Sayfa 571/1012 İlkİlk ... 71471521561569570571572573581621671 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 4,561 - 4,568 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by Locator Yazıyı Oku
    Asgari ücrete mahkum bir stok işgücü var ülkede. Halen de artıyor. Doğulu gençler inşaat gibi ağır işlerde, şehirli gençler günde 12 saat haftada 6 gün kıçları sandalye görmeden AVM’lerde çalışıyor. Eğer bunlara kapitalizmin arz/talep yasasına göre davranırsak insan olmaktan çıkarız. Evet yaşadıkları durumun müsebbibleri büyük oranda kendileri ama onları kapitalizmin kucağına, asimetrik güç dengesi içinde atamayız. İstanbul’daki çöp dağlarının sendikalı işçilerin haklarını almak İçin yaptıkları grevin neticesi olduğunu, grevin vatan hainliği olmadığını, çözülen çöp dağı probleminşn asgari ücretli, sendikasız, yasal haklarını dahi kullanamayan, haftada 72 saat çalışan kendileri tarafından ve verdikleri oylar ile sağlandığını öğrenmelerini sağlamam lazım. Biliyorum bu görünen gelecekte mümkün değil ama o zaman ne olsun iyice sefil mi olsunlar. Olmasınlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    işverende ben enayimiyim bu kadar ağır maliyetlerle risk alıp işyeri açayım derse ne olacak ? o zaman devlet herkesi işe alsın memur yapsın sorun çözülsün noktasına gelir mevzu !

2.  Alıntı Originally Posted by Locator Yazıyı Oku
    Eğer bunlara kapitalizmin arz/talep yasasına göre davranırsak insan olmaktan çıkarız.

Evet, kesinlikle doğru. O nedenle verilmesi gereken karar ve seçenekler şu şekilde:

1- Asgari ücreti bir teşvik unsuru olarak kullanıp milyonlarca vasıfsız işgücü stoğuna yeni milyonlar eklemek ve bu şekilde hayatta kalmalarını sağlamak.

2- Arz/talep dengesini gözeterek vasıfsız işgücü stoğunu insani olmayan şartlar ile sınayarak hayatta kalma içgüdülerini tetikleyip vasıf kazanmalarını tahrik etmek.

1. Seçenek insani ve sosyal ama sürdürülebilir değil.
    2. Seçenek sert ve acımasız ama gelişmiş bir toplum yaratabilmek için önemli bir şart.

Milyarlarca yıldır evrimleşen ve gelişen doğadan örnek almak gerekirse seçenek 2.

İnsanoğlunun yüzbinlerce yıldır kurguladığı medeniyet değerleri ile seçim yapacak olursak seçenek 1.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku

Herkesin kendini geliştirebilme kapasitesi mi vardır..?Bazıları öğrenemez..Düşük zekalıdır..Şudur budur..
    Bunların insanca yaşama hakkı yok mu o zaman..
    Doğanın temel yasalarına göre düşünürsek yok, İnsanoğlunun kurguladığı medeniyet ve sosyal düzen ile karar alırsak durum farklı.

Doğa kanunlarının dışına çıkıldığında çok kısa bir süre içinde hızlanan nüfus artışı ile eko sistemin kendi kendini yok etme süreci tetikleniyor. Doğa bunun olmasını engellemek için zayıf olanı eliyor kuvvetlinin yaşamasına izin veriyor. Böylelikle hem gelişmeyi sağlıyor hem de nüfusu eko sistem ile uyumlu seviyeye çekiyor.

Yanlış anlaşılmasın bu milyarlarca yıldır yaşamını sürdüren doğanın tecrübesi ve kararı ile oluşan bir süreç.

Ben dışarıdan bir gözlemci olarak yorum yapıyorum. Şahsi olarak ben de insanoğlunun kurguladığı medeniyet tarafından yetiştirildim. O nedenle ben de sosyal duyarlılığa sahibim. Ama bu sosyal duyarlılığın sonuçlarını da objektif olarak görmek gerekli.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Evet, kesinlikle doğru. O nedenle verilmesi gereken karar ve seçenekler şu şekilde:

1- Asgari ücreti bir teşvik unsuru olarak kullanıp milyonlarca vasıfsız işgücü stoğuna yeni milyonlar eklemek ve bu şekilde hayatta kalmalarını sağlamak.

2- Arz/talep dengesini gözeterek vasıfsız işgücü stoğunu insani olmayan şartlar ile sınayarak hayatta kalma içgüdülerini tetikleyip vasıf kazanmalarını tahrik etmek.

1. Seçenek insani ve sosyal ama sürdürülebilir değil.
    2. Seçenek sert ve acımasız ama gelişmiş bir toplum yaratabilmek için önemli bir şart.

Milyarlarca yıldır evrimleşen ve gelişen doğadan örnek almak gerekirse seçenek 2.

İnsanoğlunun yüzbinlerce yıldır kurguladığı medeniyet değerleri ile seçim yapacak olursak seçenek 1.
    Dikkat ederseniz stok var ve artıyor dedim. Bu bir sorun ve bunu düzeltmek lazım. Ama o zamana kadar ne yapılacağını konuşuyoruz.
    Diğer taraftan bu düzenin böyle devam etmesinden faydalanan hatta bunu doğrudan kurgulayan bir yapı/ görüş/ taraf ne ederseniz o var. Yani bu insanlar kuyruğunu yakalamaya çalışan kediler gibiler. Müsebbibi de onlar, mağduru da -büyük oranda-onlar. Ama nasıl sigara içip kendini kanser eden insanlara “ ne halin varsa gör, sana kamu kaynaklarından para harcayamayız, sigaraya parayı buldun, tedaviye de bul” demiyorsak bu duruma da öyle yaklaşabiliriz.

5. Ceylan aslana kafa tutsun hatta aslan olsun havada uçan kartal yerdeki tavşanı avlayamasın tavşan hava savunma sistemi ile kartalı vursun öküz başlı antiloplar nehirden geçerken timsahlara yem olmamak için istihkam taburu edasıyla köprü kurup karşıya geçsin ! İstenen bu galiba

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Yeni dünya sisteminde emek artık para etmiyor. Yeni dünya sisteminde bilgi, tecrübe, yaratıcılık,özgün ürün=para

Çok ileri aşamalarda da insan emeğine o kadar gerek kalmayacak. Özellikle vasıfsız emeğe.

Asgari ücret konusundaki kısır tartışmaları da bu bağlamda değerlendirmek gerekli.

İnsanların rutin ve vasıfsız işler yaparak refah sağlayamayacaklarını bir an evvel anlamaları gerekiyor. Yoksa çok canları yanacak.
    Sayın RXPU Türkiyede refaha ulaşmak makam mevki sahibi olmak için bu saydıklarınızdan hiç birine gerek yok.Yandaş olmak,herhangi bir cemaat veya tarikata üye olmak yetiyor maalesef.

7. Mevduat oranlarından ziyade kim kimi yesin başlığına döndü burası. Yazılarınızı severek okuyorum ama bunların konuşulması gereken başlık burası mı abilerim. Orandan başka yorum yapılmamalı, oran paylaşımları arada kaynamamalı

8. Bugun icin oran alan var mi?

Sayfa 571/1012 İlkİlk ... 71471521561569570571572573581621671 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •