Sayfa 684/1000 İlkİlk ... 184584634674682683684685686694734784 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 5,465 - 5,472 arası.

Konu: Dolarda Yukselis Kacinilmaz

1.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Daha kötüsü olamaz gibi...O yüzden TLde olmak lazım şuan diye düşünüyorum.
     Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    o zaman 10 gün kadar önce neden dolarla eurobonda girdiniz? ha uzun vade faiz stopaj avantajı vs diye ise bu yolu önermek daha mantıklı olmaz mı tl'dense.
    Makroekonomik açıdan bakarsak belki daha kötüsü şu an için düşük ihtimal. (resesyon, cari fazla, daralan kredi talebi v.b. koşulların sürmesi durumunda)

Ancak politik açıdan öyle değil. Trump tekrar aklına estiğinde ekonominizi mahvedeceğim ulan diye nara atmaya başlarsa piyasalar bunu ciddiye alacaktır. Zira bu söylemini gerçekleştirebilir de. Elinde yeterince güç var. Ayrıca Türk politikacıların hamlelerini beğenmediğinde herif direk baltalı Hano'ya bağlıyor.

Türk politikacıların geçmişe göre faize fazla takılmamalarının nedeni de bence bu. Zira politikacılar şunu gördü , faiz düşük olduğunda yaptıkları politik hamleler karşısında döviz kurlarında ve genel ekonomik istikrarda daha yüksek dalgalanmalar oluşuyor.

Evet faiz muhafazakar politikacılar için çok hassas bir konu ama politik manevra kapasitelerinin daralması çok çok daha önemli bir sorun. O nedenle yüksek faiz ortamında (örneğin %24) kritik politik manevralar yaptıklarında döviz kurunun daha düşük bir bant içinde dalgalandığının farkına vardılar. Bu da onlara eskisine göre daha geniş bir oyun alanı sundu.

Politikacıların kendilerine de fayda sağlayan bu politik detay sonucunda yüksek faizin uzun süre devam etmesine razı oldukları düşüncesindeyim.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    ekonominin durumu hakkındaki güncel bilgiler için önce ekşi sözlük'te yazılanlara bir göz atın: https://eksisozluk.com/2019-ekonomik-krizi--4628433

daha sonra dolar nereden gelir nereye gider gibi sorular hakkında düşünün, titreyin ve kendinize gelin...
    Ekonomide yaşanan daralma (resesyon) , soğuma direk olarak dövizin ateşini tetikler diyemeyiz. Tam tersine ekonomik aktivitedeki ciddi daralma Türkiye gibi bir ülkede dövize olan talebi düşürebilir.

Şahsi düşünceme göre asıl tehlike politikacıların sabır gösteremeyip resesyon ortamından erken çıkmak için (politik çıkar ve oy için) çeşitli hormonlu ve verimsiz büyüme hamlelerine girmeleridir. Yani Türkiye 2017 yılında olduğu gibi hormonlu bir büyüme patikasına zorlanırsa (KGF kredileri v.b) döviz ciddi anlamda önü alınamaz bir şekilde sıçrayabilir.

Verimsiz ve düşük katma değerli çıktı yaratan Türkiye ekonomisi için ben dövizi tetikleyecek etkinin kesinlikle büyümeden geleceğini, resesyon ortamının ise (sabredilebildiği sürece) dövizi baskılayacağını düşünüyorum.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin

3. ...............

4.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ekonomide yaşanan daralma (resesyon) , soğuma direk olarak dövizin ateşini tetikler diyemeyiz. Tam tersine ekonomik aktivitedeki ciddi daralma Türkiye gibi bir ülkede dövize olan talebi düşürebilir.

Şahsi düşünceme göre asıl tehlike politikacıların sabır gösteremeyip resesyon ortamından erken çıkmak için (politik çıkar ve oy için) çeşitli hormonlu ve verimsiz büyüme hamlelerine girmeleridir. Yani Türkiye 2017 yılında olduğu gibi hormonlu bir büyüme patikasına zorlanırsa (KGF kredileri v.b) döviz ciddi anlamda önü alınamaz bir şekilde sıçrayabilir.

Verimsiz ve düşük katma değerli çıktı yaratan Türkiye ekonomisi için ben dövizi tetikleyecek etkinin kesinlikle büyümeden geleceğini, resesyon ortamının ise (sabredilebildiği sürece) dövizi baskılayacağını düşünüyorum.
    işsizliğin artması kaçınılmaz ama işyerlerinin kapanmaması gerekiyor. eğer üretim yapan işyerleri kapatılırsa bunların tekrar açılması zor olur. üretim düştüğünde zorunlu ihtiyaçların karşılanması için ithal mallara daha çok yüklenmek gerekir ve bu durum da orta vadede dövize talebi arttıracaktır. tabii zorunlu ihtiyaç dediğimiz ürün ve hizmetlerden geriye doğru çağ atlamak pahasına vazgeçersek (doğal gaz yerine odun yakmak, arabaya binmek yerine eşeğe binmek gibi) döviz talebini azaltabiliriz...
    yatırım tavsiyesi değildir.

5. Daha bir kaç ay önce Afrin e vali atıyorduk sanırım, hatta emniyet müdürü'de (bu ifadeler Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın a ait ifadeler)

Biz Münbiç i asıl sahiplerine teslim edecekmişiz, asıl sahibi kim, Suriye rejimi değil mi ?
    Rusya Türkiye'nin güneyine Türkiye'nin müdahalesi olursa burasının Esad a teslimi zorunlu diyor, üstelik sıfır tavizle.

Bizim ne dediğimizi kimse anlayamıyor.
    Zaten Ruslarla el etek öperek zor düzelttiğimiz ilişkileri zıvanadan çıkartınca (bence az kaldı) artık durum toparlanamaz hale gelir. (Ukrayna Kilisesinin bağımsızlık kazanmasındaki baş rolümüz..vs..vs..)

500 milyar dolara yakın dış borcunla bu kafa karışıklığı ile saldım çayıra mevlam kayıra kafası ile faizin ne olduğuna çok bakılmayacağı ve bu doların ucuz olduğu kanaati oluşuyor.

bence tabi ...

YTD.

DETAYLI TEKNIK VE TEMEL ANALIZ

---------------------------------------

USDTRY - 2 YILLIK TR ile 10 YILLIK ABD TAHVILLERI

---------------------------------------

Oncelikle USD den baslayalim. Grafikte onemli tarihleri belirledim. Su anda onemli bir seviyede. Asagida 5.15 var. Dolar dustukce MB nin uzerinde ki baskinin artacagi icin 5.15 e gelmesini beklemiyorum. 5.45 - 5.50 arasi ise mayinli bolge. Bu bolge guclu hacim ve haber ile gecilirse geriye donmesi zor ve yukselis hiz kazanabilir.

[/IMG]

Turkiye 2 yilliklarina gelince. Malum Cuma gunu MB 37 milyari Hazineye avans verecek ve burada 16.60 seviyeleri gorulebilir. MB su anda piyasa faizlerinin cok uzerinde fonlama yapiyor, cunku enflasyonda tepeyi gormek istiyor. Yilin 2.yarisindan once bir faiz indirimi riskli olabilir ancak eger ocak enflasyonu beklentilerden dusuk gelirse MB MART ayinda faizleri indirebilir. Bu beklenti piyasalarca alinmaya baslar.

[IMG][/IMG]

Ve son olarak ABD 10 yilliklarina bakalim. ABD den gelen son veriler iyi gelince 2.5x den tekrar yukariya dogru atak yapti. 2.80 uzerinde tekrar ivme kazanabilir. Powell her ne kadar guvercin olmaya, borsalari desteklemeye calissa da ABD verileri cok iyi ve bu FED i faiz artirmaya zorlayabilir. POWELL ile TRUMP in borsalari desteklemek istemeleri normal, cunku ABD de tuketici guven endeksi borsa ile korelasyon, cunku halkin buyuk bir kismi borsa da yatirim yapiyor. Eger borsa duserse halk mutsuzlasir, daha az kazandigi icin daha az harcar ve ekonomi buyuyemez ama bu uzun sure surdurulebilecek bir sey degil.

2.75 - 2.80 araligi dikkatle izlenmeli. Uzerinde ki fiyatlamalar gelismekte olan ulkelerin kurlarini negatif etkiler.

[IMG][/IMG]

---------------------------------

7.  Alıntı Originally Posted by mdemir Yazıyı Oku
    işsizliğin artması kaçınılmaz ama işyerlerinin kapanmaması gerekiyor. eğer üretim yapan işyerleri kapatılırsa bunların tekrar açılması zor olur. üretim düştüğünde zorunlu ihtiyaçların karşılanması için ithal mallara daha çok yüklenmek gerekir ve bu durum da orta vadede dövize talebi arttıracaktır. tabii zorunlu ihtiyaç dediğimiz ürün ve hizmetlerden geriye doğru çağ atlamak pahasına vazgeçersek (doğal gaz yerine odun yakmak, arabaya binmek yerine eşeğe binmek gibi) döviz talebini azaltabiliriz...
    Çok kuvvetli ve uzun süren bir resesyon ile aslında cari açığı yaratan imalat mallarına olan talep te kesilebilir. Türkiye çok basit ama hayatı devam ettirecek kalitede malları üretmekte sorun yaşamıyor.

Evet Türkiye'de üretilen ve içine hurda naylon katılan tuvalet kağıtlarını kullanmaya alışmamız gerekebilir.
    Tereyağların yarısı su ve ayrandan oluşacaktır. Bu da doğru.

Ama bunun yanında Türkiye'nin üretmediği ve üretemeyeceği bazı ürünlerin de ithalatı ekonomik daralma ile azalacaktır.

Aslında Türkiye çok daha yüksek bir işsizliğe razı olursa dövizi frenleyebilir. Zira basit mal ve hizmetleri çok daha az işçi ile üretecek bir altyapı var. İşsizler ordusu da daha komünal ve kalabalık gruplar halinde yaşamaya alışmak zorunda kalabilir. Örneğin 1 evde 7-8 kişinin yaşaması v.b.

Ama buradaki temel sorun şu ki, yüksek işsizlik politikacı için dövizin artması veya belirli firmaların iflas etmesinden daha kritik bir problem. Sonuçta Türkiye alışık olmadığı uzunlukta bir süre için yine hiç yaşamadığı bir işsizlik yaşarsa bu politikacıyı hakikaten götürebilir.

O nedenle ben politikacının belirli bir işsizlik seviyesinden sonra kendi geleceğini de düşünerek sabredemeyip ekonominin temelleri ile uyumsuz hormonlu bir büyüme düğmesine basmak zorunda kalacağını tahmin ediyorum. İşte dövizi ateşleyecek te bu olacak.

8.  Alıntı Originally Posted by colkutupayısı Yazıyı Oku
    doların yönü abd ile ilişkilere endeksli. papazı saldılar dolar düşüşe geçti. abd ile ilişkiler iyi gittiği sürece dolar buralarda gider gelir. lakin papaz meselesinde olduğu gibi abd ile ilişkiler koptuğu an dolarda kopar gider. bunu alayınız biliyorsunuz. başınızdaki ağababaları da çok iyi biliyor ki abd ne yaparsa yapsın alttan alıp ilişkileri bozmamaya çalışıyorlar. var mı bunun aksini iddia eden.
    Dolar tl %99 siyasi gelişmelerle yon bulur
    Net siyasi bir kurdur
    Gecen hafta daha zirliyordu bi tanesi burda.
    Rtr r yapmasaydi su an 6 uzerindedi.
    R yapınca durum bu
    Fed sicmiklariyla kurus alakasi yok

Sayfa 684/1000 İlkİlk ... 184584634674682683684685686694734784 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •