Sayfa 201/385 İlkİlk ... 101151191199200201202203211251301 ... SonSon
Arama sonucu : 3076 madde; 1,601 - 1,608 arası.

Konu: ADESE - Adese Alışveriş Ticaret

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,286
    Bu hissede aldık sattık bedelliye katılmadık,bugün 1.23 tavan yapmış,ulen 1.20 yapamayan hisse bölündükten sonra 1.23 tavan yapmış,o.ç.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,286
     Alıntı Originally Posted by güven06 Yazıyı Oku
    Bu nasıl bir çelişki bu nasıl bir düzmece bir iştir anlamak mümkün değil
    Yav kardeşim en büyük 2. Bankamız VAKIFBANK %37 iskontolu işlem görürken
    Yatırımları mevcut borçsuz son dönemlerde sürekli kâr yazan bantaş var iken
    Millet 390.8 ml borcu olan adeseye
    Koyunun tuza koştuğu gibi koşuyor...
    Valla bende anlamadım,iflaslık hali olan hisse can simidine sarılır gibi bedelliye gitti,Kentin satışı dövizlen devamlı kar basıyor hala sürünüyor 400 üstünde gezen hisse 172 !!!

3. Toplam 238.4m olduğundan, 100m rüçhan daha alırsa tahtada kupon kalmayacak ittifak holdingin payları hariç tabi..
    a1 120m kuponu 0.36 maliyetle toplamış, çünkü 65m u ilk gün aldı zaten.. Ne kadarı zaten kendilerinindir bilinmez ama filmin devamı nasıl olacak bakalım: tatlı mı kanlı mı

Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
    Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

4.  Alıntı Originally Posted by sonli Yazıyı Oku
    Toplam 238.4m olduğundan, 100m rüçhan daha alırsa tahtada kupon kalmayacak ittifak holdingin payları hariç tabi..
    a1 120m kuponu 0.36 maliyetle toplamış, çünkü 65m u ilk gün aldı zaten.. Ne kadarı zaten kendilerinindir bilinmez ama filmin devamı nasıl olacak bakalım: tatlı mı kanlı mı

Ustad haftayı 41 kuruş ile Rüçhan 122 ile ana hisse kapattı..tecrübenize binaen haftya salı seans sonu Rüçhan son satış günü sanırım. Sizce 41 den aşağı dusermi dahada Rüçhan yoksa pazartesi salı ne olur. Bugün ben baktım açmadı tabanı . Bana sorsan pazartesi düşecek diye açmadı. Yukardan millete sattılar. Ama ben tecrübeli değilim. Sizce ne olur. Alalimmi 41 altında bu ruchandan.

5.  Alıntı Originally Posted by Serdar yildiz Yazıyı Oku
    Ustad haftayı 41 kuruş ile Rüçhan 122 ile ana hisse kapattı..tecrübenize binaen haftya salı seans sonu Rüçhan son satış günü sanırım. Sizce 41 den aşağı dusermi dahada Rüçhan yoksa pazartesi salı ne olur. Bugün ben baktım açmadı tabanı . Bana sorsan pazartesi düşecek diye açmadı. Yukardan millete sattılar. Ama ben tecrübeli değilim. Sizce ne olur. Alalimmi 41 altında bu ruchandan.
    Estağfurullah; düşerini çıkarını ağalar bilir.. Arada meydan geniş diye sallasak da -hele ki böyle hisselerde- otobüse binerken her daim şoförün tahtacı olduğunun bilincindeyiz
    Amaç rüçhan üzerinden "kumar" oynamaksa bence alınmaz, adeseye ortak olur beklerim diyorsan hesap-kitap çalışır:
    Bugün rüçhan 41 kuruşken hisse 1.22 idi;
    (0.41+3)/3 = 1.136 yani rüçhan yoluyla aldığında, spottaki hisseden %6.5-7 iskontolu (8 kuruş alta) alıyordun. Ama pazartesi ikisi de yine taban açabilir ve ne alırsan al zarar olur.. Ya da arbitraj farklı olabilir..
    Ben zaten ittifak taşıyorum, biraz da adese almaya niyetim vardı ve bugün tabandan bir miktar rüçhan aldım. Tabi misal 10 bin lot rüçhan aldıysam haftaya 30 bin TL nakit ödeyeceğimin ve akabinde hesabıma 30 bin lot adese geleceğinin bilinciyle..
    Ben kredi, borç vs kullanmadığımdan pek stop kullanmıyorum; dolayısıyla kademeli alım tercih ediyorum.. Bugün 1.14 le 1. alımı yaparken, düşmesi halinde 0.95-1 aralığından 2. alımı ve 0.75-80 civarlarından 3. alımı yapmayı düşünerek(düşüşleri ve uzun beklemeyi göze alarak) bu adımı attığımı not düşeyim.. Ama duruma göre esnek de davranırım; kısada hızlı gider veya başka fırsata gözüm kayarsa satmak, ya da portföyümdeki başka bir hisse hızlı giderse daha kısa aralıklarla ilave etmek gibi..
    Velhasıl ben bir miktar aldım; düşerse ilave ederim, çıkarsa ileriki durakların birinde inerim..

Asla yatırım tavsiyesi değildir; bence borsada kişi her şeyden önce karakterine uygun bir tarz seçmelidir.. Mesela benim buradaki stratejim, sabırsız ve panik kişilere asla uygun değildir! Borçları temizleyeceği, zermeram projesi vs olumlu gördüğüm sebeplerle hisseye bu fiyattan adım atarken; eski hareketleri, spekülatörü vs olumsuz sebeplerle yarı fiyata bile düşebilme ihtimalini en başta düşünmem ve pozisyon büyüklüğünü ona göre ayarlamam gerek..

6. Daha bölmeyi beceremiyorsun. 0.41+3/3 kac yapıyor onu öğren

7.  Alıntı Originally Posted by yörük20 Yazıyı Oku
    Daha bölmeyi beceremiyorsun. 0.41+3/3 kac yapıyor onu öğren
    (0.41+3)/3=???

Sayın yörük20 Allah aşkına sayın sonli için "daha bölmeyi beceremiyorsun" dediğin yukardaki bölme işleminin sonucunu yaz da biz de öğrenmiş olalım.

8.  Alıntı Originally Posted by yörük20 Yazıyı Oku
    Daha bölmeyi beceremiyorsun. 0.41+3/3 kac yapıyor onu öğren
    İnsanız, tabii ki hata olabilir veya bilmiyor olabiliriz.. Hatamızı adabınca dile getirene de sadece yürekten teşekkür ederiz.
    0,41+3/3 = 1,41 yapar
    Ancak benim yazdığım (0.41+3)/3=1.136¯ yapar, 6 devam ettiğinden 1.137 yazmam lazımdı aslında
    Şimdi hesap makinesini eline al: Rüçhana 41 kuruş ödedin + 3tl de katılıma ödeyeceksin, etti 3.41.. Karşılığında 3 hissen olacak; maliyetin=3.41/3.. bir zahmet işlemi yapıver..

Matematikte işlem sırası diye bir konu var. Yani 0.41+3/3 ile (0.41+3)/3 eşit değildir.
    0.41+3/3 işlemini hesaplarken, önce bölme 3/3=1 sonra 0.41+1=1.41 olur..
    (0.41+3)/3 işlemiyse, önce parantez 0.41+3= 3.41 sonra bölme 3.41/3 olur..

Standart İşlem Sırası
    1)Önce parantez.
    2)Üslü-Köklü
    3)çarpma-bölme.
    4)Toplama-çıkarma.
    5)Çoklu işlemlerde işlem soldan sağa olur.

Sen şimdi 1.137 sayısı 1.22 den büyüktür, "iskonto yok" da dersin; en basit haliyle noktadan sonra sayı adedi az olanın sonuna 0 koyarak basamakları eşitle..
    1.137 : noktadan sonra 3 sayı var 1.22: noktadan sonra 2 sayı var, yani az olan bu

1.137 - 1.220 : şimdi hangisinin büyük olduğunu anlamak daha kolay;
    ilk durumda 1.137TL ödeyeceğin hisseye, 2. durumda 1.220TL ödersin..

Hadi iyisin, ODTÜ mezunundan bedava dersi de kaptın arada!

Sayfa 201/385 İlkİlk ... 101151191199200201202203211251301 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •