Special Days Image
Sayfa 12/153 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 89 - 96 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Son 25 yılda 50 şirket borsadan çıktı veya çıkarıldı.
    Kilit noktalara bakın sığ işlem hacmine ve düşük halka açıklık oranına sahip.
    400 bin kişinin 1 milyar doları buhar oldu.
    Bazı şirketler yüksek bedellerle de borsadan kote olabiliyor ama bu nadir görülen bir durum.
    Fakir fukaranın ekmeğine göz diken bu çakallara yem olmamak lazım.

Alıntı Originally Posted by SabitGelirli Yazıyı Oku
    Uzun vade yatırım için bu sene ve önümüzdeki yıl çok güzel bir başlangıç yılı olacağını düşünüyorum. Bende bir süredir bu tarz bir yatırım stratejisi güdüyorum. Bu sene başından itibaren de çocuğum için yatırım kararı aldık eşimle beraber. Yılı değerlendirdiğimizde haliyle bir miktar zarardayım. Canımız sağolsun. Maldan çıksın da cana gelmesin. Umarım her şey çok güzel olur adınıza. Bu işler biraz disiplin ve sağlam psikoloji işi. Son yazılarınızdan biraz stresli olduğunuzu farkettim (affınıza sığınarak söylüyorum). Sabırlı olmaya çalışın. Allah bahtınızı ve yolunuzu açık etsin.
    Saygılarımla.
    Sabit Gelirli

İlginizi çekerse portföyümü ve düşüncelerimi paylaştığım blogum : https://sabitgelirli.com
    Güzel bir karar tebrikler.
    Belki de yazılarımdan öyle görünüyor olabilir ama hiç stresli değilim. ☺️
    Benim de uv konusunda cekincelerim vardı kafamdaki soru işaretlerini bitirmeden bu işe baslayamazdim. Çünkü ciddi tutarlar gomecegim. Araştırdıkça endişelerim de azaldı veya azalıyor.
    Portföy takibi yapmıyorum o yüzden bakiye de şu an ne yazıyor onu bile bilmiyorum ☺️ hatta buradaki olumlu yazılar motivasyonumu arttırıyor.
    Blogunuzu ilgiyle okuyacağım güzel yazılar var araştırmayı severim.
    Saygılar.

Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    İki yıl olmuş be üstat.
    2 yıldır satamayan neyi beklemiş anlamış değilim. 2 yıl önce ilk sinyani verilmiş. Hayırlısı olsun.
    Kesinlikle al unuttan yana değilim. Takip önemli. Özellikle bilançolar , faaliyet raporları çok iyi okunmalı. Rakipler iyi araştırılmalı. Yaptığı işler iyi bilinmeli. Piyasa ile inatlaşılmamalı. Duygusal olunmamalı.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Hala daha yorumlarda yeni girenler olduğu anlaşılıyor üzücü malesef.
    Dediğiniz gibi iyi araştırılmalı.

4. Merhabalar buradaki paylaşımlar i gerçekten çok beğendim herkesin emeğine sağlık paylasimlariniz için benim elimde 1 senedir psdtc hissesi var 2014 yılında borsaya kote olmuş bir hisse senedi ve şirketin halka arz olurken ki vaadi her sene düzenli olarak temettü dağıtması ve şirket bunu başarmış sadece bir senesi bedelsiz hisse vermiş sirket karının yüzde 60 ni temettü olarak dağıtıyor ve temettü verimi gerçekten çok yüksek 7,450 milyon sermaye ye karşılık 9 aylık da 19 milyona yakın bir karı var geçen sene 9 aylık da 5 milyon kar açıklamış ama fiyat olarak şuan 9 TL de fk 2,5 larda dd ise 1,5 larda şirket faaliyet olarak dış ticaret şirketi hazır giyim ihracatı ağırlık li olarak komisyon usulü çalışıyor ve Ege Bölgesi'nin iki büyük hazır giyim ihracatcisinin birleşmesi ile oluşmuş bir şirket Ege Bölgesi'nin pektim den sonra en çok ihracat yapan şirketi ama piyasada algı bazında bir takım sıkıntıları var bunlar tanınırlık ve faaliyet konusu olarak faaliyet karı esasen komisyon olmasına karşın türev araçlar ve fazı gelirleri yüksek olan bir şirket bu konuda ki görüşlerinizi alabilirmiyim acaba

5. gecenin bir vakti hevesli uyvcileri görünce üşenmeyip excel algorıtmasını guncelledım.

isteyenlere download lınkını atarım özelden. bugun guncelledim.

bir hatırlatma algorıtma modelındekı PUANLAMALARIN genel krıterleri sunlar

ÖZ SERMAYE BÜYÜKLÜĞÜ SAĞLIKLI KAR BÜYÜMESİ ÖZ SERMAYE BÜYÜME ORANI NET KAR BÜYÜME ORANI EFK BÜYÜME ORANI CİRO BÜYÜME ORANI SAĞLIKLI PD/DD ORANI GEÇMİŞ PD/DD İLE BUGÜNÜ KIYASLA GÜNCEL SEKTOR PD/DD İLE BUGÜNÜ KIYASLA GEÇMİŞ SEKTÖRLE PD/DD İLE BUGÜN KIYASLA GÜNCEL SEKTOR PD/DD İLE BUGÜNÜN FARKINI KIYASLA GEÇMİŞ HİSSE PD/DD İLE BUGÜNÜN FARKINI KIYASLA GÜNCEL PD/DD Sİ 0 OLANLARDAN PUAN KIR GEÇMİŞ PD/DD Sİ 0 OLANLARDAN PUAN KIR GÜNCEL PD/DD Sİ 10 DAN BÜYÜK OLANLARDAN PUAN KIR EKSİK BİLANÇO SORGULAMASI SEKTÖR PD/DD 8 İN ÜZERİNDEN PUAN KIR ZARAR VARMI - KAR STANDART SAPMASI EFK STANDART SAPMASI SATIŞLAR STANDART SAPMASI PİYASA DEĞERİ STANDART SAPMASI TOPLAM ST SAPMA

Bunların hepsınde benım kendı kafamca belılrı puanlar verılmıştır.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    gecenin bir vakti hevesli uyvcileri görünce üşenmeyip excel algorıtmasını guncelledım.

isteyenlere download lınkını atarım özelden. bugun guncelledim.

bir hatırlatma algorıtma modelındekı PUANLAMALARIN genel krıterleri sunlar

ÖZ SERMAYE BÜYÜKLÜĞÜSAĞLIKLI KAR BÜYÜMESİÖZ SERMAYE BÜYÜME ORANINET KAR BÜYÜME ORANIEFK BÜYÜME ORANICİRO BÜYÜME ORANISAĞLIKLI PD/DD ORANIGEÇMİŞ PD/DD İLE BUGÜNÜ KIYASLA GÜNCEL SEKTOR PD/DD İLE BUGÜNÜ KIYASLAGEÇMİŞ SEKTÖRLE PD/DD İLE BUGÜN KIYASLAGÜNCEL SEKTOR PD/DD İLE BUGÜNÜN FARKINI KIYASLAGEÇMİŞ HİSSE PD/DD İLE BUGÜNÜN FARKINI KIYASLA GÜNCEL PD/DD Sİ 0 OLANLARDAN PUAN KIR GEÇMİŞ PD/DD Sİ 0 OLANLARDAN PUAN KIRGÜNCEL PD/DD Sİ 10 DAN BÜYÜK OLANLARDAN PUAN KIREKSİK BİLANÇO SORGULAMASISEKTÖR PD/DD 8 İN ÜZERİNDEN PUAN KIRZARAR VARMI-KAR STANDART SAPMASIEFK STANDART SAPMASISATIŞLAR STANDART SAPMASIPİYASA DEĞERİ STANDART SAPMASITOPLAM ST SAPMA

Bunların hepsınde benım kendı kafamca belılrı puanlar verılmıştır.

Emeginize saglik. Cok degerli bir calisma. Guncellemeyi bekliyordum. Ozelden linki atmanizi rica edecegim.

HTC_2Q4D100 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. bir filitre örneği:

puanı 100 ün üzerinde olan hisselerden
    bilanco standart sapması %10 un altında kalan hisselerden
    piyasa defter değerini kucukten buyuge sırala.

bunun tercümesi;

iyi puan alabilmiş, bilanco karlılıkları oynak olmayan genelde düzenli şekilde giden hisselerden.

piyasa defter değerine göre en ucuzdan pahalıya dogru sırala

listeye bir yatırımcı gözüyle bakarsak ilk gozume carpan eregli olacaktır. şirket zaten baya büyük öz sermayesiyle yeşil bir renk almış yani diğerlerine göre oldukça büyük eksik bilanco yok son bılancoda karda. öz sermaye büyümesi cok iyi. kar artışlarıda pozitif. fakat hisse fiyatı düşmüş. buldugu sektorun pd/dd değerine göre ucuz. geçmiş pd/dd ortalamasına görede ucuz oldugu ıcın yeşil rengı almış. geçmiş bilanco karlılıklarıda oldukça düşük bir standart sapmadayani karlılık bir 500 bir 800 gelmiyor 500 550 600 500 520 vesaire şeklinde daha doğrusal gidiyor karlılıklar. e şu andada ucuz olduguna göre iyi bir hisse.

en yükske puanı almış bir hisse daha var goody niye almış bir incelyek.

şirket cok buyuk degıl ortalama buyuklukte bu yuzden rengı sarımtrak. öz sermaye büyümesi fena değil. karlılıklar pozitif eksık veya zararda değil. pd/dd degerleri tıpkı ereglı gıbı düşük kalmış bilanconun standart sapması ise eregliden cok daha düşük. oldukça istikrarlı ve ucuz kalmış bir hisse diyebiliriz.

birde sistemin 101 puan verdiği en alt limitteki hisseyi inceleyelım akcns.

şirket ortalama buyuklukte eksik veya zararda bilanco yok. öz sermaye büyümesi pek iyi diyemeyiz.

karlılıklar pozitif ancak çok yüksek karlar acıklamamış öncekine göre pd/dd degeri eh işte nisbeten ucuz. istikrarlı bilancolar konusunda iyi. genel anlamda istikrarlı bilancolara sahip olsa da, kar artış hızı ve öz sermaye büyüme hızı yeterli seviyede görünmüyor pd/dd değerleride yeteri kadar ucuz görünmüyor.

Yani attığın taş kurbagayı ürkütecek kadar potansıyel içeriyormu biraz soru işareti.

listeye söyle bir uzaktan bakınca cemtaşın renklendırmesıde genel anlamda yeşilimsi diye yorumlamak istedim.

ortalama büyüklükte evet eksik veya zararda bilanco yok öz sermaye büyümesi oldukça iyi karlılıkların buyumesıde cok ıyı hisse bu sure zarfında yanı hemen hemene 3 ayda %29 cıvarı yukarı gıtmış bilanconun standart sapmalırıda yeterlı düzeyde düşük. puanda fena degıl 128 lakın su ankı pd/dd oranı kırmızı renkte sebebi ise sektoru 0,95 iken kendısı 1,68 e kadar cıkmış geçmiş pd/dd ortalaması 1,49 oldugu halde kendı geçmiş pd/dd oranınıda geçmiş. geçmişte sektorun pd dd oranı 1,50 iken onuda geçmiş pd/dd oranı.

BU hisse gelecek bilancoda karları artarak devam ederse pd/dd oranı gevşer belkıde bu beklentıyle şimdiden satın aldılar. veyahutta mevcut karlılıklar cok ıyı gelınce pıyasa abartarak satın aldı. yakında gevşemesi veya yataya sarması muhtemel ancak bılanco ıyı gelecekse fıyatlama normal dıyebılırız. yani genel anlamda cok iyi hisse olarak goze çarpsada fiyatlama şu ankı bılanco degerlerının uzerınde göründüğü için iyi bir puan almış görünse bile getiri potansıyelı taşımadıgını düşünerek almazdım ben mesela.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8. Dikkat gelecek bılancoda puanlamalardakı marjınal degısımler sebebiyle liste değişiklik gösterebilir.

bu lıstedekı hısseler uvy yatırımına uygundur diyemeyiz biliyorsunuzkı ben uyvci değilim uyv yatırımcısına saygı duyup yardımcı olmaya calıssamda.

Gerçek manada uyv yatırımı yapan birinin olmayacagını ve bu stratejının borsa ıcın uygun olmadıgını düşünenlerdenim.

UVY yatırımı yaptıgını idda eden birisine UVY yatırımı nasıl birşey tanımını yap dediğim herhangibir tanım yapamıyorlar.

UVY nin tanımı bir hisseyi alıp en az 3 yıl getirisi olmasa bile elinde tutmaksa piyasada bir sürü uyv ci bulabilirsiniz. zarardayız beklıyoruz diyenler bu tanıma giriyor 3 yıl bır hısseyı tutabıldıklerı için.

Yok uvyci demek bir hisseyi en az 3 yıl tutacak 3 yıl sonunda da totalde faiz veya faize yakın getiri elde etmiş yatırımcıya uvy yatırımcı denir. diyorsanız. Ben gelecek 3 yılda karına kar katacak ve büyüme gösterecek bir hisseyi şimdiden belirleyemem. Belirlediğimi düşünsem dahi çok büyük bir risk almış olurum. Çünkü şirket zarar açıklayacak olursa veya fabrika üretimi durur veya fabrikaya el koyarlarsa veyahutta fabrikada bir patlama olursa. şirket kar üretemeyecek ve büyük ihtimall hisse fiyatıda düşecektir.

UVY ci olabilmek adına bu hisseyi en az 3 yıl tutacagım için bu durum başıma gelse bile satmamayı tercih etmeliyim. Çünkü satarsam UVY ci olmamış olacağım. Satmazsamda 3 yıllık 5 yıllık getirim faizin altında kalacak yine tam olarak UVY ci olamamış olacağım. BU büyük bir risktir.

Yok buda değil UVY ci adam bilancolara haberlerede bakar ters bir durum varsa hissesini değiştirir diyorsanız UVY ci olamazsınız bugun aldıgınız şirket 3 ay sonra bılanco acıkliyor yani 3 ay sonra gelecek bılanco kotu ise hisse değiştirmeniz gerekecek veyahutta hisseyle ilgili el koyma kararı gelırse hisse belkide aldıktan 1 ay sonra satmanız gerekecek o halde yine uvycı olamazsınız.

Peki nedir gerçekten UVY yatırımcısı kime denir bilancoların karlılık durumuna göre hisse değiştiren bir yatırımcıya piyasadaki diğer yatırımcılar trader gözüyle bakıyor. Mesela benim bu konuda yaram var. Ben hisse senedi alıp sattıgım sıralarda yani bilanco odaklı gittiğim sıralarda 1 senede en fazla 4 adet hisse değiştirirdim. çünkü bir senede 4 kere bilanco yayınlanır. bazı hisselerim 3 bilanco dönemi boyunca sürekli istediğim şekilde bilanco acıkladıgı için 9 ay elimde tutardım yani yılda ortalama olarak 2 kere al sat yapardım.

Yaptıgım şey mantıklı mı mantıklı bılanco ıyı gıdıyorsa elınde tut bılanco kotuleşiyorsa sat bilanco 1 sene iyi gider 1 sene elınde tut 3 sene ıyı gıder 3 sene elınde tut gayet mantıklı. her yeni bilanco 3 ayda bir geldiğine göre 3 aydır elınde tutugun hisse bilancosu kötü geldiyse değiştir.

Ancak bu mantıklı stratejiyi kullandıgınızda "TRADER KUMARCI" "AL SATCI" gibi yakıştırmalara tabi tutuluyorsunuz. Bunlarda hoş cümleler değil.

Bende uvyci nasıl olunur acaba ne demek uvy ci olmak diye sordugum kımse bana uvyci şu demektir diyemedi.

çünkü en az 3 yıl hisseyi elınde tutmazsan uvyci olamıyorsun. trader veya kumarcı deniliyor.

gerçek uvyci en az 3 yıl elınde tutmuş ve faiz üzerinde getiri saglamış kişi ise bunun şans/tesadüf eseri uvy tanımına girdiğini söyleyebiliriz. peki bu denlı tesaduf eseri yatırım yapmak ne kadar sürdürülebilir bir mantık içeriyor. gerçekten bu sayede her 3 yıllık periyotlarla hisse seçsem gelecek 15 yılda şansım bu kadar yaver gidecek mi.

Çünkü bilanco bakmıyorum, bakmam anlamsız cunku 3 yıl tutmam gerekiyor hisseyi e şirket haberlerınede bakamam fabrika üretimi durdurursa satmamalıyım cunku 3 yılım dolmadı. bu seferde 3 yılın sonunda iyi bir getiri elde edemem yine olmadı. Tek yapmam gereken öyle bir hisse seçmeliyim ki gelecek en az 3 yıl şirketin başına kötü birşey gelmeyeceğini ve bilancoların iyi gideceğini ayriyetten bu şirketin en az faiz kadar getiri sağlayacağını umut ederek yatırım yapacağım.

SİZCEDE ÇOK FAZLA şey istemiyormuyum bu sadece ilk 3 yıl içinde gecerli değil gelecek 3 yıllarda da aynı seyı umarak geçireceğim.

en sonunda geldiğim yer şu oldu.

Gerçekten UVY yatırımcısı yok bir yatırımcı UVY ci olmak isteyebilir. Ancak UVY ciyi UVY yapan şey kendisi değil aldıgı hissenin en az 3 yıl iyi gitmesidir. Yani UVY cı olmanıza siz değil aldıgınız hisse karar veriyor.

Hepimiz borsaya para kazanmak için geliyoruz kimisi bahsettiğim gibi bir hisse alıyor o hısse 3 yılda ıyı bır getırı saglıyor uvyci diyoruz kımısı alıyor zarardayım dıye beklıyor bazan bunada uvyci diyoruz.

Peki biz ne için gelmiştik borsaya ? Para kazanmak için mi ? yoksa birilerinin bize UVY yatırımcısı demesi için mi geldik ?

Ne için geldiğimizi unutmamak adına hayırlı gunler bol kazançlar dilerim.

Sayfa 12/153 İlkİlk ... 210111213142262112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •