Sayfa 110/172 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 873 - 880 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1.  Alıntı Originally Posted by murat34 Yazıyı Oku
    ..Öncelikle kapanış fiyattan emir gönderdiği için pratikte o fiyattan alması-satması mümkün değil diye sinyali ertesi gün açılışa erteleyerek gün geçişlerindeki gapleri filtreledim...
    Matrikste gun kapanisina xx sn kala emir gondermeniz mumkun, ertesi gune birakmak zorunda degilsiniz. Tabi kapanisa kadar kalan surede sinyalin degisme riskini goz onunde bulundurmali. Matriksteki donma sorunu da kolayca asilabilir ancak toplamda idealin sundugu olanaklar tartismasiz cok ustun!

2. Henüz bir kurumla anlaşma yapmadım. İnfo ile görüştüm 2.5 oran verdi yarın A1 ile görüşeceğim sanırım siz de orada işlem yapıyordunuz.

3.  Alıntı Originally Posted by murat34 Yazıyı Oku
    Henüz bir kurumla anlaşma yapmadım. İnfo ile görüştüm 2.5 oran verdi yarın A1 ile görüşeceğim sanırım siz de orada işlem yapıyordunuz.
    inffoya geçtim ben.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Merhaba, Robot sistemimin sinyallerini işlem yapmaksızın dışarıdan takip etmeye devam ediyorum. Ara ara sistemi çalıştırdığım da oluyor.

Robotun İdealdeki performans ekranı değerleri;

01 Eylül - Günümüz = 4.875 Puan , 122 İşlem (Al ve Sat Toplamları)
    09 Eylül - Günümüz = 5.500 Puan , 90 işlem (Al ve Sat Toplamları)

Dolayısıyla 09 Eylül tarihinde başladığım işlemlerimi sonlandırmasaydım ay sonunda;
    90 İşlem x 35 puan kayma+ komisyon =3.150 Puan (35 puan fiziki test döneminde elde ettiğim yakın değerlerdir)
    5.500 Puan Getiri - 3.150 Puan = 2.350 Puan Net Getiri söz konusu olabilecekti.

Burada okuduğum üstatların yazılarından çok şey öğreniyorum. Matadorun yazdığı, işi belli bir seviyeye getirinceye kadar sermayeyi korumanın gerekliliği, Viop30 dışında fırsatların çokça olduğu önerileri benim için altın değerinde. Fiziki işlemleri de sermayeyi koruma güdüsüyle sonlandırmıştım. Öğrenme ve test sürecini daha düşük maliyetle geçmek çok önemli diye düşünüyorum.

Bunun yanında, işlem sayısının fazlalığını önlemek için bazı düşüncelerim oldu. Ayrıca sistemin içine Flat durumu eklenmeli diye düşünmeye başladım. Bu iki düşünce birleşince, hem daha iyi bir risk yönetimi sağlanacağı, hem de işlem sayısının otomatikman daha makul rakamlara düşeceği sonucuna vardım. Eski formüllerden bunu nasıl yapabilirim diye baktım, Flat olmak için formule konulacak "F" bilgisini 2-3 saat gibi çok kısa bir sürede öğrendim ve Robot'a ekledim.

Bu kez Robot, dışarıdan kısmi de olsa müdahalemi gerektiren bir sistem oldu. Robot, Android e dönüştü diyebilirim, haftada bir gibi dışarıdan değerlerini değiştirmem gereken, bunun dışında işlemlerini kendisi yapabilen bir Android Bir süre bu şekilde işlem yapmaksızın veya ara ara işlem deneyerek test ve öğrenme sürecimi devam ettiriyorum.

5. Son paragradi anlamadim
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Bugüne kadar hep tek zaman aralıklı olarak düşündüm. Akıntıya karşı kürek çekilebileceğine inandım. Bu evet bir cesaret işiydi ve bende vardı. Belki de bir trader ın bu kadar da cesur olması gerekmiyor, hatta biraz korkması lehine olabilir. Üstelik finansal piyasalar çok hızlı akıyor, bu hızı biraz düşürmek de trader ın lehine bir durum doğurabilir. Daha az işlemle daha az risk üstlenmesi, daha emin olduğu sinyallere katılması, emin olmadıklarına iştirak etmemesi başarı yüzdesini artırabilir. Ancak benim gibi hızlı sistemlerde ilerlemek istiyorsanız bu düşünceye yaklaşmanız çok da kolay olmuyor, belirli bir sürecin yaşanmış olması gerekiyor sanırım.

İşte yazdığım son paragraf da tam bunlarla ilgili. İlk etapta ana akıntının yönünü tahmin etmeliyiz diye düşünüyorum. Bir grafiğe çıplak gözle baktığımızda dahi bunu kolayca yapabiliriz. Ben bunun için, tradingviewde yazılı ve başarılı bulduğum bir indikatörü kullanmayı düşünüyorum. Üst zaman diliminde ana yönü belirledikten sonra Robot sinyallerinden sadece bu yönde olanları dikkate alacağım. Ana akıntının tersi sinyal aldığında Robot pozisyonu flate alacak.

Ana yön long ise, Robot sadece long - flat veya ana yön short ise Robot sadece short - flat çalışacak. Bunun flat kısmını Robot un içinde ayarladım, ancak ana yön kısmını dışarıdan manuel belirleyeceğim, ana yönü Robota ekleyecek kadar kod yazma bilgim bulunmuyor. Ana akıntının yönü çok sık değişmediğinden büyük bir sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum.

Böylelikle işlem sayım yarı yarıya azalacak, komisyondan ve kaymadan olmadık zararlar yazmayacağım, daha kuvvetli sinyallere girileceğinden başarılı sinyal oranı artacak. Ana yönde yanıldığımda ise, işlemlerin yapıldığı vadede stop olunacağından bu süreç flatte geçirilecek. Bu da hızlı akan finansal piyasanın hızını benim işlemlerim nezdinde biraz olsun düşürmüş olacak. Kısacası daha emin adımlarla yol alabileceğim.

Elimdeki sınırlı veriyle yaptığım geçmiş testlerde işlem sayımda ciddi düşme, kazanılan puanlarda da çok daha iyi sonuçlarla karşılaşıyorum. Tabiki benimkisi hep bir düşünme, test ve öğrenme süreci, belki de üstatlar bu yolları çoktaann denemişler ve bu yazıları okuduklarında "daha çok fırın ekmek yemen lazım" diye kıs kıs da gülüyor olabilirler

7. Halil bey öncelikle buradaki her düşünce ve stratejiye saygım sonsuz çünkü insanlar denemek istiyor ve görmek istiyorlar. Ben ise buradaki stratejilerin bir çoğunu daha eski olduğum için deneme fırsatı buldum. Eğer benzer stratejilerle karşılaşırsam kendi deneyimlerimi aktarıyorum ki mesafeyi olabildiğince kısaltmanız ve hızla tecrübe kazanmanızı istiyorum.

Burada yaptığımız bir yaklaşım sergilemek, bu yakşalımların sonuçlarını değerlendirmek deneyimlemek, doğruyu yanlışı ayırt etmek aslında bir nevi hem arge hemde felsefeye kaçıyor.

Benzer düşüncelerden bende geçtim ana yönün tersine açmama meselesine takıldım acaba kendim mi karar versem yoksa ana yönü belirleyeceğim bir indikatör mü tasarlasam dedim.

Her ikisini de deneyimledim. Önce ana yöne karar veren bir sistem tasarladım. Çok büyük bir MA koydum Bu MAnın altındaysa ana yön aşağıdır ŞORT FLAT yak dedim. MA nın üzerinde ise LONG FLAT yap ŞORT açma dedim.

Sistem çok az risk ve düşük işlem sayısı sayesinde çok verimli üretim yapıyordu. Lakin ana yönün bulanıklaştığı bir dönem yaşadık.

2014 te dip yaptık 2015 te yön bulanıklaştı grafiğe bakın neden bulanık oldugunu anlarsınız borsa rutinini bozdu yukarı gidip yeni bir zirve yapması gereken grafik yeni zirve yapmadı hadi orada kaldın diyelim aşağıya da dönemedi. Sistem sapıttı ana YÖN için bi YUkarı diyor 2 hafta sonra ana yön şort diyor. Haliyle sistem yanlış sinyaller açmaya başladı. Çok büyük MAX DD yeniledi. ÇÖP oldu sistem.

Ana yönün manuel belirleyeyim dedim. hatta sistem yarattım. Sistemde parametre kısmının birine kendi öngörümü ekledim. Eğer 1 yazarsam ana yön LONG dur sistem ona göre sinyal açıyordu LONG FLAT şeklinde O parametreye -1 Yazmışsam Sistem otomatık olarak ŞORT FLAT çalışıyordu. Yani Bir sistem robot ancak benim öngörümüde hesaba katıyor sizin dediğiniz gibi.

Şimdi söyleyeceklerim çok önemli!!!!

Geçmişi test edeceğim bakıyorum grafiğe Ben burada ana yönü Şort derdim diyorum. Halbukı borsanın ana resmi zaten beynimin içinde biliyorum grafiğin ne tarafa gittiğini ama sanki bilmiyormuşum gibi davranıyorum sözde. Kendi kendimi kandırıyorum. AMa bu filmin bitmesinide istemiyorum. Geçmişe bakıyor burada Ana yön şort derdim diyorum performansa bakıyorum ohh karı etmişim. Başka bir yere geliyorum Burada ana yön long derdim diyorum. Sonra dermiydim acaba derdim ya biliyorum ben hatta ozman şöyle bir haber filanda çıkmıştı kesin long derdim ya tamam tamam long derdim diyorum. istatistikler ebakıyorum ohh mis )

Başka bir yıla geliyorum. Belkide o gün o an yaşanırken Ana resmin şort olacağıyla ilgili en ufak bir ihtimal bile bende yoktu ama Sanki ben o zmanlarda yönü biliyormuşçasına buradan şortlardım diyorum )) NAH ŞORTLARDIN ERHAN NAH :=) O sıra dahada gider piyasa diyordun. Tamam tamam kendi kendimi kandırmayayım ama şurada kesin ŞORT ana yön derdim. Abi tamam şurada demedim kabul ediyorum şurada da demedim tamam ama burada kesin şort derdim ya kabak gibi ortadaydı zaten düşeceği diyorum. KENDİ KENDIMLE KONUŞUYORUM İÇİMDEN KENDI KENDIMI IKNA EDİYORUM.

Beynimin sol tarafı ile sağ tarafı birbiriyle cebelleşiyor.

Sol taraf diyorki ulan erhan yeme beni ne şortu sen orada Shortun S sinden bahsetmiyordun şimdi ise grafik zaten beyninde nereye gittiğini bildiğin için shortlardım diyorsun yeme beni bak sistemini manupule etme kendi kendine sistemi karlı göstermeye çalışma OLUM gerçekçi ol LAN gerçekçi ol be Yapma orada ANA yone ŞOrt demeyecektin işte diyor. SAĞ beynim Tamam bak şurada ŞOrt demezdim tamam tepeyi tuturamazdım ama bak şurada derdim değil mi ? SAĞ BEYİNim cevap verir erhannnnnn erhannnnnnnn )) SOL beynim Tamam tamam orada demedim ama şura da kesin şort derdim artık değil mi ? SAĞ beynim erhan yanlış yollarda ilerliyorsun ama ne diyeyim kandır bakalım kendini

Yıllar önce beynimin içindeki bu kavgadan çıkarılacak ders nedir ? Geçmiş grafiklerini bildiğiniz için olmasını istediğiniz şekilde ana yönü biliyormuş gibi manupule ediyorsunuz hem kendinizi hem sisteminizi Hadi bakalım ŞU anda ANA YÖN NERESİ TUTURUNDA GÖREYİM ANI YAŞARKEN ÖNGÖRÜNÜZ TUTACAKMI BAKALIM BIR TEST EDİN KENDİNİZİ.

ANA yön LONG mu diyorsun Oke 2 hafta Sonra tekrar görüşelim bir sarkma olsun bakalım senin ANA yönün değişecek mi ?

Kolay değil ana yönü tuturmak Bir ana yön belirlesen dahi değiştirmeyeceğini garanti edemiyorsun bir hafta sonra ANa yön long değildi aslında dersen o iş olmaz ANA yön Bir kere belirlenir Hedefe Ulaşana kadar Zırt bırt ana yönü değiştireceksen O YÖN ana yön olmaz.

Bunları çok iyi süzgeçten geçirmelisiniz Üstelik ANa yöne karar verdiğinizde değiştirmeyeceksiniz Çok büyük bir risk alıyorsunuz ana yön ters ise sistem Aşağı giden bir grafite LONG FLAT açarak BAŞARI ŞANSINI 0 A indirdiği GİBİ birde bir sürü FAKE LONG sinyalleyelle MAX DD yenileyecek. ANA YÖNÜ TUTURAMADIYSANIZ RAHATLIKLA BATACAĞINIZI GARANTI ALTINA ALIRSINIZ.

ÇOK İYİ KAR ETMENİZ İLE ÇOK KÖTÜ BATMANIZ ARASINDAKI FARKI SIZIN ANA YÖNÜ TESPİT EDİP EDEMEMENİZLE DOĞRU ORANTILI ANA YÖNÜ BİLMEYE YÜKLEDİĞİNİZ AĞIRLIĞA BAKIN ÇOK BÜYÜK BİR YÜK VE BU YÜKÜN KARAR MEKANIZMASI SİZSİNİZ.

Ana yönü doğru tespit edebiliyorsanız sisteme cidden ihtiyacınız yok en dibi ve en tepeyi yakalayamasanız bile 30,000 puan çok rahat var. YÖnü tuturdugunuz için düşük kaldıraca da gerek yok 7 kaldıraca kadar risk alabilirsiniz.

Buda deve gibi para yapar. Sistem tek yönlü çalışsa bile bu kadar puan üretmeyebilir.

KIsaca çok iyi analiz edip objektif olmanız gerekecek

8.  Alıntı Originally Posted by HALİL KALKAN Yazıyı Oku
    ...
    Ana yön long ise, Robot sadece long - flat veya ana yön short ise Robot sadece short - flat çalışacak. Bunun flat kısmını Robot un içinde ayarladım, ancak ana yön kısmını dışarıdan manuel belirleyeceğim, ana yönü Robota ekleyecek kadar kod yazma bilgim bulunmuyor. Ana akıntının yönü çok sık değişmediğinden büyük bir sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum.
    ...
    Manuel yon tayini yapip ve bunu sisteme elle girerek robotunuza pek tabi kusursuz islemler yaptirtabilirsiniz. Benim tavsiyem vakit kaybetmeden manuel kismi da koda entegre ederek sisteminizi back test yapilabilir bir hale getirmeniz. Gozle yakin tarihe bakip yaklasiminizin basarisini teyit etseniz bile 1dk lik verilerle son 6 yilin testini yapmak gibi olamaz. Son 1 yilda cok iyi calisan bir yaklasim belki 2 sene once tahammul edilemeyecek boyutlarda maxdd yasamistir.

Sayfa 110/172 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •