Sayfa 51/153 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 401 - 408 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Evet bu olmasi lazim uzun bir yaziyla beraber guncelleyip atmistim once ozelden atiyordum sonra ugrasamadim herkese verdim

Buradaki listedeki hisselerden yuksek puanlilari brofinde inceleyebilirsiniz mesela 50 puan uzeri her hisse borfinde ayrintili analizo hak ediyordur negatif almislara bos yere hic bakmayin
    Sorry, the file you have requested does not exist.

Erhan bey dosyayı kaldırdınız mı, linkten yukarıdaki mesaj dönüyor, tekrar paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler...

Kıt kafayla biraz da ekonomi yorumlayak 🤣
    Fed'in faiz arttırım kararı bekleniyordu. 2019 da anladığım kadarıyla en az iki arttırım daha yapacak. Doyum noktası 2020 yi bulacak gibi görünüyor. Para babaları trump falan sallamıyor tahminimce. Her ne kadar sarı kafanın çok zeki olduğunu düşünsem de.
    Bu arttırımlar dolar/tl üzerindeki baskının devam edeceği anlamını taşıyor. Sarmal olarak düşünüldüğünde faizler artmaya devam edecek veya bu seviyede surunecektir. Bu da yeni yatırımların önünü tikayacaktir. Büyüme rakamlarında ciddi bir iyileşme beklenemez kısa vadede.
    Şirketler açısından olumsuz seyrin devam edeceğini düşünmekteyim.
    Öte yandan ecb de parasal sıkılaştırmalara başlayacağını duyurmuştu. Ki bu önümüzdeki süreçte sıkıntıları katlanarak arttıracaktır.
    Şu anki konjonkturel durum gelişmekte olan ülke piyasalarını ciddi olarak tehdit etmekte.
    Bir de Türkiye'nin kendi açmazları var tabi. S400 füze alımları Suriye ve pkk operasyonları orduda ciddi teknolijik yatırım üretim ve satışlar bu süreçte Türkiye'nin önünde ciddi bir engel olarak durmaktadır.
    Zaten bu dönemsel sıkıntıların büyük bir kısmının ekonomiden ziyade malesef siyasi anlaşmazlıklardan kaynaklandığını düşünüyorum.
    Parasal genişlemenin sona ermesiyle ekonomik sıkıntılarımız en az bir kaç yıl daha süreceğe benziyor.
    Dünyada bol para dönemi bitti doların değeri arttırılarak şu an abd şirketleri bedava fiyatına bir çok yerel şirketi satın aldı ve alıyor. İstenen elde edilince de yeniden bir gevşeme dönemi başlayabilir. Çünkü bu işten uzun vadede abd tarafı da ciddi zararlar görebilir.
    İşin borsa tarafına gelirsek en azından nisana kadar herhangi bir beklentiye girmemek lazım.
    Uzun vadede düşünenler için buralar ciddi alım fırsatı oluşturuyor zaten bir çok şirket çok ucuz hale gelmiş durumda. Borsada ise genel anlamda 90 bin aylardır oluşmuş psikolojik bir sınır ve bu sınırın çok altına inmeye izin verilmiyor. Mart ayından sonra borsada belki bir toparlanma sürecine girilebilir ya da benim daha çok ihtimal verdiğim bir kaç yıllık yatay bir seyir izleme ihtimali yüksek. Söylenen imf anlaşması olursa tüm planlar bozulup bir ralli de başlayabilir.( Ki ihtimal vermiyorum.)
    Bildiğiniz gibi kriz sadece gelişmekte olan piyasaları vurdu hatta yıktı geçti diyebiliriz. Fakat dünya çapında bir kriz ise çok uzakta gibi durmuyor 2008 benzeri bir kriz borsada bekleyenler için eğer gerçekleşirse ciddi bir sınav olacaktır.
    Şahsen düştükçe alımlara devam edeceğim zira benim gibi uzun vade düşünenler için buralar fırsat oluşturabilir. Dibi kimse bilemez belki daha da aşağılara salıncağız. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde altının onsunu 3000 dolar olarak görürsek de çok şaşırmamak lazım. Faiz arttırımları bittikten sonra altında büyük bir vurgun olabilir. Devletler şu an ciddi anlamda altın gümüş stokladiklarıni okuyorum. İleride ciddi bir altın rallisi görebiliriz.
    Bir yerde okumuştum bu kriz ''v''degil ''u'' krizi olacak diye.
    Buradan çıkışımız kolay olmayack umarım ''L''krizi olmaz. Çünkü Türkiye gerek küresel gerek yerel tüm krizlerden yeni fırsatlarla çıkmış bir ülke.
    Hükümetin şahsi kanaatimce 2002 den beri vereceği en ciddi ekonomik sınav bu.
    Tek ümidim bu sarmalın beklediğim büyük bir savaşa dönmemesi ki tüm askeri yatırımlar biraz bunu destekler nitelikte.
    Selametle...

3. silmedim linki yanlıs kopyalamıssınız

https://drive.google.com/file/d/1Qsk...ew?usp=sharing

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Dün iş yerindeyim yanımda tanımadığım birisi oturuyor. Borsaya bakıyordum o sıra bana sordu borsamı oynuyorsun dedi.

Ardından geçen konuşmayı size bahsetmek istedim bu kadar mı olur. Daha 1 haftaya kadar bu topikte bahsettiğim şeyi hatırlıyormusunuz. İnsanlar zarar ediyor sonrada borsayı kötülüyorlar demiştim. Hah daha dün yaşadım dinleyin bakın;

-evet borsayla uğraşıyorum abi sizindemi ilgiliniz var sizdemi borsacısınız?
    -evet bende zamanında çok oynadım şimdi bıraktım yaw hatta bak programda vardı bende (android telefondan uygulama gösterdi)
    -hmm anladım abi hayırdır niye bıraktın ya noldu ? diye sordum.
    -kardeşim borsa sakat iş para kazanamazsın ben zoren aldım biliyormusun zorlu enerjiyi
    -biliyorum abide kaçtan almıştın
    -grafiğini hatırlamıyorum 2 liramı 1,70 mi neydi.
    -dur ben sana grafiğini açayım. dedim.
    -hah işte şuralardanmı ne girdiydim çok oldu tabi eskiden girdim ben zararına çıktım. biz büyük oynuyorduk 200 300 bin lırayla oynuyorduk. borsada kazanma şansın yok paran büyük olacak girdiğin paraya değecek zaten büyük paran olmayınca kazanamıyorsun mesela bak borsada şöyle birşey vardır. 1 kere düşer 2 kere düşer 3. de mutlaka tepki verir. paran büyük olacak mesela 50 girdin düştü bi 50 daha gireceksin düştü bidaha sıkmalık mermin kalacak. 3. de nasılsa yukarı gider. Bunun kuralı böyledir. Aynı şey yükselirkende geçerli. Milletin eline tepeden malı veriyorlar. Bu spekilatörler falan var. Bunlardan kaçamazsın adamı yiyorlar. bana sorarsan borsaya hiç bulaşma abicim gerek yok ya kazanma sansın yok çünkü.
    -Büyük balık küçük balığı yermi diyorsun abi.
    -aynen onun gibi küçük yatırımcı yerler. Brisa sabancının hissesi batar mı batmaz sabancı dersin ama zararına satmak zorunda kaldım yedirmiyorlar sana bana. O yüzden bence hiç bulaşma. sende ne var vobmu dedi (bilgisayardan ekranı görünce)
    -Evet abi ben vioptayım, borsada değilim.
    -hmm o nasıl oluyor kaldıraçlı değilmi orası.
    -evet abi kaldıraçlı 10 kaldıraç var mesela 1000 TL paran var diyelim 10,000 Tl imiş gibi işlem görüyor.
    -Hmm yaw kaldıraçlı dahada sakat hemen batarsın.
    -Öyle abi riskide var getirisi de var hisse senetleri yavas kazandırıyor o yüzden kaldıraçlı piyasadayım ben.
    -Nasıl işlem yapıyorsun sen
    -abi benımkı robota bağlı robot alıp satıyor.
    -nasıl robot mesela nasıl işlem yapıyor suradan al buradna satmı diyor.
    -abi sen yazıyorsun mesela %3 yükselirse al %3 düşerse sat diyorsun sistem onu kendı kendıne sürekli yapıyor sen hiç ekrana filan bakmıyorsun.
    -anladım Mesela hisse alacaksan ben sana söyleyeyim halkb bak aç grafiğini taa nerelerde tam alınacak kağıt. DÜşermi düşer ama işte sıkılacak mermin olacak dedim ya düştükçe gireceksin maliyeti aşağı çekeceksın avantajlı duruma düşeceksin.
    -abi iyi ama bu abd davasından ya kötü şeyler çıkarsa ne olacağı belli değil genel ekonomıde sakat gibi görünüyor sen ne düşünüyorsun sence ekonomımız iyimi.
    -çıkabilir senin sıkımlık mermin olacak 250 binin olacak 50 siyle girecen az duştü diyelim 50 daha az düştü 50 daha bu şekilde yapacaksın. ekonomı tabi kötüye gidiyor dolarıda böyle yapıyorlar bak az daha düşürürler sonra birdaha alırlar tepeden bırdaha verirler.
    -anladım doğru abi genel anlamda tepeden veriyorlar hep dedim.
    -ben sana soyleyeyım bak borsadan para kazanamazsın biz baya bir tecrübe kazandık bu işte bak ben esnafım ne paralar yedim. Esnaf arkadaşım var oda 7/24 borsacı adam binip şehir dışına gidiyor tiyo haber almak için gidiyor şehir dışına işi gücü borsa saat 10 da kalkıp 5 te bitiriyor hergün Zor yani yapamazsın paran büyük olacak vesaire derken telefonu çaldı.

Daha sonrasında tekrar gelip aynı yere oturdu bende işlerime bakıyordum bilerek tekrar muhabbete girmedim. Çünkü öğrenilmiş çaresizlik sergiliyordu. Aslında çok malzeme çıkartırdım bir ders niteliğinde sizlerle paylaşmak için. Daha bilanco biliyormusun abi filan diye girip bilanco bilgisini ölçmek istiyordum. Ancak tahmin edeceğiniz gibi bilançolardan bir haberdi konuşmanın hiçbiryerinde bilanço kelimesi geçmedi aldığı hisselerden de belli zaten bilanço bilgisi olan adam resminide paylaşırım zoren alır mı ? Şimdi birde abi bir başladı bana tavsiye vermeye atımlık mermin olacakta büyük parayla girecende edecende halkbank alacan da falan filan diye girince ben zaten saygısızlık etmemek adına artık kendimden hiç bahsetmedim saf yatırımcıymışım rolünü oynadım ne kadar kazandım viopta borsada ne zamandır varım bilanco bılgım ne düzeyde vesaire vesaire hiçbirinden bahsetmedim. Muhtemelen bu abimiz bana acımıştır yazık gitmiş parasını borsaya viopa filan sokmuş büyük ihtimal dediğim gibi batacak demiştir içinden.

----------------

Neyse alınması gereken ders şu daha 1 hafta önce ne konuştuk yatırımcıların çoğunluğu aslında bilgisiz kafasına göre hisse alıyor birilerinde duyuyor falan sonra zarar ediyor speklere başkalarına büyüklere birilerine suç buluyor sende hiçmi hata yok hangi hisseyi hangi karlılığa göre aldın sattın teknık yaptın mı temel yaptın mı yok. Alın işte tek bildiği 2 kere düşer 3. de çıkarmış. Böyle bir ihtimale nasıl oynayayım back test geçmişe dönük test ettin mi bunu. bir kuralı varmı mesela 1. de %25 ikinci %25 3. de yukarı gibisinde. yoksa tasaraya göz kararımı karar verecez göz kararı karar verıyorsak zaten bu stratejı patlar. Stratejiyle ilgili bir dayanagın kuralın yok bilanco desen 0 teknik biliyordur belki dedim ondan da hiç bahsetmedi.

aldığı zorenın bilancosuna bır bakın şirketin karları çoğunlukla 0 ın altında. 2012 yılında öz sermaye negatife dönmüş.

Ben insanlara bilmiyor ama çok tecrübe kazanmışçasına anlatıyor en sonundada aman borsamı batarsın diye borsayı kötülüyor deyince uyduruyorum zannedılıyor egoluyum zannediliyor. alın işte daha dün yaşadım bıktım yaw bıktım kardeşim kendi bilgisizliğinizi borsanın tümüne mal etmeyin yaw. Bunu bir kötü reklam aracı olarak kullanmayın yaw sanki siz süper analiz yaptınız da batmışsınız gibi anlatıyorlar. Ben harika oyuncuydum senden filan harika analizler yapardım cok tecrübeliydim ben ama battım yanı ben bıle becerememişsem sen hiç beceremeyecen biliyorum o yüzden hiç bulaşma bak batarsın. Evet kötü niyetli olmadıgının farkındayım beni kurtarmak istediğinin de farkındayım lakin elindeki dayanaklar ne sorusuna gelince işte 2 ker edüşer 1 kere çıkar deyince anlıyorsun zaten ne kadar üst düzey donanımda bir borsacı olduğunu ondan sonra kızdımı da kızdı egolumu egolu deniliyor kardeşim kızıyorum tabi ya her onume gelen adam borsayı harika analiz edip batıyor sonra aman borsamı kumar batarsın yaşatmazlar. Benim temel analiz teknik analiz bilgim az cok var hiper düzey bilgiliyim filan demiyorum ama sıradan yatırımcılara göre bu işi araştırıp öğrendim dahada öğrenmeye devam ediyorum bitmiyor ogrenme sureci ama ben bile yarın batsam vallaha borsadaki spekler beni bitirdi algoritmalar beni bitirdi onlar yaptı bunlar yaptı demem abi suçu hep kendımde ararım nerede hata yaptıgıma bakarım yaw. BU ne ya. Daha ne diyeyim. Lütfen okuyanlar varsa olurda bir gün zarar ederseniz veya batma noktasına gelirseniz suçlayacak birileri bulmaya çalışmayın tek yapmanız gereken nerede hata yapmış olduğunuzu araştırmak olsun. Uydurmasyon hayali düşmanlar yaratmayın spekmiş hani speğin kanıtı speğin oldugu hisse zaten adam gibi hisse değildir ki.

Neyse buyrun buda zoren.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. Bir zorene bakın birde bimasa bakın.

birinin 0 bölgesi nerede diğerinin nerede.

Daha kızgınlıgımı atabılmış değilim. Zoren alarak gelin beni batırın diye davetiye gönderiyorsunuz adamlara. Sonra yok yaw benmı ben harika borsacıyım abi 2 kere düşer 3. de vururm valeyi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,014
     Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Çok faydalı bir çalışma ...ama eğitim olacaksa ayrıntılı bir inceleme olmalı...özellikle yatay analiz seçilip bakmak en doğrusu olabilir...burda net kar tahminlerini de öngörmek mümkün olabilir ....ozseemaye karlılığı ile net kar a da bakmak şart..çok hisse değilde az ama ayrıntılı bakmak lazım.

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    tamamda işte bu program sayesinde çok hisseye az zamanda bakabiliyorsunuz..
    yatırım tavsiyesi değildir.

Aynı şeylere ben biz hepimiz sürekli muhattap oluyoruz erhan hocam.
    İnvestte ekran açık gören vb. durumlarda hemen batarsın diyorlar haksız da sayılmazlar.
    Borsa ilk açıldığından günümüze açılan hesap sayısı 1.2 milyonmus aktif hesap sayısı 300 bin kusurmus
    Bir yerde duymuştum doğru mu bilmem.
    Halk hem ilgi göstermiyor
    Hem de kısa yoldan köşe dönücülerin kucağına mal kalınca kol kesip çıkıyor sonra da diğer herkesin kaybettiğini düşünüyor.
    Neden borsamizin yüzde 70i yabancılarda deyince de bir cevap veremiyorlar.
    Ben mesela konuşacağım borsa hakkında adam arıyorum ama yok mesela birbirimize bildiklerimizi aktaralım ama yok malesef. Sana bakıp acıyorlar. Ben de artık aramayı bıraktım. 🤣
    Her neyse bu tip yatırımların konusunu açmamak en iyisi.
    Ön yargıları kırmak zordur bana kalırsa da sanal paralara yatırım yapmak büyük cesaret. bu da benim ön yargım mesela.
    Biz işimize bakalım sıkmayın canınızı.
    Hayırlı Pazarlar...

8. iyidi bunun sorumlusu borsamı. Kişilerin kendisi değilmi bende buna kızıyorum ki sen doğru dürüst şirket aldında mı battın.

Bilerek bilgilerini sına naısl alıyordun hangı dayanakla alıyordun fılan de Bilerek bilgisizliğini yüzüne vurmaya calıs. Cünkü boyle insanların onu anlaması lazım kendı hatalarını yüzüne yüzüne çarpacaksın kı anlayacaklar.

Bu bir kültür olmuş sadece borsa da değil heryerde böyle geçiyor başarısızlık hep başkalarının suçu olarak gösteriliyor buda türkiyenin toplumunun gelişmemesini sağlıyor. Mızıkcılık kültürü ya ben yenilmedimde sen oyunda hile yaptın. kartları söyle dagıttın ondan ben yenıldım. Yoksa yenilmezdim yani böyle bir toplumu nasıl gelişecek hatalarını görmeyen bir toplumun olan birşeyin üzerine daha iyisini ve daha doğrusunu nasıl inşa edecek en önemlisi nasıl kalkınacak böyle bir toplum.

5 yıldır algorıtma tasarlayıp 4 yıldır zarar ettim. her seferınde bır yerlerde hata yaptıgımı düşünerek daha iyisini koydum ortaya deseydim ki ya bırakın benım üzerime oynuyorlar yedirmiyorlar vesaire bugun oldugum sevıyeyı asla göremeyecektim. Hataları düzelte düzelte ilerledim. Batma noktasına en çok yaklaştıgım anda dahi hala çözüm üretme peşindeydim. ne yaparımda bunu düzeltirim diye suçlu aramak çözüm değil ki beni çözüme kavuşturacak şey bireysel hatalarımı bulmak. En son noktada artık herşeyi yaptıgımı düşünürken bile şunu dedim. herhalde bu işi ben beceremiyorum yapamadım olmadı herşeyi denedim. Yani kendi beceriksizliğim oldugunu kabulleniyordum. Btama noktasına geldiğimde formlara yazacagım yazıyı dahi düşünmüştüm. Sizede aktarayım ben bu işi yaptım denedım bınlerce cesıtlı algorıtma denedım fakat olmadı bır sekılde doğru yontemı bulamadım bence kazanmak mumkun ama cok dikkatli ve titiz calısmak lazım ben elımden gelenı yaptım ve artık yoruldum daha fazla devam edemeyecegım ancak bu yolda gececekler denemelerıne devam etsın şu şu yontemlerı denedım daha farklı yolarla ilerlerseniz başarıyı elde etme sansınız var benım gücüm kalmadı buraya kadar. Filan demeyi düşünüyordum.

Farkettınızmı pes ettıgımı acıklayan yazıda dahi tek suçlusu benım. Bunu şu an uydurmadım gerçekten boyle bır metın yazacaktım forma ama ne var ki o noktadn bır u donusum basladı ve nihayet emeklerımın meyvesını almaya basladım bundan sonrada devam edecegını umuyorum devam etmese bıle yenı bır yontem yenı bır girişimle devam edecek bu seruven. Bu arada bu yılı %1900 le kapatmış oldum %1400 idi en son en dipten hesaplıyorum yanı dıbe coktugum noktadan ıtıbaren sermaye artışı.

bir arkadasın formdan ımzasını gordum cok hosuma gıttı ıste bu felsefe sızı dogru noktaya götürür.

"Hicbir zaman kaybetmem.Ya kazanırım ya da öğrenirim."

NELSON MANDELA

İçinde bir egoda barındırıyor bu cumle ancak başarı için belkıde bıraz olması gereken birşeydir.

Kişisel gelişim şart bu her yönden hayatınızı değiştiriyor gerçekten sıze uç konusuyormusum gıbı gelebılır bütünüyle saptım yanı bam başka birisine dönüşüyorum bunun farkındayım. Mesela entelektüel insanları bilirsiniz az cok kibar kendıne göre bilgili ancak dışardan bakınca havalı senı benı begenmez aslında birazda Kaba tabirle "top" erkeklıkten kadınlıga dogru kaymış tipler gibi görülür. ANcak şimdi şimdi anlamaya başlıyorum o kişileri nasıl bir düşünce ve beyin yapısı oldugunu anlamaya basladım adamlar gerçekten okumuş ve bilgili önünde saygı duruşuna geçeceğim kadar saygılı kişiler oluverdı benım gözümde sankı zıhınlerını okuyormuşum gibi hissediyorum. halbukı bilgisizken onları hep kaba, insanları kucukmseyen tipler gibi görürdüm. Yine bana gore ODTU mezunu olmak hangi bölümden oldugunun hiçbir önemi yok ODTUDEN mezunsan benim gözümde en saygın insanlardan bırtanesısın. Odtu mezunu bir çok kişiyle tanısmıslıgım ve arkadaşlıgım var. Zeki insanlar oldugunu anlıyorum. Diğerleri gerizekalı demıyorum. Yanlış anlaşılmasın adamların düşünce yapıları zaten baştan beri evrimleşmiş farklı düşünebiliyorlar görülmeyeni görebiliyorlar zekiler hissediyorsun yani. Bunun ODTUYU kazanmakla hiçbir ilgisi yok bence o insanların aldıgı eğitimdenmıdır nedir gerçekten zekalılar yani öyle böyle değil. belkide çevrelerı ODTUNUN toplumu o ınsanları değiştirdi.

Herneyse kısacası bu değişim sürecini toplum olarak edinmemiz gerektiğine inanıyorum borsa daki başarısız yatırımcılar aslında bu yola giden kaynağın sadece bir tanesi bir örneği diyebiliriz.

Burada asıl anlatılmak istenen onların bilanco ogrenerek veya bilinçlendikten sonra yatırım yapması değil. Asıl meseleyi kökten çözecek şey felsefenın damarlarında. Yani kişiye sorgulama yeteneğini kazandırdığımız da otomatık olarak zaten doğru yoldan ilerleyebilecek mesela veli şu hisseyi al demiş acaba neden böyle demiş elinde ne var hangi dayanagı var doğrumu soyluyor yalanmı soyluyor vesaire sorusunu sordurtabilirsek. Zaten otomatik olarak gelişim ve değişim sürecini kendı kendılerıne başlatacaklardır.

Aslen bu topuma gidin bilanco ogrenın demek sadece mevcut borsa yatırımlarının iyileşmesini saglar ama hayata bakış acıları veya baska işlerdeki bakış açıları değişmeyecektir. BU da toplumun gelişim sürecine katkı saglamayacaktır.

aşağıdaki videoyu izleyin az cok ne demek istediğimi anlayacaksınız zaten. Ben videoları normalden bıraz daha hızlı izlerim 1,25 1,50 hızında ilk 1 2 dakıka içinde beyin adapte oluyor ve anlatılan sey sankı normal hızda anlatılıyormuş gibi hissediyorsunuz bu sayede zaman kazanabılır vaktinizi 1 video izlemek yerine 2 video izleyerek kullanabilirsiniz. veya uzun gelen bir videoyu otomatık olarak kısaltmış olacaksınız aynı zamanda vıdeodan kopmadan anlayarak ızlemış olacaksınız.

Sayfa 51/153 İlkİlk ... 41495051525361101151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •