Sayfa 96/153 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 761 - 768 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by Ayan09 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bu yıl temettü geliriniz 68K TL yi gecerse vergi ödememiz gerekiyor? Benim sormak istediğim eğer iki çocuğumun adına müşterek yatırım hesabı açıp onlar adına alabilir miyim temettüleri 68x2 136k TL vergi sınırı olur mu? 18 yaş altı yatırım hesabı açan aracı kurum var mı bildiğiniz?

Sent from my iPhone using Tapatalk
    o geçen seneki rakam, yani geçen sene 68bin temettü geliri için bu sene beyanname vereceksiniz. bu sene temettü geliri sınırı 80bin.

2.  Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    o geçen seneki rakam, yani geçen sene 68bin temettü geliri için bu sene beyanname vereceksiniz. bu sene temettü geliri sınırı 80bin.
    1,000,000 TL param var şef hocam 5 gün önce hisseyi aldım diyelim. arından temettü dağıtıldı. 81,000 TL temettü yattı.

919,000 TL portfoy değerin 81,000 TL para yatıyor hesabıma Bürüt.

Bir gelir elde etmedim birşey elde etmedim ne beyannemesi vereceğim ne vergisi ödeyeceğim ? zaten param 1 milyondu yine 1 milyon
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    1,000,000 TL param var şef hocam 5 gün önce hisseyi aldım diyelim. arından temettü dağıtıldı. 81,000 TL temettü yattı.

919,000 TL portfoy değerin 81,000 TL para yatıyor hesabıma Bürüt.

Bir gelir elde etmedim birşey elde etmedim ne beyannemesi vereceğim ne vergisi ödeyeceğim ? zaten param 1 milyondu yine 1 milyon
    https://www.nfrsl.com.tr/index.asp?sayfa=19
    Burada bahsetmiş Erhan hocam. Buradaki beyan iade almak için anladığım kadarıyla.
    Temettüden yüzde 15 vergi kesiliyor. İadeyle birlikte oran 15inde altına geliyor. Tabi bu büyük portfoylerin ilgileneceği bir konu biz gariban kalıyok 😀

Alıntı Originally Posted by Ayan09 Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bu yıl temettü geliriniz 68K TL yi gecerse vergi ödememiz gerekiyor? Benim sormak istediğim eğer iki çocuğumun adına müşterek yatırım hesabı açıp onlar adına alabilir miyim temettüleri 68x2 136k TL vergi sınırı olur mu? 18 yaş altı yatırım hesabı açan aracı kurum var mı bildiğiniz?

Sent from my iPhone using Tapatalk
    çok güzel bir soru. Cevap verebilecek olan varsa ben de okumak isterim cevabı.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    çok güzel bir soru. Cevap verebilecek olan varsa ben de okumak isterim cevabı.
    https://www.nfrsl.com.tr/index.asp?sayfa=19
    Burada anlatmış esra hanım.
    Zaten temmettüden yüzde 15 kesinti oluyor. Yukarıda arkadaşın da dediği gibi 80 k'yı geçerseniz beyanname verip, vergi iadesi alabiliyorsunuz.

7. Selamlar herkese.Konuyu yaklaşık 10 günde baştan sona okudum ve bilmediğim önemli bilgiler öğrendim.Hepinize teşekkür ederim. 2 aydır borsada alımlar yapıyorum ve al-tut tarafındayım daha çok.Hissenin pahalı ve ucuz olmasını kafamda hala oturtabilmiş değilim.Siz pd/dd bakıp neye göre pahalı ucuz olduğunu düşünüyorsunuz hisselerin?Yıllık özsermaye karlılığına ve bunun enflasyon karşısındaki durumuna göre mi?Örnek özsermaye karlılığı yüzde 40 olsun pd/dd 1.6 ya kadar mı tolere edebiliyorsunuz?Bilmediğim ve öğrenmek için soruyorum.

Bir başka aklıma takılan da uzun vade hisse biriktiriken teknik analiz kullanıyor musunuz?Sodadan örnek vericek olursam hisse ben aldığımdan beri 7.8 gibi rakamları en az 2-3 defa denedi ve sonra aşağı geldi.Burada eldeki sodalardan yüzde 20 oranında bile yukarıdan verip aşağıdan alsak uzun vade için çok büyük katkısı olmaz mı ?Eldekinden olmamak için de oranı düşük tutmamız yararımıza olacaktır diye düşünüyorum.Sizin de bu konuda fikirlerinizi almak istedim.

Ben de genelde kurumsal yatırım yapan yapmıyorsa da temettü vermeye çalışan şirketlere yatırım yapıyorum ve henüz çok başlardayım.Bilanço okumayı az çok öğrendim fakat dediğim gibi pahalı ucuz kavramları hala oturmadı.Herkese şimdiden teşekkürler.Saygılar

8.  Alıntı Originally Posted by çaylakyatırımcı Yazıyı Oku
    Bilmediğim ve öğrenmek için soruyorum.

soru soran kişilere cevap vermeye bayılıyorum. İlk cevabı ben vereyim.

Öncelikle bir adet borfin fast webin yoksa işin çok ama çok zor olacaktır hisse seçimi konusunda bu benim görüşüm.

Ben geçmiş pd/dd ortalamasından yola çıkıyorum sektör pd/dd ye de bakabilirsin.

PD/DD kavramının ne oldugunu anlarsan aslında nasıl kullanılacağınıda kendın mantık uydurabılırsın.

DD = Defter değeri demek buda = öz sermaye demek bu ise = Şirketin toplamdaki defterdeki değeri demek.

Örnegın cebinde sana ait bir paket cigara var 10 lıra hiç açılmamış üzerinde 500 TL degerinde takıp elbise var bankada 1000 TL paran var 500 TL KREDİ KARTI BORCUN var başkada hiçbirşeyin yok. senin defter değerin yani öz sermayen 10 + 500 + 1000 - 500 = 1010 TL öz sermayeye sahipsi.

Şirkettede aynen boyle kalem defter masa sandalya tarla arsa fabrikanın kendisi buro malzemeleri yazıcı makineler kısaca aklına gelebilecek herşey bankadaki hazır parası borçlarını fılanda düştükten sonra kalan değere öz sermaye denir.

Piyasa değeri ise normalde defter değeriyle aynı olması gerekir yani şirketin öz sermayesi 3,000,000 İse piyasa değeri Yani piyasa dediğimiz senin benim gibi diğer insanlar bu şirkete 3,000,000 TL değerinde bakmalı.

Ancak piyasa serbest piyasa ekonomisi yani ben bu şirket 3,000,000 TL değerinde değil 4,000,000 TL değerinde diyebilirim. Bunun dememdeki sebepler farklı olabilir Örnegın bu şirket şuradan arsa aldı gelecek sene o taraf gelişecek dolayısıyla arsanın değeride artacak o yüzden ben bu şirketin değeri defter üzerinde 3,000,000 TL görünsede Gelecek sene arsa değeri artacagı için 4,000,000 TL eder diyorum.

Bir başkası BU şirketin satışları düşüyor karları git gide azalıyor bence bu şirketin değeri 3,000,000 TL görünsede defter üzerinde bence 2,500,000 TL eder Çünkü zarar etmeye başlayacak ilerde borçlarını kapatmak içinde arsa marsa satmaya başlayacak o yüzden defter üzerinde 3,000,000 TL görünsede seneye 2,500,000 lere iner borçlardan dolayı arsa satacağı için ben bu şirkete 2,500,000 Tl olarak bakarım diyorum.

Bir şirketin Defter değerine öz sermayeye bakarak görebilirsiniz her bilanco donemınde acıklanır.

Piyasa değerine ise şirketin hisse fiyatından bakılır. Şirketin hisse fiyatı * dolaşımdakı lot bunun halka açıklık oranı = piyasa değerini verecektir. Yine fast web mali analiz programında anlık piyasa defter değerini görebilirsin.

BU ikisinin birbirine bölünmesine ise pd/dd oranı deriz. BU oran 1 ise defter değeriyle eşit piyasa degeri deriz.

Bu oran 1 den büyükse şirkete öz sermayenin bilmem kaç katı yüksek fiyat biçmişler dersin. düşüksede öz sermayesinin bile altında değer biçmişler dersin.

Araba alırken sahibindene girip bakıyorsun ya ilanlara kimisi 140,000 TL diyor kimisi 160,000 TL diyor. Hangisi pahalı hangisi ucuz. BU arabanın ederi ne ? Bunu bilmeden ucuzmu pahalımı buna karar veremezsin.

Aynı araba alırken neye bakıyorsan şirket alırkende aynı mantıgı kullanacaksın. Tutulan bir araçmı hemen alınıp satılabılır mı yani hisseler hacimlimi ? özellikleri ne motoru ne kronik sorunları ne kazalımı kazasızı mı ?

Bunları şirkete uyarla işte zarar ediyormu hep kar etmişmi yoksa arada zarar ettiğide olmuş mu yani kaza geçirmişmi. Aynı segment başka rakiplerine göre fiyatı nasıl fiyat performans şirketi mi ? vesaire........

Kolayca ucuzmu pahalımı demen için bir seçenek ancak herşeye rağmen bu değer görece bu sebeple şirketlerin bazılarının pd/dd oranı hiçbir zaman 1 i geçemiyor bazıları ise 1 in altına neredeyse hiç düşmüyor. bazılar 2 nin altına hiç gelmiyor.

Peki niye böyle olabilir sence mantık yürüt tamamen pd/dd ne oldugunu yukarda anlattım. eğer pd/dd 1 in üzerine hiç çıkmıyorsa yatırımcılar şirkete güvenmıyor çekiniyorlar bunu alırız ama satamayız diyorlar bunu kronik sorunları var parçası pahalı bunun piyasası yok servis hizmeti kötü vesaire gibi çeşitli gerekçeleri sebebiyle öz sermayenin altında bir değer biçiyorlar. YÜkseksede tam tersi Kaliteli hizmet ucuz yedek parça cabık alınır satılır temiz değişeni kazası olmayan araba (şirket) gözüyle bakıyorlar demektir.

E ozman pd/dd en yüksek olanı mı alalım diyeceksin hayır E düşük alanı alak ozman diyecen ozmanda kötü bir araba mı almış oluruz diyecen oda olmadı e nasıl karar verecez.

Ben şirketin geçmişindeki pd/dd ortalamasına bakıyorum. Geçmişte piyasa bu şirkete ne kadar pd/dd biçmişler genel bir ortalama çıkartıyorum. Gemçişten bugune daha sonra hmm diyorum genel manada pd/dd 1,50 imiş

BU ortalamanın ne kadar üzerinde ise okadar pahalı ne kadar altında ise okadar ucuzdur diyorum. Ancak bu yeterlimi değil.

Eğer ortalamanın altında ise neden ortalamanın altında diye bakıyorum neye bakıyorum karlılıklara bakıyorum. borçlara bakıyorum kısaca genel bılanco durumuna bakıyorum. Bir sorun görmüyorsam. Piyasa abartmış yada ekonomının kötü gidişinden korkup düşürmüş yani ucuzlatmış bu bir fırsat olabilir diyorum. Pahalı ise zaten daha iyi fırsat hisseleri vradır deyip uzaklaşıyorum o hisseden. TÜm bunlardan sonra. 2 kriterdende geçen hissenin.

Birde oturup öz sermaye büyüme hızına bakıyorum dikkat ÖZ SERMAYE KARLILIĞI DEĞİL!!!!!!!!!!! ÖZ sermayenin büyüme hızına bakıyorum Geçen sene kaçmış kaça cıkmış oncekı sene kaçmıs kaca cıkmıs vesaire bakabildiğim tüm yıllara göz gezdiriyor artış öz sermayenin artış hızına bakarak gelecek sene kaça çıkabilir diye bir tahmınde bulunuyorum.

Buradaki artış hızı yeterli ise sırtım yere gelmez diyip alıyorum. Öz sermayenin artış hızı neden önemli.

düşünsene sen bir araba alıyorsun 150,000 TL ye yani öz sermaye yada DD 150,000 TL diyelim. BU arabanın değeri gelecek sene 160 sonrakı sene 170 bın sonrası sene 180 bın şeklinde artıyorsa.

sen bu arac piyasada 170,000 TL paraya almışsan. 2 sene içinde verdiğin fazlalık 20,000 TL yi alacaksın demektir. 3. sene kar edeceksin demektir.

150,000 TL defter değeri olan bir şirket geçmişte bu defter değeri yani öz sermayeyi 80 90 100 120 140 150 vb şeklinde arttırarak bugun 150 k ya gelmişse. karları ve borçlarında bir problem yoksa öz sermaye artmaya devam edecek demektir. Şu anda piyasa değeri ise 120,000 ise bu ne demek pd/dd oranı 1 in altında demek.

Bu şirketi 120,000 TL den alıyorsun demek. Düşünsene şirket karını hiç arttırmasa öz sermayeyi 150 binde takılı kalsa bile ederinin altında aldıgın için öz sermayesi büyümese bile bu şirketin piyasa değeri 150,000 TL ye cıkacak demektir. Tabi buna geçmiş ortalama pd/dd yi hesaplayıp ortalamanın 1 oldugunu çıkarttığını varsayıyorum.

Ancak bu hisseleri bulmak samanlıkta iğne aramak kadarda zor çünkü boyle hisseleri buldukları an kaçırmadan alıyorlar sen baktıgında coktan ederine getirilmiş oluyor. Bİlancolar geldiği andan itibare 2 hafta fast web mali analiz programı üzerine oturp tek tek tüm şirketleri kontrol etmen lazım ki bu fırsatları bulabılesın.

Tabi cümlelerim yanlış anlaşılması 1 in altındakı pd/dd leri al demiyorum. Genel pd dd ortalamasının altında olanları alacaksın genel ortalaması 3 ise 2,5 e düşmüşse ucuzdur. Ancak ucuz diyede atlamayacan öz sermaye artış hızına ve karlılık artışlarındanda geçer not alması şarttttttttt. Bunlar olmadan pd dd ortlaaması 3 olan hisse 0,50 ye düşmüş bilke olsa alınmazzzzz karlılık ve öz sermaye artışı olmazsa olmazın

Dyelim iki tane hisse arasında kaldın ikisinin de pd/dd si ortalamanın altında ikiside aynı % ile kar ediyor. ancak öz sermaye artış hızları farklı biri her yıl %30 öz sermayeye eklıyor diğeri %50 eklıyor.

O halde öz sermayesini daha yükske oranda arttıranı seçmelisin.

Öz sermaye karlılıgı yanıltıcı sonuclar ortaya cıkartır. Öz sermaye her sene düşüyor ancak şirket kar etmeye devam ediyor diyelim. BU nasıl olur şirket tarla arsa satar ancak karlılıgında bir problem yoktur şirketin öz sermayesi her geçen gün düşer öz sermaye karlılıgına baktıgında ise öz sermaye küçülüyor kar aynı kaldıgı için öz sermaye karlılıgı cok yüksek çıkar. Ama şirket her geçen gün eriyor bitiyor ? öz sermaye karlılıgı bir işe yaramaz. Yine temettü dağıtımı öz sermayeden düşülür. Çünkü hazır bir parayı şirketin dışına cıkartmış olurlar.

Dolayısıyla öz sermaye karlılıgı temettü dağıtıltıktan sonra baktıgında yüksek temettü dağıtılmadan önce düşük çıkar. BUda oww öz sermaye karlılıgı cok yuksek dedirtir. Halbukı şirket temettü dağıtarak öz sermayeyi küçültür böylece öz sermaye karlılıgının yüksek görünmesini saglar.

Başarı karlılık nedir ? senin bugun cebinde borçlarını harçlarını düştükten sonra 1,000 TL paran varsa. seneye 1,500 Olmuşsa %50 öz sermaye karlılıgına sahipsin demek. peki gelecek sene 1,500 ün %50 sini kazanabiliyormusun yani paranı 2,250 yapabiliyormusun sonra 2,250 nin %50 sini yain parayı 3,375 E cıkartabiliyormusun. İşte başarı budur.

Ama sen 1500 Ü 500 kar payım olsun harcayayım diyip öz sermayeni 1000 E düşürüp seneye yine 500 TL kar edip

bak benim öz sermaye karım %50 diye hava atıyorsun. 2 senede sen 500+500 kazandın. Ben ise 500+750 kazandım. gibi gibi bu sebeple öz sermayenin artış hızı önemli.

"YUKARDAN VERİP AŞAĞIDAN ALSAK" Elbetteki katkısı olur.

Bunu becerebiliyorsan niye uzun vadeci olmak istedin. Yada niye diğer insanlar uzun vadeci olmak istedi. BU görüntüde basit gibi görünen iş reelde basit değildir. Geçmişe bakıp şuradan alırdım buradan satardım. Ben demiştim tam buradanda geri alacaktım işte tüh demeyle olmuyor. Hadi bir lot ile bir dene bakalım ne kadar tuturabılıyonnnn. O iş okadar basit işler değildir. Şuradan satacam dersin satarsın bir gider bir daha alamazsın şuradan alacam dersin aldıgın yerden daha aşağı gelir veya alacagın yere gelmeden ucar gider.

Benim sana tavsiyem şu olabilir her 3 ayda bir borfınden bilancolara bak dediğim yöntemi uygula pd/dd karllık ve özsermaye bunları kontrol et problem yoksa o hisseyle yoluna devam et değilse hisseni değiştir. çok pahalılaşmışsa da değiştir. böylece o yukardan sattım aşağıdan aldım yapmana gerek kalmaz Hem doğru duzgun bir veriye dayanarak bir gerekçeye göre bu hisseleri değiştirmiş olursun hemde normalden daha yüksek getiriler elde edebilirsin.

Ancak bu teorimi test etmeden uygulama bir lotla dene 1 2 sene boyunca bilimsel araştırma yapar gibi kendı yontemlerın de olsun bu yontem olsun başka yontemler olsun bir araştırma yap test yap gerçek hesapta ufak miktarlarla bu testler sonucunda en başarılı yonteme karar ver daha sonra zaten o yontemı büyük mıktarlarla uygulamaya baslarsın.

yani mantıklı olmak gerekirse ben sizin yerinizde olsam böyle yapardım oturur bir kaç farklı teoriyi teste tabi tutardım. BU test sonuclarına göre bir hisseyi aıp tutmanın arasındakı farkları ölçerdim hangisi uygunsa onu uygulardım.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 96/153 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •