Sayfa 1/153 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 1 - 8 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Merhabalar...
    Borsayla tanışmam tam da geçen yıl bu zamanlara denk gelen aselsan patlamasıyla olmuştu. Aslında çok eskiden beri borsaya çok ilgi duyuyordum. Ama sağdan soldan duyduklarım bana engel oluyordu. Meşhur Aselsan yükselişinde bende gözümü kararttım ve borsaya giriş yaptım. Tabiki Aselsan hissesi aldım gözüm anlık ekrandaydı ve yeşilin artışını görmek tarif edilemez bir keyifti. Daha sonra borsa ve şirketleri araştırmaya devam ettim. Aselsan'ın meşhur bir kaç dakika ile kurtardım diyebilirim. Ettiğim karın büyük bir kısmı gitmişti diyebilirim. Daha da iyi araştırmaya başladım. Tabi bu esnada bera, flap,tesla haberi ile gerel, daewoo haberi ile vesbe den iyi paralar kazandım. şaka gibiydi gerçekten. Bir kaç aylık analiz yaptığımda ise sonunda sıfıra sıfır elde var sıfırdı. Çünkü yirmi bin lira ile iki ayda bir milyon işlem hacmi yapmışım ve bin liraya yakın komisyon kesilmişti. bu yüzden bana pek bir getirisi olmadı. sonra glyho geri alım haberini yakaladım ve bu hisseye yüklü daldım ilk başlarda iyiydi fakat patron sağolsun mal kucağımızda kaldı. ve kol kesip çıktım. elimde çerezlik miktarda var duruyor. aslında glyho ya kadar zarar etmemiştim ama bu kadar çabaya sabahtan akşama kadar kapı takip edip emek harcamama rağmen yeterli getiri sağlayamamıştım işle beraber gerçekten çok yorucu oluyordu. son zamanlara doğru insider trading'in serbest bırakılması ve meşhur dolar fırlaması ve faizlerin arttırılması ve borsanın yataya bağlamasıyla, artık haberlerde pek tepki görmüyor. zaten iş yaparken haberi bir kaç dakika ile kaçırsanız bile hisse yolunu almış oluyor.
    herneyse; araştırmalarıma devam ederken temettü emeklilik planı diye bir şey farkettim. bu konu çok fazla kafama yattı diyebilirim. yaşım 33 çalışmayı da çok seven biri değilimdir. 50 yaşında emeklilik için yola koyulmalıyım diye düşündüm.
    hisse analizleri yaptım. Tuncay Turşucu;Halil Buhur sitesinden yararlandım. Tuncay Bey en kafama yatan hisseleri belirtmesi ve hitap tarzıyla bu konu üzerinde yatırım yapmam da etken oldu diyebilirim.
    Burada aylık olarak hisse alımı yapmayı planlıyorum. eşim ve ben çalışıyoruz ev kredimiz bitti. Yeni eve girecektim evim küçük olduğu için vazgeçtim belki olan evimi kiraya verip düşük bir miktar ekleyerek kiraya çıkabilirim bilemiyorum hem ev kredisine bir daha girmek gibi bir niyetim yok hem de o kadar paerayı bir kez daha beton yığınında gömmeyi düşünmüyorum. arabamı yenileyecektim ki İstanbul'da hem arabanın her tarafıın her tarafına sağolsun vurup kaçanlar hem de İstanbul trafiği beni bu işten soğuttu.
    Velhasıl kelam bu işe girmeliyim diye haftalardır araştırmlarıma devam ediyorum.
    Bu konu ile ilgiili çok fazla başlık var. ben kendi gelişimimi takip etmek ve ilerde işe yarar belki ümidiyle diğer insanlara da ufak bir faydam dokunsun isterim. inşallah 50'li yaşlara doğru işler planladığım gibi gider. Temettü odaklı şirketlere baktığımızda son on yılda nerdeyse en az 10 kat getiriler yaptığını görüyoruz. son on yıllık süre içerisinde altın dört dolar ise üç kattan biraz daha fazla arttı. hedeflediğim düzenli ve artarak temettü ödeyen, büyüme hedefi olan, sürekli büyüyen,alanında lider olan, farklı sektörlerden şirketler seçmeye çalıştım. tablolarda bir kaç tane de güçlü olmayan şirket görebilirsiniz bu benim değerlendirme tablom.
    borsa da bildiğiniz zirveden yaklaşık yüzde 30 luk bir kayıp var. buralar bir alım fırsatı oluşturabilir. Zaten sürekli alım yapma yöntemini seçerseniz alacağınız fiyatın önemi azalıyor. büyük hisselerde yüzde elliye yakın kayıplar var, buralar başlangıç için iyi bir fırsat olabilir. tabi bu arada dünya da beş yıl içerisinde küresel kriz ve tam öngöremediğim bir süre içerisinde de bir büyük dünya savaşı yaşanabileceğini düşünüyorum. inşallah öngörülerim gerçekleşmez.
    fed'in faiz arttırımı, sıcak para döneminin sona ermesiyle birlikte borsada kısa vadede pek ralli olabileceğini düşünmüyorum. zaten hisseler bu son on yılda inanılmaz getiriler elde ettiler. önce düşey sonra yataya bağlamalarının normal olduğunu düşünmekteyim. bir iki yıl böyle seyir olabilir. bu kadar yüksek faiz(faizle işim olmaz) ve enflasyonun olduğu yerde borsa ciddi bir risk olduğunu düşünüyorum ve ben bu riski almaya hazırım. çünkü şirketlerin verdiği temettü enflasyon oranını karşılamaya yetmiyor. hisse performansı da ciddi önemli hale geliyor. önümüzdeki yıllarda inşallah ülkemizdeki sıkıntılar sona erer ve yeniden güneşli günler görürüz.
    başlangıç tarihi olarak kasım 2018'i alacağım. portföyde biraz daha eski tarihli hisseler var ama çok önemli bir miktar oluşturmuyor. aylık 4 bin ile altı bin arası alım yapmaya çalışacağım. alım yaptığım ayda yüzde 10 altın geri kalanıyla hisse alımı yapacağım. faizle işim olmaz, diğer yatırım türlerini de pek bilmiyorum.
    çizgilerden pek anlamıyorum şirketlerin performansına bakarak temettü verimiyle beraber uzun vadeli yatırım yapmayı planlıyorum. her türlü öneriye de açığım.
    saygılar...

IMG_20181116_142634.jpg En çok değer kaybden U.V hisseler.
    Attached Images Attached Images

IMG_20181116_142700.jpg
    Hisseler temettü verimleri.

Takibimdeki hisseler ford,alkim,vesbe,kords,cimsa,ecilc,asels,trkcam,to aso,ondes,sasa, Tüpraş,petun,pnsut,aksa,petkim
    Analizlerimi derinleştirerek değer kaybetmiş hisseler üzerinden aylık elime geçtikçe giriş yapacağım.
    Elimdeki glyho, Arçelik ve mgros orta vadeli kağıt değer artışında elden çıkacağım. Temettü odaklı hisselerle kalıcı portföy oluşturmayı hedefliyorum.

Screenshot_2018-11-27-17-36-01-280.jpg
    Yazdığım portföy dağılımı msjini yeniden duzenleyecekken silindi ekran görüntüsünü aldım. Yeniden paylaşıyorum.

https://www.gedik.com/piyasalar/kar-zarar-hesaplama
    Buradan hisselerin getirisini yıllık olarak hesaplayabilirsiniz.
    Uv yatırım inşallah kazandıracaktır.
    Yeterki doğru hissede beklemesini bilelim.

http://m.borsagundem.com/yazarlar/te...yazisi/1188396
    Yıllık yüzde 7 ve üzeri temettü getiren bir hisse 7 yılda bileşik olarak neredeyse ikiye katlıyor. Burada temettü verimini biraz düşünüp biraz daha performanslı şirketler büyümeye önem veren şirketler seçilebilir ama temettü vermeyen büyük olmayan şirketler kesinlikle tercih edilmemelidir. Bizim hedefimiz 15-20 sene olacak. Hem temettüden hem de hissemizden performans alırsak emekliliğimiz hazır demektir.
    Benim hedefim 17 yılda 1 milyon tl lik yatırım yapmak bunu bu süre zarfında sürekli yatan temettuleride hiç dokunmadan hisse alımına ayırıp ortalamami düşüreceğim hem de lot sayımı arttıracağım.
    Hedefim 17 sene sonunda en az aylık 10 bin yıllık 120 binlik temettü verimine ulaşmak pek de imkansız gibi görünmüyor. Hesaplar ortada.

8. Konuyu merak ve ilgi ile takip ediyorum
    Benzer hedeflere sahip olduğum için , bu tarz konular motivasyonumu artırıyor...

Sayfa 1/153 1231151101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •