Sayfa 766/1000 İlkİlk ... 266666716756764765766767768776816866 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,121 - 6,128 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

1. Patlıcan göZüne girsin emi,

bu ne fiyat böyle.
    Hayat devam ediyor.

Çiftçi zarar eder yine eker. İnsanlar bir hafta 15 gün meyve sebze almasa ölür mü. Bak bakalım o tüccar, halci pazarcı ne yapıyor. Çiftçiden bir liraya alınan ürünü tüketici en az iki katına yiyor. Büyük şehirlerde haller, pazar yerleri kimlerin elinde. Fakir tüccar var mıdır acaba.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by altınorta Yazıyı Oku
    Çiftçi zarar eder yine eker. İnsanlar bir hafta 15 gün meyve sebze almasa ölür mü. Bak bakalım o tüccar, halci pazarcı ne yapıyor. Çiftçiden bir liraya alınan ürünü tüketici en az iki katına yiyor. Büyük şehirlerde haller, pazar yerleri kimlerin elinde. Fakir tüccar var mıdır acaba.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Çözüm öneriniz bu mu?
    Bir zamanlar bir Ekonomi bakanımızın "halkımız da kışın ortasında sivri biber yemiyeversin" söylemi ile aynı noktadamısınız?
    Enflasyonun sorumlusu kıl/sivri biber mi?
    Kıl biber yemezsek tüm sorunlarımız çözülür mü sizce?

Üretim ve tüketim arasında yeterli/sağlıklı akış sağlanamayınca fiyatların yükseldiğini neden anlamak istemiyor insanlar ben anlıyamıyorum?
    "Üretim,tüketimi karşılamıyor" bu kadar basit birşeyi insanlarımız neden karmaşık hale getirmeye çalışıyor hiç anlamıyorum?

Hele ki Hisse.Net gibi kullanıcılarının kahir ekseriyeti ünü mezunu olan insanların,doğru tarım politikaları geliştiremedikleri için yükselen fiyatların sorumlusu olarak aracıları gösterme çabasında olan iktadarların söylmelerine destek atmasını hiç mi hiç anlamıyorum

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,788
     Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Zaten bu Maduro nun arkasında/yanında duruş ta USD/TL de başımıza bir iş açmazsa/MADARA etmezse iyidir yeniden...
    iyi okumalar.
    https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarl...ar-mi-3272707/

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarl...zlere-3272294/

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    geçen hafta pazarcı ile kavga ettim 10 tl ye ıspanak almadım
    bu haftada almadım
    hanımla kavga ettik fırça yedim
    ıspanaktan mı tasarruf edecen diye
    şimdi ıspanak almaya gidiyorum
    4 5 gün önce seracıl ıkk yapan bir arkadaşı aradım. İşler nasıl diye. Çok güzel dedi mal yetiştiremiyoruz fiyatlarda ç olk iyi dedi çok sevindim onun adına. Üretici mutluydu. Ancak esas kazanan yine devletti kaybedende hep biz tüketici.
    Bu arada arkadaş ıspanak, tere ve roka üretiyor )

6. Hadi gelin sizinle Antalya nın bir köyünden toplanan domates in İstanbul/x ilçe pazarına macerasını beraber inceleyelim...

Aracı 1:Tarlalardan/seradan domatesi toplayan;Adam babasının hayrına mı toplayacak domatesi kış günü ...?
    3 liradan köylüden/seradan aldı diyelim
    10 ton domates topladı diyelim
    %20 karını koydu diyelim...
    Fiyat masraflar hariç 3,6 tl oldu
    Aracı 2:İstanbullu halci;Antalya halini atlıyorum direk İstanbul haline indiğini kabul edelim...
    Halci de %10 karını koydu diyelim
    Fiyat 4.00 tl oldu...
    Aracı 3:İstanbul halden ilçe pazarına getiren :Her pazarcının kendi aracı yok...Bu işi yapan aracılar var..Gece 2 de hale gidiyor ,malı yüklüyor
    Semt pazarına getiriyor,pazarcı esnafına dağıtıyor...
    Gecenin 2 sinde yollara düşecek eşinden ayrı kalacak, çoluk çombalağını evde bırakacak
    Babasının hayrına yapmayacak herhalde bu işi...
    O da %20 karını koydu diyelim...
    Fiyat oldu 4,8 tl
    Aracı 4:PAZARCI; Pazarcı esnafı;Pazar koşullarında it gibi titrerken babasının hayrına satmayacak herhalde domatesi
    Oda %30-40 karını koysa fiyat 5,76 tl eder...

Hani bunun masrafı?
    Hani bunun algısı vergisi?
    Hani bunun firesi?
    Hani bunun vs vs ?

Ha domatesleri Antalya seradan İstanbul semt pazarına ışınlamanın bir yöntemini bulduysanız söyleyin biz de bilelim
    Benim bilimsel yaklaşımımın aksini savunan iktidarın ekmeğine yağ sürüyordur
    NET....

saygılar/başarılar

7.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Hadi gelin sizinle Antalyanın bir köyünden/ilçesinden toplanan domates in İstanbul/x ilçe pazarına macerasını beraber inceleyelim...

Aracı 1:Tarlalardan/seradan domatesi toplayan....Adam babasının hayrına mı toplayacak domatesi kış günü ...
    3 liradan köylüden/seradan aldı diyelim
    10 ton domates topladı diyelim
    %20 karını koydu diyelim...
    Fiyat masraflar hariç 3,6 tl oldu
    Aracı 2:İstanbullu halci;Antalya halini atlıyorum direk İstanbul haline indiğini kabul edelim...
    Halci de %10 karını koydu diyelim
    Fiyat 4.00 tl oldu...
    Aracı 3:İstanbul halden ilçe pazarına getiren :Her pazarcının kendi aracı yok...Bu işi yapan aracılar var..Gece 2 de malı yüklüyor
    Semt pazarına getiriyor,pazarcı esnafına dağıyıtor...
    Babasının hayrına yapmayacak herhalde bu işi...
    O da %20 karını koydu diyelim...
    Fiyat oldu 4,8 tl
    Aracı 4:PAZARCI; Pazarcı esnafı o koşullarda it gibi titrerken babasının hayrına satmayacak herhalde domatesi
    Oda %30-40 karını koysa fiyat 5,76 tl eder...

Hani bunun masrafı?
    Hani bunun firesi?
    Hani bunun vs vs ?

Ha domatesleri Antalya seradan İstanbul semt pazarına ışınlamanın bir yöntemini bulduysanız söyleyin biz de bilelim

saygılar/başarılar
    Bu işte en güzeli üreticileri kooperatifleşme yönünde örgütlemek.Aracısız kooperatif eliyle topla, naklet, pazara ulaştır.Tek çözüm bu.Ama maalesef bizde kooperatifleşmede güven sorunları başlıyor.Sonunda herkes birbirine giriyor.

8. Masraflar ve fire düşünülünce aracılar belki bu kadar bile kazanmıyordur...

saygılar/başarılar

Sayfa 766/1000 İlkİlk ... 266666716756764765766767768776816866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •