Sayfa 255/1012 İlkİlk ... 155205245253254255256257265305355755 ... SonSon
Arama sonucu : 8092 madde; 2,033 - 2,040 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    faiz düşüyor zaten farkında değilmisiniz ? her gün faizlerin daha da düşeceği en yetkili kişiler tarafından dillendiriliyor konut faizleri kredi faizleri patır patır aşağı iniyor ! faiz konusunda baz alınan nokta dolar kuru ! evet enflasyona göre faiz belirlenmesi lazım ama bizde durum bu ! bankalarda dolar kuruna göre faiz politikalarını belirliyor konuştuğum tüm mt ler böyle söylüyor ! yapılan doğru değil ama yapacak bir şey yok
    Faizlerin %23-24'lere çıkması gerektiği zaman TCMB bize 2 ay %17'lerde mevduatları bağlattı paşa paşa.
    Gecikmeli oluyor TR'de işler. Faiz olabildiğince düşük tutulmaya çalışıldı yine çalışılır.
    Bu durumda 2-3 ay yine şuan ki düzeylerden daha düşük de kalabilir.
    Dolar düşüyor, petrol fiyatları düşüyor, dün ABD verisi gelişmekte olan ülkeler için olumlu geldi.
    FED için 3 değil 2 faiz artışı konuşuluyor.
    En önemlisi TR'de elde hala çok fazla konut var

Stopaj uzatılmaz diye düşünüyorum. Bakalım ne olur. Sırf stopaj +3, bunun için bile en az 3 ay vadeli bağlanır görüşündeyim.
    6 ay yapıkredi 24.40 bağlamıştım. Bugün baktım 23.90'a düştü.
    3-4 ay bu oran 22-23'lerde kalsa ve stopaj olmasa zarar ne olur bir de böyle düşünelim?

2.  Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    Faizlerin %23-24'lere çıkması gerektiği zaman TCMB bize 2 ay %17'lerde mevduatları bağlattı paşa paşa.
    Gecikmeli oluyor TR'de işler. Faiz olabildiğince düşük tutulmaya çalışıldı yine çalışılır.
    Bu durumda 2-3 ay yine şuan ki düzeylerden daha düşük de kalabilir.
    Dolar düşüyor, petrol fiyatları düşüyor, dün ABD verisi gelişmekte olan ülkeler için olumlu geldi.
    FED için 3 değil 2 faiz artışı konuşuluyor.
    En önemlisi TR'de elde hala çok fazla konut var

Stopaj uzatılmaz diye düşünüyorum. Bakalım ne olur. Sırf stopaj +3, bunun için bile en az 3 ay vadeli bağlanır görüşündeyim.
    6 ay yapıkredi 24.40 bağlamıştım. Bugün baktım 23.90'a düştü.
    3-4 ay bu oran 22-23'lerde kalsa ve stopaj olmasa zarar ne olur bir de böyle düşünelim?
    çok doğru tespit ! mb faiz artırdığında mevduat faizinin artış tepkisi çok geç geliyor ama iş faiz indirimi olduğunda mevduat faizi hemen tepki veriyor eğer mb faiz indirimlerine başlarsa mevduata nasıl patır kütür etki edecek anında hep birlikte görürüz

3. Buradaki bilinmesi gereken sitemi çevirmek için hazinenin, bankaların senin benim mevduatının ne kadarına ihtiyacı var.
    Yani arz-talep dengesi.
    Diğer unsur TL ye GÜVEN. Yani dövize olan talep.
    Buradaki arz-talep ve güven iç-dış konjektürün iyi gittiği dönemlerde faiz düşebilir.
    Ancak ( toplanan vergiler ve harcamalar arasındaki farkın açılması sonrası ödemeler dengesindeki bozulma, TR, Avrupa da beklenen resesyon gibi) tüm göstergeler ekonomideki ANA TRENDİN aşağıya doğru olduğunu ekonomistler söylüyor.
    Ancak son dönemde emirle, TUİK başkan değişikliği gibi yerel seçime yönelik taktiksel, işi idare etmeye yönelik davranışın geneli ne kadar etkileyebileceğini yaşayarak göreceğiz.
    Özetle kasımda pastırma yazı göründü diye ANA TREND olan Kışın gelmemesi pek mümkün görünmüyor.
    Ha, eğer aktifte yüzde 33 ile 6 ay, 1 yıl veya diğer bankalarla stopajsız 29 ile bağlatmış olsaydınız olası zarar olasılığınız az derdim.
    Ancak bu tren şimdilik geçti.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

4.  Alıntı Originally Posted by drselcuk Yazıyı Oku
    Tum turkiyedeki subelerde kampanya var. 5k ve uzeri 1 ay ve uzeri dolar mevduata yuzde 6
    https://mevduatlar.com/

5. Diğer yandan ABD nin yüzde 3 faiz verdiği dolara sen 4-5 verirsen yabancı fonlar neden risk alıp sana dolarlarını versin?
    Eğer sen dolara içte yüzde 5-6 veriyorsan tasarruf sahibi neden yüzde 15 ile TL de kalsın?
    Bu iş soğan depolarını basmaya pek benzemez...
    Sonucu 3,8 den 7 ye giden kur gibi çok ağır olabilir.

6. https://www.bbc.com/turkce/amp/haber...mpression=true

bu veriler göre TR kırılgan değil kırılmış beşli içine girebilir.
    Belki arjantin ile karşılaştırmak veri analiz yönüyle daha anlamlı olurmuş.

7. https://www.bbc.com/turkce/amp/haber...mpression=true

Bu tabloya bakıldığında diğer ülkelerin kurları bir önceki seneye göre yüzde olarak az değer kaybetmiş gibi görünse de kendi enflasyonları ile karşılaştırıldığında TL nin en az değer kaybeden olduğu anlaşılıyor.

Diğer leri enflasyonlarına göre 3-4 katı kadar değer kaybetmişken TL de bu bir kat bile değil.

Bu veri ile (ve de TR de enflasyonda ani bir düşme olmazsa) doların daha çok gidecek yeri var saptaması yapılabilir mi?

Yeni farkettim yazıyı Mağfi Eğilmez kaleme almış.
    Böyle yazılar yaz, sonra da beni neden bloomberg e çıkarmıyorlar diye şikayet et. Yazılarında biraz yapıcı ol be kardeşim, her şeyi söylemen mi gerekiyor sanki, bak nasıl barış esen programında yapıcı oluyor, hep olaylara iyimser bir gözle bakıyor, tabii sonunda da her ay programı yayınlamaya devam ediyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,109
     Alıntı Originally Posted by virtue Yazıyı Oku
    Diğer yandan ABD nin yüzde 3 faiz verdiği dolara sen 4-5 verirsen yabancı fonlar neden risk alıp sana dolarlarını versin?
    Eğer sen dolara içte yüzde 5-6 veriyorsan tasarruf sahibi neden yüzde 15 ile TL de kalsın?
    Bu iş soğan depolarını basmaya pek benzemez...
    Sonucu 3,8 den 7 ye giden kur gibi çok ağır olabilir.
    Bugun biras temettu gecti elime..
    TL faislere bakmadim bile.
    Hemen dovise cevirdim.
    Cok datli faisi var dovisin bisde,
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 255/1012 İlkİlk ... 155205245253254255256257265305355755 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız