Sayfa 4/153 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 25 - 32 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

hisselerin 2009 dan beri ulaşmış olduğu değerler.

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    ilk mesajımda yazmıştım hocam. eşim ve benim toplam gelirimizin yaklaşık yarısıyla alım yapmayı düşünüyorum. 4 ile 6 bin arası.
    ufak tefek masraflar olabilir önümüzdeki bir kaç yıllık süre içerisinde 4 binin altına düşmeyi düşünmüyorum. plan 17 sene. bakalım hayırlısı.
    Gözümden kaçtı herhalde.Ama rakam mükemmel umarım uzun seneler sadık kalırsınız ve hedeflerine ulaşırsınız.Biz ky lerin tek çıkış kapısı olduğunu düşünüyorum.Yolunuz açık olsun

http://tuncaytursucu.com/temettu-sirketleri/
    tuncay turşucu hangi şirketlere yatırım yapacağımız konusunda yol gösterici olacaktır.

Alıntı Originally Posted by ugurkaptan Yazıyı Oku
    Gözümden kaçtı herhalde.Ama rakam mükemmel umarım uzun seneler sadık kalırsınız ve hedeflerine ulaşırsınız.Biz ky lerin tek çıkış kapısı olduğunu düşünüyorum.Yolunuz açık olsun
    teşekkür ederim hocam. kesinlikle katılıyorum. para harcamayı herkes bilir. akarken tutmazsan önümde canlı örneği var babam olur kendileri sonra muhtaç kalırsın. aylık arttırdığımla istediğim telefon bilgisayar veya arabayı alabilirim veya yeniden büyük bir sitede eve yazılabilirim.
    kendimize şu soruyu sormamız gerekli bunlar benim için gerçekten gerekli mi?
    bana ailemden hiç bir şey kalmadı, kendim okudum, kendim askere gittim, kendim evlendim, okulu bitirdim işe başladım. ailemin bana ve kendilerine taktığı borçları ödedim, evlendim evimi düzdüm,kyk borcumu ödedim, kenarda birikim yaptım, araba aldım ev aldım ,hiç bir zaman har vurup harman savurmadım. bunların bir çoğunu da eşimle beraber yaptık sağolsun o da benim gibidir.
    ha para harcamıyor muyuz tabi ki harcıyoruz.
    mesela yazları 7-8 bin km banko yol yaparım 15 gün sağda solda otel ayarlamadan gider pansiyonlarda kalır gezerim. en lüks gittiğimiz restoran köfteci yusuf daha pahalılarına uyuz oluyorum. mesela bir kahvaltıya 50 tl vermek kadar saçma sapan bir iş yok bence. köfteci yusufa da gidemeyen veya eve ekmek götürmekte zorlanan insanlar var görüyorum malesef.
    bir de zaten bindiğimiz arabadan daha lüks bir şey var mı bu ülkede mazotu bakımı sigortası kaskosu ıvırı zıvırı tam bir baş belası. insanlar farkında olmak istemiyor ama bu ülkedeki en büyük lüks arabaya binmek orta sınıf için.
    lise 1 de yazları çalışmaya başladım 24 saat çalışıp 6 saat uyku sonrasında 18 saat çalış 6 saat uyku şeklinde 3 ay çalışır lise ve üniversite harçlığımı çıkarırdım. tatil kasabasında yaşadığım için arkadaşlarım önümde denize girerdi. bazen kendime ve rahmetliye kızıyorum ama allah razı olsun iyi etmiş kadın. bana bu sorumluluğu veren annemdir. ama insan çocukluğuna bakıp bazı şeyleri yapamadığı için içinde ukte kalabiliyor.
    üniversitede aldığım burslarla rahmetliye bilezik almıştım mesela.
    diyeceğim o ki tutumlu olmak lazım.
    hayatımızı tabi ki yaşayacağız ama tutumlu da olmak lazım. kardeşim mesela tam tersidir harcama limiti yok namussuzun
    en büyük isteğim 50 yaşında emekli olabilmek it gibi çalışırım ama çalışmaktan da hep nefret ederim bir tezatlık var
    bundan daha büyük isteğim ne derseniz çocuklarıma miras olarak ellerine aylık 5-6 bin liralık temettü geliri bırakabilmek.
    inşallah düzgün ahlaklı tutumlu yaşamayı onlara da öğretebilirim. gerisini zaten getirirler. benim yaşadığım sıkıntıların bir miktarını yaşamaları gerekli ama tamamını değil, eğer haddinden fazla değer verirsek bu sefer ortalıkta sorumsuz gezen varlıklar yetişiyor. uyuz oluyorum. üniversiteyi bitirmiş eeee iş bulamıyorum. o zaman iş bulana kadar git markette çalış ''gel benim çalıştığım yerde temizlik işi ayarlayayım'' beğenmez. zor bir nesil yetiştiriyoruz allah yardımcımız olsun.
    konuyu da nerelere getirmişim la içimi döktüm kaşla göz arasında.
    neyse önemli olan benim de çok uyuz olduğum cimrileşmeden tasarruf yapabilmek. gerisi bir şekilde gelecektir. hisse daha sonra ki iş.
    neyse esas konumuza da geri dönelim ne idüğü belirsiz şirketlere gidip alın terinizi bağlamayın. ben daha önce yaptım çünkü sağlam şirket olsun büyük olsun temettü versin vs. şöyle düşünün 50 sene sonra bu şirket nolur?

5.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    her türlü öneriye de açığım.
    saygılar...
    Öneriye açık oldugunuzu görünce birde yeni bir yatırımcı olduğunuz için tecrübelerimi aktarmak istedim.

Öncelikle sizin aselsana giriş hikayenizle ilgili kendi yaşadığım bir olayı anlatayım. aselsanın zirvelerden zirve begendiği sırada beni 3 adet eski yani çocukluk arkadaşım aradı. 3 üde birer gün arayla aradılar.

Konuşma şu şeklde gelişti.

-Alo erhan hacı naber nasılsın
    -iyim hacım sen nasılsın hayırdır böyle uzun süredir en son 15 yıl önce cocukken görüşmüştük.
    -Yaw hacı sen borsayla ilgileniyorsun herhalde bazan sosyal medyada görüyorum.
    -evet hacı herhalde bana aselsanı soracaksın.
    -he ya erhan nerden bildin.
    -hehehe borsada şöyle bir söz vardır ayyakabı boyacısı bile borsaya girecekse borsadan cıkma zamanı gelmiştir diye.
    -Hadi ya yaw benim bir arkadaş vardı iş yerinde senelerdir aselsan alıyormuş adam paraya para demedi yaw bende bir kaç gündür bakıyorum bu işten anlayan sen varsın bır sorayım dedim.

vesaire vesaire şeklinde konuşma ilerledi.

ayrıca yine aynı şekilde başka bir arkadaşımın taa cocukluk arkadasım en son ilkokul 2. sınıftan sonra kendisini göremedim.

bana attığı mesajın kanıtı ve benım yazdıklarım.

tarihide özellikle çektim hangi tarihte attıgıda belli olsun diye.

Seninkide bu şekilde benim arkadaşlarla benzeşiyor.

Daha kat edeceğin çok yol olacak. benzer yollardan geçtik bizlerde sizin gibi. Trade ile bir yere kadar ilerliyor veya ilerleyemiyorsun sonra başlıyorsun araştırmaya geliştirmeye derken bu işin en basit yöntemi uzun vadeli yatırım yapmakmış gibi geliyor. senın hazırlayıp resmini attığın kağıtlardan onlarcasını bende hazırladım şu şurayı görmüş buraya çıkmış ulan buna şu kadar para yatırsaydım temettülerlede şöyle yapsaydım ohoo zengindim vesaire vesaire. Dedim ben bunu yapayım o halde.

aynı sen gibi bır kısmına kredi çeker bi kısmınada aylık aktarırım filan düşüncesi vardı. Başladım ben bu işe Endeks baya tepelere cıkmıştı ve döneceğini düşünüyordum. nihayetinde beklenen oldu endeks başladı düşmeye 1 tepkı verip 3 düşüyor filan böyle e bende biliyorum düşeceğini ama uzun vadeci olackatık ya hani o yüzden tutuyorum artık. neyse düştü düştü en son benim kafama dank etti

ulan salak erhan düşeceğini bile bile elinde niye tutarsın kı bilioyrsun düşeceğini filan diyorum kendimle savaşıyorum bir yanım diyor olsun olm nasılsa çıkacak sen biriktir diyor bir yandanda salaksın sen düşeceğini bile bile beklemeye devam ediyorsun hiç kafan basmıyor diyor.

neyse zararlar çoğaldı. Artık psikolojık olarka rahat değilim. Düştükçe al ohh ohh dahada düşsün daha ucuzdan alayım diye seviniyorum derler ya inan o an sevinmek filan imkansız ancak salaklıgına kendı kendıne kızıyorsun bile bile zarara göz yummanın acısını düşünüyorsun. Derken derken en sonunda illah dedim. Bu işin başka bir yöntemi olmalı abi düşerken enayi gibi hissettirdi beni başka bir şekilde bunu çözmeliyim filan dedim.

oturdum teknık ve temel analiz videoları eğitimleri derken sular seller gibi ezberledim teknık temeli.

Başladım yeni bir sayfa ile temel teknık gitmeye eski sizin gibi hazırladım kagıtların hepsını bakıp bakıp yırtıp attım.
    temelle teknıgı birleştirince gerçekten bu işe tıkır tıkır işlemeye başladım ortalama 3 ayda bir hisse değişimi yapıyordum temel analize göre bir nevi orta vadeciye dönüştüm.

işler iyi gidiyor çokda vaktimi alıyordu. Yine endeks tepelere vardı ve oradan yine herzamankı gıbı yamuldu ve düşüyor. yine borsanın düşeceğini biliyorum ama Burası önemli kenara çekil bir sene bekle düşeceği yere düşsün öyle al diyemiyorum ne yapıyorum diye sor hisseleri satıyorum ulan düştü şuradan bir tepki verir %3 %5 vurup kaçayım mantıgı var. Buna oynuyorum ana yönün aşağı oldugunu bılıyorum ama kenara park edip bekleyemıyorsun bir kere bulaştınmı bu işe endeks düşerken 1 sene kenarda nakitte veyahutta fazide bekleyeyım diyemiyorsun dürtüp duruyorlar.

Şimdi öyle bir alışmışım ki borsaya 1 hafta malsız kalabılıyor 2. hafta illa birşeyler alıp satasım gelıyor sankı zaman kaybediyormuşum gibi hissettiriyor ulan bak su gun su hıssenın gıdecegı bellıydı 2 gunde %5 cebe atıp kacardın filan diye sayıklıyorsun. çek kenara bekle işte mantıklı olan bu ama yok gerçekten bu anı yaşarken düşünceleriniz asla şimdi söylediğiniz gibi olmuyor yaşayan bilir. Beyin sürekli önünde bazı fırsatlar var evet %3 %5 ama niye denemeyesin ki diye seslenip duruyor.

Baktım böylede olmuyor endeks düşerken borsada şöyle bir tabir vardır rüzgara karşı işenmez. aynen öyle ne alsan elinde patlıyor hesabı dedim ben enayımıyım endeks düşerken boş boş beklemek çok anlamsız düşerkende kazanayım filan demeye basladım.

Tabi bu sırada bazı gerçekleride gördüm. Temettüyü ek gelir faiz gibi bir gelir sanıyordum. Ancak temettü faiz gibi bir gelir değilmiş. Hisse senedi aldıgın yerden yükselecek yükseldikten sonra %5 temettü verirse portfoyumun %5'ini satmış gibi oluyormuşum meğer 20 bın adet hesap yaptım sonuç değişmedi bütün o hesaplamalar kitaplamalar biranda hayal olup gitmişti. meğer temettü dedğimiz mekanızma ek gelir değil portfoyunuzun %5 %10 unun realize edilmesinden baska birşey değilmiş. bir hisseyi aldın 6 lıradan zamanla düştü cıktı yine 6 lıraya geldi ve o günde %20 temettü verdi diyelim. toplam portfoyune %20 paramı giriyor hayır senın mevcut portfoyunde %20 eksiltilip banka hesabına yatıyor. BU büyük bir hayal kırıklıgı oluşturdu bana.

neyse nihayetinde bundan 5 yıl öncesinde algoritmik trade olayına girmeye ve viop piyasasıyla tanıştım. Aşırı derecede mantıklı geldi cunku düşerkende cıkarkende para kazanabiliyor ustelık pozisyona girsende girmesende takas banktan faiz geliyor yani sankı portfoyunu hem faize yatırmış gibi kullanıyor hemde trade etmene imkan veriyor hemde kaldıraç imkanı sayesınde sankı faizsiz kredi çekerek alıp satmışım gibi kar zarar hesaplıyordu.

Bulupta bulunabilecek en iyi nimet gibiydi ancak bir tarafımda önyargılıydı cunku hemen hemene herkes vıop piyasasının kurtlar sofrası olarak tanıtıyordu. hem algorıtmık trade konusunda gelişim gösterdim hemde viop pıyasasında manuel trade ettim totalde 5 yılımı tüm bunları tecrübe etmekle ve zararla geçirdim.

nihayetinde 2018 de düzgün bir algorıtma ile 5 yıldakı tüm zararlarım bu yıl cıkıp ustune kar yazdım.

Şimdi algorıtmık trade yapıyorum daha dogrusu 5 yıldır algorıtmık trade işini öğrenmekle geçirdim diyebilirim. bizim milletimiz daha bu yıl algoritma nedir ne değildir pıyasayı mahvettiler derken 4 yıl oncesınde otomatık robotlarla trade ediyorduk. ve gelecek oyle yada böyle algoritmalar eşliğinde çoğalarak devam edeceğini düşünüyorum. BU yondende kendımı şanslı hissediyorum cunku deneyimlemeye çok önceden basladım.

Algoritma işinin en güzel tarafı oturdugun yerden para kazanma olayı ne piyasa analiz ediyorsun ne teknık ne temel hiçbirşey umrunda olmuyor sen oturuyorsun o senın yerine alıp satıyor sana sadece serverinin calısıp calısmadıgını kontrol etmek kalıyor. Tabiki şöyle bir düşünce oluşmasın algorıtmalar oturdugun yerden para kazandırıyor kazandırmasına ama her algorıtma degıl bu işinde belli kuralları ıstatıstıklerı var her algorıtma para kazandırıyor olsaydı ben 5 yılın dolmasını beklemez ilk 1 2 yılda para basmaya baslardım. Bu işin tecrübesi ayrı bir boyut Zaten farklı bir alan farklı bir alani yeniden 0 dan deneyımlemek gibi birşey.

benim hikayem bu ilerde belki benimle benzer yollardan geçerseniz en son noktada buluşuruz kim bilir.

size başarılar dilerim yolunuz umarım benim yaşadıgım deneyımlerın aynısını yaşamadan ilerleme imkanı bulursunuz. Bunu ümit ediyorum ancak mantıgım geleceğiniz noktanın en sonunda benimle aynı oldugunu düşündürüyor.

seçim sizin ister deneyımleyın görün öyle gelin isterseniz direk bu levele atlayıp teknolojiden uzak kalmak yerine ona ayak uydurun. Artık bazı gerçekleri kabullenmemız gerekiyor. Yeni yüzyıl robotların yüzyılı bizim ülke bu meseleye hem bir okdar uzak hemde daha yeni yeni merak salmaya başladı. Buradakı tum okurlar için sesleneyım gelecekte bu işi yapacaksanız kaçınılmaz bir şekilde karşınıza algorıtmalar çıkacaktır.

Tıpkı dünya gibi piyasalarda değişiyor gelişiyor eskiden seans salonlarındaki türlü stratejılerle para kazanılabılıyorken şimdi seans salonu stratejileri geride kaldı. Online platforma döndü teknık analiz temel analiz daha fazla önem kazanmaya başladı derken ekonomi küreselleşti artık sadece kendı ulkenız degıl dıger ulkelerın durumuda bizi etkiler oldu. Peki şimdi neler oluyor Algorıtmalar robotlar duygusuz ve dısıplınlı robotlar. günümüzde hemen hemene piyasada tutunmak isteyen tüm işletmeler teknolojıye ve gelişime ayak uydurmak zorunda yoksa rekabet şansını kalmıyor günde 1000 tane araba üreten bir robot fabrikası karşınızda iken insanları kullanarak üreteceğiniz arabadan günde en fazla 10 adet üretirsiniz dolayısıyla rekabet etme şansınız mantıklı olmak gerekırse yok tarımda aynı sekılde teknolojı ve robotlar maliyetlerinizi okadar aşağıya ındırıyor ve hızlandırıyorkı benim garip çiftçimin rekabet etme gücü kalmıyor malesef.

Soru şu siz bu olayın neresındesınız ?

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Üstadım uv yatırım başlığında tüm yazılarınızı okudum yani sizi tanıyorum.
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Al-sat ayrı bir beceri istiyor elinde milyonlar yoksa da o iş çok zor geliyor bana. Milyonların döndüğü Ereğli hissesinde bizim tradeimiz çölde kum bile değil. Gerçekten iyi bir algoritmaniz var ve bu sıkıntılı ortamda zararınizi cikardiysaniz bana şapka çıkarmak düşer.
    Fakat matematik yeteneğim çok zayıf. işin gerçeği pek öğrenmeye niyetim de yok 😁
    Temettü konusunda ki fikirleriniz doğru olabilir hisse temettü verdiğinde değer kaybediyor fakat temettüden gelenleri hisseye gomersek lot miktarimizi arttırmış oluruz.
    Hem temettü veren hisseyi uzun süre baskılamak bence çok zor.
    Aynı örnekten gideyim Ereğli bu yıl ki temettüsunu yüzde 20 daha arttirsa verimlilik yüzde 10 unda üzerine çıkıyor hesabımda hatalar olabilir şimdi bu hisseyi daha ne kadar baskilayabilirler ki.
    Bir de temettü yatırımındaki en büyük handikap enflasyon.
    Yüksek enflasyon ve faizler(dolar değil )
    Yatırımın cazibesini yok ediyor. Son on yılda hisselerin böyle primlenmesinin sebebi sadece abd nin para basması değildi enflasyonun tek hanelere indirilmiş olmasıydı.
    Örneğin enflasyon yüzde 5 olsa ben birikimimi bitirdikten sonra örneğin hepsini isyata gomsem hisse fiyatının ne önemi var temettume bakarım.
    Temettü bu işin olmazsa olmazı çünkü biz bu parayı 20 yıl bozmak için biriktirmeyecegiz temettü için biriktirecegiz. Zamanı geldiğinde de afiyetle yiyeceğiz. Ha bu esnada 20 yıl biriktirme süresinde temettü hisselerinden daha verimli bir hisse bulurum diyorsanız ona da şapka çıkartırım. Birikiminizi yapar emekliliginizde temettuye gomulursunuz. Fakat baktığımızda en çok getirilerin temettü hisselerinde olduğunu görüyoruz.
    Algoritmalardan ve çizgilerden gerçekten anlamıyorum ayirabilecek zamanımda yeteneğim de yok.
    İyi niyet dolu yazınız için teşekkür ederim 😁

Erhan bey ben burada hisse teknik analizleri de paylaşmak istiyorum ziraat yatırım linklerini buraya kopyalayacagim. Başka sitelerden de ilgilendiğim hisselerle bilanço analizlerini koymak istiyorum. İlgilendiğiniz uv hisselerinizden analizleriniz varsa şahsen faydalanmak isterim. Sadece motivasyondan ziyade neyi hedefledik ne oldu görmek de önemli.
    Hisse forumunda hisse başlıklarına girdiğimde üç çıktı beş indi muhabbetinden gerekli bilgileri kaciriyoruz malesef. Adam hayati bilgiler veriyor bi msj sonra altinda yok bunu sat yok iki kademe aşağı verdi namussuzlar 😁
    Ben uv analiz isitiyorum al-sat değil. Bizi de yonlendirebilirsiniz teşekkürler.

8. öncelikle hayırlı uğurlu olsun benim kafadansınız sizde yanlız bir konuda kafam karıştı 2009 dan bu zamana şirketlerin fiyatlarını göstermişsiniz ama mesela birikim yaptığım petkim dikkatımı çekti 2009 fiyatı 0,40 tl demişsiniz güncel fiyatı 5 demişsiniz fark olarak %1250 gibi bir rakam çıkmış ortaya güzel ama peki petkimin 2010 da verdiği %388 bedelsiz , 2016 da verdiği %50 bedelsiz ve en son 2018 de verdiği %10 bedelsizleri hesapladınız mı ? rakam çok çok fazla çıkması lazım değil mi? saygılar

Sayfa 4/153 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •