Sayfa 98/153 İlkİlk ... 488896979899100108148 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 777 - 784 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

https://borsazengini.blogspot.com/20...l?spref=tw&m=1
    Temettü vergi iadesi ile ilgili denk geldi paylasayım.

3. Bazı hissler yerin dibini boylamış cidden bazıları henüz orta seyirlerde gezmekte ancak çoğunluk yeni diplerinde.

Dip derken habire aşağı gidiyor eski seviyelerinin de altına inmiş manasında. Dİp olduda çıkıyor manası çıkmasın.

Bu bir fırsatta olabilir. Tam tersine ciddi bir düşüşün habercisi de olabilir.

Yine %50 %50 gumar bölgesinde borsamız.

SEvdiğim iyi niyetli borsacıların bu sayfalarda gezdiğini acemilerin de bu sayfalar da piştiğini düşündüğüm için borsa analizimi bir tavsiye değil de örnek içermesi için burada yayınlamak istedim.

Sizlerin burada öğrenmesi gereken şey erhan çıkacak veya düşecek dedi değil analiz nasıl yapılabilir ? sorusuna cevap bulmaya çalışmak olmalı, benim ne dediğim önemli değil. Doğruyu biliyor olsam hiper zengin olurdum. Ayrıca benim doğru söylediğiden nasıl emin olabileceksiniz. Ya gerçeği saklıyorsam sizden. Yönü %100 tuturuyor olsam sistemci olmazdım. Ayrıca bana veya başka analizcilere sürekli muhtaç olmak zorunda kalmayın diye örnek amaçlı analizin nasıl yapılabileceğiyle ilgili anlatıyorum.

RESİM1 analiz 3 ocak 2019'a ait. %50 GUMAR BÖLGESİ Borsa 87,399 Da kapatmıştı. O Günden itibaren bir daha 87,399 görülmedi. O barın en dibi 87,399 oldu ve devamında yukarı yönde hareket etti.

RESİM2 analiz 25 ocak 2019'a ait DİKKAT! diye paylaşmışım borsa 101,801 den kapatmıştı. O günden itibaren 105,930 en tepe olarka görüp yataya sarmıştı. Dip not: Bu çıkış yaşanırken bu denli şiddetli ve hızlı olmasını beklemiyordum. Bu sebeple çıkışı çok inandırıcı bulmamış "inkar etmeye çalışıyordum" ancak analizimiz bir çıkışın olacağını gösteriyordu hızını ve şiddetini göstermiyor zaten. Herneyse Dikkat dememdeki sebep artık çıkışın yeterli boyuta ulaştığı ve daha fazla gücünün kalmadığını anlatmaya çalışıyordum.

Devamında 27 martta bir paylaşımım olmuştu daha önceden de paylaşabilirdim. Çünkü takip ediyordum. Twitter fenomeni veya ustadlıkla ilgili bir kaygım olmadığı için önemsemediğim için paylaşmamıştım. Zaten paylaşımlarıma da bakarsanız ara sıra aklıma geldikçe eserse elim boşsa analiz yapar paylaşırım onun haricinde sık sık analiz yapıp yön belirleyen veya bilen üstadlardan değilim.

Ancak herkeste az bucuk oldugu gibi bende bilmiş olmayı severim. Çoğu kişide olmadığı gibi yanıldığımı da söylemeyi kendime olan dürüstlüğüm olarak görürüm. Sadece doğru analizleri değil yanlış analizleri de göstermek objektif bir bakış açısı için gerekli diye düşünürüm. En azından kendi kendinize dürüst olursunuz. Aranızda ki acemilerin de bu felsefe de olmasını temenni ederim.

RESİM3 Gevezelik etmeyli bir kenara bırakalım. BUGUN NEREDEYİZ sorusunun cevabına bakalım. Yakın çekim aldım Büyük resim RESİM1 ve RESİM2 de görülüyor RESİM3 yakınlaştırarak çektim. Bana göre yine %50 %50 GUMAR oynama bölgesindeyiz. Burası güzel bir dip olup bir tepki olabilir. Sadece XU100 E bakarsak.

RESİM4 Burası işi biraz değiştiriyor DOWJONES haftalık grafiği bakılırsa. 24,000 Seviyesine kadar rahatlıkla gevşeyecekmiş görünüyor. Normalde endekslerimiz bire bir korelasyon olmasa bile dünya ekonomisinin büyük bir çoğunluğuna hakim olan bir ekonominin borsası bizim gibi ülkere mutlaka etkisi oluyor. Resimde de görüldüğü gibi. Fiyatlar 26,000 leri görüp geri çekiliyor 3 kere denemesine rağmen geçilememiş bir bölge. Yani 24,000 bölgesine kadar geri çekilme muhtemel gibi duruyor hal böyle iken bizim gibi ülkelerin borsasının da yukarı gideceği ihtimali malesef düşürüyor bu analiz. Dow jones 24,000 de olsaydı. Borsamız için daha alıcılı bir seyir bekleyebilirdik. Yine de umutlar tükenmiş değil. RESİM3 e bakarsak Sarı çizgimize kadar bir tepkisel hareket veya rally olması mumkun görünüyor. İmkansız değil demek istiyorum.

RESİM5 dolar bazlı bist100 grafiği RESİM3 'ü destekler nitelikte 2008 krizindeki seviyesine inerek müthiş bir alım bölgesine fırsatına inmiş durumda.

Niye%50 %50 gumar bölgesi bir karar vermek lazım gördüğünüz gibi analizler bir çok açıdan çok güzel bir dibin ve/veya çok ucuz seviyelere işaret ederek fırsat bölgesi kaçırdığınıza üzüleceğiniz bir bölge görüntüsü veriyor. Fakat gerek dowjonesin görünümü gerekse içerdeki ekonomik bozulma siyasi gelişmeler daha işin içinde tahvili ve doları sokmasam da diğer göstergeler olumsuzluğa işaret etmekte. Bu durum malesef çok iyi bir fırsat bölgesi olsa da acaba tutmaz mı sorusunu sormamıza sebep oluyor. Makul olan zamana yaymak kaydıyla örnegğim 2019 sonuna kadar aylık veya haftalık periyotlarla alım yapmak gibi görünüyor.

Bu bölge dip olacak ise ilk alım maliyetleriniz oldukça düşük olacaktır burası dip değil 2008 yılı gibi göçecekse son alımlarınız muhtemelen en dip bölgelere yerleşecektir. Ben risk alırım buradan DALARIM da bir seçenek. Az daha bekleyek çıkacak mı düşecek mi görek öyle alalım demekte bir seçenek.

İşte analizler kısa ve öz böyle yapılır. 20 bin tane çizgiyle yapılan analizler hem kafa karıştırıcı oluyor hemde anlaması zor oluyor. Baktığımız ensturumanlar belli geçmişte nasıl olmuş gelecekte nasıl olabiliri bir kaç farklı mantıklı ensturumanlar üzerinde değerlendirerek cevap bulmaya çalışıyorsunuz.

YEŞİL çizgi için 400 haftalık ağırlıklı ortalamayı bist 100 üzerinde kullanarak görebilirsiniz. Bire bir aynı oturmasa da takip ettiğim grafiğe tam oturan çok güzel çalışan bir ortalamadır.

NOT Resimleri incelerken müzik eşliğinde dinleyiniz

RESİM1

RESİM2

RESİM3

RESİM4

RESİM5
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. @erhanacikgoz1
    Erhan bey,
    ben hisse almaya kalksam şu hisseler arasından seçim yapardım diyebileceğiniz hisseler hangileridir?

5.  Alıntı Originally Posted by ozbek Yazıyı Oku
    @erhanacikgoz1
    Erhan bey,
    ben hisse almaya kalksam şu hisseler arasından seçim yapardım diyebileceğiniz hisseler hangileridir?
    bunun için 350 mı 400 adet mı hisse var bunların hepsının bılancolarına bakmam gerekir.

Ben hisseleri bist 30 bist 100 vesaire diye ayırmam hisse iyi kar ediyor ve ucuz kalmışsa alırım.

ancak iyi analiz edemeyeceğinizi düşünüyorsanız bist 100 pek dışına cıkmamakta yarar var.

Ozbek hocam ben şu doğrultuda bakıyorum bu işe açıkçası benim dediğim yerde ve zmanda satacak benım dedıgım yerde ve zamanda alacaksanız benim söylediklerimin dışında hareket etmeyecek hatta o oyle ama ben şöyle düşünüyorum o yüzden almayacam diyecekseniz. Benim şu an şu hisseler güzel hisseler demememin manası kalmıyor.

Çünkü benim stratejim 3 aylık periyotla hareket eder. bilancoya bakar alırım 3 ay sonra yıne bılancoya bakar tutar veya satar daha ıyısıne geçerim. Belirli bir seviyeye hisseye olan güvenim neticesinde stoploss seviyesi belirlerim. Hem tekniği hem temel analizi birleştirerek hareket ederim.

TÜm bunlara bakış açınız benle bire bir aynı değilse şu an x hissesi demem sizin pekte işinizi görmeyecektir. BUgun iyi dediğim hisseye 3 ay sonrakı bılancoda kötüleşmiş elden cıkarmak lazım diyebiliyorum ben. Veya iyi dediğim hisse 3 sene boyunca hep iyi bilanco acıkladıgı için tutabılıyorum.

Haa bende bilancolara bakacam senin söylediğin hisselerle kendi analizimi karşılaştıracağım farklılıklarımız neler sen neyi gördünde ben görmedim veya benim gördüğüm ama senın görmediğin ne var gibisinden bakacağım o yüzden merak ettim dersen 400 adet şirketi incelemesemde elimdeki exceli sizin için bugun guncelledim.

Önce tavhl diyorum bu benım güvendiğim favori hisselerdendir. Listedeki yeri şu an aldıgı puan 94 puanda yani bilanco vesaire iyi ancak daha ucuzları veya daha iyileri oldugu için puanı 150 lere varmıyor. Agrasif bir hisse değildir. Düzenli güzel getiriler saglayabilecke karları sürekli artarak ilerleyen güzel hisselerden diye beğenıyorum bunu.

TAVHL haricinde yeni bilancolar bugun güncellediğim excel bazı hisseler eksik olabilir ilk 15 listesini yayınlayayım.

Listede toplamda 269 adet hisse var. en kötü puan -620 en iyi puan +154

269 adet hisse içinde 0 dan büyük puan alanların sayısı 76 adet. 185 adeti de 0 dan daha düşük puan almış. 8 adeti puansız eksik bilancolardan dolayı.

buda demek oluyor ki genel ortalamada borsamızda ki hisselerin %28'nin bilancosu iyi. %72'sinin bilancosu kötü demek.

100 puanın üzeinde olan hisse sayısı ise sadece 19 adet :D yani %28'in sadece %7 si en iyi bilancolardan ve en ucuz hisselerden oluşuyor.

Tabi bu benım seçim kriterlerime göre. Excel algorıtması sadece karlı bılancolara bakmıyor hem karlı hemde ucuz buldugu hisseleri cıkartıyor yani iyi bilanco olupta ucuz olmayan hisse atıyorum 80 puanda kalıyor gıbı düşünebilirsiniz. Yani 100 puanın altı kötü demek değil. Onalrda iyi hisseler ancak uygun alım noktasında degıller 0 puanın altını çöpe at zaten direk onlardan bır cacık cıkmaz. gelecek bılanco donemıne kadar.

Ben bu listede en yüksek cıkanı gidip ertesi gün almazdım. Bu liste 269 adet hisseyi tek tek incelemek yerine filitrelememi sağlıyor atıyorum ilk 50 hisseyi gidip borfınden detaylıca inceliyorum boş yere diğer hisselerle vakit kaybetmemiş oluyorum. Listenin amacıda bu değerlendırmeye DEĞER hisselere iyi puan veriyor bunların bılancolarına bak iyi birşey bulma ihtimalin var diyor. Diğer hisseleri boşa inceleme zaten beğenmeyecen diyor.

Liste sadece bir sonrakı bılanco donemıne kadar geçerliliğini korur yanı bu lıstedekı ıyı puan almış hisseyi detaylıca ınceleyınce de begendın dıyelım bu hisse al yat demez bu liste bu liste gelecek bilancoya kadar bu hısseler uygun demeye getiriyor. Tabi bu uygunlugu detaylı analızle karar vermenız şart UNUTMAYIN LİSTE SADECE FİLİTRELEME GÖREVİ GÖRÜYOR DETAYLI ANALIZ YAPMAK ŞART İŞ YÜKÜNÜ AZALTIYOR SADECE. Zamanla vakit buldukça daha da geliştirmeye calısacagım pualama sıstemını.

NOT:JANTS Takibime girdi. Daha önce TİRE takibimdeydi bilancosu kötü gelmiş. Şimdi gördüm bende Bakalım JANTS sanal borsa oyununda satın aldım bır sonrakı bılancoya kadar bekleyelım bakalım ne olacak.
    Son düzenleme : erhanacikgoz1; 15-05-2019 saat: 02:12.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Listenin en altına bakarmısınız

herşey kıp kırmızı

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Listenin en altına bakarmısınız

herşey kıp kırmızı

Merhaba Erhan Bey,
    Çalışmanın excelini paylaşma olanağınız var mı?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Merhaba Erhan Bey,
    Çalışmanın excelini paylaşma olanağınız var mı?
    buradan ındırebılırsınız.
    https://drive.google.com/file/d/1Qsk...ew?usp=sharing

Sayfa 98/153 İlkİlk ... 488896979899100108148 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •