Sayfa 105/153 İlkİlk ... 55595103104105106107115 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 833 - 840 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by Serdardm79 Yazıyı Oku
    Sa üstad sana meslektaş olarak acizane tavsiyem portföyünü daha geniş tut sendeki hisselerin hepsi bendede var.bende 2018 kasımda başladım başlangıc tarihimizde ayni ben tek maaşlı biri olarak porföye senin kadar yatıramıyorum şu anki yatırdıgım miktar 22600 tl portföy değerim 36000 tl hisse sayısını 15 çıkar bence.bende 25 tane mesela.hepsi de temettü veren şirketler portföy geniş olunca her ay hangi hisse görece daha ucuzda onu alıyorsun bu da maliyeti nispeten daha uygun hale getiriyor ve porföyü düsüşlere ve alışlara karşı daha dirençli yapıyor.

SM-A205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
     Alıntı Originally Posted by mavipenguen Yazıyı Oku
    kıymetli tosunpaşa Rabbim bol kazanç versin..inşallah daha bol kazançlar nasip olur.nacizane baktığımda koç grubundan tek hisse görüyorum.en çok kazancınız da onda.bu tip portföyler de sektör ve grup değerlendirmesi bence önemli.açıkçası ben sektörden çok hangi grup şirketinde poz alınması yönünde.inşallah 2025 e kadar 1 milyonu çok rahat aşabileceğiniizi düşünüyorum...
    Eyvallah hocam hepimize inşallah.
    Koç grubundan fiyat olarak alınabilecek tek hisse tofaş'tı.
    Diğerleri aşırı pahalı almayı düşünmüyorum. Tüpraş ford Arçelik hepsi pahalı. Tüpraş ve fordu çok eklemek isterim ama bu fiyatlardan değil.
    İleride iyi fiyatlara gelirseler neden olmasın.
    Milyonda gözümüz yok aylık 10k temettü geliri yeter olmazsa da canımız sağolsun.

Alıntı Originally Posted by batu34 Yazıyı Oku
    Tosunpaşa sizin yatırımınıza ilk başladığınız günleri hatırlıyorum da hedeflerine inanan onun için yıllarca beklemeyi göze almış bir kişi vardı karşımızda. Fakat bu durum, hem borsanın yükselişe geçmesi sebebiyle yeterince lot alamamanın pişmanlığı hem de ileri ki dönemde hedeflediğiniz para tutarı kadar alım yapamayacak olmanız sebebiyle, yatırımlarınıza olan inancınızı sekteye uğramış gözüküyor.

Ancak, 5-6 bin tl yatıramayıp hayat şartları veya özel koşullar sebebiyle 3 - 4 bin tl tutar ile portföyü büyütmenizde ne gibi bir sakınca var onu anlamış değilim. 3-4 bin tl türkiye standartlarında iyi bir tutar. Kuşlu sitede söyle bir dolaşın bakın bakalım insanlar hangi tutarlar üzerinden yatırım yapıyor ve yatırımlarına sadık kalıyorlar.
    Şunu unutmayın, önemli olan yatırdığınız tutardan ziyade, sizin davranışlarınız sizi emekli edebilir yada etmez.

Borsanın yükselmesine gelirsek , borsada ekonomi gibi döngüler halinde hareket etmektedir. Borsanın durumundan ziyade, şirketlerinizin geleceklerine ilişkin kafa yormanız ilerisi için daha faydalı olacaktır. Borsanın ne olacağı ile zerre ilgilenmiyorum desem yeridir.

Birde son tavsiyem olsun, beklentilerinizi nominal düzeyde tutunuz. Böylelikle nominal düzeyin üstünde oluşan sonuçlar karsısında mutlu olursunuz.

Batuhan
    Hocam ben ikizler burcuyum,yanar dönerim. bugün başka bir şey söyleyip yarın bambaşka şeyler yapabilirim
    bu işe başladığımda da tüm koşullar olumlu gitse bile sıkılacağımı zaten biliyordum.
    ama kendime söz verdim, ne olursa olsun bu işi devam ettireceğim diye ruhlu veya ruhsuz alımlara tam gaz devam edeceğim. şu an biraz daha altın almaya çalışıyorum gibi.
    evet kısmi ralli belki biraz hevesimin kaçmasına neden olmuş gibi görünüyor fakat benim hisselerin çoğu yürümedi yerinde sayıyor gibi
    aylık alımlarda borfinden hisselerimi aylık inceleyip almaya çalışıyorum. bu ay hala ucuz kaldığını düşündüğüm tavhl ve asels tercih ettim.
    şirketlerin geleceklerini inceliyorum fakat makro ekonomi daha önemli bence çünkü ben 1929 benzeri sıkıntılar olabilir diyorum. ama benim ekonomi bilgim ilkokul seviye ,ona güvenmeyip alım yapmaya devam ediyorum zaten ne zaman olacağını bilemem.
    başlarken kafamdaki plan ve tutarlar üzerinde uzun hesaplamalar yaptım sıkılacağımı bildiğimden iyi motive ettim kendimi, şimdi biraz da bunun sıkılganlığı olabilir. ama en büyük sebep emekliliği geçen yıl ki kadar umursamadığımdan olabilir. hayat standartlarımın altına düşmeden alım yapmaya devam ediyorum. zaten 9-13 arası çalışıyorum emekli olmasam da olur mantığı şu an hakim olduğundan hevesim kaçmıştır belki. benim bu hallerimden evdeki hanım çıldırdı burada yazdıklarım ne ki
    belki de ruhsuz alım yapmak iyidir bilemiyorum. bi de şu var sizin son paragrafınızla da ilintili hayattan büyük beklentilerim yok, hiç bir zaman da olmadı, ben zaten emekliklik ve miras işin bu işe girdim. bana miyonlar versen şimdi gidip sessiz bir kasaba seçip orada yaşamaya başlarım. okey ve playstation alışkanlığı olan bir kaç iyi adam yeter bana
    tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
    tam gaz alıma devam sıkıntı yok
    selametle
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bu yazı tüm uzun vade stratejisi güdenlere farklı bir bakış açısı katma amaçlı yazılmıştır;

Baştan beri tosunpaşayı takip ediyorum. Ufak kurs tarzında kendisine bilanco özet analizi hakkında da yol gösterici olmaya çalıştım.

Fakat en baştan beri uzun vadeli yatırımcılara saygı duysamda, stratejik olarak yanlış bir tarz olduğunu düşünüyorum. Niçin yanlış bir tarz. Çünkü uzun vade demek zamandan kaybetmek demek. Zaman her insan için en büyük zenginliktir. Zamanın varsa yatırım yaparsın zamanın varsa harcayabilirsin. Zamanın varsa yaşayabilirsin. Zamanın dolmuşsa yaptığın hiçbirşeyin önemi kalmıyor. Çünkü artık zamanın yok. Dolayısıyla zaman en değerli ZENGİNLİĞİMİZDİR!

Warren buffete gelelim tirilyonlarca parası var dünyanın en zenginler listesinde ilk 5 te yer alır. Kağıt üzerinde ÇOK zengin. ANcak 89 Yaşında.

Soru şu; Warren buffete bir teklif göndersek. Yer değiştirmek için Bütün servetiyle beraber yaş da dahil olmak üzere yer değiştirelim desek.

Yani bu sayfa okuyan sen kaç yaşındasın diyelim 35 buffet 35 yaşına geçecek ancak cebimde hiç parası olmayacak. Sizde 89 yaşınıza geçecek ancak hesabınızda tirilyonlarca para olacak. Sizce buffet bunu kabul edermiydi ?

Peki ya sen evet bu sayfayı okuyan yatırımcı 89 yaşına geçip tirilyonlarca paran olmasını kabul edermiydin ?

Cevabı basit buffetin üstüne borca girerek bile bu teklifi kabul ederken sen etmezdin. O halde soru basit Buffetmi daha zengin Yoksa SEN MI ?

BU soru bizi zamanın en büyük zengiliğimiz olduğunun su götürmez bir gerçek olduğuna ikna ediyor sanırım.

O halde zamandan tasarruf etmemiz gerektiği ortaya çıkıyor. Zamanı verimli zamanı iyi kullanmamız gerektiği ortaya çıkıyor Çünkü zaman geçtikçe aslında fakirleşiyorsunuz. Bunu bir resimle göstermeye açıklamaya çalışayim.

Siyah renkli Çizgi kişisel servetiniz olsun Mavi renki Çizgide zaman çizginiz olsun. Kırmızı renkli çizgi ise finansal özgürlüğümüz veya mutluluk seviyemizi gösteren çizgi olsun.

Yatırımcıların %95'inin odaklandığı çizgi aslıdna siyah renkli servet çizgisi. Çoğunluk MAVİ çizgiyi görmüyor. MAVİ ÇİZGİYİ göremediği için KIRMIZI ÇİZGİDEN HABERSİZ. Zannediyor ki Siyah çizgi arttıkça KIRMIZI ÇİZGİ de artacak. Biraz önce ne dedik Zaman en değerli hazineniz, zenginliğiniz dedik ve sizde bunu yukar da kabul ettiniz.

O halde mavi çizgi olmazsa olmamızdır yatırım felsefemizi şekillendirirken.

30 yaşına ulaştığınız finansal özgürlüğünüze ulaşmışsanız. Hayattan büyük bir keyif alacağınızı garanti ederim. Ferariye binmek ister ve bundan inanılmaz bir keyif alırsınız. Kız arkadaşlarınızla vakit geçirmek ve birlikte olmaktan inanılmaz keyif alırsınız. Gezmek görmek jet skiye binmek Sorf yapmak ucaktan paraşütle atlamak vb gibi kimi zamanı çoğunlukla para gerektiren bu aktivitelerin hepsini büyük bir haz alarak yaparsınız. Deyim yerindeyse o imrenerek baktığınız vahy be dediğiniz kişilerin hayatını yaşarsınız. Mutluluk seviyeniz en üst noktadadır. Dikkat edin 10 yıl emek verdiniz çalıştınız kıstınız kasıldınız deli gibi enerji harcadınız 30 yaşınızda finansal özgürlüğünüze kavuştunuz ve size kalan 50 yıl boyunca mutluluk seviyeniz en üst bölgede seyrederek devam edecek.10 yıl heba ettiniz karşılığınız 50 yıl mutluluk ödülünü aldınız. Mantıklı bir yatırım görünüyor bence. 10 yıla karşılık 50 yıl iyi bir takas yada yatırım.

Şimdi resmi tekrar inceleyelim. 45 Yaşınızda finansal özgürlüğe kavuştunuz. Artık hayattan zevk alabileceğiniz şeyler daha az Ferarimi aman binmesemde olur. Jet ski mi 45 yaşında olabilir belki ama ne bileyim ya şartmı yani onuda yaşamayıvereyim. Kız arkadaşımı evet onunla vakit geçirmekten mutluyum ama en çılgınca şeyleri yapamayacağım artık biraz daha ağırkanlıyım vucudum çok fazla heyecana dirençli değil enerjim bir miktar düştü.

Farkettiyseniz sorun para değil. Paranız var Ama istek seviyenizde düşüş var. Olmasa da olur demeye başlıyorsunuz. Hani 30 yaşında trafik ışıklarında gördüğün ferraye bakıp bir günde bende binermiyim diye iç geçiriyordun ya o parayı kazanabilirmiyim acaba diye düşünüyordun ya. EVET işte 45 yaşında sende o parayı kazandın ona eriştin. AMa bu kezde o hayalin için artık okadar heyecan duymamaya başlıyorsun.

Hadi şimdi çokta uzatmayalım 55 te finansal özgürlüğe eriştiğini varsayalım Hani uzun vadeli yatırımcıların emeklilik yaşı beklentisi hemen hemene buralara filan geliyor. 70 Yaşında UVY ile finansal özgürlük beklentisi olan yoktur herhalde. 45 filanda mümkün ama çok gerçekçi değil gibi 55 daha gerçekçi ve bence bir miktar iyimser de sayılır.

Evet 55 yaşında finansal özgürlük seviyesindesin. Artık mutluluk seviyen oldukça aşağıda Zamanın yok eski kadar heyecan duymuyorsun. paraşütle atlmak mı bende kalp var. Kız arkadaşımla çılgınca şeyler ne kadar çılgın olabilirsin ? Ferarrimi yok canım sende ben mütavazi bir adamım. Kazanıyoruz bizde işte ama harcamasakta olur ya kim gidecek şimdi Bangkoki o muazzam adalara. Bir sürü yorgunluk amaaannn böyle iyim ben işte. Moduna gireceğiz. Yok ben girmem. Girersin gireceksin girmek zorunda kalacaksın. Evet bazı şeyleri kırabilirsin ama emin ol 30 yaşında isteklerinin büyük bir kısmını yapamayacaksın. Ypamak istemyeceksin. Haz alamayacaksın.

İşte böyle bakınca düşünüyorsun tekrar Ben acaba gerçekten doğru bir yatırım mı yaptım ben bunun içinmi yatırım yapmıştım. 20 yaşımdan itbaren belli ölçüde kendimi ve yapacaklarımdan ferahat ettim 35 yıl boyunca sonrasında özgürlüğüme kavuştum 25 yıl mutlu yaşayacağım ama 30 yaşındakı finansal özgürlüğe kavuşmaya nazaran hem daha düşük bir mutluluk hemde daha kısa süre. Mantıklı bir takas mantıklı bir yatırım gibi görünmüyor.

35 yılını ver 25 yıl boyunca %30 mutluluk ödülünü al.
    10 yılını ver 50 yıl boyunca %90 mutluluk ödülü için çabalamak öğrenmek kendini geliştirmek daha mantıklı.

E ben 30 yaşımı geçtim diyor olabilirsin farketmen gereken şey oran orantı Kar zarar olayı.

Yani 20 yıl uğraş 40 yaşında özgürlüğüne kavuş ödülün 40 yıl boyunca % 50 mutluluk ödülünü al.

Hani zamandan tasarruf ettikçe alacağınız ödülün hem süresi artıyor hemde seviyesi yüksek oluyor onu kastediyorum.

Şöyle bir söz vardı kim söyledi bilmiyorum. HARCAYABİLDİĞİNİZ KADAR ZENGİNSİNİZ. İşte yaş ilerleyince harcayamıyorsunuz yada harcayacağınız alanlar kısıtlanıyor harcamaya istekli olmuyorsunuz. Dolayısıyla aslında daha az zenginsiniz.

Zenginliği lütfen tekrar tanımlayın kendinizce; Zenginlik banka hesabınızda veya cebinizde ne kadar para olduğu değildir. Zenginlik ne kadar harcayabildiğiniz, ne kadar özgür olabildiğinizdir.

SADEDE GELELIM;

Tabiki zamandan tasarruf ettikçe öne aldıkça mecburen risk seviyenizde artacaktır. İşte insanlar burada bir denge kurması gerekiyor diye düşünüyorum. Yani illa aşırı risk alında hemencecik zengin oluverin mutlu mesut yaşayın demiyorum. Aradaki dengeyi ayarlayın. Kendinizce 40 yaş iyi gibi 40 yaşında finansal özgürlük seviyesi mutluluk olarak iyi bir seviyedir size göre, riskleride nisbeten katlanabileceğiniz seviyededir. Yatırımlarınızı buna göre şekillendirirsiniz. Yani belki ağırkanlı ama sağlam hisselerin yanına bir mıktar da atıyorum küçük ama hızlı büyümek isteyen bir mıktar daha rısklı hisseleri değerlendirirsiniz. Ne bileyim paranın bir kısmınıda orta vadeli Al sat için değerlendirirsiniz. Çünkü zamanı kısabilmek için bir miktar risk almış olmanız gerekiyor Hem risk almayayım hemde kısa sürede zengin olayım diyebileceğiniz bir iş varsa bende para yatırayım.

Yatırımcıların bir çoğu bir yanılsama içerisinde yatırım yapıyor. Yani çok düşük risk alarak haliyle daha uzun vadede belli bir servete çıkmanın akıllıca ve mantıklıca olduğunu sanıyor. Ancak bu bakış açısında hesaba katmadığı şey zaman ve mutluluk seviyeniz. Bunları görmezden gelirseniz ilk bakışta çok akıllıca ve mantıklı bir yöntem gibi görünüyor. ANcak bu iki çizgiyi işin içine sokunca aslında bu güvenli yatırımı yaparken MUTLULUKTAN VAZGEÇYİROSUNUZ MUTLULUKTAN KISIYORSUNUZ MUTLULUGU HİÇE SAYIP o hedefe doğru gidiyorsunuz. O gün geldiğinde ise şu pişmanlığı ve sorgulamayı yapmaya başlıyorsunuz. BEN niye yatırım yaptım. Mesele bumuydu yani. Evet banka hesabımda tirilyonlar var buffet misali. En zenginler listesindeyim evet ama bunun içinmi yatırım yapmıştım hayallerime noldu yaşamak istediklerime ne oldu benim. Bu hayattan ne kadar keyif alabildim. Yaşamak isteyipte yaşayamadığım ne bıraktım arkada.

Buffetle samimi bir sohbet yapıyor olsak bana diyeceği ilk şey olabildiğince kısa sürede finansal özgürlüğünü eline al zaman akıp gidiyor ve yaş ilerledikçe artık birşey yapmaya enerjin ve isteğin kalmıyor. PARA PARA dünyanin en zenginler listesine girmek bir mutluluk veriyor ama yaşayamadıklarımı geri vermiyor. Bazan oturup düşürüyordur eminim o zenginler listesine girmek bu kadar da şartmıydı bunun yerine belkide yapmak istediklerini yapsaydı. BU dunyadan cok daha mutlu bir biçimde ayrılacaktı.

TOSUN PAŞAYA GELİRSEK;

Ben tosun paşada şunu görüyorum bır bıkmışlık bir isteksizlik motivasyonunda düşüş. Aman çokta önemli değil oraya çıksam ne çıkmasam ne der gibi. Sanki hayal ettigiyle yaşadıkları arasında bir bozukluk var gibi.

Portfoy beklentilerinden daha düşük bir performans göstermiş olsa gerek ki motivasyonunda bir düşüş seziyorum.

Demekki tosun paşa en baştan beri yatırım stratejisinin risklerini getirilerini ondan götürdüklerini ne kazanıp ne kaybedebileceğin doğru bir biçimde hesaplamamış. DOğru bir biçimde hesaplasaydı beklenti dahilinde bir getirisi olacaktı dolayısıyla herşey yolunda gidiyor olacak ve motivasyonunda bir kırılma yaşanmayacaktı.

Bir insan için en kötü şeyin bir hedefinin olmaması bir gayesinin amacının olmamasıdır. Boş vermişlik olmasa da olur düşüncesi eylemsizliğe sebep olur mutluluk dereceniz inanılmaz derecede düşürür. Amaçsızca yaşıyormuş gibi hissettirir. Öğrenme isteğinizi 0 a indirir kendinizi geliştiremezsiniz hiçbirşey yapmamak en iyi şey gibi görünür. SOnrasında anksiyeteye dönüşür. Heba olup gidersiniz.

Tosun paşada bu var demiyorum. Motivasyonu bir miktar düşmüş ilerde yükselmezse olay bu yone doğru gidecektir diyorum gitmiş ile gidiyor olmak arasındaki çizgi farklı çizgiler.

Kişinin bu noktada öz eleştiri yapmasını daha saglıklı buluyorum. Yani ben herşeyi doğru yaptım piyasa izin vermedi o yüzden bu oldu diyip suçu bir başkasına atarsanız. Bir çıkmazın içine girersiniz. Herşey piyasanın elinde sende hiçbir kontrol yok o halde piyasa izin vermediği sürece mutsuz olmaya devam edeceksin demektir. Bunu yerine kişinin özeleştiri yaparak bu piyasanın suçu değil benim hatam şöyle yaptırım yapmalıydım şu zamanda girmeliydim. Şuralar da hata yaptım. Bunu öğrenmeliyim düzeltmeliyim şeklinde özeleştiri yaparsa motivasyonunu kaybetmez. Yeni şeyler öğrenmeye araştırmaya hevesli olur dolayısıyla mutlu ve umutlu olmaya devam eder kendini geliştirir ve daha iyiye doğru yol almasına izin verir.

TOPARLARSAK; Yatırım stratejinize aşık olmayın. Rasyonel olmaya çalışın yukarda çizdiğim çizginin bir benzerini kendiniz için çizin yada siz çiziyor olsaydınız nasıl bir çizgi çizmeniz gerekirdi. Bu çizgiyi çizerken objektif tarafsız olmanız gerekiyor. Hatta bu çizginin içine aslında RİSK'i gösterir bir başka çizgi daha eklenebilir.
    Yani diyeceğim o ki sorgulayın ne için yapıyorum ihtiyacım neler mutluluk seviyem şu an nerede nereye gidecek ne kadar iyi ne kadar iyileştirebilirim. Neler yapmalıyım ne kadar risk alabilirim. Yada ne kadar risk almamalıyım. Benim için yeterli nokta neresi. vesaire.............

Örnek olması açısından kendi yatırım felsefemi, çizgilerimi çizeyim.

ben 30 yaşındayım bu arada

Aşağıda ne anlatıyor Sol taraf yaşanmış olan sağ tarafta beklentimi gösteriyor.
    20-28 yaş arasında ne yaşamışım

Servetim aşağı doğru gelmiş mutluluk düşük aldıgım risk biraz yüksek yapabileceklerim sınırlı niye çünkü param yok.

28-30 yaş arasında riski inanılmaz arttırmışım servetim artmaya başlamış mutluluk seviyem ve yapabileceklerimde hızla artmaya başlamış. Daha sonra yüksek riskte devam ederken biranda servetim hızla erimeye başlamış. haliyle mutluluk ve yapabileceklerim neredeyse dip yapmış.

Şu anda ise yapabileceklerim hala sınırlı çünkü para çekmıyorum yatırıma devam ediyorum.
    Servetim artan bir eğilimde oldugu içi mutluk seviyemde artıyor
    Risk hala yüksek ancak önceki aldıgım risklerden bir mıktar daha düşük.

Gelecek bekletimde ve finansal özgürlük için elde etmem gereken seviye zaten görünüyor

Özgürlük seviyeme yaklaştıgım andan itibaren risklerimi en minimuma indireceğim. Artık parayı bileşke yapmak yerine çekeceğim için Cebimde harcayacak param olacağı için yapabileceklerim direk pik yapayacak yukarı yonde Mutluluk seviyem zirve yapacak harcayabildiğim için
    Servetim de artık çok daha yavas bir biçimde artacak. Daha sonrasında 45 gibi yapabileceklerim sınırlanacak dolayısıyla mutluluk seviyemde düşme eğilimi yaşayacak falan.

ben para ezmeyi beceremem erhan hocam kardeşim o işi çok iyi yapıyor benim standat bir aile babası hayatım var. zaten sıkılgan bir tip olmamın bu işte payı çok büyük, bu aralarda keyifsizim biraz sayfaya yansımış olabilir. ara ara oluyor böyle. geçti mi daha bir yıl falan uğramıyor borsa gibi döngüsel sıkılganlık var bende de herhalde.
    belki de dediğin gibi bir param olsaydı çok keyifli olurdum.
    belki de şükretmeyi bilmiyoruz ondan sıkılıyoruzdur, şu an milyonlarca insan baskı,şiddet,zorbalık,açlık,tecavüz ve bir çok lanet şeyle uğraşmak durumunda,ben ise köşe koltuğumda oturmuş, çayım yanımda topiğe mesaj yazarken sıkıldım yazmak çokta inandırıcı değil.
    diğer yandan belki 90k yatırdığım para 500k olsaydı büyük haz alacaktım, dediğinde haklılık payı var bence. fakat hani bir 200k yatırıp bir kaç yıl içinde 1m olmasını tercih ederim
    bana anlattıkların ve takip ettiğim haberlerle hala hisse alıyorum allah razı olsun. ayrıca evet riski düşük tutmak için daha sağlam hisseleri tercih etmeye çalıştım, daha ivmeli hisselere portföy iyice büyüdükten sonra girmeyi düşünüyorum, hatta portföy belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra portföyün yüzde 20'siyle falan bilanço bazlı yatırıma geçmeyi de düşünüyorum. geri kalanlar yine ömürlük kalsın
    hisselere aşık olma fikrine katılıyorum şu an portföyden birini çıkar deseler hangisi olurdu deseler hisse çıkaramam hatta çok sıkarsam belki trkcam fazlasını çıkaramam bu iyi mi bilmiyorum.
    daha kısa sürede yüksek tutarlar kazanacak bilgi ve birikimim yok (trade gibi ). bana göre bu işin en iyi yolu ticaret ki bu yaştan sonra da girmem herhalde. keyfime düşkünümdür.
    neyse memur zihniyetiyle yaşamaya devam
    yazdıkların ve emeklerin için ne kadar teşekkür etsem az.
    bozuk ruh halimle sayfa karardı resmen
    çok sevdiğim fakat son dönemlerde ya yanlış tanıdığım ya da karakter değiştiren bir arkadaşımın acayip kalbini kırdım, özür falan diledim affetse bile kendime hala kızmaya devam etmekteyim. çünkü ayarsızım veya şımarığım veya sağlam bir dayak yemem gerekiyor bilemedim.
    psikolog tavsiyesi varsa alabilirim
    selametle.

bu arada arabama cumartesi günü yine vurdular, arabam çarpışan arabaya döndü resmen. arabada göçük olmayan bir yer kalmadı, hayır bir de vurup kaçıyor totoşlar.
    araç fiat linea, tofaş hissesi alıyoruz tamam da bu kadar da dandik kaporta olmaz ki kardeşim.
    hayır bir kaza olsa muhtemelen moleküllerimize ayrılacaz herhalde. adamın araba da çizik yok bizim ön kapıdan arka tampona kadar ne var ne yok içeri girdi. hayır bir de mahallemizin adamı dedik tutanağı sonra doldururuz dedik adam kayıp oldu ,buldum adamın kalayı bastım ,yarın tutanağı dolduracağız inşallah. başımıza bir bela almadan halledeydik iyiydi. hayır adamın araba ayakta duramıyor ,80 model bişey , bir de çok gariban birine benziyor ben seneye sigorta nasıl yaptıracam dedi, ben de baştan durumun olmadığını söyle efendi gibi ben de sigortana yardım edeyim dedim. ama yüzde yüz kusurluyken ben suçlu değilim deyip beni suçlamaya kalkıyor işte bu sahtekarlıklara gıcık oluyorum. bütün iyi niyetini öldürüyor insanın. hayır hem 2000 masraf var hem de tramere işleyecek satarken de sıkıntı.
    bu arabadan harbiden bezdim en son niyetimi bozup krediye abandıracaklar beni
    yeni arabaya bu istanbul'da hiç binilmez adam kafayı yer. en büyük araba almama motivasyonum da bu
    yoksa araba hastasıyımdır uyumadan iki gün aralıksız araba kullanabilirim, üç yapmışlığım da var ama gram trafik olmayacak.
    yaşlandıkça gece araba kullanma performansı da düşüyor onu farkettim.

5.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Hocam ben ikizler burcuyum,yanar dönerim. bugün başka bir şey söyleyip yarın bambaşka şeyler yapabilirim
    bu işe başladığımda da tüm koşullar olumlu gitse bile sıkılacağımı zaten biliyordum.
    ama kendime söz verdim, ne olursa olsun bu işi devam ettireceğim diye ruhlu veya ruhsuz alımlara tam gaz devam edeceğim. şu an biraz daha altın almaya çalışıyorum gibi.
    evet kısmi ralli belki biraz hevesimin kaçmasına neden olmuş gibi görünüyor fakat benim hisselerin çoğu yürümedi yerinde sayıyor gibi
    aylık alımlarda borfinden hisselerimi aylık inceleyip almaya çalışıyorum. bu ay hala ucuz kaldığını düşündüğüm tavhl ve asels tercih ettim.
    şirketlerin geleceklerini inceliyorum fakat makro ekonomi daha önemli bence çünkü ben 1929 benzeri sıkıntılar olabilir diyorum. ama benim ekonomi bilgim ilkokul seviye ,ona güvenmeyip alım yapmaya devam ediyorum zaten ne zaman olacağını bilemem.
    başlarken kafamdaki plan ve tutarlar üzerinde uzun hesaplamalar yaptım sıkılacağımı bildiğimden iyi motive ettim kendimi, şimdi biraz da bunun sıkılganlığı olabilir. ama en büyük sebep emekliliği geçen yıl ki kadar umursamadığımdan olabilir. hayat standartlarımın altına düşmeden alım yapmaya devam ediyorum. zaten 9-13 arası çalışıyorum emekli olmasam da olur mantığı şu an hakim olduğundan hevesim kaçmıştır belki. benim bu hallerimden evdeki hanım çıldırdı burada yazdıklarım ne ki
    belki de ruhsuz alım yapmak iyidir bilemiyorum. bi de şu var sizin son paragrafınızla da ilintili hayattan büyük beklentilerim yok, hiç bir zaman da olmadı, ben zaten emekliklik ve miras işin bu işe girdim. bana miyonlar versen şimdi gidip sessiz bir kasaba seçip orada yaşamaya başlarım. okey ve playstation alışkanlığı olan bir kaç iyi adam yeter bana
    tavsiyeleriniz için teşekkür ederim
    tam gaz alıma devam sıkıntı yok
    selametle
    Sorunun kaynağı belli oldu tosunpaşa ikizler

diğer yandan belki 90k yatırdığım para 500k olsaydı büyük haz alacaktım, dediğinde haklılık payı var bence. fakat hani bir 200k yatırıp bir kaç yıl içinde 1m olmasını tercih ederim

Hadi senin için ufak bir porföyünü değerlendireyim
    Portföyde aslında sıkıntı yok sadece geç açılacak atlara oynamışsın Anladın sen..
    Birde hisselerinde biraz sadeleşme yapsan iyi olur.

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

6. Bende ufak ufak böyle bir portföy oluşturmaya çalışıyorum ama nereden nasıl başlıyacağıma karar veremedim Bi ufak portföy ile başlangıç yaptım ama kendime Bi harita çizebildiğimi sanmıyorum bu arada ben akrep

Portföyde aslında sıkıntı yok sadece geç açılacak atlara oynamışsın Anladın sen..

Batuhan
    SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by seth8 Yazıyı Oku
    Bende ufak ufak böyle bir portföy oluşturmaya çalışıyorum ama nereden nasıl başlıyacağıma karar veremedim Bi ufak portföy ile başlangıç yaptım ama kendime Bi harita çizebildiğimi sanmıyorum bu arada ben akrep

SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Portföyden önce bu başlığı ve bu başlığın bir önceki başlığını okuyarak başlayabilirsiniz.
    Orada çok önemli kişilerin yazıları var.
    Tosunpaşa sende orayı bir okusan faydalı olur diye düşünüyorum.

https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=25496

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

[

Batuhan
    O sadeleştirme işi çok zor be hocam

Sayfa 105/153 İlkİlk ... 55595103104105106107115 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz