Sayfa 150/153 İlkİlk ... 50100140148149150151152 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by nilkiz Yazıyı Oku
    Abi ben hedefe ulaştım bedavaya kızımı 3 yıl fransada okuyabiliyorum hisseleri geçen hafta sattim Euro aldım darısı basina
    Hocam sen bu işte destan yazdın.
    Ben çok ağır kaldım.
    Ağır hisselerdeyim hep.
    Tebrik ederim.
    Ama umduğum gibi gidersem 2030 da defteri kapatırım

Şöyle bir bakınca dönüp maziye,
    İçim buruk ama PİŞMAN değilim...

Selam sevgili Romalılar...
    Günahları ve sevaplarıyla bir yılın daha sonuna geldik.
    Tüm şarkılarını eksiksiz ezbere bildiğim Cengiz Babayla olaya gireyim dedim
    Rahip olayları, Korona süreçleri, dolar atakları, siyasi krizler vs. derken portföyümle dördüncü yılı da geride bıraktım.
    Bu süreçte hep yeni bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Görünen o ki başından beri hep yaptığım tercihler doğruydu.
    Zaten Bist'te gözünü kapatıp benim gibi bu işle vakit geçirmeyi sevmeyen salt yatırımcı bir adam için tercih yapılacak belki 20-30 hisse vardır, belki biraz daha fazla. Peki sorun nerede yeterli süre beklediğim hisselerde değişimleri zamansız yapmam da diye düşünüyorum. Tabi bu düşüncenin temel kaynağı fiyat. Asıl olan fiyattır, fiyat her şeydir, kim ne derse desin.
    Korona boyunca elimde tuttuğum tav havalimanları ile erken vedalaştım mesela. Niye vedalaştım onu da bilmiyorum, yeni gözümün nurlarıyla yepyeni bir portföy yapmak için belki de.
    Hadi sasa'da balon bir fiyat oluşmuştu, o yüzden zamanında çıktığımı düşünüyorum, şu an ki geldiği yer ile ilgili söyleyecek bir şeyim yok. Dedim ya kalbim buruk ama pişman değilim 30 liradan ttrak, 10’dan arçelik ve daha bir sürü şey
    Portföye artık yeni oyuncular eklemiyorum, Otkar'la ilgili kararsızlığım vardı, halen daha var ama onu da satmayacağım.
    Sorun şirketle alakalı değil, ondan da bahsedeceğim ileride.
    Portföyümde çıtır çerez diyebileceğim üç tane de coin var, hiç inanmadığımı söylemiştim, bazen saf olduğumu da düşünüyorum, inanmadığın şeyde paranı neden tutuyorsun diye, ama bunun da sebebini bilmiyorum, belki de hızlı para kazanma isteğidir.
    Para piyasalarında para kazanmak işi gerçekten çok zor bir zanaat imiş dört yıllık sürede net söyleyeceğim şey budur herhalde.
    Ne diyordu Mazhar abimiz ''tecrübe dediğin şey kel kaldıktan sonra, hayatın sana saçını tarayacak bir tarak hediye etmesidir''
    Gerçi tecrübeli miyim, başarılı mıyım bilmiyorum, onla bunla şunla kıyaslama yapmaktan da sıkıldım artık, çok da umurumda değil, ben borsaya aşığım, ama pasif bir aşk bu herhalde.
    zaten borsa dediğimiz şey de hayatın kendisidir, aslında ticareti yapılan her şey borsanın bir parçası bana göre.
    seviyoruz keratayı
    4 yılda derenin altından çok sular aktı. Artık dört hissem, üç coinim ve gram altınım var. Portföyüm sekiz parçadan oluşuyor yani.
    Bu arada şubat ayında 500k'ya bir buse kondurduk , Aralık başı itibariyle de 1m olduk.
    Gerçi şu var, aslında hesaplamaya bir miktar ziynet altınımızı da dahil ettim. Aslında 900k'lara falan ulaştım. Ama hedeflediğim 50 yaş geldiğinde onları da kullanacağım diye düşünerek hesaplamaya dahil etmemenin pek de mantıklı olmadığını düşündüm.
    Zaten bunların hepsi hedef, bakarsın allah korusun bir hastalık olur, umulmadık bir durum olur ne bileyim hepsini satmak zorunda da kalabilirim. Sonuçta benim motivasyonumun olmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum.
    Bir yerde dinlemiştim, emekli olayım bir daha hiç çalışmayacağım ,yan gelip yatacağım diye düşünen beynin emekli olduğu anda ölümle sonuçlanan vakaların hiç de azımsanmayacak derecede olduğundan bahsediyordu.
    Gerçi benim emekli olduktan sonra ki motivasyonum da hazır.
    Yapacak çok iş var dünya turu , arabayla balkan turu, arabayla günlerce gezebilirim, kamyon şoförü çocuğu olduğumu daha önce de söylemiştim
    Tabi bunu şimdi neden yapmıyorsun diyenler olabilir, portföy yeterli değil, çocuklarım daha küçük, zaman az gibi bahaneleri sıralayabilirim, yazın zaten yeteri kadar dolaşıyorum, Türkiye'de gezmediğim çok az yer kaldı. Ülkem bu açıdan bir cennet.
    Bu arada deli gibi de arzulamıyorum eskisi gibi emekliliği, bunda çalıştığım yerin payı da büyük.
    Bu yaz okulumu değiştirdim, kız okuluna geçtim, bu kadar mı fark eder gençleştim resmen
    ses yok, gürültü yok, kavga yok ,isyan yok , yok oğlu yok
    20 yıla yaklaşan meslek hayatımda ilk kez okula isteyerek gidiyorum, şaka gibi. almaya meraklı, istekli ve sorunsuz bir kitle olunca bu iş kesinlikle daha keyifli, hayatımda ilk kez böyle bir yerde çalışıyorum.
    Her neyse portföyümüze dönelim.

Portföyde ki kar zarar durumu sağlıklı bir bilgi vermeyebilir.
    Kords: sürekli yatırımlarla büyüyen bir Sabancı şirketi, lastik güçlendirme, inşaat güçlendirme işleri yanında, kompozit sektöründe büyük beklentiler var, bunun yanında Güneş enerjisi panelleri için bir ortaklık anlaşması imzaladılar.
    Agresif büyüme amacıyla portföyümde tutuyorum, en başından beri portföyde 9'dan alıp 45'ten verdim sonra 50'lerde tekrar geri aldım. Temettüyle pek işi yok, ya da çok az verir. Güvenilir ofansif bir büyüme şirketi bana göre, yatırımlar tam gaz devam ediyor, tek sorunu Sabancı şirketi olması ve kuşlu sitelerde pek talep görmemesi diyebiliriz.
    Otkar: Otobüs ve zırhlı araç üretimi temel oluşturuyor. Otobüs konusunda sorun yok, yurtdışında da işleri iyice büyütüyorlar ancak bir türlü beklenen zırhlı siparişleri gelmiyor. Satma konusunda ki kararsızlığımın sebebi ihale usulü çalışan şirketlerle artık pek devam etmek istemiyordum, ancak dediğim gibi kararsızım ve satmayacağım muhtemelen. Lot sayısı az, bedelsiz potansiyeli çok yüksek, temettüsü fena değil, agresif ve spekülatif büyüme amacıyla portföyde tutuyorum. Beklenen zırhlı siparişleri gelirse yerinde tutamayız küçük enişteyi
    İsdemir: Defansif büyüme şirketi, oyak iştiraki, piyasa açıklığı çok az, kurumsal bir firma, yatırımları tam gaz devam ediyor, oyak iştiraki olduğu için oldukça dolgun da temettüsü var, ereğli de büyüyebilecek alan yok gibi bir şey, isdemiri bu alanda daha avantajlı görüyorum. Bu arada ereğliyi sağlam fiyattan yakalarsam portföye ekleyeceğim. her ne kadar hisse arttırmayı istemesem de. Enerji yatırımları derken maden de buldular. Aslında fiyatı şu an pahalı değil 2x bile gidebilir, ama tabi şu an yeterli nakitim ve pek beşinci hisseyi eklemek gibi bir amacım yok. O zaten eski göz ağrım, sattıklarımı direkt isdemire çevirdim 6x gibi bir getiriyle, iyi, hoş, güzel şirkettir, kaledir.
    Ford: onunla ilgili çok söyleyecek bir şey de yok. Hem sağlam büyüyen bunun yanında sağlam da temettü vermeye çalışan bir şirket. Romanya fabrikası satın alındı, binek araç pazarına da dahil oluyoruz. Halen daha ne getireceği belirsiz olsa da güzel şeyler olacağını düşünüyorum, bunun yanında elektrikli işi büyük bir fırsat olsa da büyük riskler de barındırıyor tabi.
    Coinler: onlarla ilgili fikrimi zaten daha önce yazdım. 2025'e kadar iki tane ana kripto ve bir tane de borsa ağasının kriptosu portföyde. btc ve ether'e 2025'e kadar sallamayacağım tutarda yatırım yapıyorum. Belki de getiri hiç ummadığım yerden gelir.
    Şu an nede olsa kimse yüzüne bakmıyor dünya üzerinde, Türkiye'de zaten üzerine toprak attılar. Belki buradan çok sağlam bir getiri yakalarız. Belki de silinir giderler. Çok da fifi modundayım açıkçası. Safım ben
    Gram altın: portföyün dörtte biri, bir miktarı ziynet bir miktarı borsa altını.
    Şu anda altın biriktiriyorum ve az da olsa dediğim gibi her ay kripto alıyorum, şu an borsaya para aktarmak gibi bir düşüncem yok.
    Aslında ereğli, isdemir vs. de alım yapılabilir ancak bist 100 inanılmaz bir ralli yaptı. Endeks kan ağladığımız 90 binlerden 500 binlere geldi. herkes o dönem 40-50 gelecek derken biz düşen bıçağı tuttuk diye yazılar yazıyorduk. Şimdi doğru olanı yapmışım ama vedalaşmaları biraz erken yapmışım diyorum. Artık veda olmayacak gibi sanki, kripto haricinde.
    Bist 3 dolarlarda geziyor, eyt vs. derken seçimden sonra siyasete girmeden kim gelirse gelsin doların atağa kalkabileceğini düşünüyorum, umarım olmaz ama, o yüzden altın topluyorum, hazirandan sonra onsta da ciddi ataklar olabilir. bist 1 dolarlardan 3 dolarlara geldi. Ülkenin en parlak dönemindeki zirve 5 dolar. o yüzden buralardan uygun fırsatlar gelirse yüksek miktarda altın bozup borsaya sokmaya devam edeceğim. alım aynı hisselerle de olabilir. farklı bir hisse de ekleyebilirm.
    amacım her bir milyon da bir hisse eklemek. hisse portföyü olarak 900k'yı geçtim, milyon olmamada az kaldı gerçi bu enflasyonda milyon da işe yarar mı bilmiyorum ama neyse yola devam ediyorum.
    sağımda solumda ne kadar kriptocu varsa hepsi borsaya geçti, hisse tavsiyesi isteyen isteyene, en son kriptoda hesabı sıfırlayan bir arkadaşım, borsa hesabı açtı, benden tüyo istiyordu. kimseye tüyo verecek durumda değilim, kelin ilacı olsa başına sürer
    buradan daha da yukarılara sürerseler işime gelir, yok aşağı basarsalar almaya devam ederim.
    Baktığım zaman kasım 2018'den buyana 250k yatırmışım. ziynetleri hesaba dahi etmezesem %250 gibi bir getirim var ki bu da tam doğru bir hesap değil, bunun için excel tutmak lazım. örneğin geçen yıl başında 100k gibi bir yatırımım vardı. yani aslında yatırdığımdan ziyade ralliden iyi de para kazanmışım gibi.
    2018 de 20k ile başlayan maceram bugün 1.1m oldu. o dönem 4000 dolar gibi bir parayla başladık, bugün itibariyle 58 bin dolar gibi bir portföye ulaştım. hedefim 150-200 bin dolar ve 48-60 ay arası temettüye ulaşabilmek demiştim, hangisine ulaşırsam benim için yeterli olur---bu arada asgari ücret benim maaştan hızlı artıyor, yakında hesaplamayı üst sınırdan yapacağım---
    yani bugün 3miyona ulaşmış olsam, kabaca aylık 20-30k arası bir temettü bana yeterli gelir. Bu yıl 25 k temettü aldım. 2023'te beklentim 45-50 k arası.
    ya tabi bunların hepsi farazi şeyler sadece beklenti, umut artık adına ne denirse. Belki de hiç böyle bir imkanımız olmayacak, belki de çok daha fazlası olacak. 4 yıldan beri arabayı değişmeyi düşünüyorum ama değiştiremiyorum , ev zaten sıkıntılı, değişmesi lazım bu ev işine nasıl bir çözüm bulurum bilmiyorum, yeni evler 3m. Zaten o paraya ev alasım da yok, kiralar çok pahalı, ev sahibiyle uğraşmak da istemiyorum, öyle sıkıntılı bir durum. Ama bu lanet şehirden kurtulursam bir kurban keseceğim adağım var.
    Aslında küçük çaplı yüksek büyüme potansiyeli olan hisse de aramış portföye eklemiş sonra değiştirmiştim. son ralli bize küçük büyük hisse muhabbetinin biraz da boş olduğunu gösterdi. bluechip hisseler bayağı da iyi gittiler, param sağlam limanda, şirket iflas eder mi korkusu daha zayıf, hem de iyi de büyüyorlar.
    daha önce de söylemiştim ben ikizler burcuyum yarın sabah kalkar başka bir şeye karar veririm
    ama şu an motivasyonum iyi durumda, en güçlü fırtınalara bile dayanabileceğimi düşünüyorum. Beklentilerim halihazırda devam ediyor.
    Biz gemimizi Nuh as gibi yağmurlardan önce inşa ettik, güneş olursa işimize gelir, yağmur yağarsa da gemim de var, yeterli erzağımda.
    Bir daha ki değerlendirmem 2023 sonuna yaşarsak inşallah.
    Herkese mutlu ve huzurlu ve bol kazançlı bir yıl dilerim.
    Hedefe doğru tam yol ileri.
    selametle...
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

Günde -55k uuuu beybi

4. Yarin yarisi geri gelir insallah

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by Jango Yazıyı Oku
    Yarin yarisi geri gelir insallah

Kabız seçme konusunda ustayımdır

6. O konuda yanliz degilsin hocam

Ülkenin başından musibet hiç eksik olmuyor.
    Ölenlere Allah'tan rahmet kalanlara sabır yaralılara acil şifa diliyorum.
    Sadece sözle olmaz elimizi taşın altına sokma zamanı.
    Selametle...

İsdmr de temettü pas geçti.
    Bu yıl neredeyse hiç temettü almayacağım.
    Zaten çok da önemli değildi şu an ama alım için fırsat oluşturabilir.
    Hesabıma göre 6k falan yatacak
    Otkar bedelsiz verdi.
    Kordsa 25 kuruş.
    Ford 10 tl.
    İsdmr hiç vermedi
    Neyse sıkı nakit lazım toplamak için.
    Bu durum seçim dönemiyle de birleşince ciddi alım fırsatları oluşturabilir.
    Bakalım neler olacak.
    İzlemedeyiz

Sayfa 150/153 İlkİlk ... 50100140148149150151152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •