Sayfa 97/153 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 769 - 776 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1. Öncelikle kapsamlı ve bilgilendirici yanıtınız için teşekkür ederim.
    Şu anda öğrenciyim seneye çalışmaya başlayacağım sınırlı bir parayla piyasayı öğrenmek için girdim diyebilirim.Borfin fast webi şu an için bana maliyetli geliyor çünkü portföyüm zaten cüzi bir miktar.Fakat dediğiniz şekilde tarihsel pd/dd leri kullanmak çok mantıklı.Bunu da önümüzdeki yıldan sonra yapmaya başlarım.Özsermaye büyüme hızı da aklıma gelmemişti doğrusu daha çok özsermaye karlılığına takılmıştım o konuda da görüşlerinize katılıyorum.Şu an için benim düzeyimde pd/dd üzerine ancak yıllık karlılığa bakarak karar verebilirim sanırım ya da dediğiniz gibi aynı sektördeki şirketlerle karşılaştırabilirim.Ya da varsa başka bir öneriniz kullanabilirim rasyo veya oran olarak

Dediğiniz olay doğru bana portföyüm küçük olduğu için yukarıdan alıp aşağıdan satmak kolay gelmiş olabilir.Bu sebepten yüzde 20 gibi bir marj belirlemiştim.Yani sadece o hissedeki yüzde 20 miz.Belki totalde yüzde 1 e denk geliyor olabilir.

3 aylık bilançolarla karar vermek sanırım en mantıklı ve en az yorucu olanı mental olarak.Ben aylık yüzde 10 düşen hisse varsa alıyordum yoksa nakit tutuyordum.Söylediğim ve takma addan belli olduğu gibi daha çok başlardayım.

Tekrardan teşekkürler saygılar

2.  Alıntı Originally Posted by çaylakyatırımcı Yazıyı Oku
    Öncelikle kapsamlı ve bilgilendirici yanıtınız için teşekkür ederim.
    Şu anda öğrenciyim seneye çalışmaya başlayacağım sınırlı bir parayla piyasayı öğrenmek için girdim diyebilirim.Borfin fast webi şu an için bana maliyetli geliyor çünkü portföyüm zaten cüzi bir miktar.Fakat dediğiniz şekilde tarihsel pd/dd leri kullanmak çok mantıklı.Bunu da önümüzdeki yıldan sonra yapmaya başlarım.Özsermaye büyüme hızı da aklıma gelmemişti doğrusu daha çok özsermaye karlılığına takılmıştım o konuda da görüşlerinize katılıyorum.Şu an için benim düzeyimde pd/dd üzerine ancak yıllık karlılığa bakarak karar verebilirim sanırım ya da dediğiniz gibi aynı sektördeki şirketlerle karşılaştırabilirim.Ya da varsa başka bir öneriniz kullanabilirim rasyo veya oran olarak

Dediğiniz olay doğru bana portföyüm küçük olduğu için yukarıdan alıp aşağıdan satmak kolay gelmiş olabilir.Bu sebepten yüzde 20 gibi bir marj belirlemiştim.Yani sadece o hissedeki yüzde 20 miz.Belki totalde yüzde 1 e denk geliyor olabilir.

3 aylık bilançolarla karar vermek sanırım en mantıklı ve en az yorucu olanı mental olarak.Ben aylık yüzde 10 düşen hisse varsa alıyordum yoksa nakit tutuyordum.Söylediğim ve takma addan belli olduğu gibi daha çok başlardayım.

Tekrardan teşekkürler saygılar
    yaşınızın genç olması umut vadedici umarım bu genç yaşınızı daha doğrusu zamanınızı saçma sapan hisselerde ve tiyo almakla geçirmezsiniz.

Bence bütün paranızı AR-GE'ye yatırın. Geçen zamana üzülürsünüz. Ben üzüldüm. Keşke ar-ge işlerine daha önce başlasaydım dedim. Aslında borsaya girşime göre oldukça erkenden başladım.

Borsaya girdikten 2 sene sonra Borfin satın aldım diyebilirim. Üstelik yatırım miktarım 5000 TL civarı filandi.

Kendinize yatırım yapmanın değerini anlıyorsunuz Para kazanmak ikinci planımdı önce nasıl para kazanabilirim kısmına cevap bulmak gerektiğini anlamıştım. Geçen 2 senenın sonunda. Bu sebeple portfoyum oldukça küçük olmasına rağmen önce programı satın alıp araştırma geliştirme anlama sorgulama öğrenmeye harcadım vaktimi. Programın parası çıkmış çıkmamış umrumda dahi olmadı amacım yöntem bulmak ve keşfetmek daha sonra uygulamaktı.

Daha erken başlamadığıma pişmanım o yuzden hazır gençsiniz yaşınızda varken vaktinizi borsadan para kazanmaya değil BORSAYI ÖĞÜRENMEYE ANLAMAYA HARCAYIN PARANIZIDA buna harcayın. İlerde bu ödediklerinizin değerini misli misli geri alacaksınız.

einstein'a güven!

Ha bu arada son 6 yıldır hisse senedi yatırımım 0 TL olmasına rağmen 6 yıldır borfının fast web mali analiz programına para ödüyorum. Aslında Vadeli işlem piyasasında işlem yapmama rağmen Sırf yeni araştırmalarımı teorilerimi stratejilerimin sonuçlarını görmek ve analiz etmek için bu parayı ödüyorum. Belki de hisse senedi yatırımına ömrüm boyunca hiç ihtiyaç duymayacağım ancak her ihtimale karşı cebimde hisse senedinde çalışan güzel bir strateji olsun istiyorum. Ayrıca hiç yatırımım olmasa bile bunlarla uğraşmak bir hobi ve güzel birşey.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Bu ay portföyde ufak değişiklikler yaptım.
    arçelik ve petkim elden çıkardım. aslında iksini de çıkarmak istemedim fakat diğer hisselerdeki fırsatların şu an yatırıma daha cazip olduğunu düşünerek bu kararı aldım. yoksa arçelik ve petkim daha iyi yerlere gelecektir uzun vadede inşallah. işin gerçeği çok fazla takip de edemiyorum borsa ve bu mecrayı elime fırsat geçince yaptım. petkim de en az bir-iki yıl daha yatırıma başlamak için süre olduğunu düşünmekteyim. tabi bu fiyat avantajı devam eder mi bilemiyorum. arçelik de uzak doğu yatırımlarını çok beğendiğimi söyleyebilirim, fakat şu an borçluluğun yüksekliği ve yüksek f/k'dan dolayı kısa vadeli olarak yollarımı ayırdım. iki hisse de portföyüme gelecekte girecektir. ancak şu an ereğli,tav,toaso gibi hisselerin daha avantajlı olduğunu düşünerek böyle bir karar aldım. toplamda iki hisseden tl olarak zararsız hatta ufak bir karla çıktım.
    Kalan hisseler arasında en çok çekindiğim ise asels, nakit akış döngülerinde sıkıntı görülüyor. bunun bizim için fırsat mı yoksa olumsuzluk mu olduğunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.
    Bu arada e-cas üzerinden otomatik blokaj koymuştum. dün kaldırdım bu blokajı. yalnız bir gün sürdü. bankada bu satış işlemlerini yapabilmem. belki de bankadan kaynaklanan bir sıkıntıdır. bilemiyorum. bilginiz olsun hemen kalkmıyor blokaj. çünkü e-cas bana blokajın kalktı diye mail gönderdi ama banka bu blokajı kaldırmadı.

bu ay ki alımlarımı ay sonuna doğru gerçekleştireceğim inşallah.
    saygılar

bugün 1050 ereğli lotumdan 1300 tl temettü aldım. yatan temettü ile soda hissesi aldım.
    sasa,soda,trkcm kaldı temettü ödemesi gelmeyen onlarla da soda hissesi alımı yapacağım daha sonra soda hisse alımlarımı bu yıl için sona erdirmeyi düşünüyorum. soda da ki temel hedef sadece yatan temettü ile hisse alımı yapmak.

piyasaya gelince çok sıkıntılı bir dönemden geçtiğimiz doğru ve bu sıkıntı geçen yıl ki seçimler de başlamıştı, yazın zirve yaptı, istanbul seçimlerinin tekrarlanması vs. gibi sebeplerle ciddi bir durgunluk hatta ciddi bir gerileme dönemi yaşadık.
    bu yaz bahsedilen s-400'lerin kurulmasından dolayı yeni zirveler daha görebiliriz. ben her ne pahasına olursa olsun kurulması taraftarıyım fakat doların 8 veya daha yukarılara(teknik analizden anlamam) gitmesini halk kitlelerine anlatamazsınız. o yüzden hükümetin önünde zorlu bir süreç var ve suriye sorunuyla beraber pek hayırlara vesile olacak gibi durmuyor. umarım sonuçları ülkemiz için hayırlı olur.
    borsa kısmına gelince benim açımdan sorun yok tabi yüksek enflasyonda uzun vadede nasıl bir sonuçla karşılaşacağız bilemiyorum. en büyük motivasyonum ise yatırım yapabilecek başka bir alanım, param, cesaretim vs. olmadığı için üç kuruş arttırdığım parayı buraya gömüyorum. borsanın geleceği konusunda herhangi bir endişem yok.
    bazıları ülkemize daha yabancı yatırımcı gelmeyeceğini söylüyor, ileride geldiği günleri göreceğiz kanaatimce. bu konuda temel şahsi kanaatim yapısal reformlardan çok, abd ile yaşanan krizden dolayı bu durumda olduğumuzu düşünmekteyim.
    eğer öyle olsaydı sadece ultra demokratik ülkelere para yağması gerekirdi. ama baktığımızda suudi arabistan gibi über yapısal reformların yapıldığı, her yerinden özgürlük fışkıran bir ülkeye de şu anda para yağıyor o yüzden yabancı yatırımcı gelecektir müsterih olun. ekim ayından itibaren 2020 ile beraber hareket başlayabilir. başlamazsa da topluyoruz der, öper başımıza koyarız
    gelecek hakkında endişeleriniz varsa borsaya yatırım yapmayın.
    benim hep en büyük motivasyonum çalışmadan yaşayabilme hayali. bu motivasyon ile topluyorum.
    selametle...

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    1,000,000 TL param var şef hocam 5 gün önce hisseyi aldım diyelim. arından temettü dağıtıldı. 81,000 TL temettü yattı.

919,000 TL portfoy değerin 81,000 TL para yatıyor hesabıma Bürüt.

Bir gelir elde etmedim birşey elde etmedim ne beyannemesi vereceğim ne vergisi ödeyeceğim ? zaten param 1 milyondu yine 1 milyon
    Başlığın birinde bir üye temettüden koyun diye bahsetmiş.Kuzusu olur sütü olur..Temettü de böyle birşeydir yazmış. Hani öyle olsa.Her temettü verişinde koyunun bir uzvu da kopuyor.Biraz sütün ve 3 bacaklı bir koyunun oluyor mesela.
    Keşke 1 milyonluk hisse varken 81 bin temettü verdiğinde hisse+temettü.1081000 olsa

Sayfa 97/153 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •