Sayfa 147/153 İlkİlk ... 4797137145146147148149 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 1,169 - 1,176 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Yatırım fonu bende de vardı hocam.
    Ama bist100 performansına paralel geliyor genelde.
    Bir karar verip hisseye döndürdüm iyi mi yaptım bilmiyorum
    Ama abd borsası dağılırsa aft fonu affetmem

Froto topigine yazmıştım burada da hatıra dursun
    Bulunduğum evden çıktığım anda satıp onu da temettü hisselerine gömeceğim.
    Ev 500 k etse portföyle beraber 1milyona yaklaşır.
    Ortalama yüzde 6 temettü veriminden 60k yapar. Aylık 5k'ya kiraya veremezsin. 3k'ya verdin diyelim.
    kiracısı ayrı evde bir şey bozulur ayrı apartmanın sıkıntısı ayrı kirayı verip vermeyeceği ayrı dert.
    Ha burada ki esas nokta hisseler mesela geçen yıl ki gibi temettü ödemedi.
    Benim kirayı ödeyebilecek gücüm var. Bunları hesap etmek lazım. 3m portföye ulaştığımda da 25 yıl hizmetten(8 yılım kaldı) emeklilik dilekçesini yazar, yaşı beklemeye başlarım.
    Düşüncem bu. Ha emekliye ayrılmadın diyelim, kenarda yüklü birikimin var, özelde çalışıyorsun beğenmediğine s... çeker başka iş bakarsın.
    Kenarda seni çok uzun idare edecek güvencen var.
    Hedefi 2035 demiştim ama 2030 da bu iş bitecek inşallah.
    Bence ev yerine hisse ama doğru hisseleri seçmek şart.
    Bu arada hem temettü veren hem güvenilir hem de büyüme hikâyesi sağlam olan hisseler şart.
    Şu an isdmr froto otkar ve tmpol taşıyorum.
    İmkan verse kontr yapışacam ama öyle bir ky kitlesi var ki hissenin basılmasına da imkan vermiyorlar )
    Sağlıcakla..

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Ortalama yüzde 6 temettü veriminden 60k yapar. Aylık 5k'ya kiraya veremezsin. 3k'ya verdin diyelim.
    kiracısı ayrı evde bir şey bozulur ayrı apartmanın sıkıntısı ayrı kirayı verip vermeyeceği ayrı dert.
    Benim kirayı ödeyebilecek gücüm var. Bunları hesap etmek lazım. 3m portföye ulaştığımda da 25 yıl hizmetten(8 yılım kaldı) emeklilik dilekçesini yazar, yaşı beklemeye başlarım.
    Düşüncem bu. Ha emekliye ayrılmadın diyelim, kenarda yüklü birikimin var, özelde çalışıyorsun beğenmediğine s... çeker başka iş bakarsın.
    Bu arada hem temettü veren hem güvenilir hem de büyüme hikâyesi sağlam olan hisseler şart.
    İmkan verse kontr yapışacam ama öyle bir ky kitlesi var ki hissenin basılmasına da imkan vermiyorlar )
    Sağlıcakla..
    şu anda alınabilecek "ucuz" bir temettü hissesi görebiliyor musunuz? Hepsi çok fiyatlanmadı mı? "Kriz" fiyatlaması olan ya da dipte olan hangi hisse var ki?
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Benim ana hedefim temettü değil bunu daha önce de söylemiştim. Bu amaçla başladım halen daha amaçlarım arasında ama temel amacım değil.
    Finansal özgül veya temettü emekliliği artık her neyse gerçekleştirirsem, temettü işin kolay ve stressiz yolu.
    Hisse satmadan belli bir parayı al keyfine bak. Fabrika çalışıyor büyük bir aksilik olmazsa da enflasyonun üzerinde kâr edecek.
    Çark bu şekilde dönecek.
    Konuya dönersek bence asıl olan temettü değil büyüme ve büyüme hikayesidir.
    Misal kontr temettü vermiyor ama hikâye çok sağlam ama onu da geç keşfettik alamıyorum
    Her neyse.
    Ucuzluk kısmına gelirsek nerden baktığınıza bağlı Ereğli krizde 7 tl ve 5 fk falandı.
    Şu an 30 küsur ve 9 fk.
    Ki bu tip bir hisse için 9 fk absürt bir rakam değil.
    Ben artık alım stratejimi de değiştirdim.
    Şu an yüzde 10 nakitim var ve her ay elime geçenle gram alıyorum.
    Borsa taban taban gidince veya hisselerim onlardan bozup hisseye aktarıyorum.
    Ki buna rağmen borsa bence şu an pahalı değil.
    Belki otomotivler biraz pahalı olabilir.
    Ama şu piyasada en ucuz borsa kaldı bence.
    Rüzgar bir olumlu eserse bu fiyatlar hayal olur ama bu ülkede her an her şey olabilir
    O yüzden cephanem fazla olmasa da bir kaç kurşun sıkarım
    Ford,otkar ve isdmr bence büyüme potansiyelleri var.
    Fordun hikayesi zaten belli.
    Otkar sürpriz yapabilir ileride.
    İsdmr büyüme konusunda avantajlı olabilir.
    Tmpol ise çerez niyetine var
    Kontr dediğim gibi zaten.
    Üç beş de coinim var belki ordan vururuz
    Ama evi satarsam mutlaka bir kaç hisse daha eklerim. ( Benim hatunla bu iş zor ama )
    Bir de şu var, tecrübe gerçekten farklı her gün yeni bir şey öğreniyorsun 4 yıl önce ilk başladığım zamana gidebilsem yolun yarısından fazlasını bitirmiştim.
    Neyse sağlık olsun.
    Ama dediğiniz gibi bir dağılmayı ben çok da olası görmüyorum olursa seve seve alırız
    Selametle...

5.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Sağlıcakla..

Yeni nesil cok heyecanli bu temettu konularinda. Ama son 5-10-20-30 yili gozonune aldiginizda, getiri olarak evin getirisini gecen kac tane hisse senedi var acaba? Buna odaklanmak lazim. Ben de merak ediyorum aslinda, boyle bir calisma yapan yada bilen varsa paylasabilir mi? Belki de biz yanlis yoldayiz.

Alıntı Originally Posted by freesky Yazıyı Oku
    Yeni nesil cok heyecanli bu temettu konularinda. Ama son 5-10-20-30 yili gozonune aldiginizda, getiri olarak evin getirisini gecen kac tane hisse senedi var acaba? Buna odaklanmak lazim. Ben de merak ediyorum aslinda, boyle bir calisma yapan yada bilen varsa paylasabilir mi? Belki de biz yanlis yoldayiz.
    Tasarruf bilinci oluşması güzel ama çoğu ilk dağılmada kaçıyor.
    Ben daha önce bir çok hesap yaptım hatta burada da bazılarını paylaştım her türlü sanayi hisseleri evin üzerinde getiri elde etmişti.
    Ben evin bir getiri getirdiğini düşünmüyorum.
    Son dönemde maliyet artışlarında dolayı koptu.
    Uzunca bir dönem yataya sarabilir.
    Ben kendimden hesap yapayım.
    Daha önce yapmıştım ama
    Evi 2010 da 150k'ya aldım.
    Güncel fiyat maximum 500k etmez de hadi eder diyelim.
    12 yıllık kira kârı fazla fazla 250k diyelim.
    Etti 750k.
    Yani 5x'lik bir kâr elde ettik.
    Peki hisselere bakalım.
    150k'mız için bir kaç hisseye bakalım.
    Ereğli 45x 6.75m
    Toaso 40x 6m
    Froto 60x 9m
    Asels 33x. 5m
    Garan 2x 327k
    Otkar 38x 5.8m
    Adel 11x 1.8m
    Adnac 6x. 1m
    Akgrt 6x 1m
    Aksa 51x 8m
    Arclk 12x 2m
    Sasayı hesaplayamadim.
    Uzar gider bu liste.
    Banka ve sigortalar yerinde saymış.
    Ucuzlar ama piyasa rağbet etmemiş dünyadaki karşılıkları da aşağı yukarı aynı fk'larda.
    Üreten sanayi hisselerine yatırmış olsaydık ihya olmuştuk.
    Büyüyen şirketler gelecektede evi altını vs. her türlü ezer geçer diye düşünüyorum.
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Benim ana hedefim temettü değil bunu daha önce de söylemiştim. Bu amaçla başladım halen daha amaçlarım arasında ama temel amacım değil.
    Finansal özgül veya temettü emekliliği artık her neyse gerçekleştirirsem, temettü işin kolay ve stressiz yolu.
    Hisse satmadan belli bir parayı al keyfine bak. Fabrika çalışıyor büyük bir aksilik olmazsa da enflasyonun üzerinde kâr edecek.
    Çark bu şekilde dönecek.
    Konuya dönersek bence asıl olan temettü değil büyüme ve büyüme hikayesidir.
    Misal kontr temettü vermiyor ama hikâye çok sağlam ama onu da geç keşfettik alamıyorum
    Her neyse.
    Ucuzluk kısmına gelirsek nerden baktığınıza bağlı Ereğli krizde 7 tl ve 5 fk falandı.
    Şu an 30 küsur ve 9 fk.
    Ki bu tip bir hisse için 9 fk absürt bir rakam değil.
    Ben artık alım stratejimi de değiştirdim.
    Şu an yüzde 10 nakitim var ve her ay elime geçenle gram alıyorum.
    Borsa taban taban gidince veya hisselerim onlardan bozup hisseye aktarıyorum.
    Ki buna rağmen borsa bence şu an pahalı değil.
    Belki otomotivler biraz pahalı olabilir.
    Ama şu piyasada en ucuz borsa kaldı bence.
    Rüzgar bir olumlu eserse bu fiyatlar hayal olur ama bu ülkede her an her şey olabilir
    O yüzden cephanem fazla olmasa da bir kaç kurşun sıkarım
    Ford,otkar ve isdmr bence büyüme potansiyelleri var.
    Fordun hikayesi zaten belli.
    Otkar sürpriz yapabilir ileride.
    İsdmr büyüme konusunda avantajlı olabilir.
    Tmpol ise çerez niyetine var
    Kontr dediğim gibi zaten.
    Üç beş de coinim var belki ordan vururuz
    Ama evi satarsam mutlaka bir kaç hisse daha eklerim. ( Benim hatunla bu iş zor ama )
    Bir de şu var, tecrübe gerçekten farklı her gün yeni bir şey öğreniyorsun 4 yıl önce ilk başladığım zamana gidebilsem yolun yarısından fazlasını bitirmiştim.
    Neyse sağlık olsun.
    Ama dediğiniz gibi bir dağılmayı ben çok da olası görmüyorum olursa seve seve alırız
    Selametle...
    Detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Sigorta hisselerine nasıl bakıyorsunuz şimdi onlar biraz cazip gibi.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    Detaylı cevabınız için çok teşekkürler. Sigorta hisselerine nasıl bakıyorsunuz şimdi onlar biraz cazip gibi.
    Sigorta,holding,banka, inşaat mümkün mertebe almıyorum.
    Kısa ve orta vade düşünmediğim için.
    Yoksa 5tl'den garan'ı almaya niyetlendim.
    Kısa-orta pozisyon almayı beceremiyorum.
    Uzun da ise bu saydıklarımda beklentim veya ilgim yok diyelim.
    Sigortaların bence en karlı dönemi korona dönemiydi.
    Deli gibi kar yazmışlardır.
    Ama normalleşmeyle beraber eski kârları bilmiyorum yakalayabilirler mi.
    İncelemediğim için bir şey diyemem.
    Zaten benim incelememden de bir şey çıkmaz
    Saygılar...

Sayfa 147/153 İlkİlk ... 4797137145146147148149 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •