Sayfa 92/153 İlkİlk ... 42829091929394102142 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 729 - 736 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Arkadaşlar selam.
    Uzun bir süredir başlığa yazmadım özlemişim.
    Başımda Allah'ın bir cezası soruşturma var. Hayatımda şimdiye kadar tanıdığım muhtemelen de ölene kadar daha kötüsünü daha dalaverecisini tanımayacağım bir müdürle çalışmaktayım. Onun yediği naneler yüzünden biz de içerden olduğumuz için soruşturmayı yedik tabi. Tabiri caizse gelenler de bizi öttürüyor.😀(Öttürsünler de)
    Malum şahsiyetin yaptığı pisliklerin büyük bir kısmını bildiğim için yaklaşık bir aydır olayların bana sirayet etme korkusu yaşadım ve yaşıyorum. Yaşadığım bölgede hizmetçisinden çaycısına kadar da konudan haberdar oldukları için yaşadığım utangaçlık ve kendini açıklama duygusunu düşünün.(herkese benlik bişey yok demekle uğraşıyorsunuz) Bir de amirinizle ilgili hakkınızda sahte faturalar,benim adıma sahte usulsüz para alışı yapıldığına dair kulağıma gelen dedikodular var. Son olarak odamdan imza kaşemin çalınmasıyla korkular tavana çıktı. (Resmi bir geçerliliği olmaması nedeniyle rahatım.)
    Bunları yapabileceğine ihtimal vermiyorum fakat bu şahıs her haltı yiyebilecek potansiyele sahip. Çaresizlik psikoloji ile yaşıyorum şu an. Bazen de acayip rahat oluyorum.
    bu herhalde lanet olası ikizler burcundan kaynaklanıyor.😀
    Görevde yükselme sınavları var fakat motivasyonumu kaybettiğim için onlara da çalışamıyorum.
    Ferahladığım konu ise benim bu alaverelere neredeyse hiç bulaşmamış olmam. hiç bir parasal işlemde tutanağım imzam vs. yoktur. Eğer oyun yaparsalar fena kucağa gelirler. Aslında rahatım, ama süreç gerçekten çok can sıkıcı. Sürekli iş arkadaşlarınla konu ile ilgili dedikodular vs. konuşmak can sıkıyor. (Genel anlamda kafa dengim haricinde siyaset-spor-tarih dışında sohbet etmeyi sevmem.Dedikodudan nefret ederim fakat çalıştığım yer şu an tabiri caizse kaynıyor 😀)
    muhtemelen süreç sonundan ufak bir ceza veya cezasız çıkacağım çünkü yasal olmayan bir şey yapmadım belki usul hatalarım olursa olur o da önemli değil zaten. bu süreçte karnım ağrısa da hasarsız çıkacağım inşallah. Ve asılsız iftiralar atılsa da bunları ispatlayabilecegimi düşünüyorum.
    Çok da fazla konunun da içine girmek istemiyorum aslında burası yeri değil çünkü.o kadar çok şey var ki kitap yazılır. Ama yüzyüze olmayınca insan daha rahat iç dökebiliyor bu tip ortamlarda.

Bu süreçte foruma göz ucuyla baktım genelde. O yüzden erhan hocamdan başlayayım. Direkt konunun ortasından gireyim.😀
    Yeni nesilden hiç bir beklentim yoktur.
    Bunu sadece sorgulama olarak düşünme.
    Bir nesil düşün ki ahlak,estetik, kaygı, saygı, sorgulama,genel kültür, tarih, devlet,ordu, millet, alçak amerika 😀 gibi kavramların hepsinden mahrum olsun. Tek kanalize oldukları şey para. Yani madde. Bu bir nevi maddeye tapma.
    Her ne kadar kökleri antik yunan'a dayansa da bu materyalist felsefenin meşhur olduğu dönem bellidir.
    Marx,engels,hobbs,darwin vs. hepsini tek tek bilmesem de geneli tanrı inancını reddediyorlardı. Bu adamlar bugünkü nesilleri görse biz tanrıya inanmayız ama allah da bizim bin belamızı versin nerden icat ettik bu felsefeyi diye düşünmüşlerdir😀
    Benim hiç bir beklentim yok gerçekten.
    Işınlanmayı icat eden nesiller yetişecek belki de ama bunların benim için herhangi bir önemi yok. Yani ahlak, kültür,estetik,sevgi, saygı, inanç,genel kültür,tarih,ordu,milet,devlet vb. bilinci olmayan bir zekanın yaptığının nazarımda hiç bir önemi yoktur. Şu anda olduğu gibi.
    Yalnız şöyle de bir gerçek var.
    Nesil değişiyor.
    Aristo bundan binlerce yıl önce ''bu yeni nesil çok bozuk" minvalinde bir laf söylemiş. Yani binlerce yıldır değişen hiç bir şey yok 😀
    Zaman akıyor değişen yeni nesle ayak uydurmamız gerekli yaş farketmeksizin hepimizin elinde telefon var. Bizim nesil daha iyi uyumlu gibi sanki 😀
    Borsayla devam edeceğim.

Portföy artı üç binlerden eksiye düşmüş sağlık olsun. Trade etmeyi bilmediğimden omuz baş omuz fibonacci ema ivir zıvır anlamadığımdan malda kaldım. Zaten amacım da çöpçü gibi sürekli toplamak 😀
    Bir ralli beklentim yoktu ve oldu. Seçimlerde ortamın bozulacağını dolar ve altının kanatlanacagini borsanın cokecegini az çok tahmin etmiştim. Çıkmayı çokça düşündüm ama çıkmadım. Aslında biraz daha yatay bir hareket beklerken adamlar gömdüler resmen. Seçimden sonra dolarla beraber borsa da da bir yükseliş olabilir belki ben çıkmasını istemiyorum çıkmazsa da öper başıma koyar hunharca almaya devam ederim tabi ki bütçem dahilinde. Bu süreçte eşimin servis taşımacılığını yapmaktan bezdigimden dolayı araba almayı yeniden düşündüm ancak aylık 1000 lira ve 5 yıl boyunca ödeme yapmam gerekiyor. 40000 lira için, üstüne aşağı yukarı 40 binlik arabamı da vereceğim. Bu yüzden vazgeçtim şu an serviscilige devam ediyorum😀 Belki ilerleyen dönemlerde yeniden almayı düşünebilirim.
    Kıt zekamla biraz olayları yorumlamak istiyorum her zaman söylediğim derinlemesine anlamam anladıklarımı özetliyorum.
    Bugün biraz gezindim malum sosyal ortamlarda aglayanlardan geçilmiyor. Erhan hocamın ürettiği robotlara da yine sövüp saymaya başlamışlar 😀(hocam çok tehlikeli işler yapıyorsun.)
    Kol-kafa-bacak kesenler, spkyı göreve davet edenler, (ki bunda genel anlamda haklılık payı olabilir.) robotları dudukleyenler vs.
    Peki bu borsa niye düştü. Ben tersten sorayım niye çıktı. Ucuz çok ucuz hatta bayağı bir ucuz olduğu için tamam bu kısmı anladım.
    Peki niye düştü. Seçim var. Her seçim bir risktir. Bunu gören yabancılar da satış pozisyonuna geçtiler.(yabancıların evliyaligini ilan edenler de var malum ortamlarda 😀 yok öyle bişey.)
    Peki bu kadar sert niye düştü. Bu swap yüzünden.
    7 liralık dolar muhabbetinden beri öğrendiğimiz şeydi swap ben çok anlamam. bugün bu swapla ilgili capsler yazılar vs. ile kahkahalar attım resmen çok komik şeyler vardı. Anladığım şu yabancının da doğal olarak tl'ye ihtiyacı var. Mb de özellikle İngiltere kaynaklı tl talebine öyle bir faiz koydu ki adamlar tl bulamıyor. Hatta tamamen tl çıkışını durdurmuş gibi bişey anladım ben.
    Peki yabancı tl yi dövize çevirecek fakat tl yok elinde ne var tl olarak tahvil hisse vb.var. ne yapıyor hunharca satıyor. Bu da çöküşü beraberinde getiriyor. Şu an swap faizleri 2001 seviyesindeymiş.
    Herkesin ortak kanaati ülke de gelecek beklentileriniz olumluysa hisse senedi yatırımı yapın denir. Ben olumlu muyum çok da değilim aslında ama alıyorum 😀
    Özet olarak anladığım mahallenin cılız çocuğu mahallenin ayı boğan abisine bir yumruk attı ve yere serdi öyle de mangal yüreği var. Ha bu şimdilik işe dolar tarafında yaradı ama kısa vadede sonuçları olacaktır. Ağzı yananlar bir daha ülkenize yatırımcı gelmez demiş. Gelmesin ula nedek. 2001 den sonra neden geldi bu kerkenezler. Paşa paşa gelecekler. Neden gelecekler gelişmekte olan hele ki Türkiye gibi iktidardan bağımsız siyasi sosyal ekonomik vs. sıkıntıların ve çalkantıların sürekli olduğu piyasa da oynaklık olur. Bu yüksek oynaklıktan da iyi para vururlar. Adamlar gidip italya borsasına yatırım yapıp ne yapsın oynaklık yok ki zaten dünyayı sömürmekten alayı girtlaklarina kadar refaha batmışlar. Daha gelişemiyorlar arada bir kriz çıkacak ki bir hareket olsun. Ama Türkiyem öyle mi aksiyon ülkesi 😀 paşa paşa gelirler. Zaten sattıkları da kardan zarar. Hisseyi aldı mı çöküyorlar üstüne yüzde 10 düşse nolur.
    Bir de bu olumsuz tablonun sadece ekonomik nedenli olduğunu yazanlar var.
    hani şu meşhur dış güçler muhabbeti.😀Sizi de anlıyoruz güzel insanlar evet kötü şeyler var yabancı acımaz satar çıkar eyvallah. Ama bu dünya soros gibilerini de gördü onu da görün. Güllük gulistanlik bir durum yok da coşku ve korku hep yüksek frekanslarda olur.
    biz fazla çuvaldızı kendimize batırıyoruz gibi bu huyumuzu da seviyorum aslında. (Siyasete girmeden yazayım dedim ama oldu mu bilemedim )
    Bu arada ben de biraz hissizlestim galiba arada bir investe girip bakıyorum portföy nolmus diye çökmüş resmen bugün eksi 2000 yazıyor ama umrumda değil. Nasıl lanet bir psikolojiye bulaştim ben.
    çıkarken üzülüyorum düşerken seviniyorum sadist miyim neyim anlamadım ?
    Eski zorlanmalardan pek bir eser kalmadı. Portföyde bir çöküş olmadığı için herhalde zorluk cekmiyorum.
    800 tl temettü yatmış hisselerden Mayıs sonunda 2000 lirayı bulur herhalde. Yeniden aynı hisselerimi alsam. Yoksa ford veya sodaya mı gomsem karar veremedim. Ford hala biraz pahalı gibi ya neyse 😀
    Güzide atasözümüz ne diyor. Mahalle yanarken mahallenin yollusu saçını tararmiş. Ben de yangın yerinde seçimden önce cuma günü bir 4000 lik daha alacağım. Şeytan da arada bir beni yokluyor boz la şu gramları diye. Ben de ona yürü git lan diyorum.😀
    Vatana millete hayırlı olsun. Valla bayağı bir gergindim ne zamandır. Buraya girdim rahatladım resmen. Dedikodu harici bir şey konuştum. Valla çok mutluyum.😀
    Bugünkü saçmalama kotamı doldurduguma göre hadi bana eyvallah.
    Selametle.

Geçmiş olsun, soruşturma bir an önce sonuçlanır aklanirsiniz inşallah

5. geçmiş olsun dök içini tabiki rahatla ferahla sal hayatın dertlerını ver coşkuyu hobaaaaaaaaaa :D

okurken satır atladım sık sık ara sıra boşluk bırakmaya calısıver hocam :D

swap herkesçe farklı sekılde anlatılmış. Aslında mesele basit. Ben akşam ödenen bir ücret oldugunu biliyordum ama detayını bılmıyordum. Birisi güzelce anlatınca yapbozu tamamladım.

Aslında çok basit ŞHORT yani düşecek diye pozisyon açmak için elinde mal olması gerekiyor. elde olan malı şortlayabiliyorsun.

Şöyle düşün hocam sende opel astra araba var. bende londradayım sana diyorumkı senın arabayı bana ÖDÜNÇ ver. ÖDÜNÇ veriyorsun arabayı bana bende senın arabayı şortluyorum. Opel astranın fiyatının düşeceğini düşünüyorum arabanın değeri 10 lıra iken sendne ödünç alıyorum 3 gun sonra aracın fiyatı düşüyor 8 lıraya veriyorum sana 2 lıra benım karım oluyor. ŞORT yonlu pozisyonu bu sekılde acıyorum.

Ancak sen bana arabayı ödünç verdin ya bunu bedava vermıyorsun. ERAN sana arabamı ödünç veririm. Emme sende benı gör kira parası ver diyorsun. HAH İŞTE BENIM SANA ODEYECEGIM KIRA PARASINA SWAP ÜCRETİ FAİZİ DENİYOR.

Peki bunu merkezmi yükseltti yada bu ücret neden yükseldi. MERKEZLE ALAKASI YOK. Piyasada OPEL ASTRA KALMADI. Tek satıcı var oda sensın sadece senın elınde kaldı opel astra cunku bundan önce londradakı herkes türkiyedeki opel astraları ödünç alıp şortladı yenı gelen şortculara mal kalmadı tek tük kıyıda köşede kalmış senin opel astrana göz dikti.

Sende biliyorsunkı sadece sende kaldı opel astra Benim gibi senın opelını odunç almak ısteyen bır sürü kişi var. Sende uyanıksın ne yapıyorsun kardesım ödünç veririm. araba ödünç verme yani swap ücreti 5 lıra diyorsun. ertesı gun 6 lıra ertesı gun 7 lıra. diyorsun.

ŞİMDİ TL şortlayacam ya ben düşünüyorum ulan Ödünç alsam şu kadar para verecem tosuna bu opelın fiyatı düşse bana karı 4 lıra tosuna verecem 7 lıra totalde zarar edecem. diye yanaşmıyor ve mevcut TL ŞORTLARIMI kapatıyorum. Dolayısıyla DOLAR karısısında TL değer kazanıyor Dolar düşüyor.

SWAP dedıgımız TL nın kıralanma yada ödünç verilme maliyeti talep okadar fazla ki ödünç vermenın malıyeti uçtu gitti TL nin arz'ı da yok yanı TL kolayca bulamıyorsun. swap bize ödünç vermenin maliyetini gösteriyor piyasadaki tüm türk lirası ya ödünç alınıp şortlanmış yada ülkeden dışarı cıkartılamıyor. Hal böyle olunca TL yi ödünç vermenın malıyetı pahalı dışardan bırı TLYİ şortlamak için ödünç almak zorunda yanı bır nevı TL yı bır surelıgıne kıralamak zorunda Fakat verecegı kıra parası çok yükseldi.

Bunun sonu nereye gider söyleyeyim. Bu yabancı yatırımcı TL yi ödünç almanın malıyetının yüksek oldugunu gördü bugun bile rekor düzeye ulaştı. Peki ellerinde türkiyeden alınmış mallar hizmetler yatırımlar var hisse senetlerinde ve faizlerde paraları var. Madem ödünç vermek pahalı bende hazırda duran paramı çeker ordan ŞORTLARIM TL yı diyorlar/diyecekler. BU da yabancılar Hisselerini satması yatırımlarını geri çekmesi faizdeki paralarını çekıp TL ŞORTLAMASI anlamına gelıyor.

Çünkü adam şöyle diyor TURK BANKALARININ VERDIGI FAIZ %20 BUNLARIN TURK LIRALARINI ŞORTLARSAM %30 KAR EDECEM. VER BENIM ŞU FAIZDEKI PARALARI FAIZ MAIZ ISTEMEM PARA BIRIMINIZI ŞORTLAYACAM O DAHA KARLI OLACAK DIYOR.

BU da borsadakı paranın cıkmasını diğer şirketlerden para cıkmasına yenı yatırım gelmemesıne faizlerdeki paraların cıkmasına sebep olacak. Gelişmekte olan ülkeler dışardan gelen paraya muhtaçtır. Çünkü bu ulkeler katma deger yaratamıyor ve dışarı kendı uretımlerını satamıyorlar. Mecburlar sıcak paraya. Sıcak para kaçtığına veya kaçacagına göre. Merkez bu parayı tutamazsa durum daha da kötüleşir bu parayı tutmak için faiz arttıracak. DOLAR ŞORTLAMAYIN BANKAMIZA VERIN %30 %40 FAİZ VERECEGIM diyecek. YABANCI DÜŞÜNECEK TL ŞORTLASAM KAZANCIM ŞU KADAR FAİZLERİNE KOYSAM KAZANCIM SU KADAR. İKNA EDICI FAIZLERLE GIDERSE DOLAR TL YÜKSELEMEZ SICAK PARA ICERDE KALIR. ANCAK IC EKONOMI BOKA SARAR.

ZATEN KREDI DONMUYOR PIYASADA PARA SUYUNU CEKMIS BANKALAR ICI BOŞ BİR SÜRÜ FAİZ ÖDEMESİ VAR ANCAK KREDI VERECEK ADAM YOK. HALK FAIZLER YUKSEK DIYE KREDI CEKMIYOR DAHADA YUKSELIRSE HEPTEN CEKMEYECEKLER. KREDİ DÖNDÜRÜP KAR EDEMEYEN BANKA MEVCUT MEVDUAT YATIRIMCISININ FAIZLERINI NASIL ODEYECEK.

VEL HASILI GİDİŞAT ÇOK SAKAT......... hakkımızda hayırlısı ekonomı boyle bırsey ıste Paran varsa şah damarı sensın. BURADA EN GARANTI GÖRÜNEN BORSANIN DÜŞECEĞİ. BARİZ BELLİ YABANCII TUTMAK ICIN FAIZ ARTTIRSA ŞİRKETLERİ YAKACAK.

PARA CIKSIN DESE TL DEGER KAYBEDECEK DOLAR FIRLAYACAK E DOLAR FIRLAYINCA ŞİRKETLER YINE YANACAK. ENFLASYON COSACAK. AŞAĞI TUKURSEN SAKAL YUKARI TUKURSEN BIYIK.

EKONOMIN PATLADIMI YA RESESYONLA BAZI ZENGINLERI BATIRIP BU CUKURDAN CIKACAN YADA GIDIP IMF KAPISINI CALACAN YOKSA SÜRÜNÜP DURURUZ.

Aklımız başımıza hala gelmedı senelerdır aynı terane fabrıka yapalım dışarıya mal satalım katma deger yaratalım. diyen yok. ondan sonra dışa bagımlı olursun adamlar ipini çektimi de apışır kalırsın.

Sorumlu kım hukumetler popülist yaklaşım sergılıyorlar halkın oy vermesı ıcın icraat yapıyorlar günü geçiriyor koltuklarını koruyorlar tek dert bu. SOnra boyle zırt bırt krıze gırıyoruz. Gelişmekte olan ülkelerin tumunde durum benzer bu sebeple herhangibir partıye atfen soylemıyorum.

HALKIN Zihniyeti değişmeli halk dur demelı bana bu zammı yaptın eme bunu cemeresını bız cekecez fabrıka yap üretim yap katma deger yarat teknoolojı yarat kaliteli üniversite yap demesi lazım.

HALK NE DIYOR BANA 1000 LIRA ZAM YAPTI YAŞAAAAAA BIR DAHA OYLARIM SANA DIYOR. ertesı gün EŞEK YÜKÜYLE FATURA GELIYOR ALDIGI 1000 LIRA TOZ OLUP GIDIYOR.

anlayabildiğim ölçüde anlatıp kafamdakı yapbozu bırlestırdım ekonomı okumadım işin ince detayını bılmem benımkı mantık yurutmekten ıbaret işin uzmanı varsa yanlış bildiklerimi düzeltebilir.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Eyvallah üstat 👍

Alıntı Originally Posted by 10lukhisse Yazıyı Oku
    Geçmiş olsun, soruşturma bir an önce sonuçlanır aklanirsiniz inşallah
    Eyvallah üstat. Sağ salim çıkacağız inşallah.

8.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Arkadaşlar selam.
    Uzun bir süredir başlığa yazmadım özlemişim.
    Başımda Allah'ın bir cezası soruşturma var. Hayatımda şimdiye kadar tanıdığım muhtemelen de ölene kadar daha kötüsünü daha dalaverecisini tanımayacağım bir müdürle çalışmaktayım. Onun yediği naneler yüzünden biz de içerden olduğumuz için soruşturmayı yedik tabi. Tabiri caizse gelenler de bizi öttürüyor.��(Öttürsünler de)
    Malum şahsiyetin yaptığı pisliklerin büyük bir kısmını bildiğim için yaklaşık bir aydır olayların bana sirayet etme korkusu yaşadım ve yaşıyorum. Yaşadığım bölgede hizmetçisinden çaycısına kadar da konudan haberdar oldukları için yaşadığım utangaçlık ve kendini açıklama duygusunu düşünün.(herkese benlik bişey yok demekle uğraşıyorsunuz) Bir de amirinizle ilgili hakkınızda sahte faturalar,benim adıma sahte usulsüz para alışı yapıldığına dair kulağıma gelen dedikodular var. Son olarak odamdan imza kaşemin çalınmasıyla korkular tavana çıktı. (Resmi bir geçerliliği olmaması nedeniyle rahatım.)
    Bunları yapabileceğine ihtimal vermiyorum fakat bu şahıs her haltı yiyebilecek potansiyele sahip. Çaresizlik psikoloji ile yaşıyorum şu an. Bazen de acayip rahat oluyorum.
    bu herhalde lanet olası ikizler burcundan kaynaklanıyor.��
    Görevde yükselme sınavları var fakat motivasyonumu kaybettiğim için onlara da çalışamıyorum.
    Ferahladığım konu ise benim bu alaverelere neredeyse hiç bulaşmamış olmam. hiç bir parasal işlemde tutanağım imzam vs. yoktur. Eğer oyun yaparsalar fena kucağa gelirler. Aslında rahatım, ama süreç gerçekten çok can sıkıcı. Sürekli iş arkadaşlarınla konu ile ilgili dedikodular vs. konuşmak can sıkıyor. (Genel anlamda kafa dengim haricinde siyaset-spor-tarih dışında sohbet etmeyi sevmem.Dedikodudan nefret ederim fakat çalıştığım yer şu an tabiri caizse kaynıyor ��)
    muhtemelen süreç sonundan ufak bir ceza veya cezasız çıkacağım çünkü yasal olmayan bir şey yapmadım belki usul hatalarım olursa olur o da önemli değil zaten. bu süreçte karnım ağrısa da hasarsız çıkacağım inşallah. Ve asılsız iftiralar atılsa da bunları ispatlayabilecegimi düşünüyorum.
    Çok da fazla konunun da içine girmek istemiyorum aslında burası yeri değil çünkü.o kadar çok şey var ki kitap yazılır. Ama yüzyüze olmayınca insan daha rahat iç dökebiliyor bu tip ortamlarda.
    Allah kolaylıklar versin.
    Anlaşılan memursunuz ve sanırım özel idare, belediye veya çevre ve şehircilikten birisinde çalışıyorsunuz.

Bunlarda çalışmak gerçekten zor

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

Sayfa 92/153 İlkİlk ... 42829091929394102142 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •