Sayfa 13/153 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 97 - 104 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1. Paradokslarla kafanızı karıstırmak istemem ancak ben gerçekten bu şekilde bir felsefeci gibi bazı şeyleri araştırırım. Gerçeklerin ne olup ne bittiğini öğrenmek isterim.

SOn bir paradoks daha var bunuda yazıp kapatalım bu konuyu

temettü yatırımcısı paradoksu.

Normalde temettü yatırımcısı temettü veren hısselere yatırımını yapar her yıl temettüsünü alıp harcar. Fakat geleneksel temettü yatırımcısı aldıgı temettü ile gerisi geri yatırım yapıyor. normalde aldıgınız temettüyü tekrar aynı hısseye soktugunuz da matematiksel olarak o hisse hiç temettü dağıtmamış oluyor. Yani Bir şirketin temettü vermemesini istiyorsunuz ancak o hisse yinede temettü dagıtıyorsa bu hıssenın temettü vermeyen versionunu matematiksel olarak yaratmak istiyorsanız aldıgınız temettü ile gerisin geri aynı hısseye yatırırsanız aynı hissenin temettü vermeyen kopyasını yaratmış olursunuz.

Eleştiri gibi olacak ama alınmayın lütfen. Temettü için yatırım yapan birisinin aldıgı temettüyü aynı hisseye yatırması temettü vermemiş bir hisseye yatırım yapmakla aynı şey. cunku getiriler asla değişmiyor matematiksel formullerle ıspatlanmıştır bu durum.

Bu duruma gerekçe olarak geleneksel temettü yatırımcısı önce porfoyu büyütüyoruz sonra temettüleri alıp harcayacagız ne yani böyle yapamazmıyız diyorlar. Tabiki yapılabılır cokta mantıklı.

Peki paradoks başlıyor temettülerini alıp portfoy buyusun dıye aynı hısseye sokan yatırımcı temettü almadıgını kabul edıyor ve gelecek 10 yıl sonra bu hissenin temettü dagıtacagını umarak elinde tutuyor peki ya gelecek 10 yıl sonra hisse temettü vermemeyi tercih ederse ? nasıl temettü yatırımcısı olacaksın ? Bu bir paradoks.

İkinci paradoks ise madem şu anda aldıgın hisselerin temettülerini gerisin geri hisseye sokarak temettü almamış gibi yapıyorsun. O halde şu anda temettü dagıtmayan ancak iyi kar eden herhangibir hisseyi alıp gelecek 10 yıl sonra bu hissenin temettü dağıtabileceği beklentısıyle elınde tut. nasılsa diğer turlude gelecke 10 yıl sonra otekı hıssenın temettü dagıtmaya devam edecegını umuyordun aynı şey.

diyeceğim o ki şu an temettü veren dediğimiz hisselerin gelecekte temettü dağıtacagı belirsizlik içeriyor şu anda dagıtmayan hisseninde 10 yıl sonra dağıtmayacagının bir garantisi yok. Şu anda temettü veren hisselerin geçmişine gidip bir baktıgınızda borsaya girer girmez temettü dagıtmadıklarını görürsünüz aradan 10 yıllar geçtikten sonra temettü dağıtmaya karar vermişler. Dolayısıyla şu an dagıtmayan veya az dagıtan hisselerde gelecekte bir temettü hissesi olmaya aday. Aynı sekılde su an dagıtanlarda gelecekte temettü dagıtmayan hisse kategorısıne gırmeye aday. O halde gerçek temettü yatırımcısı şu an temettüyü alıp harcayan kişilerdir.

Buda bir paradoks diye yazdım mesele temettü şudur budur tartısmak değil bu konuya gırmek dahi istemiyorum.

ben sizlere yardımcı olayım güzel güzel gitsin ne uvy tartısmak ıstıyorum ne temettü ;) enerjım kalmadı.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

temettü yatırımcısı olarak, şu anda hiçbir hisseyi ucuz göremiyorum. Yanlış anlaşılmasın gördükleri dip noktaları kastediyorum. Hepsi diplerden çok uzaklaştı hatta bazıları dip fiyatlarını ikiye katladı. Bu nedenle portföyümü arttıramıyorum. Belki bir fırsat doğar diye bekliyorum açıkçası.

Uzun vade yatırımcısı olup da farklı düşünen var mı?

3. dip noktasını neye göre baz alıyorsunuz ?
    1 yıllık mı ? 5 yıllık mı ? 10 yıllık mı ?
    tofaşın 10 yıllık dibi 1 tl.. dibi beklemek delilik.
    1 yıllıkta dibin dibinde...
    dip baktığınız noktada yaptığı kar ile şuan ki yaptığı kar farklı ise dip beklenir veya beklenmez. ya da gelecekte işler ters gidecek inancınız varsa yine beklenebilir ama dibi neye göre seçtiğiniz önemli. madem uzun vadeci olmak istiyorum diyorsunuz e o zaman dibi aramak neden. 120 birim paran var ise. bölersen 10 birime her ay 10 birim alır yıllık maliyetlenirsin. ha yok ben dibi beklediğim yerde 120 birimi gömecem dersen emin ol 120 birimin 300 birim olunca satarsın bunu da kendine bi alıştırırsın senin yaptığın 900 birim gün gelir 50 birime düşürür bu borsa.. artık borsada robotlar işlem yapıyor. kuruyorlar 365 günlük robotu bırakıyorlar.. alımları satımları robotlar algoritmaya göre işliyor. amaçları seni yutmak. alımını , miktarını , stopunu vs. herşeyini zaten biliyorlar. kurumlardan alım satım emir takip çok mu zor. işlem numarana kadar görüyorlardır... bu piyasaya da kimse güvenip giremiyor kolay kolay. kumarhane olmuş. ne zaman spk çıkar robotlar yasaklandı der o zaman belki yatırım aracı olarak görülebilir...

4.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    temettü yatırımcısı olarak, şu anda hiçbir hisseyi ucuz göremiyorum. Yanlış anlaşılmasın gördükleri dip noktaları kastediyorum. Hepsi diplerden çok uzaklaştı hatta bazıları dip fiyatlarını ikiye katladı. Bu nedenle portföyümü arttıramıyorum. Belki bir fırsat doğar diye bekliyorum açıkçası.

bazı hisselerde dediğiniz doğru olabilir ama ısrarla takip ettiğim akçansa, ecılc, selec, çimsa gibi hisseler bi araştırılabilir. Yatırım Tavsiyesi değildir ...

5.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    dip noktasını neye göre baz alıyorsunuz ?
    1 yıllık mı ? 5 yıllık mı ? 10 yıllık mı ?
    tofaşın 10 yıllık dibi 1 tl.. dibi beklemek delilik.
    1 yıllıkta dibin dibinde...
    dip baktığınız noktada yaptığı kar ile şuan ki yaptığı kar farklı ise dip beklenir veya beklenmez. ya da gelecekte işler ters gidecek inancınız varsa yine beklenebilir ama dibi neye göre seçtiğiniz önemli. madem uzun vadeci olmak istiyorum diyorsunuz e o zaman dibi aramak neden. 120 birim paran var ise. bölersen 10 birime her ay 10 birim alır yıllık maliyetlenirsin. ha yok ben dibi beklediğim yerde 120 birimi gömecem dersen emin ol 120 birimin 300 birim olunca satarsın
    noktasina virgülüne hatta emojisine kadar katılıyorum saygılar

6.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku

Blok alım için herkesin kendi açısından beklediği bir yer vardır, bana uygun gelen başkasına pahalıdır o yüzden bir şey diyemem ama aylık düzenli alım için (10 yıl ve üzeri biriktirme senaryosunda) her ay yeni fırsattır.

7. evet çimsa akçansa güzel bir örnek..

8. piyasa ile inatlaşmamak gerek.
    herşeyde vardır bir hayır.
    sizin için hayırlısı ile içinizden geliyorsa alıp geçin. fazla kafaya takmayın. 4 sene evvel arkasından 10 liradan bakakalıp alımı kaçırdığım doaşlar 5 liraya gelmiş. işte kısmet.. hayırlısı ise oluyor. yoksa olmuyor. sağlam şirkette olduğuna inanıyorsan zirvesinde bile alsan seni ihya edebiliyor.. zirvesini tazeleyebilecek şirketleri süzgeçten geçirip bulmak gerek. geleceği biraz da tahmin etmek gerek. eski sitede epikur hocamız varsa ve polarma hocamız bu işi çok iyi yapardı. şimdi kimbilir nerede neler yapıyorlar. para verseniz onların anlattığı bilgileri alamazdık... kıymetleri bilinmedi çekip gittiler. ama işte onlar zamanında bilanço tahminlerini en ince ayrıntısına kadar yaparlardı.

Sayfa 13/153 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •