Sayfa 2/153 İlkİlk 12341252102 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 9 - 16 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1. Yolunuz açık, kazancınız bol olsun.

2. Çok güzel bir başlık olmuş bilgilerinizden yararlanmak isterim. iyi akşamlar

hayırlı uğurlu olsun. alım miktarınız baya yüksekmiş. hedefe ulaşmanız hiç zor değil. takipteyiz. kolay gelsin. motivasyonunuz bol olsun

teşekkürler arkadaşlar. sizin mesajlarınız da bana motivasyon katıyor. bu süreç zor ve sıkıntılı bir süreç. hem sürekli kenara para atmak zorundasın hem de türkiye gibi küresel ve yerel sıkıntıların bitmediği ve temettü kültürünün tam oturmadığı bir ülkede yatırım yapmak zorundasın. temettü veren hisse uzun süre baskılanamaz bu bir gerçek. daha önceki msjımda da belirttiğim gibi çok fazla teknikten anlamıyorum o yüzden bu konuda forumda diğer konuları takip edebilirsiniz. ben temettü veren, güçlü altyapıya sahip, sağlam sahibi olan, şirketlere yatırım yapmaya çalışacağım. bu konuda koç grubu şirketleri zirveyi oynuyor. hisseyi aldığınız fiyatta önemli tabi ki. emekliliği kazanana kadar büyüme potansiyeli olan şirketlere daha fazla yatırım yaparken, beklenen zaman geldiğinde tüm hisselerimizi çimento vb. yüksek temettü veren şirketlere yöneltebiliriz. bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. benim hisseler karşısında ki değerlendirme aracım altındır. faize bulaşmayı istemiyorum ama sürekli paranıza gelen faize de alıp yeniden faize yatırcaksanız bileşik faizin gücüyle belki daha fazla kazanma ihtimaliniz olabilir. ama dediğim gibi o yol beni pek ilgilendirmiyor. siz araştırabilrisiniz kafanıza yatıyorsa oraya yönelebilirsiniz. ben düşünmüyorum o yolu.
    diğer fon vs. onlardan da pek anlamıyorum--sanki borsada çok ustaymışım gibi -- o yüzden kafama yatan bu temettü yatırımını incelemeye devam ediyorum. vaktimiz bol. bu vakti ekran takibinde ve al-sat yaparak değil uzun vadede bize hangi hisseler getiri yaratabilir bunlara bakacağız. mesela ereğli de ciddi bir düşüş var yüzde 50 zirveden geri geldi. dibi bilmek gibi bir şansımız yok o yüzden alıma başlayabiliriz. belki bir miktar daha düzeltem yapabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    teşekkürler arkadaşlar. sizin mesajlarınız da bana motivasyon katıyor. bu süreç zor ve sıkıntılı bir süreç. hem sürekli kenara para atmak zorundasın hem de türkiye gibi küresel ve yerel sıkıntıların bitmediği ve temettü kültürünün tam oturmadığı bir ülkede yatırım yapmak zorundasın. temettü veren hisse uzun süre baskılanamaz bu bir gerçek. daha önceki msjımda da belirttiğim gibi çok fazla teknikten anlamıyorum o yüzden bu konuda forumda diğer konuları takip edebilirsiniz. ben temettü veren, güçlü altyapıya sahip, sağlam sahibi olan, şirketlere yatırım yapmaya çalışacağım. bu konuda koç grubu şirketleri zirveyi oynuyor. hisseyi aldığınız fiyatta önemli tabi ki. emekliliği kazanana kadar büyüme potansiyeli olan şirketlere daha fazla yatırım yaparken, beklenen zaman geldiğinde tüm hisselerimizi çimento vb. yüksek temettü veren şirketlere yöneltebiliriz. bu konuda herhangi bir sıkıntı yok. benim hisseler karşısında ki değerlendirme aracım altındır. faize bulaşmayı istemiyorum ama sürekli paranıza gelen faize de alıp yeniden faize yatırcaksanız bileşik faizin gücüyle belki daha fazla kazanma ihtimaliniz olabilir. ama dediğim gibi o yol beni pek ilgilendirmiyor. siz araştırabilrisiniz kafanıza yatıyorsa oraya yönelebilirsiniz. ben düşünmüyorum o yolu.
    diğer fon vs. onlardan da pek anlamıyorum--sanki borsada çok ustaymışım gibi -- o yüzden kafama yatan bu temettü yatırımını incelemeye devam ediyorum. vaktimiz bol. bu vakti ekran takibinde ve al-sat yaparak değil uzun vadede bize hangi hisseler getiri yaratabilir bunlara bakacağız. mesela ereğli de ciddi bir düşüş var yüzde 50 zirveden geri geldi. dibi bilmek gibi bir şansımız yok o yüzden alıma başlayabiliriz. belki bir miktar daha düzeltem yapabilir.
    Hocam öncelikli olarak başarılar diliyorum. Yolumuz çok uzun ve meşakkatli. O yüzden çok sabırlı olmamız gerekiyor. Portföyü oluşturdun mu? Paylaşırsan seviniriz. Selamlar..

https://www.gedik.com/piyasalar/kar-zarar-hesaplama
    https://www.blogarti.com/yillara-gor...fiyatlari.html
    ocak 2010 da ev aldım 120 bin tl ye bakalım 8 yılda getiriler neler olmuş karşılaştıralım.
    evi faiziyle beraber 165 tin tl ye aldım. kiram 1000 tl idi.
    bunu yeni bir eve yatırım yaptığımızı hesaplayalım o tarihte yani ikinci evimiz olsun kiraya vermiş gibi hesaplayalım.
    bu süreçte 2011e kadar 12000tl 2012 ye kadar 13200 2013 ekadar 15000 2014e kadar 18000 2015e kadar 20000 2016 ya kadar 21500 2017 ye kadar 23400 2018 e kadar 25500 2019 a kadar 28000 tl kira bedeli ödeyecektim. 123bin tl yapıyor.
    toplama baktığımız zaman 150 bin tl kira ödemiş olacaktım. kirayı yüzde 10 oranında arttırdım. son yılın kirası 2350 tl ye dennk geliyor ki şu an komşularımın maksimum kirası 1700 tl falan. yani fazla fazla hesapladık. toplamda
    evin bugünkü bedeli taş çatlasa ki imkansız o da 300 bin tl eder.
    bakalım dolar altın ve temettü hisseleri karşısında neler olmuş.
    2010 yılında 120 bin tl ye tanesi 117 tl den 1025 çeyrek alınabiliyordu.
    bugün çeyrek altınlarımız tanesi 350 tl den ki biraz daha düşük 360 bin tl yapıyor.
    fantazi yapıyoruz sonuçta krediyle yatırım kesinlikle olmaz bunu aklımızdan çıkarmayalım sadece amacımız karşılaştırma yapmak. eğer ev almasaydık 120bin liramız çeyrek altında 360 bin tl yapıyor.
    eğer evi alıp kiraya vermiş olsaydık evimizin bugünkü değeri 300 bin tl +123 bin tl toplamda 423 bin tl yapar. 50 bin kredi maliyetini düşersek 373 bin tl yapar. direk elinde cash paran varsa ev almak belki biraz daha avantajlı olabilir ama bunun vergisi var ve kirayı da hep en az yüzde 10 arttrıdım.
    arada kiracıyla uğraşacaksın evin belki boş kalacak belki kiracı kirayı ödemeyecek bu uzar gider ama altında böyle bir sıkıntımız yok.
    peki aynı parayı hisse üzerinden değerlendirelim.
    2010 yılında hisse alsaydık 120 bin liramız ne olacaktı. uçuk getirili hisseler olabilir ben sağlam temettü veren hisselere bakacağım. hesaplamayı yukarıdaki linkten kendiniz de yapabilirsiniz.
    tüpraş 1,1 milyon tl
    trkcam 485 bin tl
    ford 1,5 milyon tl
    eregli 930 bin tl
    ecilc 350 bin tl
    ttrak 1,8 milyon tl
    bu liste uzar gider bazı hisseler altınla kafa kafaya giderken bazıları uçuk getitiler elde etmiş.
    portföyümüzü oluştururken bu tip defansif ve ofansif hisslere karışık yer vermek lazım...
    bir daha ki msjımda süreyi uzatarak karşılaştıracağım.

Alıntı Originally Posted by zagos Yazıyı Oku
    Hocam öncelikli olarak başarılar diliyorum. Yolumuz çok uzun ve meşakkatli. O yüzden çok sabırlı olmamız gerekiyor. Portföyü oluşturdun mu? Paylaşırsan seviniriz. Selamlar..
    portföyü ilk sayfada ekran görüntüsü olarak paylaştım hocam.

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Ek 20933
    Yazdığım portföy dağılımı msjini yeniden duzenleyecekken silindi ekran görüntüsünü aldım. Yeniden paylaşıyorum.
    buradadır saygılar. daha yeni başladığım için şekillendirmeler tamamlanamadı. her ayın 15inde 15ine tahminen 6 aylık süreçte portföy şekillenmiş olacak inşallah. sonra düzenli alımlar başlayacak.
    paramın yüzde 10 uyla altın gerisiyle hisse almayı düşünüyorum.

Sayfa 2/153 İlkİlk 12341252102 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •