Arama sonucu : 3 madde; 1 - 3 arası.

Konu: Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Hisse Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herkese selamlar. Forumda yeniyim. Belki daha önce bu tarz bir konu açılmıştır ama göremedim. Aynı konuyu yazıyorsam kusura bakmayın. Yaklaşık 1 yıldır borsadayım. Uzun vadeli hisse alıyorum. Şu an yaklaşık 80 bin TL'lik portföyüm var. Hisse alırken genelde tüm model portföyleri inceleyip hisseyi biraz yüzüstü araştırıp detaya inmeden alıyorum. Sürekli borsa videoları izliyorum uzmanlardan. Borsada hedefim 10 yıl. Yani hisseleri 10 yıl boyunca tutacağım. Elimde Doğuş, Bim, Türk Hava Yolları, Tüpraş, Ereğli gibi hisseler var. Benim sorum şu olacak. Bazen bir sektörde beklenti azaldığında hisse sattığımda yeni hisse seçmekte zorlanıyorum. Bu zamana kadar hisse alırken F/K, hedef fiyat, sektörel beklentiler, şirketin borçluluk durumu gibi basit şeylere baktım. Bunların yanında nelere dikkat etmeliyim. Elbette sürekli uzmanları dinleyip notlar alıyorum. Ama burada siz değerli arkadaşlarımdan fikir almak için yazdım.
    Aslında tam olarak yapmak istediğim ucuz kalmış bebek hisseleri keşfetmek. Bir hisse 1 yılda yüzde 100 kazandırıyor, öbür tarafta bakıyorum başka bir hisse yüzde 400 500 yükselmiş. Ben biraz da bunları yakalamak istiyorum. Nasıl keşfedebilirim bu hisseleri. Söz ettiğim hisseler tahtacı olan oynanmış hisseler değil. Örneğin bilançoyu incelediğimde en çok hangi kalemlere bakmalıyım. Şimdiden teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

Bunun çok cevabı var bence.
    Ucuz kalmış ancak temeli sağlam hisse almak lazım.
    Bi kere batma riski minimum olmalı.
    Geçmişten bu yana dönen varlık artışı, kısa vadeli borç artışından yüksek olmalı. Faaliyet kar marjı yükselse daha iyi ama en azından düşmüyor olmalı.
    Borsa biraz da geleceği tahmin etmek diyebiliriz. Örneğin önümüzdeki dönem ne gider gibi.. hangi sektör ön planda olacak?
    Bunların cevabını aramalı.
    Veya bazen şartlar bir anda değişiyor. Döviz birden yükseldiyse hemen ihracat oranı yüksek şirket araştırmalı.
    Tabi herşey mükemmmel ancak hisse fiyatı çok şişmişse olmaz bu iş. Fiyatı da uygun kalmış olmalı.
    Bist çok uzun geçmişe bakarsak 85 dolar ile 510 dolar arasında gezinmiş. Şu an 300 dolar. Bunu da arada aklınızda tutmalısınız.
    Siz 10 sene gibi uzun vade demişsiniz.
    Ben olsam sadece 3 veya 4 hisse belirlerim.
    Düzenli olarak hiç günlük al sat yapmadan sadece ufak ufak alım yaparım.
    Al sat yapmak iş değil. Daldan dala atlamak hiç iş değil.
    Diğer hisselere hiç bakmadan sadece belirlediğiniz 3-4 hisseyi takip edin derim.
    Birisi bedelsiz beklentisi olan ancak aşırı fiyatı şişmemiş hisse olabilir. Diğer ikisi orta ölçekli, borçluluğu çok olmayan gelecek vaat eden şirket olmalı…

3.  Alıntı Originally Posted by yerli Yazıyı Oku
    Bunun çok cevabı var bence.
    Ucuz kalmış ancak temeli sağlam hisse almak lazım.
    Bi kere batma riski minimum olmalı.
    Geçmişten bu yana dönen varlık artışı, kısa vadeli borç artışından yüksek olmalı. Faaliyet kar marjı yükselse daha iyi ama en azından düşmüyor olmalı.
    Borsa biraz da geleceği tahmin etmek diyebiliriz. Örneğin önümüzdeki dönem ne gider gibi.. hangi sektör ön planda olacak?
    Bunların cevabını aramalı.
    Veya bazen şartlar bir anda değişiyor. Döviz birden yükseldiyse hemen ihracat oranı yüksek şirket araştırmalı.
    Tabi herşey mükemmmel ancak hisse fiyatı çok şişmişse olmaz bu iş. Fiyatı da uygun kalmış olmalı.
    Bist çok uzun geçmişe bakarsak 85 dolar ile 510 dolar arasında gezinmiş. Şu an 300 dolar. Bunu da arada aklınızda tutmalısınız.
    Siz 10 sene gibi uzun vade demişsiniz.
    Ben olsam sadece 3 veya 4 hisse belirlerim.
    Düzenli olarak hiç günlük al sat yapmadan sadece ufak ufak alım yaparım.
    Al sat yapmak iş değil. Daldan dala atlamak hiç iş değil.
    Diğer hisselere hiç bakmadan sadece belirlediğiniz 3-4 hisseyi takip edin derim.
    Birisi bedelsiz beklentisi olan ancak aşırı fiyatı şişmemiş hisse olabilir. Diğer ikisi orta ölçekli, borçluluğu çok olmayan gelecek vaat eden şirket olmalı…
    Teşekkür ederim yorumlarınız için dikkate alacağım.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •