Sayfa 111/153 İlkİlk ... 1161101109110111112113121 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 881 - 888 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Bunu aldın yani ?????????

Tabiki karışamam da ne bileyim inşallah senin için iyi olur.

Erhan hocam yatırım tarzlarımız biraz farklı olduğumuz için ayrışıyor bence
    ben şirketin gelecekte ki karlarının düzene gireceğini düşünüyorum, yaşanan geçici bir dönem ha düzeldikten sonra almak daha mantıklı olabilir. fakat bu mantıktan yola çıkarak bu bozulma sonucu benim bu ereğlileri de elden çıkarmam gerekir bu da yapmış olduğum yatırım tarzının ruhuna ters bence.
    bir de ereğlinin bu karlarla bile uygun fiyatlı olduğunu düşünüyorum,zaten 25 lot aldım elde kalan parayla , daha avantajlı hisselere para ayırmaya çalışıyorum.
    ''dokuz ayrı kadınla ilişkiye girerek, bir ayda çocuk sahibi olamazsınız''
    ''yazdıklarım yatırım tavsiyesi değilidir.Acemi lafıyla iş yapmayın''

evet sıkıntılı bir dönemdeyiz.
    virüs beklenen ekonomik durgunluktan dolayı piyasaları kasıp kavurdu.
    sp500 korku endeksi bile 2008 krizinin çok üzerine çıktı şu an o civarlarda seyretmekte.
    petrolün bu denli düşmesi dünya piyasalarında endişelere yol açmakta. bu bizim açımızdan büyük avantaj olabilir fakat bu seferde dolar yerinde durmuyor maalesef.
    Abd 1.5 trilyon dolardan fazla parayı 1 ay içinde piyasaya sürecek ki zaten 2008 den beri piyasayı deli gibi paraya boğdular.
    bu iş ne zaman patlar veya bundan yırtabilirler mi, ekonomimize nasıl etkisi olur şahsen merak etmekteyim.
    çünkü hisse piyasalarımızı ciddi anlamda etkileyecektir. 2018 de ciddi bir darbe yedik daha ne kadar tokatlanabiliriz onu yorumlayacak bilgi ve kapasiteye sahip değilim.
    bu basılan doları piyasanın ayakta tutmasının en büyük sebebi petro dolar sistemi, ve dolara dayalı ekonomiler, şahsi kanaatimce piyasaların bu kadar büyük paraları taşımaları ilginç. zaten avrupa ve abd borsaları 2008 de görmedikleri düşüşler yaşadılar. gerçi abd borsasında ciddi primler yaptı ama.
    ecb de aşağı yukarı benzer önlemlere gitmekte.
    portföyüm açısından bakarsak 1,5 yıl önce başladığım yere geri döndüm. yaklaşık 2 haftada 30k'ya yakın zararım var. bu benim için çok sinir bozucu rakam, bir yılda bu kadar para biriktiremiyorum açıkçası. kriz döneminde bu işe başlamanın avantajını yaşıyorum, yoksa ciddi eksi rakamlar görebilirdim, bu konuda şanslıyım herhalde. ki şu an bile günlük 5-6 k zarar bu ufak portföyle sinirleri acayip yıpratıyor. mümkün mertebe ekrana bakmıyorum. zaten hisseler blokeli hemen satmak istesem bile satamam bu da bir avantaj olabilir.
    kardayken piyasanın nereden döneceğini bilmediğim için de satma işini de beceremedim.
    coşkulu bir ralli yaşarken birden malları kitlediler, batanlar oldu, zararına bozup nakite geçenler oldu.
    hala bozma işlemi düşünmüyorum. 10k ya düşse bile bozma işlemi yapmayacağım. ciddi şirket bozulması veya değişiklikleri haricinde fiyat bazlı pek hareket etmeyeceğim.
    portföyümde sadece tavhl için endişe taşımaktayım. her ne kadar çok güvendiğim bir şirket olsa da ihale bazlı bir şirket olduğu için sıkıntı var. antalya havalimanı belirsizliği, atatürk havalimanının hala telafi edilemeyişi ciddi soru işareti, yoksa hisse kelepir fiyatına şu an.
    satmayı düşünmüyorum fakat söylediğim gibi fiyat bazlı hareketten çok şirket bazlı hareket etmeye çalışıyorum.
    tüpraş'ın fiyatı p/d olarak güzel yerlere geldi, fk açısından soru işareti devam ediyor ama yavaş yavaş tüpraş tarafına kaymayı düşünüyorum, ama kesin karar da veremedim. çünkü aldığımda hisseye nikahı basmış olacağım
    trkcm ve soda da ki belirsizlik devam etmekte onları satıp, tüpraşa geçmeyi düşündüm, fakat onları da beleş fiyatına satmak istemedim, hala duruyorlar.
    sasa konusu tabi hala muallakta sadece vergi gelirlerini kar olarak yazıyorlar, gelecekte büyük karlar yazarsalar şirket daha da güzel yerlere gelecektir fakat temkinli olmamda fayda var gibi.
    umudumdan hiç bir şey kaybetmedim tabi eskisi kadar hevesli olmadığımı da söylemiştim. parayla ilgili şeylerle uğraşmaktan pek hazzetmiyorum açıkçası. inatçılığımın ekmeğini yiyorum diyelim. belki de beni mahvedecek bilemem
    son olarak tekrar acemi olduğumun vurgusunu yapmayı borç bilirim.
    Bir tosunun lafıyla hareket eden olmaz herhalde
    selametle...

3. Yazılarımı genel uvycilere yazıyorum. UVY yi malesef ki bu tarz sebeplerden ötürü yani yatırımının 1 sene içinde yok olması sebebiyle sevemedim. Benim önerebileceğim bir tarz olmasa da bu stratejiyi güdenlere de saygı duyuyorum.

UVY sayfalarına felaket tellalıgı yapıp moral bozmaya gelmiyorum. Borsa zirvelerden zirve beğenirken de düşerken de yazarım bu sayfalara. Uyarılar yapmayı hep sevmişimdir birşeyler öğretmeyi de. Benim yazma sebeplerim bunlar.

Yatırımcılık demek fırsatları değerlendirmek demek. UVY yatırımcı ise daha uzun vadeli FIRSAT ları değerlendirmek bana göre.

ANcak yanlış yorumlanıyor bence UVY cilik.

Aşağıda bir borsa grafiği paylaşacağım eğer aldıgınız malı satamıyorsanız. Sattınız diyelim duramayıp tekrar hemen ardından giriyorsanız matematiksel olarak karlı çıkma olaslılığınız yok gibi.

Borsayı aşağı yukarı bu zigzag'a benzetebiliriz hisse bazlı hafif yukarı eğilimli olsa bile sürekli malda durmak veya maldan cıkıp. Hemen 1 gun sonra geri giren birisi benim gözümde yatırımcı değildir.

YATIRIMCI ADAM FIRSAT ADAMIDIR FIRSAT KOVALAR.

BORSADA FIRSAT NEDİR NASIL OLUŞUR ?

FIrsat aşırı düşüş ucuza mal almak bir fırsattır. Aşırı yükseliş ve balonlaşmada bir fırsattır. Biri alış fırsatı biri ise satış firsatı. Sürekli malda durdugunuz herhangibir fırsattan yararlanamıyorsunuz. Aynı şekilde sürekli durmasanız bile. Sürekli hisse değiştirip malsız uyumuyorsanız da herhangibir fırsattan bahsedemeyiz.

Bir arkadaşım var dedimki bi 6 ay bulaşma borsa işine. Kenar çekil dedim. ertesi gün arıyor şundan aldım bundan aldım bak yükseldi diye. Daha dün malı sattın bugun tekrar maldasın yaw alma kenarda dur diyorum. Yok arkadaş MALSIZ uyuyamıyor adam. İlla birşeyler alacak X'i satsa Y yi alıyor Y yi satsa M yi alıyor.

Herhangibir mal veya hisse senedi alsanız bile Dönem dönem Enflasyonu geçiyor Dönem dönem ise enflasyon altında kalıyor. Yatırımcılar sizce sürekli enflasyon benzeri getirimi kovalıyor. Zenginlik nasıl ortaya çıkıyor ?

Yatırımcılar aslında fırsat kovalıyor. Bir fırsat var çok iyi bir mal çok ucuzsa alıyor. Aynı şekilde bu mal çok pahalılaşınca da bunu fırsat olarak görüp satıyor.

Borsa dışı herhangibir ticaret yapıyor olsanız bile fırsatları görmenize rağmen eyleme geçmiyorsanız o dükkanı işletemezsiniz. Fırsatlar insnaların hayatına her yerde çıkıyor ancak büyük çoğunluk ya görmek istemiyor yada görmüyor.

UVY de eleştiriğim konulardan bir tanesi bu fırsatları görmesine rağmen eyleme geçmemek.

İkinci konu ise UVY ci oldugunu kendine veya birilerine kanıtlama isteği. BU noktada ise yatırımcının rasyonel davranmasından yanayım gerçekçi olalım. Malını satmamış olmanın hiçbir mantıgı yok. Ailen senı afferım uvycı oldugunu goster satma demeyecek. Senin mal satmamış olman takdir edilecek bir durum değil. Ayrıca sanada bir katkısı yok. Önemli olan sonuç borsaya para kazanmaya geldiysek para kazanmalıyız. Ne olduğumuzun zerre önemi yok para kazanmak için buradayız. İster çocuklarına para kazan ister kendıne sonuç=para kazanma.

Ancak takdir sizin tabiki.

SOn olarak Ekonomık krizlerin hangisini yaşadınız veya hangisini ciddi araştırma yaptınız.

En yakın örnek olan 2008'i ele alırsak en tepeden tam %63 düşmüş.

123,000 lerden %63 hespalarsak 45,000 puana tekabul ediyor. Şimdi diyeceksiniz ki YUH! saçmalama felaket tellalı zaten UVY cileri sevmiyorsun birde böyle yaparak panıge sokma bizi.

Bakın bu olur veya olacak demiyorum. Yaptığım tek şey bu bir kriz ise yapmam gereken bir önceki krizin ne kadar düştüğünü ölçmek herkesın aklına gelebilecek basit birşey bu.

Kasti olarka özellikle felaket senaryosu belirlemiyorum.

Kabaca biz 50,000 Diyelim yani eğer bir kriz ise tepede tam 50,000 e kadar borsa düşebilir. Buraya kadar düşmeyebilir diyenler ise 80,000 den itibaren kademeli alıma geçebilir. Kriz filan değil bu ykaında düzeliriz diyenler 90,000 ve üstü seviyeleri takip etmeli.

İnsanlar alıştı neye alıştı ufak düzeltmelere Yani borsa 2008 krizinden bu yana düzeltmlerini tepeden %30-35 düşerek yapıyor. İnceleyin 2013 gezi parkının tepesınden dıbıne bakın 2018 e bakın 2011 bakın.

Şimdide mesela dünkü dipte %30 %35 dolaylarında düştük. Bu bir kriz değilse müthiş bir fırsattı 92 binler. Eğer bir krizse sanmayın ki 90 a düşer gider 80 e düşer gider.

Hiç ummadıgınız rakamlara düşecek hisseler kimsenın beklemedığı seviyelere. Yatırımcılar alıştı mal alacagı yeri biliyor ucuz algısı oluştu. Tamam abi düştü ya daha nere düşecek dedirtiyor.

Ama çok fena rakamlara düşüyor. Krizde 2008 krizinde yatırımcı arşivlerini okudum neler düşünmüşler neler yapmışlar diye algılar nasılmış diye bakayım dedim. Kendımı 2008 krizindeymiş gibi düşünmek istedim.

Şunlar konuşuluyor.

İntihar edenler, Evini damını satıp borsadan batanlar Hangi bankanın daha önce batacağını tartışanlar yatırım mı bankadan hesap bile açmıyorlar tam tersine bütün paralarını bankadan çekenler. Yatırım yapmak delilik ve çılgınlık gibi görünüyor. İşten çıkarılıp işsiz kalanlar bir daha hiçbirşekilde düzelmeyeceğini düşünenler. AMan allahım neler neler. en tepesı 30 lırayı gören bist 30 hisselerinden bir tanesi 15 e düşünce müthiş ucuz diye atlayan bir yatırımcı hisse 7 lıraya düşünce bütün malını maşadını satıp girmiş ve aynı hisse 4 lıraya gevşemiş krizde.

İnanması güç farkındayım ama öyle bir seviyeye düşüyorki aklının ucundan geçmeyecek seviyelere düşüyor diye anlatıyor. en tepede 30 lıra olan bır hısse kaca düşer dersin ki en fazla hadi 10 lıraya düşsün ya abi 4 lıra nedir ?

Şu an ucuz olarak gördüğümüz bu hisseler Şu ankı fiyatlarının %50 %75 altına gelmesi hiç şaşırılmayacak

Krizlerde zengin olan kaç kişi var ki toplasan %10-15 geri kalan %85 90 batıyor yada fırsatı değerlendiremiyor.

Yani ucuzdan aldığını zannederek sevinirken aslında oldukça pahalı bir seviyeden alıyor kriz bitiyor ve piyasa yükseliyor yatırımcının kazandıgı para ne 2 sene sonunda %20 %30 Dahası yok.

Niye çünkü %50 gevşeyince %100 çıkması gerekiyor. Herkes hissenin performansına bakarken 2009 daki dip fiyata bakarak 30 kat 40 kat görüyor. 2008 ortasından hesaplayınca biranda 2 kat 3 kata düşüyor. Aradaki marj afaki büyük. Kendi kendimizi kandırıyor.

2008 krizi gibi bir krizi el avuşturarak bekleyenler de vardır. Fakat sanmayın ki mal alabilecekler. Kimse hesap açmaya dahi cesaret edemeyecek bankada para tutmaya korkacaksınız işsiz kalacaksınız paranız pul olmş olacak. eviniz arabanız herneyiniz varsa hepsi ölü fiyatlarda olacak. Herkes kendini fakir gibi hissedecek 3 kuruş parayıda şelale gibi düşen borsa da yemek istemeyeceksiniz.

Kısacası kriz vesaire öyle kolay iş değil her adamın harcı değil oralarda mal almak. Şu an bile kimse 50 binden 60 bınden bahsetmiyor. Niye kimse bu ihtimali düşünmüyor.

Kriz göstere göstere çıkmaz diyorlar aslında bir ilizyon var zannediyorlar ki kriz çıktı ve evet dip yaptık yada buralarda bir yerde yapacağız. Gösterilmeyen şey hisselerin daha buralardan en az %50 daha düşebileceği

XU100 grafiğinin 2008 düşünün % side yazıyor bu gördüğümüz en tepden aynı çizgiyi % sel olarak yerleştirdiğimde de nereye çıktığı görülüyor.

Ben bir manuel yatırımcı olsaydım yanı robotum vesairem olmasaydı. 92,000 den 3/1 mal alırdım 90,000 stoplu 125,000 kar al seviyem olurdu stoplarsam 60 bin 50 bin arasında mal toplamaya başlardım. 45,000 ihtimali için arabayı atı satıp borsaya gömmeyi filan düşünürdüm. 65,000 den dönüp giderse ve daha aşağısını görmezse yapacak birşey yok dibin oluşup cıkısın olduguna ınanırsam 75 binlerde 80 binlerde mala giriveririm. 90,000 de alıp beklemekten cok daha risksiz olur benım için.

Ama ben robotcuyum Viopcuyum bana düşmüş çıkmış farketmiyor. O yüzden yazdıklarımı hem bir yatırım tavisyesi olarka görmeyin hemde bu soyledıklerımı fazla ciddiye almayın çünkü ben yatırımımı bu senaryolar üzerine şekillendirmiyorum.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Düşen bıçağı tuttuk. Bu ay ki alımlar tamamdır.
    ilk 100k'lık yatırım tamamdır. hedef 5 yılda 250k, 10 yılda en az 500k'lık yatırım.
    2 gram altın bozdurularak hisse portföyüne aktarıldı.
    toplamda 3600tl'lik alış yaptım.
    2 yıla yaklaşan sürede 100k'yı tamamlamış oldum.
    kasım 2018'den beri portföye yatırılan 100k
    güncel portföy değeri 97k.
    3k zarar.
    oldukça moral bozucu ama yılmadan devam edecceğim.
    selametle.

aslında yeni hisse eklemeyi düşünüyordum ama sonradan vazgeçtim.
    tüpraş,petkim aklımdaydı son anda vazgeçtim. tavhl de ciddi sıkıntımız var, bakalım ne olacak.
    piyasalar tabi da ha aşağıya da gidebilir bilemiyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by tosunpasa Yazıyı Oku
    aslında yeni hisse eklemeyi düşünüyordum ama sonradan vazgeçtim.
    tüpraş,petkim aklımdaydı son anda vazgeçtim. tavhl de ciddi sıkıntımız var, bakalım ne olacak.
    piyasalar tabi da ha aşağıya da gidebilir bilemiyorum.
    Tavhl ucuz ama bilancosunda efk ıyı gorunmuyor net kar da tazmınatla geldı. Zaten hava yolu sektörü en az 6 ay sıkıntı. Virus en cok bu sektoru vurdu. İşler düzeldiğinde en yüksek primide hava yolu sektoru yapacak. Yakalanamayacak sekılde yukarı sıçrayacak. AMa ne zman asıl soru bu
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Tavhl ucuz ama bilancosunda efk ıyı gorunmuyor net kar da tazmınatla geldı. Zaten hava yolu sektörü en az 6 ay sıkıntı. Virus en cok bu sektoru vurdu. İşler düzeldiğinde en yüksek primide hava yolu sektoru yapacak. Yakalanamayacak sekılde yukarı sıçrayacak. AMa ne zman asıl soru bu
    Erhan hocam bende aynı şekilde düşünüyorum aslında daha fazla alacağım fakat atatürk havalimanının yerine bir yer ekleyemedi.
    Antalya havalimanı ihaleside iptal edildi, Tav 'a vermeyecekler herhalde ya da bilmediğimiz bir sebep var. bu yüzden düşünüyorum yoksa gözüm kapalı daha da alacağım.

8. Herkese iyi akşamlar portföyümde 14 tane hisse var. Temettü emekliliğine inanmış sıradan bir çalışanım bende. Portföyümde 14 tane hisse var. Bunların 10 tanesi yüzde 5 ve üzeri temettü verimi olan şirketler.

Eregli,froto,toaso,alkim,aksa,aygaz,tavhl,. Enjsa, bunlar temettülerini açıkladılar.

Adana,hekts,sasa,vesbe henüz temettü haberi yok.hekts ve sasa vermeyecekler sanirim ama adana ve vesbeden bekliyorum.

Kords ve sarky'daa temettü verimini düşük buluyorum.

Sizlere sorum şu bu süreçte sarky da kafa kafayayim zararim yok. Sasa'da %10 zarardayim. Kords'da %25 zarardayim.

Bu üç kağıttan çıkıp maliyetimin yüksek oldugu

Froto(70tl),toaso(25tl),Vesbe(18tl) bunlara kaydırsam mı ? En azindan maliyetimi daha da düşürüp hemde temettü mü alırım diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu hamleyi yapmalımıyim. Açikcasi froto toaso vesbe bu fiyatlardan almak istiyorum. Nakitimde yok eklemede yapabilecegimi dusunmuyorum. Bu işlemi sizce yapmalimiyim. Lütfen fikirlerinizi belirtirseniz özellikle tecrubeli cautionary ve dudu abi .

Herkese saygilar sevgiler

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 111/153 İlkİlk ... 1161101109110111112113121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •