Sayfa 109/153 İlkİlk ... 95999107108109110111119 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 865 - 872 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Bu ay ki alımlar gecikmeli olarak tamamdır.
    6 gram altın portöye eklendi. portföy ucuzluk sıralamasında asels ve tavhl'yi avantajlı gördüğüm için alım yaptım.
    kasım 2018'den beri portföye yatırılan 95k.
    güncel120k.
    yan hisselerin çılgın attığı yerde, bizim ağır abiler yerinde saydı.
    olsun devran bize de döner
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

2. Merhaba. Tekfen hissesi ile ilgili analiz yapabilir misiniz. Su anda karlılık ta düşüş var görünüyor. Ama sonuçta karlılık devam ediyor. Alınacak ihaleler olması halinde eski karlılığını yakalaması beklenir diye düşünüyorum. Şu an fk oldukça uygun. Aynı şekilde pd/dd ortalamanın altında seyrediyor. Ortalamalara çıkınca en az 25 ve üstü olması gerekiyor diye hesapladım. Ancak karlılık ta düşüş olduğu için mi fiyat bu seviyelerde kaldı?

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by Pervaz Yazıyı Oku
    Merhaba. Tekfen hissesi ile ilgili analiz yapabilir misiniz. Su anda karlılık ta düşüş var görünüyor. Ama sonuçta karlılık devam ediyor. Alınacak ihaleler olması halinde eski karlılığını yakalaması beklenir diye düşünüyorum. Şu an fk oldukça uygun. Aynı şekilde pd/dd ortalamanın altında seyrediyor. Ortalamalara çıkınca en az 25 ve üstü olması gerekiyor diye hesapladım. Ancak karlılık ta düşüş olduğu için mi fiyat bu seviyelerde kaldı?

Kime sordun bilmem ama sahsi fikrim su cumleyle alakali

İhaleler aldi kar eder.

Bu cunleyi 450 adet hissenin hepsinde duyarsin.

En dandik hissenin sayfasina git. Bu hisseyi niye aldiniz diye sor.

Su cevap gelecek ihaller aldi kar edecek.

İhalelere iyi fiyat verdigi ne malum belkide zararina ihale aldi ?

Bu is hesap kitap maliyet isi bir ihaleye girerken maloyet dolar kuru vesaire analizi yapiliyor. Dolar bir firlar butun ihaleler cop zarar ettirir.

Bazi sirketler stratejik olarak rakip firmayi guclendirmemek icin zararina yada maliyetine ihale alir yine keza isim yapmak marka olusturmak icin zararina veya maliyetine ihale alir ?

İhale almak demek illa kar edecek anlamina gelmez.

450 tane sirketin arasinda zarar edenlerin sebebinin ihale alamamak oldugunu mu dusunuyorsun hayir zararli ihale yanlis ihale kur tahmini yanlis maliyet hesabi yanlis vesaire.

O sebep bu haber bazli durumlara itibar etmemek daha anlamli

Ucuzdur oz sermayesi yukseliyordur kar artiyordur eywallah.

Ama habermis ihaleymis yatirim yapacakmis satilacakmis. Bunlar bence bos
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Dediklerinize harfiyen katılıyorum.
    Zaten ben o cümleyi proje bazlı gelirleri de küçümsenecek ölçüde olduğu için yazmıştım. Tabiki su olursa bu olursa Uçar gider anlamda birşey söylemek istemedim.

Sizin yazılarınızdan öğrendiğim pd/dd, öz sermaye, kar üçlemesi ne göre fiyat belirleyip nerede eksik yaptığım varsa öğrenmek için size sormaktı amacım. Bu karlarla 25 üstü olması gerekir diye hesaplanmıştım şu anki ederinin.

5. hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Pervaz Yazıyı Oku
    Merhaba. Tekfen hissesi ile ilgili analiz yapabilir misiniz. Su anda karlılık ta düşüş var görünüyor. Ama sonuçta karlılık devam ediyor. Alınacak ihaleler olması halinde eski karlılığını yakalaması beklenir diye düşünüyorum. Şu an fk oldukça uygun. Aynı şekilde pd/dd ortalamanın altında seyrediyor. Ortalamalara çıkınca en az 25 ve üstü olması gerekiyor diye hesapladım. Ancak karlılık ta düşüş olduğu için mi fiyat bu seviyelerde kaldı?

bende trkcam ve soda var malum birleşmeden dolayı tek hisseye düşecek.
    uzun zamandır bir hisse ekleme niyetim vardı. birleşme yılın ikinci yarısını bulabilir deniyor fakat ben beklemeden bir hisse daha eklemeyi düşünüyorum.
    tkfen'i bende çok beğendim her ne kadar karlılıkta düşüş olsa da fk/pd olarak çok iyi seviyede. öz kaynaklarında artış var. ama şirketi biraz daha araştırmam lazım.
    erhan hocamın dediği gibi ihale aldım demekle olmaz.
    dikkatimi çeken bir diğer husus çok farklı iş alanlarında yatırımları var.
    socar ortaklığı ile petrokimya,tarım,inşaat bunu biraz araştırmak gerekli. çünkü ben portföye ekledim mi üstüne yatarım
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

7. @poyraz hocam bende uyarı manasında yazdım. Yani bu tarz haberleri konuşmak inanın çoğunlukla anlamsızlaşıyor. Onu anlatmaya çalıştım verdiğim örnekte.

Söylediğim şeyi kendim denedim çünkü Çok uyduruk bilancosu yerin dibine giden bir hisse vardı. Forumdan sayfasını bulup yazdım.

Bu hisseyi hangi amaçla aldınız diye sordum. 20 kişi filan tonlarca şey saydı hepside beklenti ve haber.

Sonra dedim ki ya dedim okadar çok haber ve beklenti saydınız ki dedim içinizden biride çıkıp temel analiz yapmaz mı dedim.

hep gelecekle ilgili çeşitli hayaller satın almışsınız dedim. Bir kaç kişi haklsınız sürünüp duruyoruz senelerdir dedi. Geri çullandı üstüme tabi.

Dedim hem şirketin pahalı hemde karlar aşağı yamulmuş gidiyor dedim. Haberlere ve beklentilere okadar çok bel bağlamışsınız ki ben ne anlatsam boş dedim. Gelecekte geleceğim 1 sene sonra bu alıntımı yapıştıracagım bu hisse düşecek dedim.

1 sene boyunca bekledim. SOnra o sayfaya tekrar gittim. Alıntı yaparak yazdım bakın ne oldu dedim.

Whay be adam 1 sene sonra gelecem demişti harbiden unutmamış geldi filan yazdılar bu nasıl bir azim ve hınçla dolmuşluktur dediler. hehehehe.

Bende bastım azarı hakediyorsunuz siz hiç üzülmedim valla para kaybetmenize dedim. Pek iyi olmuş dedim. Daha çok kazıklanırsınız para kaybedersiniz siz dedim.

ASLINDA BU CUMLELERI BILEREK KURUYORUM İYİCE YARALARINA TUZ BASMAK İSTİYORUM. HIRSLANIP BİRŞEYLER ÖĞRENMEYE CALISSINLAR İSTİYORUM. ÇÜNKÜ DÜZGÜN DÜZGÜN ANLATINCA ŞÖYLE DİYORLAR "SEN OYLE DİYORSUN AMA BAK GELECVEK SENE SURAYA YATIRIM YAPACAK BU FABRIKAYI ACACAK" DİYORLAR

diyorum kı hani açmış mı ? açmamış hadi açtı diyelim kar edecek mı belli değil ??? eee kar ettiğini göstersin bilancoda bende alayım almayalım mı diyorum dedim. Ozmana kadar hisse gider diyorlar. Giderse gitsin gitmemiş olanı alırım bende dedim. Sırf gıder diye bu riski niye alayım dedim. Yapıp yapmayacagı kar edıp etmeyecegı bıle bellı degıl kumar gibi yatırım yapıyorsunuz dedım.

O sebeple evet haberleri bilelim. Ama haberlere göre yatırım yapmayalım. EN azından karar verme aşamasında %85 temel analiz %15 de haber analızıne göre seç ama %90 haber %10 temel analiz yapmak bence benim mantıgımca yanlıs. Sence veya bir başkasına göre daha iyidir denemesi bedava. Ben uyarayım da.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    bende trkcam ve soda var malum birleşmeden dolayı tek hisseye düşecek.
    uzun zamandır bir hisse ekleme niyetim vardı. birleşme yılın ikinci yarısını bulabilir deniyor fakat ben beklemeden bir hisse daha eklemeyi düşünüyorum.
    tkfen'i bende çok beğendim her ne kadar karlılıkta düşüş olsa da fk/pd olarak çok iyi seviyede. öz kaynaklarında artış var. ama şirketi biraz daha araştırmam lazım.
    erhan hocamın dediği gibi ihale aldım demekle olmaz.
    dikkatimi çeken bir diğer husus çok farklı iş alanlarında yatırımları var.
    socar ortaklığı ile petrokimya,tarım,inşaat bunu biraz araştırmak gerekli. çünkü ben portföye ekledim mi üstüne yatarım
    TKFEN her ne kadar benım analiz edemeyeceğim kategoride yani holding kategorisinde olsada şöyle bir genel bakış atayım dedim.

Karlılıklar boynunu bükmüş. bir sonrakı bılancoda bükülme devam ederse Zaten direk kriter dışı hisse konumuna düşer benim gözümde.

2. olarak öz sermaye artıyor iyi sorun yok orada

3. pd/dd bana göre ucuz değil. Pd/dd değerlendirmek en önemli mesele burayı yanlış değerlendirirseniz neyi alırsanız alın kar etme ihitmaliniz oldukça düşer.

hisse seçerken en önem verdiğim kriter pd/dd kriteridir.

Hissenin kriz hariç düştüğüm minimum pd/dd 0,7 en yüksek ise 2,1 son değer ise 1,3

Buraları iyi analiz etmek lazım.

Pd/DD ne demekti ezbere iş yapmıyoruz neyi analiz ettiğimizin bilincinde olmalıyız.

Piyasa değerinin öz sermayeye bölünmesi sonucunda ortaya çıkan degere pd/dd deriz.

Yani öz sermayenin kaç katından işlem gördüğünü bize gösterir.

öz sermaye ise şirketin herşeyi borcları nakitleri fabrıkanın kendısı arsası tarlası neyi varsa borclarla varlıkları kasadakı para dahıl birbirinden cıkardıgınızda öz sermaye ortaya çıkar. Dolayısıyla bir şirket büyüyorsa bunu ancak öz sermayenin büyümesinden anlarız. Şirket büyüyorsa piyasa degeri yani hisse fiyatıda büyümeli.

Piyasa değeri ise dolaşımdakı lot sayısının hisse fiyatıyla çarpılmasıyla elde edilir. Yani hisse fiyatı = piyasa değeri ikiside aynı şey.

İşte piyasa değeri ile öz sermaye arasındakı ilişkiye bakmak bu sebeple çok mantıklı ve anlamlıdır.

Pd/dd 2,1 katına cıktıgı zaman ne olmuşta 2,1 katından işlem görmeye başlamış incelediğiniz zaman şunu görürsünüz şirket karları artarak gitmiş. Şirket karları artması ne demek öz sermayenin hızla yükselmesi demek. Öz sermaye artacak dolayısıyla piyasa defter değeri düşecek hisse ucuzlayacak bu sebeple piyasa degerini yükseltelim ki pd/dd ucuzlayamadan almış olalım diye hisseyi ala ala yukarı götürmüşler.

Yatırımcılar her zman abartır yukarı yondede aşağı yondede abartma olmasaydı alım satım olmazdı ve FIRSAT oluşmazdı FIRSAT oluşma sebebi yatırımcıların kötü durumuda iyi durumuda abartmasından kaynaklanır.

Herneyse dolayısıyla pd/dd 2,1 e cıkarken karların artması ve olumlu beklentıler sebebıyle artmış. Daha sonra ise bir kar realizasyonu gelmiş ve pd/dd inmeye başlamış ardından karlılıkta zayıflamaya başlamış. son bılancoda ise aşağı bükülmeye başlamış.

Pd/dd 2.1 bu şirketin hak ettiği bir seviye değil çünkü su an karlar ozmankı gıbı artmıyor. Kaldı kı zaten 2.1 abartının şişirilmişliğin yani balonlaşmanın oldugu yer. Karlar nisbeten zayıf ve yataya sardmışken ise hisse genellikle 0,9-1,3 arasında pd/dd ile takılmış.

Yani bu şirketin gelecek bılancolarında kar boynunu bukmeye devam edecekse 1.3 pd/dd bile pahalı. Henüz çok hafif düzeyde bir kar düşmesi oldugu için 1,3 pahalı diyemeyiz tam yerinde gibi görünüyor. boynunu bükerse pd/dd 1 e düşünceye kadar yolu var.

Bana sorarsanız bu hissede bilancoyu beklıyorlar eger kar boynunu bukerse pd/dd 1 li seviyelere denk gelecek sekılde bir fiyatlama olacaktır. Bu da ne demek öz sermaye artarsa pd/dd 1 e iner ancak 1.3 e cıkarmak için hisseyi yukarı yonde almazlar yataya sarar demek. Öz sermaye artışı pd/dd 1 e çekecek sekılde artmaz ise hisseyi aşağı yonde satış baskısıyla pd/dd 1 e ininceye kadar düşürecekler demektir.

Gelecek bilancoda kar yukarı zıplarsa tekrar degerlendırılır ancak su an öyle bir emare görmüyorum.

TÜm bunların haricinde niye TKFEN ? Karlılıklarını YUKARI DİM DİK DİKEN PD/DD DİPLERİNE ÇOK YAKIN öz sermayesi DELİCESİNE artan başka bir şirket kalmadı mı da TEKFENE odaklandık.

Hani TEKFEN konuşuluyor olması bile bana ilginç geliyor niye derseniz.

Karlarını yukarı FÜZE gibi diken öz sermayesini delicesine arttıran ve pd/dd nisbeten diplere yakın en az 20 tane hisse çıkar.

Hani bu 20 hissenin içinden acaba hangisi daha ucuz kalmış acaba hangisi daha dikine karlarını arttırıyor. Acaba bu 20 tanenin içinden hangisinin öz sermaye artışı daha hızlı diye tartışıyor oluruz. Bu 20 hissenin içinden bir taneside TEKFEN'dir. Konuştuğumuza değer tartısırız TEKFENIMI seçsek MEKFENIMI seçsek SEKFENIN mı karları daha füze gibi duruyor karar vermemiş oluruz anlarım.

Fakat TEKFEN Ne ilk 20 si ilk 100 e bile zor girecek şu bilancolarla.

Bakın karlılıkla alakalı başka bir hisse her ikisininde bilancolarının karlılıklarını yan yana koyacagım.

SORU ŞU NİYE XYZ hissesi konuşulmazda TKFEN konuşulur.

İlgiç değil mi sizcede ?

Niye xyz konuşulmaz da aselsan konuşulur ?

Niye xyz konuşulmazda HUBVC veya QNBFB konuşulur mesela ?

İşte sebep belkide haber beklentı popülerlik vesaire.

Peki rasyonel miyiz irrasyonel mi ?

Sayfa 109/153 İlkİlk ... 95999107108109110111119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •