Sayfa 110/153 İlkİlk ... 1060100108109110111112120 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 873 - 880 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1. Son bir yazı daha.

Tabiki istediğiniz hisseyi konuşmak serbest. Ben sadece bu sorular kendı kendınıze sorabilmeniz açısından bir farkındalık yaratmak açısından yazıyorum istediğiniz hisseyi konuşmanız serbest yasak getiremem veya kimseyi azarlayamam haddimede değil. Meselem farkındalık yaratmak yani düşündürmek sorgulamaya itmek.

Kaldı ki benim bakış açım bilancodan blanco ya yani siz uzun vadeli analiz yapıyorsunuzdur gelecek 1 seneyı gelecek 4 seneyı goruyorsunuzdur. Bilemem ben gelecek 3 ayı zor gördüğümü itiraf edeyim.

Bana göre eğer hisseyi en az 1 yıl için alıyorsanız kesinlikle detaylı analizleri yapmak zorundasınız. Benim baktıgım gibi bakarak daha uzun vadeyi görebilmeniz biraz daha zor.

Bennim yöntemim, felsefem, yatırım stratejim, hayata bakış açım, 80/20 kuralını tam olarak yansıtıyor diyebilirim. "PARETO İLKESİ" diye geçer.

Kısa tanımı ise verimli çalışmakla alakalı Örnegın bilanconun heryerini ıncıgını cıncıgını inceleyerek seçeceğiniz hisse pareto ilkesine göre işin %80'ini kapsar bunun sonucunda elde edeceğiniz getiri ise oldukça düşüktür.

Ancak Benimki gibi belli başlı mantıklı ve anlamlı olan bilanco kriterlerine göre hisse belirlerseniz bilanconun sadece %20 sini analiz ederek hisse seçer ve bunun sonucunda elde ettiğiniz getiri oldukça yüksek olacaktır.

Kısacası %20 lik iş yüküyle %80 kazanmak. Ancak detaylı analiz demek %80 lik iş yüküne karşılık yaratacagımız fayda sadece %20 olacak.

Yani niye %80 yorulup karşılıgında %20 almak isteyeyim ki ?

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Teşekkürler
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    TKFEN her ne kadar benım analiz edemeyeceğim kategoride yani holding kategorisinde olsada şöyle bir genel bakış atayım dedim.

Karlılıklar boynunu bükmüş. bir sonrakı bılancoda bükülme devam ederse Zaten direk kriter dışı hisse konumuna düşer benim gözümde.

2. olarak öz sermaye artıyor iyi sorun yok orada

3. pd/dd bana göre ucuz değil. Pd/dd değerlendirmek en önemli mesele burayı yanlış değerlendirirseniz neyi alırsanız alın kar etme ihitmaliniz oldukça düşer.

hisse seçerken en önem verdiğim kriter pd/dd kriteridir.

Hissenin kriz hariç düştüğüm minimum pd/dd 0,7 en yüksek ise 2,1 son değer ise 1,3

Buraları iyi analiz etmek lazım.

Pd/DD ne demekti ezbere iş yapmıyoruz neyi analiz ettiğimizin bilincinde olmalıyız.

Piyasa değerinin öz sermayeye bölünmesi sonucunda ortaya çıkan degere pd/dd deriz.

Yani öz sermayenin kaç katından işlem gördüğünü bize gösterir.

öz sermaye ise şirketin herşeyi borcları nakitleri fabrıkanın kendısı arsası tarlası neyi varsa borclarla varlıkları kasadakı para dahıl birbirinden cıkardıgınızda öz sermaye ortaya çıkar. Dolayısıyla bir şirket büyüyorsa bunu ancak öz sermayenin büyümesinden anlarız. Şirket büyüyorsa piyasa degeri yani hisse fiyatıda büyümeli.

Piyasa değeri ise dolaşımdakı lot sayısının hisse fiyatıyla çarpılmasıyla elde edilir. Yani hisse fiyatı = piyasa değeri ikiside aynı şey.

İşte piyasa değeri ile öz sermaye arasındakı ilişkiye bakmak bu sebeple çok mantıklı ve anlamlıdır.

Pd/dd 2,1 katına cıktıgı zaman ne olmuşta 2,1 katından işlem görmeye başlamış incelediğiniz zaman şunu görürsünüz şirket karları artarak gitmiş. Şirket karları artması ne demek öz sermayenin hızla yükselmesi demek. Öz sermaye artacak dolayısıyla piyasa defter değeri düşecek hisse ucuzlayacak bu sebeple piyasa degerini yükseltelim ki pd/dd ucuzlayamadan almış olalım diye hisseyi ala ala yukarı götürmüşler.

Yatırımcılar her zman abartır yukarı yondede aşağı yondede abartma olmasaydı alım satım olmazdı ve FIRSAT oluşmazdı FIRSAT oluşma sebebi yatırımcıların kötü durumuda iyi durumuda abartmasından kaynaklanır.

Herneyse dolayısıyla pd/dd 2,1 e cıkarken karların artması ve olumlu beklentıler sebebıyle artmış. Daha sonra ise bir kar realizasyonu gelmiş ve pd/dd inmeye başlamış ardından karlılıkta zayıflamaya başlamış. son bılancoda ise aşağı bükülmeye başlamış.

Pd/dd 2.1 bu şirketin hak ettiği bir seviye değil çünkü su an karlar ozmankı gıbı artmıyor. Kaldı kı zaten 2.1 abartının şişirilmişliğin yani balonlaşmanın oldugu yer. Karlar nisbeten zayıf ve yataya sardmışken ise hisse genellikle 0,9-1,3 arasında pd/dd ile takılmış.

Yani bu şirketin gelecek bılancolarında kar boynunu bukmeye devam edecekse 1.3 pd/dd bile pahalı. Henüz çok hafif düzeyde bir kar düşmesi oldugu için 1,3 pahalı diyemeyiz tam yerinde gibi görünüyor. boynunu bükerse pd/dd 1 e düşünceye kadar yolu var.

Bana sorarsanız bu hissede bilancoyu beklıyorlar eger kar boynunu bukerse pd/dd 1 li seviyelere denk gelecek sekılde bir fiyatlama olacaktır. Bu da ne demek öz sermaye artarsa pd/dd 1 e iner ancak 1.3 e cıkarmak için hisseyi yukarı yonde almazlar yataya sarar demek. Öz sermaye artışı pd/dd 1 e çekecek sekılde artmaz ise hisseyi aşağı yonde satış baskısıyla pd/dd 1 e ininceye kadar düşürecekler demektir.

Gelecek bilancoda kar yukarı zıplarsa tekrar degerlendırılır ancak su an öyle bir emare görmüyorum.

TÜm bunların haricinde niye TKFEN ? Karlılıklarını YUKARI DİM DİK DİKEN PD/DD DİPLERİNE ÇOK YAKIN öz sermayesi DELİCESİNE artan başka bir şirket kalmadı mı da TEKFENE odaklandık.

Hani TEKFEN konuşuluyor olması bile bana ilginç geliyor niye derseniz.

Karlarını yukarı FÜZE gibi diken öz sermayesini delicesine arttıran ve pd/dd nisbeten diplere yakın en az 20 tane hisse çıkar.

Hani bu 20 hissenin içinden acaba hangisi daha ucuz kalmış acaba hangisi daha dikine karlarını arttırıyor. Acaba bu 20 tanenin içinden hangisinin öz sermaye artışı daha hızlı diye tartışıyor oluruz. Bu 20 hissenin içinden bir taneside TEKFEN'dir. Konuştuğumuza değer tartısırız TEKFENIMI seçsek MEKFENIMI seçsek SEKFENIN mı karları daha füze gibi duruyor karar vermemiş oluruz anlarım.

Fakat TEKFEN Ne ilk 20 si ilk 100 e bile zor girecek şu bilancolarla.

Bakın karlılıkla alakalı başka bir hisse her ikisininde bilancolarının karlılıklarını yan yana koyacagım.

SORU ŞU NİYE XYZ hissesi konuşulmazda TKFEN konuşulur.

İlgiç değil mi sizcede ?

Niye xyz konuşulmaz da aselsan konuşulur ?

Niye xyz konuşulmazda HUBVC veya QNBFB konuşulur mesela ?

İşte sebep belkide haber beklentı popülerlik vesaire.

Peki rasyonel miyiz irrasyonel mi ?
    Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Eline sağlık Erhan hocam.

erhan yeter gastrit oldum lanet ettim tövbe ettim temettüye

bu ay ki alımlarım tamamdır.
    2000 tl'lik alım yapabildim. tatilde kardeşimin yanına gittim. biraz harcamalarım oldu. bu nedenle biraz az arttırabildim. hayırlısı olsun.

''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

6. Bunu aldın yani ?????????

Tabiki karışamam da ne bileyim inşallah senin için iyi olur.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7. Hikayenizi okumaya başladım ve umarım daha güzel haberler getirir size

Alıntı Originally Posted by cselekk97 Yazıyı Oku
    Hikayenizi okumaya başladım ve umarım daha güzel haberler getirir size
    Teşekkür ederim. şu an işler iyi gitmiyor ama bakalım ileride neler olacak
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

Sayfa 110/153 İlkİlk ... 1060100108109110111112120 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız