Sayfa 202/385 İlkİlk ... 102152192200201202203204212252302 ... SonSon
Arama sonucu : 3079 madde; 1,609 - 1,616 arası.

Konu: ADESE - Adese Alışveriş Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by sonli Yazıyı Oku
    Estağfurullah; düşerini çıkarını ağalar bilir.. Arada meydan geniş diye sallasak da -hele ki böyle hisselerde- otobüse binerken her daim şoförün tahtacı olduğunun bilincindeyiz
    Amaç rüçhan üzerinden "kumar" oynamaksa bence alınmaz, adeseye ortak olur beklerim diyorsan hesap-kitap çalışır:
    Bugün rüçhan 41 kuruşken hisse 1.22 idi;
    (0.41+3)/3 = 1.136 yani rüçhan yoluyla aldığında, spottaki hisseden %6.5-7 iskontolu (8 kuruş alta) alıyordun. Ama pazartesi ikisi de yine taban açabilir ve ne alırsan al zarar olur.. Ya da arbitraj farklı olabilir..
    Ben zaten ittifak taşıyorum, biraz da adese almaya niyetim vardı ve bugün tabandan bir miktar rüçhan aldım. Tabi misal 10 bin lot rüçhan aldıysam haftaya 30 bin TL nakit ödeyeceğimin ve akabinde hesabıma 30 bin lot adese geleceğinin bilinciyle..
    Ben kredi, borç vs kullanmadığımdan pek stop kullanmıyorum; dolayısıyla kademeli alım tercih ediyorum.. Bugün 1.14 le 1. alımı yaparken, düşmesi halinde 0.95-1 aralığından 2. alımı ve 0.75-80 civarlarından 3. alımı yapmayı düşünerek(düşüşleri ve uzun beklemeyi göze alarak) bu adımı attığımı not düşeyim.. Ama duruma göre esnek de davranırım; kısada hızlı gider veya başka fırsata gözüm kayarsa satmak, ya da portföyümdeki başka bir hisse hızlı giderse daha kısa aralıklarla ilave etmek gibi..
    Velhasıl ben bir miktar aldım; düşerse ilave ederim, çıkarsa ileriki durakların birinde inerim..

Asla yatırım tavsiyesi değildir; bence borsada kişi her şeyden önce karakterine uygun bir tarz seçmelidir.. Mesela benim buradaki stratejim, sabırsız ve panik kişilere asla uygun değildir! Borçları temizleyeceği, zermeram projesi vs olumlu gördüğüm sebeplerle hisseye bu fiyattan adım atarken; eski hareketleri, spekülatörü vs olumsuz sebeplerle yarı fiyata bile düşebilme ihtimalini en başta düşünmem ve pozisyon büyüklüğünü ona göre ayarlamam gerek..
    Üstad teşekkürler. Tam bir keşmekeş pazartesi belli olur. 41 banada cazip geldi almadım. Pazartesi daha düşerse diye. 35 altına inerse alırım biraz bende . Yoksa da kısmet artık. Pazartesi taban olurmu Rüçhan bilemem cunki ana hissenin tabanı 1,10 o yüzden matematik sel olarak bakınca ruchani 31 kuruş tan aşağı indirmezler gibi . Gerçi cuma günü 41 e 122 uyumsuzdu.ruchan 60 üzeri olmalıydı orana bakınca. Rüçhan ana hisseden cazip oldu şu anda. Dengelemek için ana hisseyi pazartesi 1,14 lere ruchani 42 lerde tutarlarmi onuda bilmem. Kimseyi yaniltmayalim yinede. Ama Rüçhan alıp bedelliye girmek ana hisse alamaktan mantıklı illa ki almak isteyen için şu an.

2. Pazartesi
    Adese hisse tabanı 1.10
    Rüçhan tabanı 0.21 ..... 3,21/3= 1.07
    Maksat, hisse alıp taşımaksa ikisi de taban olduğunda rüçhan tercihi daha iskontoludur.
    *İskontolu olması kâr edileceği anlamına gelmez, sadece spota göre indirimli alım anlamı taşır: 1.10 yerine 1.07 den almış gibi olursun.. Misal; hisse 1 TL ye düşerse %10 yerine %7 zarar edersin Yani, "bu hisse bana 1 TL den yarar" diyorsan hissenin 1TL ye düşmesini beklemen gerek..
    *1.000 lot rüçhan aldığında, haftaya +3.000TL nakit yatıracaksın ve sonrasında toplam 3.000 lot hissen olacak demektir..
    **Taban olmadıkları durumlarda (AdeseR+3)/3 sonucu bulduğunuz rakam ile Adese fiyatını kıyaslamanız gerekir..
    Zaten çoğunluk bunları biliyordur, ama belki bilmeyen birkaç kişi varsa diye özetledim. Rüçhanlar gerçek anlamda hisse değildir, sermaye artırımına katılım kuponudur. Rüçhan satışı bittikten sonra, elinizde kalan kuponlar için, ya süresinde katılım bedelini yatırırsınız ya da kupon yanar(sıfırlanır)..
    *Salı günü rüçhan tahtası için son ve aşağıdaki madde sebebiyle ben trade amaçlı r almam; alana bol şans dilerim...

--Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan paylar 2 (İki) iş günü süreyle nominal değerden(1TL) düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/974769

ADESE.R (Kaydi Pay, Kapanış tarihi: 16/11/2021) https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/975493
    Biçare gönüller! Ne giden son gemidir bu!
    Hicranlı hayatın ne de son matemidir bu.

3.  Alıntı Originally Posted by sonli Yazıyı Oku
    Pazartesi
    Adese hisse tabanı 1.10
    Rüçhan tabanı 0.21 ..... 3,21/3= 1.07
    Maksat, hisse alıp taşımaksa ikisi de taban olduğunda rüçhan tercihi daha iskontoludur.
    *İskontolu olması kâr edileceği anlamına gelmez, sadece spota göre indirimli alım anlamı taşır: 1.10 yerine 1.07 den almış gibi olursun.. Misal; hisse 1 TL ye düşerse %10 yerine %7 zarar edersin Yani, "bu hisse bana 1 TL den yarar" diyorsan hissenin 1TL ye düşmesini beklemen gerek..
    *1.000 lot rüçhan aldığında, haftaya +3.000TL nakit yatıracaksın ve sonrasında toplam 3.000 lot hissen olacak demektir..
    **Taban olmadıkları durumlarda (AdeseR+3)/3 sonucu bulduğunuz rakam ile Adese fiyatını kıyaslamanız gerekir..
    Zaten çoğunluk bunları biliyordur, ama belki bilmeyen birkaç kişi varsa diye özetledim. Rüçhanlar gerçek anlamda hisse değildir, sermaye artırımına katılım kuponudur. Rüçhan satışı bittikten sonra, elinizde kalan kuponlar için, ya süresinde katılım bedelini yatırırsınız ya da kupon yanar(sıfırlanır)..
    *Salı günü rüçhan tahtası için son ve aşağıdaki madde sebebiyle ben trade amaçlı r almam; alana bol şans dilerim...

--Yeni pay alma haklarının kullandırılmasından sonra kalan paylar 2 (İki) iş günü süreyle nominal değerden(1TL) düşük olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/974769

ADESE.R (Kaydi Pay, Kapanış tarihi: 16/11/2021) https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/975493
    Üstad kusura bakmaz isen bu pazartesi Rüçhan alıp bedelliye katılmak istiyorum veya salı günü . Kendi çapımda yüklü mesela 200 bin lot kadar almayı düşünüyorum. O yüzden siziden tecrübenize binaen sorayım dedim..Rüçhan 30 kuruş altına inermi beklemek lazım mı. Yoksa cikarmi nasıl sizin fikriniz. Merak etmeyin beni etkilerin.diye düşünmeyin..sizce nasıl olur pazartesi salı. Pazartesi taban 21 salı 11 kuruş. Pazartesi tavan 61 salı 91 kuruş . Bayağı fark ediyor gibi

4.  Alıntı Originally Posted by Serdar yildiz Yazıyı Oku
    Üstad kusura bakmaz isen bu pazartesi Rüçhan alıp bedelliye katılmak istiyorum veya salı günü . Kendi çapımda yüklü mesela 200 bin lot kadar almayı düşünüyorum. O yüzden siziden tecrübenize binaen sorayım dedim..Rüçhan 30 kuruş altına inermi beklemek lazım mı. Yoksa cikarmi nasıl sizin fikriniz. Merak etmeyin beni etkilerin.diye düşünmeyin..sizce nasıl olur pazartesi salı. Pazartesi taban 21 salı 11 kuruş. Pazartesi tavan 61 salı 91 kuruş . Bayağı fark ediyor gibi
    Önceki yazına beğeni ile basit bir yorum eklemiştim ama mobilden bakıyorsan görmemişsindir..
    Kusura bakacak bir durum yok, ancak net "şu olur" diyebilecek bir tecrübem de yok. İçeriden olmayan birinin net bilme şansı da yok zaten. Holdingte Mecnur Çolak'ın oğlunun hisseleri var, yani tahtadaki ekip bunlar gibi görünüyor. Bunlar işin uzmanı; her türlü resmi(yönetmelik vs) gayriresmi(yatırımcı nasıl çekilir-dökülür, takas-pasta oyunları, kimde kayda-değer ne lot var ve ne kadarı kredili vs) konuya hakimler.. Tahtayı; istediklerinde basacak hisseleri, istediklerinde kaldıracak paraları, şirket yönetiminde adamları.. Yani sen-ben ne desek boş aslında, işler istedikleri gibi ilerlemiyorsa anında manevra yapabilirler.. Bu sebeple, kesin hatlara ve beklentilere sahip bir stratejiden ziyade; biraz daha esnek ve geniş banta-zamana dayalı strateji bana makul geliyor.

Kâr etmek için alıyoruz ama aşağı sürerlerse psikolojin ne kadar sağlam kalabilecek, süründürürlerse ne kadar bekleyebilirsin? gibi sorulara verdiğin cevaplar önemli! Rüçhan tahtası salı son olacağından bedelliden çok hisseye odaklı düşünmek lazım; pazartesi rüçhan tavanı(0.61), tabanın(0.21) neredeyse 3 katı ama bunları hisseye çevirdiğinde 1.07 - 1.20 ve marjı %12-13 eder. Geçtiğimiz pazartesi bölündüğünde fiyat zaten 1.06 dan açmıştı. Cuma günü hacimli taban oldu, düz mantık gider ve akdye bakarsan sattılar. Ama "diğer" kısımlarındaki hacme bakarsan ana hissenin neredeyse yarısı ve rüçhanın üçte biri orada olmuş; yani akd anlamını yitiriyor. Şöyle ki; "diğer" kısmında alanlara mal mı verdiler yoksa verenlerin malını mı karşıladılar bilemiyoruz! İşlemlerin çoğu da karşılıklıdır zaten..

Buraya kadar yazdıklarım, dediklerimi gerçekten az önemsemen için hatırlatmaydı Bu kadar lot almayı düşünüyorsan izahnameyi falan okumuşsundur diye düşünüyorum, okumadıysan okumanı tavsiye ederim. Bedelli sonrasında orta-uzun vade için olumluyum ama kısada biraz daha alttan alım fırsatı verebilir diye düşünüyorum. Kararsızsam parçalı hareket ederim.. Ben gözüm keserse dip avcılığı yapmam, grafiğe bakar kabaca nerelere kadar düşebileceğine psikolojimi hazırlar, düşerse nerelerden kademeli alım gireceğimi düşünürüm.. Çoğunlukla 1-3 yıl arası beklemeyi(ilave ve trade le) de göze alırım; o kadar bekletmezse memnun olurum tabi

5. Ne oluyor burada arkadaşlar? Nedir bu adesenin hali böyle? Tepki yeri neresi acaba?

IN2010 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Ben söylediklerimden sorumluyum, anladıklarınızdan değil.
    Stefan Zweig

6. Rüçhan tahtasının açık olduğu günlerin toplamında A1 net 76.7m alıcı olmuş oldu; *3 desek yaklaşık 230m hisse yapar ancak ana tahtada 131.6m sattı zaten.. Rüçhan tahtasının satıcı, ana tahtanın alıcı tarafı ağırlıklı bacak duruyor, dolayısıyla diğer kısımlarını kıyaslamak daha mantıklı olabilir.
    "Diğer" kısmında gerçekleşen yüksek hacimleri şerh düşmek lazım tabi: adeser işlemlerinin yaklaşık %40 ı ve adese hacminin %45 i bu bölümde..

7. Bu arada A1 ana tahtada 131.6m satışın, 101.3m lotunu cuma-pzt-salı yapmış; nette kalan 100m u da pazartesi(22.11.2021 son rüçhan kullanma) gününe kadar satmaya çalışacaklar mı(hareketli)? Yoksa rüçhan sonrası kalan paylar 1tl altına satılamayacağından dar alanda top mu çevirecekler bakalım..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    11 BOYUT
    Gönderi
    15,302
    Adamlar çok güzel oyunlar oynadı ve milleti avladı,batık şirkete yatırım yaparsan olacağı budur,en fazlada R kısımında milleti tuş ettiler,0.20 krş olan R'yi 1.40 yaptırdılar peşinden 0.17 krş taban yapıp milleti bedelliye zorladılar.

Sayfa 202/385 İlkİlk ... 102152192200201202203204212252302 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •