Sayfa 52/153 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 409 - 416 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Bugün sen de olduğu gibi bana da oldu erhan hocam ama tam tersi.
    Eleman ne kadar spekülatif hisse varsa toplamış kucağına milyarlarca liralık mal bırakmışlar. Başta üzüldüm açıklama yapacaktım biraz bir fikir oluşsun diye,bahsettiğim şirketler hoşuna gitmedi. Ona uçan kaçan hisse lazım.
    Bu tip hisselerde şansın yaver giderse bir kaç kazanırsın ama genelde kucağına malı bırakırlar dedim ki zaten öyle olmuş hepsinde dünya kadar içeri girmiş. Böyle söyleyince bayağı bozuldu. .Aldığı şirketlerin hepsi yıllardır zarar açıklıyor. En fazla beklerim dedi, 10 yıldır yerinde sayan bir sürü hisse gösterebilirim dedim daha enflasyonu da var bu işin dedim. Şirketleri analiz etmen gerekli dedim anlatmaya devam ediyordum fakat anlattıklarımın ilgisini çekmediğini
    farkettim. Sonra tosun ne uğraşıyorsun bolşanslar dedim, oradan hızla uzaklaştım. Ki zaten o adam o hissede beklemez kol kesip çıkar. O psikolojiyi iyi biliyorum. Öğrenmeye meyilli olmayan bir adamla uğraşamam. Ki ben de çok bilgili değilim ama seni dinledim ama sen beni doğru belli dinlemedin veya bahsettiklerim cazip gelmediği için burun kıvırdın. Adam Ereğliyi ve bahsettiğim Türkiye'nin lokomotifi şirketleri beğenmiyor. Bahsettiklerimden sadece bir örnek.o da son köşe dönücülerden.
    İleride iki ihtimal var. Ya borsayı öğrenecek ya da sana anlatan kişi örneğinde olduğu gibi borsadan uzak dur diyecek.
    Her koyun kendi bacağından asılır.
    Saygılar...

Geçen akşam misafirlikte önemli müteahhitlerinden bir arkadaşa misafirliğe gittik ailecek. Çok sevdiğim bir insandır kendisi tabi malum bu sektör parayla oynuyor çok lüks bir hayatı var.
    sevdiğim bir insandır her ne kadar bu sektördekilere ve bit gibi türeyen müteahhitlere uyuz olsam da allah daha çok versin işini hakkıyla yapan bir insan ve malum türemiş müteahhitlerden değil.
    Kendisi bildiğiniz gibi batmış. Bir yakını bataktan çıkması için vesile olmuş Türkiye'nin en büyük gayrimenkul zenginlerinden biri yardımcı oluyor kendisine tabi o da babasının hayrına yapmıyor win win durumu yani. umarım çıkar kendisi bataktan. Haline üzülüyorum tabi ama çok ultra lüks hayatlar yaşıyorlar ve telaffuz ettiği rakamları ben emekli olana kadar kazanamam bırakın yatırımı .
    aslında kendi halime ağlamam lazım ama hep şükretmesini bildim. Zaten zengin olmak gibi bir beklentim hiç bir zaman olmadı. Nasibimiz bu kadar demeyi bilmek lazım. Tabi bana karşı çıkanlar olacaktır.
    ''Sektörde ciddi sıkıntılar var ödenmeyen çekler sıralı olarak şirketleri patlatıyor''
    dedi. Konkordato başvurusu yaptığında da komiser atandığını ve şirketin sahibi haline geldiğini söylüyor bu yüzden pek yanaşmıyor. Çimento ve konut sektörü için sıkıntılar bir miktar daha devam edebilir zira konut satışları durmuş durumda.
    Keza bu akşam arazi emlakçılığı yapan arkadaşım sektörün tamamen durduğunu söyledi. Faizlerin piyasayı tamamen durdurduğunu söyledi. Otoparkında üç tane arabası var. Nasıl paralar kazandığını biliyorum. Kendisi ve müteahhit arkadaşım her daim şükreden insanlardır yoksa klasik hep ağlayan esnafları hepimiz biliyoruz. Neredeyse agladiğında cebimden çıkarıp para
    vereceğim tanıdıklarım da var onlar hep öyle ama ne hikmetse nasıl hayatlar yaşadıklarını biliyorum. Bazılarını da bozuyorum tabi yeri geldikçe.
    Neyse müteahhit arkadaşımla sohbetimize geri döneyim. sohbetimizde konu borsadan açıldı kendisinin hiç ilgisi yok bu konuya. Ben de şirketler hakkında sorular sordum. Türkiye'nin en kurumsal firmasının alarko olduğunu söyledi.
    Sonra koç grubu gelir dedi.
    Türkiye'de çok büyük bir ekonomik buhranda batmayacak tek firma koç grubudur dedi.
    Sabancı bile sallanıyor şu an dedi.
    Ne tesadüf ki borsada en kuvvetli, yatırımcısını koruyan,bu krizde en az hisse değeri düşen, döviz fazlasına sahip olan, en çok temettü veren, büyüme odaklı olan, şirketler hep koç grubu şirketleri.
    Tabi ki hepsini koç şirketlerinden almayacağız ama öyle şirketler alalım ki ülke batacağında batacak firmalar olsun. Daha önce de ismini zikrettigmiz çok güzel şirketlerimiz var.
    Zira bu kriz bizim krizimizdi ve kısa vadede biteceğe benzemiyor ki fed kararlarıyla paralar piyasadan çekilmeye devam ediyor, tetiklenme ihtimali olan uluslararası bir krize çok az şirketimiz hazır.
    Selametle...

3. Guzel yazilar hikayeler ben okumayi severim.

Ama bence o bilincsiz yatirimcilarla konusurken sen oneride bulunma sadece onu dinlemeyi tercih et ukala gorunursun ve bozmada onlari bozalim demek istemedim onlari sorgulamaya iteceksin kendilerinin farketmelerini sagla.

Sanki borsadan pek anlamiyorsun ama mantikli sorular soruyormussun gibi davran.

Mesela xxx hissesini aldim zarardayim dedi.

Soyle doyeceksin hmm o bilmme ne isi yapiyordu herhalde degilmi de halbuki bildigin bir sirkettir ama sen herhalde kelimesinide gecir ki seni biomoyor zannetsin.

Sonra noldu noye boyle oldu falan de anlatsin izin ver.

Sonra de ki h abi gecmis olsun da ya bu borsada sirketlerin karlarina filan bakilmoyormu yani kar edoyordur herhalde sizin hisse oype degilmi herhalde kar etmeyen sirkete ortak olunmaz benim bildigim oyoe degilmi abi de.

O bilanco bilmese bile tabo tabi kar edoyordu canim diyecek.

Ama senden ayrildikdan sonra dusunecek ulan adam dogru soyluyor ben hic sirket kar ediyormu diye bakmamistim salak kafam diye diye gidecek yani aslinda konusma esnasinda ona ders vermis olacaksin ogretmis olacaksin kendi kendine seni hakli bulmaya baslayacak.

Ancak direk sen bilmoyormussun bak sunlara bunlara bakacaksin diye girersen seni sallamaz hatta ukala yerine koyar vesaire.

Caktirmadan aba altindan sopa misali yani oyle cumleler kuracaksin ki adam cikinca benden bile bilgisiz ama mantikli seyler soyledi ya hic aklima gelmemisti diye diye ayrilsin yanindan

ben hep oyoe yapiyorum safa salaga yatiyor ardindan da aslinda ders veriyorum. Utancindan bana yalan soyluyor baktim bilancoya abi bakilmazmi hic diyor. Ama hoc vakmadigi kabak gibi ortada ama bende bozuntuya vermiyorum vorsadanda anlamoyormusum gibi davrandigim icin bana yalan soylemesine ragmen nasilsa anlamamistir yalan soyledigimi borsadan pek anlamoyor diye icini rahatlatiyor ve konusmayi surduruyor o konustukca hatalarini gormeye basliyorsun gozunde canlaniyor.

Sonra iste o hatalari farkli sekilde vurmalisin yuzune. Mesela pahali ucuz kavraminda hata yaptigini dusunelim mesela 40 tl den aselsan aldigini dusunelim bunu anlattiginda senin gozunde zaten canlanir pd dd 8 10 da iken almis ozman suradan gireyim diye plan kuracaksin ve soyle diyeceksin.

Abi aselsan bildigim kadariyla iyi sirket acaba pahalimiydi ki hic baktinmi nasil bakiliyor mesela bir hissenin pahali mi ucuzmu olduguna diye sor.

Sen saf ve bilgisiz yatirimci rolunu oynayacaksin once onun bilgisini gorecek sonra kendi bildiginle caktirmadan laf sokacaksin.

Mesela diyecekki 40 lira cok ucuz degil tabi pahalida degil 150 lirada bile hisse var hani 40 lira normal ucuzlukta diyecek.

Hemen kofteyi cakacaksin hisselerin fiyatinin ne oldugunun bir onemi yok bunu biliyorsun sen. Ama ona ne diyeceksin soyle

Evet abi aslinda cok pahalida degilmis ama gecen arkadas bakiyordu ucuz hisselere mynetten bende goz gezdirdim yaninda 1 liranin altinda hisseleri kagida yazmis bir suru herhalde 50 tane filan aslinda abi yani aselsani 40 dan alacagina baksana 75 kurusluk hisseler almak daha iyi olmazmiydo diyeceksin.

Simdi o kavram kargasasina dusecek aslinda ucuz olan hisse onun mantigiyla 75 kurusluk hisse olmasina ragmen 40 liralik hisseye girdigini dusunerek adam hakli bu mantikla 75 kurusluk almaliydim diyecek ama sana ne soyler o noktada bilmiyorum tabi.

Bunun ardindanda pd dd olayiyla ilgili sorulara gececeksin abi birde bu hisselerin lot sayilari filan oluyor dolasimdaki lot filan diyorlar o ne oluyor filan ne ise yariyor bir bilgin varmi filan diye soracan olayi pd dd ye kadar getireceksin cunku ucuzluk pahalilik noktasinda oraya kadar gitmeliyiz ki dersi digru bir sekilde vermis olalim. Boyle boyle sirayla sora sora mantik noktasindan ilerleyerek onun kendi kendine senin tuzaklarina dusmesini saglayacaksin.

Dedigimi az cok anladin senden ayrildiktan sonra giderken dusune dusune gitsin adam aslinda borsadan anlamiyor ama aslinda mantikli seyler soyledi yani soyle bi dusunuyorum da ulan adamin sordugu seyleri aslinda pek bilmiyorum atmasyon cevaplar filan verdim ama bunlari ogreneyim bari yarin birgun biri sorarsa rezil olmayayim en azindan diyerek merakindan ogrenecektir eve gittiginde.

Bunu yap bence boylece ukala gorunmezsin insanlarin ne tur hatalar yaptigini daha net goreceksin hem bilgisizmis gibi olunca insanlar daha da istahla anlatiyor daha rahat anlatiyorlar. Sana tavsiyede bulunup hisse oneriyorlar eve gidip programdan baktiginda anloyorsun zaten bilgi duzeyini.

Bu lar senide gelistiren seyler ayni hatalara dusmuyorsun bunlari ogrendikce cevrene aktararak ayni hatalara dusmelerini engelleyebilirsin ay i zamanda hata yapan kisiyide kirmadan onun dusunmesini ve ogrenmesini tesvik ediyorsun.

Direk.sen bilmiyorsun git sunlari ogren desen hadi canim sende der.

Ama boyle yapinca dedigim.yontem cok ise yariyor adam kendi kendine ogreniyor isin garibi oturup anlatsan bile bu kadar yarar saglamaz kendisi ogrenmek istedigin de aslindw cok daha iyi anliyor ve ogreniyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Bak bor tane daha aklima geldi mesela mgros almis ve sana anlatmis olsun soz sana gectiginde soyle doyebilirsin.

Haa sahi abi ya mgros masallah heryer magaz acoyorlar gecenlerde hanimla gittik alisveriste yaptik iceriside kalabalikti sira anca geldi kasada herhalde iyi kazanoyorlar ama hissesi nasil dusmus hayret. Abi acaba bu ekonomik calkantida onlarda zarar filan mi ettiki ? Sen bakmissindir herhalde sonucta hissesi var sende heheheh sahi son bilancosunda ne kadar kar etmis abi

Hani karlari filan iyiyse bende alirim belki diyeceksin

Karsi tarafin bi rengi atacak kizaracak her halukuarda tuzaga dustu ama caktirma

Sana mecbir cevao verecek cunku sen saf ve bilgisiz soru soran yatirimci rolundesin o ise isi bilen super borsaci rolunde oldugu icin mecburen ya yalan soyleyecek yada zararda diye dogriyu soyleyecek.

Her halukuarda senin tuzagina dustu zararda derse.

Buyuk bir sasirmislik ve yuksek bir ses tonuyla hihhhhhhhhh abi zarar mi etmisler e sen noye ortak oldun ki abi zarar etmisler hemen ciksaydin ya doyeceksin

Kar edoyor dersede yalan soyledigini bildigin icin bilancolarda girip sikistirmaya devam et bilancolardan sorular sora sora kizart yuzunu.

En nihayetinde konusma bitince banada arada tiyo ver filan deyip pof poflamaya devam et

Yuzde 99 eve giderken ilk isi bilancolara bakmak olacak
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Eyvallah hocam 🤣
    Zaten olay da dediğiniz gibi gelişti. Elemanı dinledim. Yanındaki de tavsiye istedi, ben de bilançolara şirket karlarına defter değerlerine bakması gerektiğini analiz programından bahsettim.
    Israrla hisse ismi isteyince ben de söyledim o da burun kıvırdı.
    Ama yanındaki arkadaş komedi verdiğim hisse isimlerinden direkt alacam dedi.
    Ya benim söylememle gidip hisse alınır mı dedim. Bir araştır bak nafile. Böyle bir şeyler oldu işte 😀

http://m.airporthaber.com/havacilik-...-basliyor.html
    Tavhl değerlendirmesini yapmıştık. Konuyla ilgili bir haber.
    http://www.tavyatirimciiliskileri.co...raporlari.aspx
    Burdan da faaliyet raporlarına ulaşabilirsiniz.

izlemedeyiz bea!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Eyvallah hocam 👍

Sayfa 52/153 İlkİlk ... 242505152535462102152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •