Sayfa 2/16 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 126 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Başlangıç ınceptıon dovs06

Gerçek yatırım nasıl olmalı ve neye yatırım yapılır neye yapılmaz bunları bilirsek sıkıntının çoğu kendiliğinden çözülür zaten.

2. Öncelikle kendimize şu soruları sormalıyız.Hangi sektörlerden hisse seçmeliyim: Bugünün ve yarının olası ihtiyaçları tahlil edilerek hangi sektörler ön plana çıkabilir veya en azından ivme kaybetmez.Gayrimenkul ,petrokimya ,otomobil ,yine gayrimenkul sektörünün etkilediği çimento, beton demir çelik ,beyaz eşys ,mobilya,yazılım, turizm, hava yolları, gıda v.b... Bu sektörlerden hangilerinin ön plana çıkabileceği değerlendirilmeli, ileride seçtiğimiz sektörler dışındaki sektörlerdeki gelişmelere bağlı çıkabilecek fırsatlarıda takip etmeliyiz.

3. Aldığın hisse bir değer ifade ediyorsa sektöründe söz sahibi ise birgün gelir ederini fazlasıyla bulur.Sektörde çıkabilecek olası gelişmeler ve fırsatlardan kasıt nedir?Misal gayrimenkul sektörünü ele alaım.Kendisi dışındada o kadar çok sektörle alakalı ki.Yeni büyük projeler komşu ülkelerde olası yeniden inşa v.b. süpriz gelişmeler şuan düşünmediğimiz yada öngöremediğimiz yeni fırsatların doğmasına ve bazı sektörlerin tekrar ön plana çıkmasına neden olabilir.O nedenle olası sektör seçimleri ve gelecek öngörüsü yapılırken yeni gelişebilecek fırsatlar içinde her zaman takipte olmalıyız.Yukarda bahsettiğimiz gibi şirket sektöründe söz sahibi ise olası gelişmelerde ederini fazlasıyla bulabilir.Neden sektör neden söz sahibi içi dolu olacak birşeyler üretecek eskilerin deyimiyle aldığın hissenin bi bacası olsun derler şimdilerde bacasız birçok sektör olsada alınması gereken tecrübe zaten üretim olması değer yaratması.Borsa ralli yapar gitmez sahi dostum senin hissen neydi ya ne üretiyordu.Cevap ?

4. Yarımı yapacağımız sektörleri belirledikten sonra sektörde söz sahibi olan veye ileride olabilecek( yeni yatırımlar ,kapasite artışı v.b.) şirketlerin analiz edilip ,sektör ve hisse çeşitliliği diğer sektör veya hisselerde olası fırsatları kaçırmamak adına daha mantıklı olabilir.

5. Borsada ana şablon sonra kısa orta hareket planları yapılmalı yoksa birgün aşağı birgün yukarı hem başınız döner hemde psikolojiniz yanlış işlem yapmaya zorlar.Görüyorsunuz birgün düşüş hop krizciler sonra yükseliş olunca rallimi başlıyor havası.Borsa 120- 118 hareketinde düzeltme ve düzeltme sonlarında 8x.000 ler görülebileceğini düşünmüştüm bakın kişisel tahmin grafik okuma kişiye göre değişebilir.Ama bazı yorumcuları özellikle halen kriz büyük düşüşler v.b. analiz yapanları daha doğrusu bunda ısrar edenleri anlayamıyorum.Bakın olmaz şu olacak gibi söylemler bana göre değil vede saçma bulurum herşey olabilir hayatta.Ama nedir neye dayanır hangi grafiğe v.s..Adam grafiğin son düşüş kısmını koymuş e gerisi bi bak büyük resme.Bi fikri dayatırsanız kendinizi şartlandırırsınız terse kürek çektiğinizi bile anlamadan çok zararlar edebilirsiniz hele birde birçok kişi sizi takip ediyorsa vebali vardır.

6. Grafik atmıcaktım ama bakın neredeyiz dünya piyasaları nerelerde dibemi tepeyemi yakınlar.Bakmak ve görmek ayrı şeylerdir.Bunu endeksin lokomotif hisselerinden Garanti bankası ile açıklayayım.Herkesin bakış açısına saygım vardır piyasa olası durumları heleki negatifse zaten önceden fiyatlar.Yani siz o durumu konuşurken genellikle piyasa fiyatlamış olur.İnatlaşmak ve ısrar etmek birşey kazandırmaz piyasalar gibi her koşulda hareketli canlı olmak lazımdır bi yerde yada bi pozisyonda takılı kalmak kendini inandırmak şartlandırmak birşey kazandırmaz.

7. O günlerde dünya borsalarında eksi 2-3 lerde fiyatlamalar olduğundan herkes şartlanmış gibi düşüşten başka birşey düşünmüyordu.Yatırım tavsiyesi olamayan o günlerdede vicdanen uyardığım herkesin takip edip çizdiği grafik ve sonrasında oluşmuş geçmiş grafikler.Garan çizilip beklenen kırılım düşene onay arıyor gibi algılanıyordu.

Sayfa 2/16 İlkİlk 123412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •