak. Özellikle vasıfsız emeğe.

Asgari ücret konusundaki kısır tartışmaları da bu bağlamda değerlendirmek gerekli.

İnsanların rutin ve vasıfsız işler yaparak refah sağlayamayacaklarını bir an evvel anlamaları gerekiyor. Yoksa çok canları yanacak.
    herkesi hizmet sektöründe çalıştırıp her sene asgari ücrete yüzde 50 zam yaparak üretim devi olan bir ülke varsa ben bir daha bu konuda yazmam

4. https://www.gazeteduvar.com.tr/ekono...di-yuzde-10-6/
    Hizmet sektörünün istihdam içindeki payını tablo olarak çok güzel gösteren bir haber önceki mesajımda neyi kastettiğimi daha net anlaşılabilmesi açısından paylaşıyorum

5.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Bu son cümleye çok katılıyorum...İnsanlar eğitim-öğretim yaşları sırasında ASGARİ kalmamalı ve özellikli bir insan olmaya çalışmalı artık...Yoksa ekmek yok...
     Alıntı Originally Posted by cemalbb Yazıyı Oku
    çok güzel tespitler. yeşil kabul etmedi.
     Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Okulllarda insanlik öğretilmeli.takim olma ogretilmeli.rekabet artik ogretilmeneli.notsuz siniflar olmali.proje bitirme ogretilmeli.bilginin önemi öğretilmeli.
     Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    herkesi hizmet sektöründe çalıştırıp her sene asgari ücrete yüzde 50 zam yaparak üretim devi olan bir ülke varsa ben bir daha bu konuda yazmam

Genel kabulün aksine ben asgari ücret gibi bir limit olmasına karşıyım. Zira asgari bir ücret tespit etmek vasıfsız işgücünün teşvik edilmesi anlamına geliyor.

Diyelim ki asgari ücreti 3000TL yaptık. Ve bu para ile rahatlıkla geçinilebiliyor, vasıfsız işgücü o zaman kendini neden geliştirmek istesin?

O nedenle bence vasıfsız işgücü ücret anlamında cezalandırılarak vasıf kazanması sağlanmalıdır. Unutmayalım insan biyolojik özünde tembel bir varlık. Sunduğu vasıfsız ve verimsiz işler için onu ücret anlamında tatmin ettiğiniz sürece daha da tembelleşecek ve rutin işler yapmak isteyecektir.

Bu bakış açısı ile forumdaki düşüncelerin çoğundan ayrışıyor olabilirim ama bence ücretler performansa göre belirlenmeli ve serbest rekabet ortamında oluşmalıdır.

Dövizin fiyatı serbest piyasada belirleniyor. Düşünün ki bir komisyon toplanıyor ve diyor ki hayır Devlet Alış : 4.25, Devlet Satış: 6.25 olarak belirlenmiştir. Bu makasın dışına çıkılamaz. Bu piyasa için olumlu olur muydu?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6. Asgari ücrete mahkum bir stok işgücü var ülkede. Halen de artıyor. Doğulu gençler inşaat gibi ağır işlerde, şehirli gençler günde 12 saat haftada 6 gün kıçları sandalye görmeden AVM’lerde çalışıyor. Eğer bunlara kapitalizmin arz/talep yasasına göre davranırsak insan olmaktan çıkarız. Evet yaşadıkları durumun müsebbibleri büyük oranda kendileri ama onları kapitalizmin kucağına, asimetrik güç dengesi içinde atamayız. İstanbul’daki çöp dağlarının sendikalı işçilerin haklarını almak İçin yaptıkları grevin neticesi olduğunu, grevin vatan hainliği olmadığını, çözülen çöp dağı probleminşn asgari ücretli, sendikasız, yasal haklarını dahi kullanamayan, haftada 72 saat çalışan kendileri tarafından ve verdikleri oylar ile sağlandığını öğrenmelerini sağlamam lazım. Biliyorum bu görünen gelecekte mümkün değil ama o zaman ne olsun iyice sefil mi olsunlar. Olmasınlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Genel kabulün aksine ben asgari ücret gibi bir limit olmasına karşıyım. Zira asgari bir ücret tespit etmek vasıfsız işgücünün teşvik edilmesi anlamına geliyor.

Diyelim ki asgari ücreti 3000TL yaptık. Ve bu para ile rahatlıkla geçinilebiliyor, vasıfsız işgücü o zaman kendini neden geliştirmek istesin?

O nedenle bence vasıfsız işgücü ücret anlamında cezalandırılarak vasıf kazanması sağlanmalıdır. Unutmayalım insan biyolojik özünde tembel bir varlık. Sunduğu vasıfsız ve verimsiz işler için onu ücret anlamında tatmin ettiğiniz sürece daha da tembelleşecek ve rutin işler yapmak isteyecektir.

Bu bakış açısı ile forumdaki düşüncelerin çoğundan ayrışıyor olabilirim ama bence ücretler performansa göre belirlenmeli ve serbest rekabet ortamında oluşmalıdır.

Dövizin fiyatı serbest piyasada belirleniyor. Düşünün ki bir komisyon toplanıyor ve diyor ki hayır Devlet Alış : 4.25, Devlet Satış: 6.25 olarak belirlenmiştir. Bu makasın dışına çıkılamaz. Bu piyasa için olumlu olur muydu?
    Siz emek piyasasındaki fiyatlamanın vasfa göre olduğunu mu sanıyorsunuz..??
    Kendini geliştirmekle maaşın yükseldiği falan?
    Bugün çok ciddi şirketlerde dahil yüksek maaş alanlar sizce kendilerini geliştirmiş kişiler mi?
    Herkesin kendini geliştirebilme kapasitesi mi vardır..?Bazıları öğrenemez..Düşük zekalıdır..Şudur budur..
    Bunların insanca yaşama hakkı yok mu o zaman..

Asgari ücret olmazsa 500 tl veren bile çıkar bu ülkede maaş olarak ....
    İnsan insanın kurdudur..Emtia fiyatı ile emeği bir tutmanız ne kadar materyalist olduğunuzun bir göstergesi bu arada..

Çokkkk yanlış bir bakış açısındasın

Sayfa 570/1012 İlkİlk ... 70470520560568569570571572580620670 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •