Sayfa 100/153 İlkİlk ... 50909899100101102110150 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 793 - 800 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1. Birde arkadaslardan bilgisi varmi neden bankadan hisse senedi hesabi yabanciye acilmiyor? Sanki yasaktir. Sadece Iranli degil. yabancilara

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    peki bu listeye 2.çeyreği tek tek mi ekliyorsunuz yoksa yardımcı bir şey var mı ?

3.  Alıntı Originally Posted by romantictr Yazıyı Oku
    peki bu listeye 2.çeyreği tek tek mi ekliyorsunuz yoksa yardımcı bir şey var mı ?
    Guncelle tusuna basiyorum ve guncelliyor verileri programdan cekiyor
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Sn. erhanacikgoz1 listede Girişim Sermayesi Yat. Ort. (GOZDE İSGSY HDFGS HUBVC VERTU) Olmamasının özel bir nedeni var mı
    onları da eklemeniz mümkün mü ?
    Teşekkürler

5.  Alıntı Originally Posted by mecosansey Yazıyı Oku
    Sn. erhanacikgoz1 listede Girişim Sermayesi Yat. Ort. (GOZDE İSGSY HDFGS HUBVC VERTU) Olmamasının özel bir nedeni var mı
    onları da eklemeniz mümkün mü ?
    Teşekkürler
    Bankalar girişm sermayesi yat. ort. finanas kuruluşlar vb gibi şirketler yok. Çünkü o şirketler sanayi hisseleri gibi satışlar ve karların analizinden çok daha başka şekilde analiz ediliyorlar. O şirketlerin analizlerinede hakim değilim. BU sebeple sadece sanayi hisseleri yer alır listede.

Sanayi hisselerinden eksik varsa onları eklerım ancak, bahsettiğiniz hisseler bu listeyle alakasız kıyaslamalar oluşturur.

BU sebeple eklemedim o hisseleri.

Şahsi olarak da bankalar mesela endeks hareketini belirlerler daha çok tradeye uygunlardır. GYOLAR yatırım ortaklıkarı girişim sermayeleri bunlarında pd/dd oranları genellıkle 1 ve 0,50 civarında dolanırlar. geçmişten günümüze bazı istisnalar dışında yatırımcıya çok fazla getiri sunmamışlardır. Sürekli yatay yatay hareket ederler. Anlamsız yukarı aşağı hareketler bilançodaki satış ve karlılıklara bakarak grafik hareketini açıklayamazsınız. Karakter olarak da sevmediğim sığ sanki birilerinin oyuncağı misali oynanıp duran hisselere çok benzetirim. Analizini yapıp geçmiş hareketleri bilanço ile açıklaymadığım için analizi farklı yapılan hisselerin listede yer almasını doğru bulmuyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Sn. erhanaciköz1 İlgi ve emeklerinize çok teşekkürler
    Bu tür kriz ortamlarının elinde nakit bulundurabilen Girişim Sermayesi şirketleri için finansal açıdan zorda kalan şirketlere ya da portföy yatırımı olarak oldukça iskontolu, cazip fiyatlarla yatırım yapabilmesi için çok güzel zemin hazırlayabileceğini düşünüyorum, o nedenle sormuştum.
    Mümkünse bu konuda fikrinizi alabilirmiyim.
    Son düzenleme : mecosansey; 18-05-2019 saat: 16:42.

7.  Alıntı Originally Posted by mecosansey Yazıyı Oku
    Sn. erhanaciköz1 İlgi ve emeklerinize çok teşekkürler
    Bu tür kriz ortamlarının elinde nakit bulundurabilen Girişim Sermayesi şirketleri için finansal açıdan zorda kalan şirketlere ya da portföy yatırımı olarak oldukça iskontolu, cazip fiyatlarla yatırım yapabilmesi için çok güzel zemin hazırlayabileceğini düşünüyorum, o nedenle sormuştum.
    Mümkünse bu konuda fikrinizi alabilirmiyim.
    Genel anlamda düşüncenizi mantıklı buluyorum ben. Bu tarz şirketler fırsatlar yakalayabilir. Ancak risklerde yok diyemeyiz. Yatırım yaptığı şirketler kurtulmayabilir. Şirketleri biz yönetmediğimiz için %100 doğru yatırım yaptığına emin olamayacağız. GYO girişim sermayesi gibi şirketler daha uzun vadede biranda kar ediyorlar. Yaptıkları yatırımı sattıktan sonra bu durum haliyle zaman alıyor. Dolayısıyla gidişat iyi yönde mi kötü yönde mi önceden göremiyoruz. Bundan dolayı Piyasa bence Pd/DD değerlerini iskontolu tutuyorlar 1 ile 0,50 arasında tıkanıp kalıyor bu şirket sebebinin tahmin etmesi zor şirketler olduğu için bu şekilde tutulduğunu düşünüyorum.

Ancak bir sanayi sektöründe gidişatı her çeyrek görebiliyorsunuz. Karlar artarak mı devam ediyor azalarak mı devam ediyor sektör nereye gidiyor tüm bunları görebiliyorsunuz.

Şahsi düşüncem GYO ve girişim sermayelerinde risk alsanız ve bir şirkete yatırım yapsanız 2-3 yıl içinde gerçekten iyi bir kar yayınlasa bu şirket kazanacağınız miktar %100 ise, her çeyrek önünüzü gördüğünüz bir sanayi şirketinden kazanacağınız miktar aynı zaman dilimi içerisinde %100 den fazla olabilir. Aynı getiriyi sunsalar dahi sanayi şirketlerinde her çeyrekte gidişatı görebildiğiniz için daha risksiz bir getiri vadediyor.

Hani GYO ve girişim sermayelerinde risk alıyoruz ancak çok daha fazla getiri vadediyor diyebilseydik. Risk aldığına değer çok kazanabilirsin derdim. Ancak böyle bir durumda yok. Rİsk almana rağmen bu şirketlerin geçmişi sanayi şirketlerinden elde edilen getiriyi geçememekte.

Ben beklenti bazlı hisse alımını doğru bulmamaktayim. Beklentiden kastım;

- x şirketi şöyle yatırım yapacakmış böyle yatırım yapacakmış o zaman bu 1 seneye çok iyi kar yayınlar alalım.
    - x şirketi şu ihaleyi almış o ozman seneye iyi kar eder alalım.
    - x şirketi teşvik almış ozman seneye iyi kar eder alalım.
    - x şirketi çok değerli arsası var seneye satacaklarmış ozman iyi kar eder alalım.
    - x şirketine koç gurubu satın alacakmış ozman alalım.
    - x şirketi el değiştirecek yabancılar alacakmış ozman alalım.

gibi gibi beklentilerin hiçbirisine inanıp güvenmem. İnansam dahi bu tarz şeylerin gerçekten kar ettirip ettiremeyeceğini önceden öngöremem. Şikrlet ihale almış ozman alalım ne demek kimbilir kaç liradan aldı belkide zararına aldı ihaleyi bilmiyorsun ki. Zararına ihalemi alınır deme alınır. Senin verdiğin fiyat göre maliyetler 3 gün sonra değişir ihale elinde kalır zararına yaparsın. Bazan reklam amaçlı maliyetine iş yaparsın maliyetine yapayım şirketin ismi yürüsün dersin. EE neymiş teşivk almış teşvik aldı iyi hoşta her teşvik alan para mı basıyor doğru duzgun kullanamazsa zarar eder teşviğinde içine sç.... ar. Kötü giden bir şirketin el değiştirmesi iyi birşey tamam ancak o satın alan kişiler iyi yönetecek mi yönetmeyecek mi zar atmaktan farksız. Çok iyi yatırımlar yapacak mış alalım. Hisse nette her hissenin bir sayfası var en berbat hissenin sayfasındakilere sorun niye aldınız bu şirketi diye. geleckete şöyle yatırım yapacakmış böyle yatırım yapacakmış derler. İyi de o yatırımdan kar edecekler mi ? bilmiyorlar kimse yatırımı garanti diyemez. EE zar atmış oluyorsun. ne olacağı belli olmayan birşeye para yatırmışsın. Olasılık bozuk parayı havaya atmaktan farksız. Twittar fenomeni mehmetin dediği hisseye yatırım yapsan belki ihtimal %51 olur o bile daha iyi yani.

Sözün özü; Beklentiler bence çöptür olaslık %50 dir olsalık %50 olsa bile kazancın tatmin edici bir seviyede olup olmayacağı belirsiz. Beklentin tutar kar eder ancak kar okadar azdır ki getiri %20 yi geçmez. Olasığın yarı yarıya olduğu bir yatırımdan %20 kazanmak ne kadar mantıklı. Tutma olasığı çok yüksektir örneğin %80 dir. ozman %20 kazanç yeterli nasılsa olasılık yüksekti yani risk yoktu/azdı dlayısıyla %20 kabul edilebilir bu kadar düşük risk için dersin. Yarı yarıya olasılığı olan bir yatırım yapıyorsam açıkçası kazancımın da en az %100 olması lazım.

İdda oynamışsınızdır oynamasanız bile biliyorsunuzdur duymuşsunuzdur. Bakış açısı çok benzer 1,10 oran var tek maç atıyorum galatasaray afyonspor maçı kimin kazanacağını çok yüksek ihtimalle tahmin ediyorsunuz değil mi bu sebeple 1 liraya 0,10 kar veriyorlar zaten yani banko maç Galatasaraya yatırırsan 1 lıra 0,10 alırsın afyona yatırırsan 1 e 11 alıyorsun. Kısaca sana diyorki afyon kazanamayacak durumda afyonunu kazanacağını oynamak çok düşük bir olasılık diyor. Ama olurda hadi kazanırsa da paranı 11 e katlayacan diyor. Dolayısıyla ulan risk alıyoruz ama Sonunda tutarsa 11 kat kazanacam tutmazsa 0 ı tuketecem diyorsun.

Aynı şekilde borsada yatırım yaparkende düşünmelisiniz riskli bir yatırım yapıyorsanız kazanacağınız mıktarın büyümesi lazım. hem riskli bir yatırım yapıp hemde getirisi düşük kalacaksa gerek yok abi git faize para koy yani.

Daha önce kendi topiğimde bir formul vermiştim. Bence yatırım yaparken kullanılması gereken bir formul;

Risk ne kadar artarsa kazanma olasılığınız düşecek ancak kazandığınız miktarda aynı oranda artacaktır.

Bunu kutsal bir formul gibi bir yere not edin.

RİSKİN BİRİM SAYISI YÜKSEKSE YÜKSEK RİSKLİ DEMEK.
    OLASIĞIN BİRİM SAYISI YÜKSEKSE OLMASI MUHTEMEL DEMEK.
    KAZANÇ BİRİM SAYISI YÜKSEKSE KAZANÇ YÜKSEK DEMEK.
    ZAMAN FAKTÖRÜ YÜKSEKSE ÇOK UZUN ZAMANDA KAZANCA ULAŞACAK DEMEK.

1. YÖNTEM
    RİSK= +++++ (5 BİRİM)
    OLASILIK (GERÇEKLEŞME)= + (1 BİRİM)
    KAZANÇ = +++++++ (7 BİRİM)
    ZAMAN FAKTÖRÜ=++(2 BİRİM)
    TOPLAM:15

2.YÖNTEM
    RİSK= +++ (3 BİRİM)
    OLASILIK (GERÇEKLEŞME)= +++ (3 BİRİM)
    KAZANÇ = +++++ (5 BİRİM)
    ZAMAN FAKTÖRÜ=++++(4 BİRİM)

3.YÖNTEM
    RİSK= + (1 BİRİM)
    OLASILIK (GERÇEKLEŞME)= ++++++ (6 BİRİM)
    KAZANÇ = ++ (2 BİRİM)
    ZAMAN FAKTÖRÜ=++++++(6 BİRİM)

Toplam birim sayısı 15'i geçemez. bir yerleri arttırıyorsanız başka yerleri kısmak zorunda kalacaksınız. Bİr yeri düşürdüğünüzdede başka yerleri arttırmanız gerekecektir.

Bu formulu kendi hisselerinizde uygulayın örnegın TAVHL için benim düşüncem şöyle.

TAVHL
    RİSK=-++ (2 birim)
    OLASILIK (GERÇEKLEŞME)= +++++ (5 BİRİM)
    KAZANÇ = +++ (3 BİRİM)
    ZAMAN FAKTÖRÜ=+++++(5 BİRİM)

Zaman faktörü ne alaka demeyein her sene -%20 eriyorsunuz.

Enflasyon her şeyi olduğu gibi bunu da mahvediyor. Borsada para kaybedilmez zaman kaybedilir diyenin alnına kürekle vurmak lazım 😃
    Eline sağlık Erhan hocam.

Sayfa 100/153 İlkİlk ... 50909899100101102110150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •