Sayfa 142/172 İlkİlk ... 4292132140141142143144152 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Düşünceleriniz için teşekkürler.

Borfin fast web mali analiz programını kullanıyorum.
    işyatırmın bir aracı var. ücretsiz erhan
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

2. Erhan hocam teşekkürler,

Başarılı bulmadığınız sistem dahi zarar ettirmemiş, üstelik az da olsa parasal bir kazanç var.
    Bu sonuç dahi bir şeyler öğretiyor sanırım.

3.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    işyatırmın bir aracı var. ücretsiz erhan
    Borfininki ayrıntılı geçmişide gösteriyor grafiklerle de destekliyor bu sebeple daha kolay oluyor. Rahmetli yaşar erdinçin tasarımıydı.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Erhan hocam merhaba size birkonuda birşey sormak istiyorum. bir kaç alım satım koşullarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Matriks kullanıcısıyım en başta bunu söyliyeyim ve matrikste geçmiş veriyi bir bütün şeklinde görme imkanı vermiyor. 12 senelik veriyi tek tek bir yıl şeklinde test yaparak belli parametreler belirledim. 12 yıl içerisinde en uygun olan parametreleri belirleyip sistemi deneyeceğim. Ancak bu sistem bu 2019 yılının ocak ayında çalıştırıldığında 11 ayda %9,3 oweral üretmiş ama işlemlere baktığımda kayma komisyon düşülmesine rağmen ciddi bir puan toplamış durumda. Bunun nasıl birizahı olabilir. Buna benzer birkaç sistem daha var onlarda aynı şekilde. Bazıları -8-9 üretmesine rağmen totalde 1 veya 2 yıllık süreçte işlemleridetaylı incelediğimde kayma komisyon düşmeme rağmen nette puan topladığını gördüm. Bu nasıl olabilir. Benim miyanlışyaptığımbir şey var acaba diye düşünmeden edemiyorum. Size sormak istedim bu durumu

5.  Alıntı Originally Posted by knife_sharppp Yazıyı Oku
    Erhan hocam merhaba size birkonuda birşey sormak istiyorum. bir kaç alım satım koşullarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Matriks kullanıcısıyım en başta bunu söyliyeyim ve matrikste geçmiş veriyi bir bütün şeklinde görme imkanı vermiyor. 12 senelik veriyi tek tek bir yıl şeklinde test yaparak belli parametreler belirledim. 12 yıl içerisinde en uygun olan parametreleri belirleyip sistemi deneyeceğim. Ancak bu sistem bu 2019 yılının ocak ayında çalıştırıldığında 11 ayda %9,3 oweral üretmiş ama işlemlere baktığımda kayma komisyon düşülmesine rağmen ciddi bir puan toplamış durumda. Bunun nasıl birizahı olabilir. Buna benzer birkaç sistem daha var onlarda aynı şekilde. Bazıları -8-9 üretmesine rağmen totalde 1 veya 2 yıllık süreçte işlemleridetaylı incelediğimde kayma komisyon düşmeme rağmen nette puan topladığını gördüm. Bu nasıl olabilir. Benim miyanlışyaptığımbir şey var acaba diye düşünmeden edemiyorum. Size sormak istedim bu durumu
    Öncelikle puan üzerinden gidersek daha saglıklı olur. Şu manada daha saglıklı ben hep puan odaklı seneleri bildiğim için. % ye vurunca tam kafamda çıkartamıyorum kaç puan ürettiğini.

Bazı istatistikler lazım.

Her senenin üretilen puanını söyleyin. Birde işlem sayısını Örnegın sisteminizde FLAT yoksa Yani sadece long ve short ise longdan shorta dönmüşse 2 işlemdir.

buna dayanarak yıllık işlem sayısını çıkartın örnegın

2018- 20,000 bürüt puan - 300 işlem gibi.
    2017- 30,000 bürüt puan - 258 işlem gibi.

bunları bir yazın bakalım.

Ayrıca düşebiliyorsanız Vade geçişinden oluşan gapleri düşün düşemiyorsanız cokta problem degil.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Bende son bir kaç gündür gerek idealgo kullanarak gerekse kısmende olsa manuel işlem yaparka 1 2 lotla çevirmeye çalıştım. Yani deneme yapmaya çalıştım.

2 adet ihtimaliniz var ya kaybedeceksiniz yada kazanacaksınız.

Diyelim 130,000 den İşleme girdiniğiniz an KOmısyonun 0 oldugunu varsayarsak. 130,050 den kar alırsanız 50 puan 129,950 stop yaparsanız -50 puan zarar edeceksiniz.

Yani olasılık %50 gibi görünüyor.

Fakat işin içinde komısyon dediğimiz maliyet giriyor.

Tıpkı POKER de oldugu gibi pokerde de komısyonu oder oyuna girersiniz. Oyuna eliniz iyiyse girmeniz lazım ki olaslıgı yükseltin Eliniz kötüyse hiç girmemek lazım cunku zaten hem komısyon odeyeceksınız hemde kazanma olasılıgınız düşük. Yani 0 a 0 cıksanız bile komısyona gidecek paranız.

Şimdi borsaya bakarsak ihtimal %50 değil %49,5 kazanma olasılıgınız %50,5 kaybetme olasılıgınız var.

Çünkü oyuna girdiğiniz an komısyon ödüyorsunuz. Yani eşit derecede kar al ve eşit derecede stop koydugunuz da totalde uzun vadede batacağınız anlamına geliyor %0,5 lik fark yüzünden.

Şimdi düşündüm de mecburen kar al seviyeniz biraz daha ilerde olamlı örnegın 75 puan kar al seviyeniz ise 50 puan stoploss seviyeniz olması gerekiyor. BU seferde Piyasanın 50 puan düşmesimi yoksa 75 puan çıkması mı daha kolay. Doğal olarak 75 puan gitmesi biraz daha uzak bir hedef 3 kademe birden cıkması gerekırken 50 puan düşmesi için 2 kademe yetiyor.

BU sefer komısyonu kurtarıyorsunuz ancak girdiğiniz 10 işlemden 3 ü kar alıyor 7 tanesi stop oluyor.

TÜm bu varsayımlar yönü bilmediğinizi tahmin etmediğinizi varsayarak işlemlerinizi rasgele herhangibir seviyeden açtıgınızı varsayımıyla oluşan durumlardır.

DOlayısıyla POKERE yine geliyor iş. Yani rasgele herhanbiri ele girmek yerine elin iyi ise oyuna girmeye geliyor mesele.

Peki borsada elinin iyi oldugunu nasıl anlıyorsun... ve oyuna girmen gerektiğini nasıl anlıyorsun.

Elin iyi olmasındaki kasıt şu aslında yönün ilk ne tarafa gidebileceğini tahmin edebilmekle alakalı.

Yönün agırlıklı olarak yukarı yönde gideceğini varsaydıgında 2 kademeye stop 2 kademeye kar al koydugunda Totalde oyunda para kaybetme olasılıgını 0 a indiriyorsun.

yani 10 tane oyuna giriyorsun 7 tanesinden karla ayrılıp 3 tanesınden stopla ayrılıyorsun. Buda demek oluyor ki oyunda kar ediyorsun ancak bu sadece komısyon masraflarını ödeyerek oyunda yine aynı parayla tutunmanı saglıyor.

Dolayısıyla daha fazlasını yapman gerekiyor. Örnegın ya yönü dah agüçlü bir şekilde tahmin edeceksin. Yada kar al ve stop seviyeni açacaksın yani stopu 3 kademeye girdiysen kar alın 5 kademeye koyacaksın mesela.

Fakat bunu yaptıgımızda piyasanın 3 kademe aşağı inme olasılığı daha kolayken 5 kademe yukarı cıkma olasılıgı daha zor. Dolayısıyla mecburen yonu bilme olasılıgınızı güçlendirmeniz gerekiyor.

Bir sonraki yazıda yönü nasıl daha iyi tahmin ederiz konusuna değinmeye calısacagım.

7.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Öncelikle puan üzerinden gidersek daha saglıklı olur. Şu manada daha saglıklı ben hep puan odaklı seneleri bildiğim için. % ye vurunca tam kafamda çıkartamıyorum kaç puan ürettiğini.

Bazı istatistikler lazım.

Her senenin üretilen puanını söyleyin. Birde işlem sayısını Örnegın sisteminizde FLAT yoksa Yani sadece long ve short ise longdan shorta dönmüşse 2 işlemdir.

buna dayanarak yıllık işlem sayısını çıkartın örnegın

2018- 20,000 bürüt puan - 300 işlem gibi.
    2017- 30,000 bürüt puan - 258 işlem gibi.

bunları bir yazın bakalım.

Ayrıca düşebiliyorsanız Vade geçişinden oluşan gapleri düşün düşemiyorsanız cokta problem degil.
    Hocam merhaba. öncelikle geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın. Size verdiğim örnekte soruda bahsettiğim yılın hesabını yaptım. Sistem son 1 sene yani 30.11.2018-29.11.2019 arasını kapsamakta. 1 senelik oweral ise sadece 9,42...
    1. Toplam işlem sayısı :366 (Toplamda 732-Kayma komisyon 732 işleme göre hesaplandı)
    2. 0,35 kayma komisyon düşülmüş net puan 44400 puan. (Sistemi çalıştırırken 0,35 kaymayı önceden düşüyorum)
    3. sistem 6 adet vade geçişinde 5'inde karlı (10150 puan toplamış ) 1'inde zarar yazmış(3300 puan)
    Bu gapları çıksam bile yanlış hesap yapmadıysam 34000 puan kalıyor. Nasıl sizce..Teşekkürederim ilginiz için.
    Son düzenleme : knife_sharppp; 17-12-2019 saat: 21:53. Sebep: ekleme

8.  Alıntı Originally Posted by knife_sharppp Yazıyı Oku
    Hocam merhaba. öncelikle geç cevap verdiğim için kusuruma bakmayın. Size verdiğim örnekte soruda bahsettiğim yılın hesabını yaptım. Sistem son 1 sene yani 30.11.2018-29.11.2019 arasını kapsamakta. 1 senelik oweral ise sadece 9,42...
    1. Toplam işlem sayısı :366 (Toplamda 732-Kayma komisyon 732 işleme göre hesaplandı)
    2. 0,35 kayma komisyon düşülmüş net puan 44400 puan. (Sistemi çalıştırırken 0,35 kaymayı önceden düşüyorum)
    3. sistem 6 adet vade geçişinde 5'inde karlı (10150 puan toplamış ) 1'inde zarar yazmış(3300 puan)
    Bu gapları çıksam bile yanlış hesap yapmadıysam 34000 puan kalıyor. Nasıl sizce..Teşekkürederim ilginiz için.
    Dİğer yılları ısteme sebebım bir anormlılık olup olmadıgını anlamaktı. Çok çetrefilli galiba matrıkste her yıla tek tek bakmak.

34,000 puan net getiri bu yıl için güzel bir getiri. ancak ayda 30 işlem yapan bir sistemin böyle bir getiri sağlaması bana biraz anormal geldi.

slow tradeyı paylaşmıştım hatırlarsanız ayda ortalama 3 işlem acarak bu yıl net 43,000 toplamış vade geçişleride düşülmüş halde.

ayda 366/12 = 30 işlem ortalaması demek ise 70 (çift işlem kayma kom) * 30 işlem = 2,100 puan * 12 ay = 25,200 puan sadece gider maliyetleri yapar.

44,400 puana 25,000 daha eklersem = 70,000 puana tekabul eder. Bu açıkçası cok zor bir puan ve ortalamaların çok çok üzerinde bir getiri

Diğer yılların istatistikleri önemli. Eğer onları getiremiyorsanız şöyle kabaca bir kaç bilgiye daha ihtiyaç var.

1- Sistem ne zaman yaratıldı tarih ay gün yıl olarak ?
    2-Hangi veriler baz alınarak yaratıldı başlangıc ve bitiş tarihi ?
    3-Kaç dakıkalık grafikler üzerinde tasarlandı ?
    4-Kaç adet parametre kullanıldı ?
    5 mümkünse overal görelim
    6- sakıncası yoksa son 2 haftadakı Al sat oklarını da resimleyelim
    7- optimize edilirken en yüksek getiriyemi optimize edildi?
    8-Ne kadar süredir gerçek piyasada ?
    9-Mümkünse BİMAS hisse senedi grafiğinde ne ürettiğinide merak ediyorum. Repaint hakkında bılgı verebilir.

matrikste puan olarak yazıyor değil mi getiriler ?

Sayfa 142/172 İlkİlk ... 4292132140141142143144152 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •