Sayfa 141/153 İlkİlk ... 4191131139140141142143151 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 1,121 - 1,128 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by mustyy Yazıyı Oku
    Selamlar,

İki gündür saatlerdir başlık altında yazdıklarınızı okuyorum. Sayın tosunpasa nın başlattığı, sonrasında diğer arkadaşların katıldığı, sonraları sayın Nilkiz katıldığı çok keyifli, samimi aynı zamanda tecrübe dolu bir başlık olmuş. Özellikle borsanın düştüğü zamanlarda ki psikolojiyi çok merak etmiştim. Gerçekten çok faydalı bir başlık. Tüm katkı sağlayanlara teşekkürler. Benim gibi yolun başındaki arkadaşlar için bulunmaz bir kaynak.

Bende sizlerin şuan yol katettiği uzun vade yolculuğuna 5-6 ay kadar önce başladım. Borsa ile tanışmam da 10-11 ay öncesine dayanıyor. Kısa zamanda doğru bulduğumu düşünüyorum

Dar gelirli ailede yetiştik, hep etrafımızda duyduğumuz borsa kumar... Ama araştırınca aslında işin öyle olmadığını görüyor insan. Tabii kimisine göre gerçekten kumardan farksız bir yer...

Her ay düzenli alımlar yaparak Alkim, Sasa, Sise, Tavhl, Tupras, Ardyz, Aselsan biriktiriyorum. 20 yıl boyunca da biriktirmeye devam edeceğim. Tabii bilançoları, şirketleri takip ederek. Gerekli yerlerde değişiklik yaaparak.

Biriktirdiklerimin bir kısmı temettü vermiyor yada çok az veriyor. Ama şuan ki düşüncem yüksek temettü değil, şirketin değerlenmesi, gelecek vaat etmesi.

Portfoyum hakkındaki yorumlarınız benim için gerçekten kıymetli. Esirgememeniz dileğiyle...
    Teşekkürler hocam. Evet iki yılda çok şey değişti.
    Ben acemiydim hala acemiydim.
    İlk zamanlar daha çok ilgileniyordum, şimdi daha az ilgileniyorum.
    Yalnızca gün sonunda kontrol ediyorum.
    Tabiki işin ralli kısmı çok zevkli, ben 90binlerde daha çok mal toplamak isterdim.
    Ama zor zamanlar psikolojiyi zorluyor, tav'da mesela bayağı bir eksi görmüştüm.
    Ama gözüm öyle kara ki elimdeki son paraya kadar hisse topluyordum.
    Portföy neredeyse full hisse ve hisse fonu bu ortamda pek borsaya pek para sokasım da gelmiyor.
    belki altına dönüş yaparım bir süre.
    Hissleriniz genel olarak bilindik ve güzel hisseler ancak bir çok hisse pahalı geliyor bana.
    Bir diğeri portföy büyüdükçe stres acayip oluyor.
    Dün mesela -10k yazdı.
    benim iki aylık maaş bu.
    bugün artı5 k yazdı toparladı biraz.
    Bu psikolojinin sonu da yok.
    ralli başlar keşke çok toplasaydım dersin, gömülme başlar keşke karda satıp çıksaydım aşağılardan girerdim dersin.
    Bu işin sonu yok
    yani bist parasal genişleme ile 200leri devirir kimse anlamaz, bir korona haberi patlatırlar gömdükçe gömerler.
    yani para babaları nereyi isterse oraya döndürüyorlar, biz de altın mantığıyla al-yat yapıyoruz yapacak bir şey yok.
    burada portföyü bölme ve yatırım tarzı önemli.
    ben karşıt yatırım yapıyorum genelde.
    altın şu an göçüşte altın almak istiyorum.
    ama öyle bir hisse bağımlılığı olmuş ki bir aydır 8k nakit kenarda bekliyor.
    Son olarak umarım başarılı olursunuz, her şeyin hayırlısını dilerim...
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

Bu ay ki alım biraz gecikti ama tamamdır.
    14 gr altın alındı. 6150tl.
    2k'da Tacirler değişken fon alındı.
    Kasım 2018'den itibaren yatırılan 130k
    15k altın
    51k fon
    165k hisse
    Toplam Güncel Portföy 231k.
    Hayırlısı olsun...

aksa
    alark
    alkim
    arclk
    asels
    enjsa
    eregl
    hekts
    isyat
    kords
    sise
    toaso
    vesbe

Bu da benim portföyüm. 10+ yıl Allah kısmet ederse her ay devamlı alacağım hisselerim. Her sene de ayırdığım parayı düzenli arttıracağım. Olur da her hisse için ayırdığım payı geçen olursa da, o hisseden daha alım yapmam. Yeni hisseler portföyüme eklemeyi düşünüyorum. Bunların hepsinin son 10 yıllık temettülerle beraber geri alımlar dahil tüm getirilerinin excel'ini çıkardım. Neden son 10 yıl? Çünkü ekonomik krizler görmüş, darbe olayları yaşanmış, sınırımızda savaşlar çıkmış. Daha ne olsun. Ve buna rağmen temettü vermişler, büyümüşler. Şeffaf olmuşlar. Bu hisseler ile birlikte incelediğim daha 10-15 hisse var. Bunların içinde son 10 yılda yatırılan paranın 3 katına gelen de olmuş, 10 katını da, 60 katına çıkan da olmuş. Bir de temettüler. Keşke her ay daha fazla para ayırabilsem de o güzel hisselerden de pay alsam düzenli. Yolumuz uzun, gençliğimiz var

Başka bir çıkış yolu bulamadım. 17 yıldır öğretmenlik yapıyorum. 3 farklı yerde çalışıyorum. Yaş 50'ye gelince bu tempoyu vücut kaldırmayacağı için bu yola girdim. Pandemide dersime iyi çalıştığımı düşünüyorum. Kendi çapımda, dilim döndüğünce çevreme de bu sistemi anlatıyorum. Çeşitli videolar izletiyorum. Twitter'dan bu yola baş koymuş rahmetli Yaşar Hocanın öğrencilerinin güncel yazılarını paylaşıyorum, aktarıyorum. Başlayanlar oldu, başlayacak olanlar var. Benim borsaya girdiğimi duyan babamın yakın arkadaşları var. Şunu alsın, bunu alsın diye haber salıyorlar. Hiç umursamıyorum Sonra almadığımı öğrendiklerinde de babama fırça atıyorlarmış. Bizi sallamıyor mu diye Benim babam öyle, öyle tazminatını kaybetti. İşim olmaz.
    Neyse ilk zamanlar her teneffüs bakıyordum endekse, şimdilerde ise günde 3-4 kere. Bu iş sabır işi, bekleyip göreceğiz.
    Saygılar
    adettenmiş ytd

Alıntı Originally Posted by bgstfb Yazıyı Oku
    aksa
    alark
    alkim
    arclk
    asels
    enjsa
    eregl
    hekts
    isyat
    kords
    sise
    toaso
    vesbe

Bu da benim portföyüm. 10+ yıl Allah kısmet ederse her ay devamlı alacağım hisselerim. Her sene de ayırdığım parayı düzenli arttıracağım. Olur da her hisse için ayırdığım payı geçen olursa da, o hisseden daha alım yapmam. Yeni hisseler portföyüme eklemeyi düşünüyorum. Bunların hepsinin son 10 yıllık temettülerle beraber geri alımlar dahil tüm getirilerinin excel'ini çıkardım. Neden son 10 yıl? Çünkü ekonomik krizler görmüş, darbe olayları yaşanmış, sınırımızda savaşlar çıkmış. Daha ne olsun. Ve buna rağmen temettü vermişler, büyümüşler. Şeffaf olmuşlar. Bu hisseler ile birlikte incelediğim daha 10-15 hisse var. Bunların içinde son 10 yılda yatırılan paranın 3 katına gelen de olmuş, 10 katını da, 60 katına çıkan da olmuş. Bir de temettüler. Keşke her ay daha fazla para ayırabilsem de o güzel hisselerden de pay alsam düzenli. Yolumuz uzun, gençliğimiz var

Başka bir çıkış yolu bulamadım. 17 yıldır öğretmenlik yapıyorum. 3 farklı yerde çalışıyorum. Yaş 50'ye gelince bu tempoyu vücut kaldırmayacağı için bu yola girdim. Pandemide dersime iyi çalıştığımı düşünüyorum. Kendi çapımda, dilim döndüğünce çevreme de bu sistemi anlatıyorum. Çeşitli videolar izletiyorum. Twitter'dan bu yola baş koymuş rahmetli Yaşar Hocanın öğrencilerinin güncel yazılarını paylaşıyorum, aktarıyorum. Başlayanlar oldu, başlayacak olanlar var. Benim borsaya girdiğimi duyan babamın yakın arkadaşları var. Şunu alsın, bunu alsın diye haber salıyorlar. Hiç umursamıyorum Sonra almadığımı öğrendiklerinde de babama fırça atıyorlarmış. Bizi sallamıyor mu diye Benim babam öyle, öyle tazminatını kaybetti. İşim olmaz.
    Neyse ilk zamanlar her teneffüs bakıyordum endekse, şimdilerde ise günde 3-4 kere. Bu iş sabır işi, bekleyip göreceğiz.
    Saygılar
    adettenmiş ytd
    Hayırlı olsun meslektaşım.
    Satma duygusunu sıfırladıktan sonra endekse bakmakta sıkıntı yok bence.
    Fakat hiç satmamak üzere almak doğru bir fikir mi ona tam emin değilim.
    Arçelik Tofaş gibi döngüsel şirketler var mesela.
    Ben doğru fiyattan şirkete girmek gerektiği kanaatindeyim.
    Her fiyattan almak maximum faydayı saglamamıza engel olabilir.
    Ben Tüpraş'ı çok bekledim mesela.
    150tl'ye almadığı. Tüpraş'ı 70den aldım.
    Bence şirketin tarihsel fk/pd ortamlarına bakmak ve yatırımlarına göre bir fikir ortaya çıkarılabilir.
    Arçelik pahalı diye portföyden çıkardım ama yürümeye devam etti.
    Yatırımları da var.
    Yatırım takibi en önemli husus bence.
    Şirketin fiyatının on katına çıkması için şirketinin kendi toplamının da on kat olması gerekli.
    Eğer böyle bir durum yoksa hisse şişirilmiş demektir bana göre.
    Yani ben her fiyattan toplamayı doğru bulmuyorum.
    Fonlara belki biraz bütçe ayırılabilir.
    Sonuçta bu işi profesyoneller yapıyor.
    Araştırmalarımda gerçekten fonların iyi performans gösterdiklerini gördüm.
    Şu an mesela altına ağırlık vermeye çalışıyorum.
    Yatırım tarzı cesitlendirilmeli.
    Çok düşeş bir ev arsa bir şey olur o da alınabilir. Ama piyasada bu tip şeyler artık hemen toplanıyor, araştıran çok tabi.
    Umarım hepimiz başarılı oluruz. Benim şahsi fikrim endeksin gideceği daha çok yol var. Biz çok yerimizde saydık.
    Ki anlamsız şirketler marttan beri kaça katladı biz ana şirketlerde ikiye bile katlayamadık portföyü.
    Büyüyen şirketlerde araştırılmalı bence.
    Biraz uzattım.
    Borsadan anlamadığı daha önce zaten vurgulamıştım.
    Benimki aceminin piyasa bakışı diyelim.
    Başarılar dilerim

Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun meslektaşım.
    Satma duygusunu sıfırladıktan sonra endekse bakmakta sıkıntı yok bence.
    Fakat hiç satmamak üzere almak doğru bir fikir mi ona tam emin değilim.
    Arçelik Tofaş gibi döngüsel şirketler var mesela.
    Ben doğru fiyattan şirkete girmek gerektiği kanaatindeyim.
    Her fiyattan almak maximum faydayı saglamamıza engel olabilir.
    Ben Tüpraş'ı çok bekledim mesela.
    150tl'ye almadığı. Tüpraş'ı 70den aldım.
    Bence şirketin tarihsel fk/pd ortamlarına bakmak ve yatırımlarına göre bir fikir ortaya çıkarılabilir.
    Arçelik pahalı diye portföyden çıkardım ama yürümeye devam etti.
    Yatırımları da var.
    Yatırım takibi en önemli husus bence.
    Şirketin fiyatının on katına çıkması için şirketinin kendi toplamının da on kat olması gerekli.
    Eğer böyle bir durum yoksa hisse şişirilmiş demektir bana göre.
    Yani ben her fiyattan toplamayı doğru bulmuyorum.
    Fonlara belki biraz bütçe ayırılabilir.
    Sonuçta bu işi profesyoneller yapıyor.
    Araştırmalarımda gerçekten fonların iyi performans gösterdiklerini gördüm.
    Şu an mesela altına ağırlık vermeye çalışıyorum.
    Yatırım tarzı cesitlendirilmeli.
    Çok düşeş bir ev arsa bir şey olur o da alınabilir. Ama piyasada bu tip şeyler artık hemen toplanıyor, araştıran çok tabi.
    Umarım hepimiz başarılı oluruz. Benim şahsi fikrim endeksin gideceği daha çok yol var. Biz çok yerimizde saydık.
    Ki anlamsız şirketler marttan beri kaça katladı biz ana şirketlerde ikiye bile katlayamadık portföyü.
    Büyüyen şirketlerde araştırılmalı bence.
    Biraz uzattım.
    Borsadan anlamadığı daha önce zaten vurgulamıştım.
    Benimki aceminin piyasa bakışı diyelim.
    Başarılar dilerim
    Dikkate alacağım hocam, teşekkürler 🙂

Bir de hisselerin son 10 yıla bakarken bist-100’e dr baktım. 2013 nisan’da 920’ymiş, 2014 martta 621’e düşmüş. 2018 ocakta 1195 miş, 2020 matta 855’e düşmüş. Yani darbe, ekonomik krizler filan derken bunlarda yaşanmış. Hiç umursamadan şirkete güvenip toplamaya devam etmek lazım. Gelecek 10 yıl da kim bilir neler yaşanacak. Ona göre de bazı hisselere belki veda edeceğiz. Yaşayarak görüp geçireceğiz o günleri.

6. Sayın Tosunpasa,

Bir süredir yatırımlarınıza devam ediyorsunuz. Yol katettiniz, ilerlediniz. Geriye dönüp baktığınızda, yaptığınız yanlışları, tecrübesizlikleri sorsak nelerden bahsedirsiniz?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by mustyy Yazıyı Oku
    Sayın Tosunpasa,

Bir süredir yatırımlarınıza devam ediyorsunuz. Yol katettiniz, ilerlediniz. Geriye dönüp baktığınızda, yaptığınız yanlışları, tecrübesizlikleri sorsak nelerden bahsedirsiniz?

Yatırımlarını incelediğim sasa'dan daha çok almak isterdim.
    Portföyde daha az hisse bulundurup iyice güvendiğim hisselere daha yüksek yatırım yapardım.
    Bir miktar altın toplamak isterdim.
    Fazla hissem var diye sattığım Ttrak'ı elde tutmak isterdim.
    Fonlarla daha erken tanışmak dilerdim.
    Tabi elimde nakitim yoktu istediğim şeylerin aynı anda olması tabi ki imkansız...
    Tüm bunlardan daha önce borsayla mesleğe başladığım 2006'da tanışmak isterdim.
    Hep korktum borsadan belki çaktırmıyorum ama eskisi kadar korkmasam da borsa içerisinde ciddi riskler barındıran bir yatırım şekli.
    Valla siz söylediniz düşündüm ama pişmanlığım yok aslında ama en çok üniversiteyi bitirir bitirmez ticari bir şeylerle uğraşmak isterdim herhalde.
    Bu tip yatırımlar parayı öldürmek bana göre.
    Şimdi ne halim var, ne zamanım, ne de cesaretim.
    Saygılar...

8.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    Yatırımlarını incelediğim sasa'dan daha çok almak isterdim.
    Portföyde daha az hisse bulundurup iyice güvendiğim hisselere daha yüksek yatırım yapardım.
    Bir miktar altın toplamak isterdim.
    Fazla hissem var diye sattığım Ttrak'ı elde tutmak isterdim.
    Fonlarla daha erken tanışmak dilerdim.
    Tabi elimde nakitim yoktu istediğim şeylerin aynı anda olması tabi ki imkansız...
    Tüm bunlardan daha önce borsayla mesleğe başladığım 2006'da tanışmak isterdim.
    Hep korktum borsadan belki çaktırmıyorum ama eskisi kadar korkmasam da borsa içerisinde ciddi riskler barındıran bir yatırım şekli.
    Valla siz söylediniz düşündüm ama pişmanlığım yok aslında ama en çok üniversiteyi bitirir bitirmez ticari bir şeylerle uğraşmak isterdim herhalde.
    Bu tip yatırımlar parayı öldürmek bana göre.
    Şimdi ne halim var, ne zamanım, ne de cesaretim.
    Saygılar...
    Teşekkürler

Sayfa 141/153 İlkİlk ... 4191131139140141142143151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •