Sayfa 144/172 İlkİlk ... 4494134142143144145146154 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 1,145 - 1,152 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    bir kazık soruda ben sorayım.

20 tane hisse aldınız .. her biri eşit miktarda parasal büyüklükte.

10 tanesi yükselişe girdi. 5 tanesi durumu stabil ne kar ne zarar. 5 taneside düşüşte.

böyle bir çalışma yapan var mı ? veya bunu nasıl ölçümleyebiliriz.

örneğin zararda olan o beş hisseyi satıp yükseliş içindeki hisselerin arasınamı almak lazım. veya yükselişten elde edilen karları zararda olan hisselere eklememi yapmamız lazım.

hangi durumda parayı iyi yönetmiş oluruz ?

istatistik , test , optimize edilebilir mi ?

fikirler ?
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    AÇıkçası okadar fazla hisse normalde almam tavsiyede etmiyorum. Çok fazla hisse taşıyorsam bunun 2 nedeni vardır ya analiz etmeyi bilmiyorumdur. Yada analizlerime yeterince güvenemediğimden riski dağıtmaya çalışıyorumdur.

Ancak yinede bu kadar hisse almışsam. Öceliğim düşen hisseler için niye düştü sorusuna cevap bulabilmektir. Burada anlamlı bir sebep bulabiliyorsam O hisseleri satar diğer hisselerime yatırırım. Anlamsız bir düşüş varsa Doğal olarak miktarı arttırmaya çalışırım. Bunuda değerine geldiğini düşündüğüm veya değerine çok yaklaştıgını düşündüğüm hisseleri satarak yaparım.

Yani soru biraz hisse analizine olan güveninize bağlı olarak değişiyor.

Zaten hisse analizlerimde de ben benzer bir mantığı uyguluyorum. 3 ay vade ile alıyorum bir sonrkai bilanco 3 ayda geldiği için. Bilancolar geldikçe yeni potansıyelli hisseleri buluyorum. Mevcut hissseminde daha potansıyelli olan hisse varmı diye bakıyorum.

Diyelimki Eski hissem yeni bilancosuna göre %30 daha yukarı gidebilir.
    Ancka yeni çıkarttığım hisse %40 yukarı potansiyel taşıyorsa Eskiyi satar yeniye zıplarım. Eski kötü oldugu için değil eskiden daha potansıyelli hisse buldugum için.

Bunun haricinde 3 ay dolmadan bilanco görmeden sattıgım hisse neredeyse yok gibidir.

Eğer bir hisse almışsam bilancosu öz sermayesi vb gibi durumlar avantajlı ve atıyorum %50 potansıyel içerdiği için almışımdır. BU hisse sebepsizce düşmüşse artık %50 değil %70 %80 daha fazla potansıyel içeriyor demektir.

Yeni bilancolar geldiğinde tüm hisseleri tekrar taradıgımda zaten bana yine aynı hissenin bu sefer daha çok potansıyel içerdiğini gösterecek.

Senin verdiğin örnekte ise sanki bir rasgelelik var gibi rasgele 20 tane hisse seçtim. İşte bunlardan düşenleri aldım vesaire gibi bir mantık var. Böyle bir mantık varsa zaten Herne yaparsak yapalım başarı ihtimalimiz oldukça düşük.

Düşünsene elinde TKNSA vardı düşüyor diye daha fazla pay eklesen külliyen zarar edecektin.
    Erhan Beyin görüşlerine katılıyorum. (Hisselerin tamamının analizine güveniyorsam.)

Ben olsam;

Giden senetlere ket vurmazdım, tabiki satış kriterlerini karşılamışsa satardım. Düşen hissede alış kriterinden aldığımızı ve öngörümüzün tutmadığını varsayalım. Düşen hisselere hiç dokunmaz, tekrar alış kriterlerini sağlamasını beklerdim. Eğer tekrar alış kriteri sağlandıysa en çok kar ettiğim senedi buna kaydırırdım.

Sebebini atasözü söylemiş; "Ağaç ne kadar uzasa göğe ermez."

Ya da Bıkmış abinin imzası var; YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz. George Soros.

Bunları düşünerek kar realizasyonlarını daha az kazandığımız ya da zararda olan (alış kriterlerini tekrar sağlayan) hisselere kaydırmak iyi olabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by livingstone Yazıyı Oku
    ***Yaptığınız çalışmada PD/DD kontrolünü yaparken; Şuan örnek 2019/9 döneminde olduğumuzu düşünelim.
    1)Ortalamayı alırken sadece yıla mı bakıyoruz 2018/9, 2017/9 gibi Yoksa 2019/9 dan geriye doğru 2019/6, 2019/3, 2018/12 gibi mi?
    2)Bir de son kaç yılın (dönemin) ortalamasını alıyorsunuz?
    3)Karını ve öz sermayesini artıran şirket seçerken bir önceki döneme mi bakıyorsunuz? 2019/9 ile 2019/6 yı mı karşılaştırıyorsunuz?
    4)Hisseyi aldıktan sonra ne kadar zaman bekliyorsunuz? İstediğiniz fiyata gelmezse maksimum zaman sınırı var mı?
    5) PD/DD geçmiş ortalamaya gelince mi satıyorsunuz?
    Cevaplarsanız sevinirim.Teşekkür ederim.
    1- ortalama PD/DD baz alırken son 46 dönemin genel ortalamasına bakıyorum. tabiki bunu baz alırken karlılıgın ne durumda olduguna göre karşılaştırıyorum. örnegın 2008 krizi PD/DD ne oldugu önemli değil. o ortlaamaya girmez cunku extrem bir yıl. Karlılıklarına bakıyorum karlılıklarda ciddi artış varken son dönemde artış varsa PD/DD ortalaması bir tık daha yukardan baz alınabilir.

Sadece dönemlik bazda PD/DD uctugu bölgeler yine ortalamanın içine girmez. Şirketin karlılıkları nisbeten normalken yani aşırı kar düşüşü veya aşırı kar artışı yokken bu hisseye kaç pd/dd ile fiyatlamışlar acaba şekinde bir bakışım oluyor. Genel anlamda yatırımcılar bu hisseye 2.2 pd dd vermiş diyorum mesela.

Örnegın aselsanın PD/DD grafiği dönem dönem görünüyor Bence aselsan yatırımcı tarafında ortalama 2.5 pd/dd ile fiyatlanıyor.

Grafiğin başına bakmayın orası zaten kriz PD/DD si Kriz sonrası 2,0 pd/dd ile fiyatlanmış genel anlamda SOnrasında 2,5-3,0 aralıgında aşağı sarkmadan uzun sure durmuş Yani yatırımcının aselsansa olan güveni artmış karlarının artışını düzenli ve guvenılır buldukları için. öz sermayesinin 2,5 katını vermeye razı olmuşlar uzunca bir süre 2,5 altını görememiş bile. Yani yatırımcı artık aselsansan 2,5 katını vermeye iyiden iyiye ikna olmuş. Ardından deli gibi bir yükseliş var o bolge karlarında uctugu bolge. Karlar deli gibi artarak geliyordu o bolge de zaten graifk olarka karlarıda görebiliyorum ne zaman artmış vesaire. O bolgede karlar sürekli ve şiddetli bir biçimde artarak devam ettiği için yatırımcılar aselsan hakkında fazlaca iyimser olmaya başlamışlar. Bir sonrakı karı da fiyatlamak ister gibi saldırmışlar defterdeki büyüme %30 ise piyasa degerindeki büyümeyi %50 yapmışlar buda pd/dd yi şişirmeye başlamış. Çeşitli spekilasyonlar borsadan anlamayan adamların bile azında aselsan oldugu zamanlarda hatırlıyorum pd/dd 6 civarındaydı. Borsayla hiç alakası olmayan 3 kişi aradı beni son 15 yıl belki birbirimizi hiç aramadıgımız kişiler erhan aselsan alakmı sen herhalde borsayla ugrasıyormuşsun diye.

Bende fiyatlamanın gerçekçi olmadıgını normalde karları bu sekılde devam etse bile pd/dd 3 civarının normal oldugu fakat şu anda pd dd 6 7 lerde gezdıgını yanı sırketın bu karlarını seneye aynı sekılde devam ettirse bile ancak değerine geliyor 2 sene boyunca sureklı olarak aynı şiddetli karları devam ettirirse ancak kara geçebileceğini söyledim o fıyatta almak isteyenlere en az 2 yıl hiçbirşey kazanamazsınız dedim. Neyse zaten devamında çakıldı hisse ve pd/dd normalleşti.

Şu anda ise genel ortalamanın 2.5 oldugunu varsayıyorum. hissenin bu fiyata göre pd/dd si ise 1.8 yani bir miktar ucuz kalmış diyebilirim. Genel ekonomık öngörüler şirket ihalleri gelecek bilancolar da yatırımcıların karamsarlık görmesi vb gibi durumlar sebebiyle bir miktar iskantolu görünüyor bence.

Yani pd/dd böyle bir mantık süzgeçinden geçirdikten sonra karar veriyorum. Tam olarak yazılı bir formulu oldugu soylenemez mantık yürütüyorum yükseldiği zamanlar karlılıklara bakıyorum. buna göre genel ortalama 2 ise karlılıkta artacaksa genel ortalamayı 2.2 yapıyorum vesaire.

Mesela geçmişte hep zararda diyelimki şirket hiçte kar edememiş bu şirkete kaç pd/dd ile fiyatlamışlar baktın diyelimki 2 pd/dd de fyatlamışlar ara sırada 2.5 pd/dd yi görmüş olsun. yani şirket zarar etmesine rağmen ve hiç kara geçememesine rağmen 2 pd/dd altını göstermemişler. O halde bu şirketin gelecek bilancolarında KAR'a geçeceğini düşünüyorsam ortalama pd/dd 2 değil de 2,5 olarak baz alırım. Çünkü kar'a geçtiği zamanda şirket zarar ettiği döneme göre daha güvenilir daha önü açık olacagı için yatırımcılar eskiden öz sermayesinin 2 katını ödemeye razıyken artık kar üreten bir şirkete rahatlıkla 2,5 katını vermeye razı olabilir.

İşte bunun gibi bir mantık süzgeçinden geçiriyorum. Biraz komplike gibi görünebilir PD/DD öz sermaye meselelerinin mantıgı anlaşılabilirse dediğim süzgeç olayını sizde düşünebilir yapabilirsiniz.

2- Videoda da gösterdim hem dönemlik hem senelık bakıyor ayrıca birde piyasa çarpanları grafiğindeki genel görünüme bakıyorum Karar verirken ki en büyük ağırlıga sahıp olan yer yukarda anlattıgım 46 dönemlik pd/dd çizgisi daha anlamlı bir pd/dd belirlememi saglıyor.

3-Genel anlamda her ikisinede bakarım hem senelık bazda iyi artmalı hemde dönemlik bazda iyi artmalı. Dönemlik bazda artış daha fazla agırlık veririm. senelik biraz uzun vadeye kacıyor ancak şirket hakkında daha iyi bir fikir veriyor senelık bazda artışın olup olmadıgı. Genel anlamda senelık bazda bile büyüyemeyen bir şirketin dönemlik bazda büyüyor gibi görünmesi biraz riskli bir görüntü verir bana ancak senelık bazda büyüyen ama dönemli bazda şiddetinin arttırarak büyüyen bir öz sermaye neredeyse garantı büyümeye işaret eder. Ancak agrasif hisseler dönemlik öz sermaye büyümesiyle ön plana cıkıyor. Dönemlık bazda şiddetli bir öz sermaye artışları varsa ve bu hala fiyatlanmamışsa ciddi bir potansıyele işaret eder. Bu öz sermayeninde KAR ile beraber artıyor olması lazım onada dikkat edilmeli.

4-Bir sonrakı bılancoyu beklıyorum yani 3 ay sonrakını beklerım genelde seçtiğim hisseler normalden daha ucuz oldugu için 3 ayda hiç yukarı gitmese bile zaten aşağı düştüğü söylenemez. Çünkü genel anlamda çok ölücü fiyatlarla şirketler alırım. BU sebeple genel manada aldıgım hisseler 3 ayda kazanırmasa bile zarar ettirmez. Ancak endekse cok bagımlıdır çok büyük bir olay olmuştur ozman zarar ederım oyle zamanlar da da %20 civarı filan belki düşebilir. Ancak bilanco istediğim şekilde gelecekse %20 düşüş hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü hem bu düşüş telafi edilecek hemde üstüne benim beklediği getiriyi üretecektir hisse. En kötü durum şudur. Hisseyi seçtin aldın diyelim 3 ayda da düştü hisse sonra bılanco geldı bırde baktım kı ne öz sermaye artabilmiş ne de kar artabilmiş. y... YAN bastım demektir. Direk satarım. -%70 zararda bile olsam. ANcak bu durum hiç yaşanmadı. Çok ucuz fiyattan aldıgım için şirketin öz sermayesi küçülse bile yatırımcıların zaten artık satacak yeri olmuyor yani düşmüyor artık hisse düşecek yeri kalmıyor pd/dd 0,10 a filan düşmesi gerekir gibi düşün. öz sermayesi aşırı düşük ve daha berbat durumda olan hisselerde bile 0,10 u bulamazsın. Yani temel prensıb Ölücü fiyatla hisse almak.

5- Evet genel anlamda belirlediğim ortalamaya yaklaştı veya geldiyse satarım. Bunun zamanlaması da önemli. Genellıkle 3 ay içinde ortalamaya yaklaşamaz hisseler tavan tavana filan giderse bir ihtimal var. Genel ortalama 2,5 mesela ben şirketi 0,5 pd/dd iken alıyorum. Yani düşün herhalde %400 filan giderse ancak 2,5 e gelecek fiyat.

hatta hesaplayalım.

diyelim ÖZ sermaye 10,000 TL Piyasa değeri ise 5,000 TL olsun bu durumda pd/dd = 0,5 tir. Fakat bu şirkete geçmişten bugune piyasa genel anlamda 2,5 katını ödüyorlar. Yani olması gereken piyasa değeri aslında 10,000 * 2,5 = 25,000 TL Fakat olur ya şirket hakkında maniplasyon cıkmıstır spekilasyon cıkmıstır kötümser haberler çıkmıştir birşeyler olmustur o donem bilancosu kötüleşivermiştir filan bir şekilde 0.5 e düşmüştür. Bende bu hisseyi BİSTTÜM taradıgım içi bulabiliyorum. Çok nadiren cıkar bunlar. Yani piyasa 25,000 Tl verdiği bu şirketi 5000 TL ye almışım 3 ay içinde 5000 * 5 = 25,000 Tl eder yani 3 ayda bu şirket şu ankı fiyatı 5 e katlarsa ancak değerine gelebiliyor. Vel hasılı aldıgım şirket çok yüksek potansıyel içerir bu şekilde dolayısıyla 3 ayda da cıkabildiği kadar çıkar. %100 bile çıksa aslında hala gidecğei bir sürü yol var ve hala ucuz kalmıştır. Yani 3 ayda evvel pek sattıgım hisse yoktur cunku potansıyel öyle büyük oluyor kı 3 ayda o bolgeye cıkamıyor gucu yetmıyor hissenin. Varsayalım bu kadar potansıyelli değilde daha az potansıyelli hisse buldum yani aynı ornektekı hısse daha yükske bir pd/dd aldım diyelim. eğer bilancoların gelmesine 10 15 gün kalmış ve hisse fiyatlanmışsa benim istediğim yere gelmışse pd/dd SATMAM bilancoyu beklerim çünkü alış kriterimde sadece pd/dd yok öz sermayenin ciddi artmasıda gerekiyor. İşte bu sebeple 10 15 gün kalmışsa satmam çünkü bilanco öz sermaye ciddi derecede artmışsa PD/DD yine düşecek yine ucuzlayacak demektir. Bu sebeple o 10 15 gün beklerim çünkü bilancoda gelecek oz sermaye artışını fiyatlamaya başlayabilirler daha bilanco gelmeden ÖRNEGIN;

Hisse 2,5 pd/dd ye geldi diyelim 15 gün sonrada bilanco acıklanacak satmadım. Bu 15 günde pd/dd 3 e cıkıp bekledıgımın üzerine cıkar yine satmam cunku bilanco ertesi gün geldiğinde öz sermaye artışından ötürü pd/dd 2,0 a filan düşmüş olur. yani fiyatlama anormal veya pahalı fiyatlama olmaz. O 15 günde pahalı gibi görünür ancak yeni bilanco gelince cart diye pd/dd iner aşşagı. Ha dersenki 2,5 pd dd hedefine ilk 2 ayda cıktı o zman 1 ay daha bekleme riskini almam mesela fiyatlamanın zamanlaması önemli. genel anlamda ucuz hisse fırsatları bulabildiysen ki zor bulunur ama yinede cıkabiliyor. 3 ay içinde pd/dd hedefıne yetişemiyorlar.

Temel mesela ŞU

Karları ARtacak mümkünse agrasif artacak
    öz sermayesi agrasif artacak.
    Ancak ortlaama pd/dd şu ankı pd/dd arasında olabıldıgınce ucurum oluşmuş hisseyi alacaksın.

yukarıdakı rasyoların ilk 2 si tahmin işi pd/dd zaten görünüyor. O ilk 2 yi doğru tahmın etmişseniz. Kaybetme olasılıgınızın %0,001 diyebilirim. EN kötü ihtimalle 3 ayda %0 üretirsiniz. Yeni bilanco gelir EE kar artttı öz sermaye arttı dolayısıyla pd/dd daha da düştü Artık ÇOK ÇOK DAHA YÜKSEK POTANSIYELLI BIR HISSEYE DÖNÜŞTÜ HİSSENİZ. Elleri mecbur fiyatlayacaklar. Diyelimki o dönemdede fiyatlamadılar ilk 2 rasyo yine artarak geldi pd/dd iyice yerin dibine girer. Bu kez mecburen yukarı ve aşırı yüksek potansıyel içerir. GİTMEZSE gel yüzüme tükür.

Bu arada tahmin kastım şu öz sermaye % 30 artacak demek mesela veya kar %30 artacak seklınde bır yaklasım.

Bunun haricinde Android telefonlar için (ios bilmiyorum) "VİRMAN" diye bir sanal borsa programı var indirip kurun kendınızı deneyın 25,000 Tl sanal para veriyor arkadaş ara bolumunden erhan açıkgöz veya erhan acikgoz diye aratın beni de takip edin böylece yaptıgım işlemleri görebiliyorsunuz. Benide test etmiş olursunuz bende kendı kendımı test ediyorum zaten.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

cevaplar için teşekkürler.

rast gele hisse seçimi yok 20 rakamı örnekti sadece 5 de olabilir fark yok.

anlaşılan uzunca bir süre kayıt tutmak lazım geçmişe yönelik.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

erhan gecenin bu saatinde yazmışız yeni yazını şimdi gördüm pdd benimde vazgeçilmezimdir.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

5. Aslında benimle aynı şeyi yapıyorsun. Birebir neredeyse aynı düşünüyoruz. Uzun uzun anlatmışsın ama prensipleri basit

- mal alıştan kazanır
    - temel değerlerde pozitif ivme mutlaka fiyatlanır.

Yazması çok kolay uygulaması çok zor.

Bu başlıktaki tüm bilgiler için teşekkür ederim. Ben de sistem yazmak istiyorum yazdıklarından çok faydalandım kendime 2020 yılı için çalışan ( kar etmese de olur ) ve beni koda yansıtan bir sistem yazma hedefi koyuyorum.
     Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    1- ortalama PD/DD baz alırken son 46 dönemin genel ortalamasına bakıyorum. tabiki bunu baz alırken karlılıgın ne durumda olduguna göre karşılaştırıyorum. örnegın 2008 krizi PD/DD ne oldugu önemli değil. o ortlaamaya girmez cunku extrem bir yıl. Karlılıklarına bakıyorum karlılıklarda ciddi artış varken son dönemde artış varsa PD/DD ortalaması bir tık daha yukardan baz alınabilir.

Sadece dönemlik bazda PD/DD uctugu bölgeler yine ortalamanın içine girmez. Şirketin karlılıkları nisbeten normalken yani aşırı kar düşüşü veya aşırı kar artışı yokken bu hisseye kaç pd/dd ile fiyatlamışlar acaba şekinde bir bakışım oluyor. Genel anlamda yatırımcılar bu hisseye 2.2 pd dd vermiş diyorum mesela.

Örnegın aselsanın PD/DD grafiği dönem dönem görünüyor Bence aselsan yatırımcı tarafında ortalama 2.5 pd/dd ile fiyatlanıyor.

Grafiğin başına bakmayın orası zaten kriz PD/DD si Kriz sonrası 2,0 pd/dd ile fiyatlanmış genel anlamda SOnrasında 2,5-3,0 aralıgında aşağı sarkmadan uzun sure durmuş Yani yatırımcının aselsansa olan güveni artmış karlarının artışını düzenli ve guvenılır buldukları için. öz sermayesinin 2,5 katını vermeye razı olmuşlar uzunca bir süre 2,5 altını görememiş bile. Yani yatırımcı artık aselsansan 2,5 katını vermeye iyiden iyiye ikna olmuş. Ardından deli gibi bir yükseliş var o bolge karlarında uctugu bolge. Karlar deli gibi artarak geliyordu o bolge de zaten graifk olarka karlarıda görebiliyorum ne zaman artmış vesaire. O bolgede karlar sürekli ve şiddetli bir biçimde artarak devam ettiği için yatırımcılar aselsan hakkında fazlaca iyimser olmaya başlamışlar. Bir sonrakı karı da fiyatlamak ister gibi saldırmışlar defterdeki büyüme %30 ise piyasa degerindeki büyümeyi %50 yapmışlar buda pd/dd yi şişirmeye başlamış. Çeşitli spekilasyonlar borsadan anlamayan adamların bile azında aselsan oldugu zamanlarda hatırlıyorum pd/dd 6 civarındaydı. Borsayla hiç alakası olmayan 3 kişi aradı beni son 15 yıl belki birbirimizi hiç aramadıgımız kişiler erhan aselsan alakmı sen herhalde borsayla ugrasıyormuşsun diye.

Bende fiyatlamanın gerçekçi olmadıgını normalde karları bu sekılde devam etse bile pd/dd 3 civarının normal oldugu fakat şu anda pd dd 6 7 lerde gezdıgını yanı sırketın bu karlarını seneye aynı sekılde devam ettirse bile ancak değerine geliyor 2 sene boyunca sureklı olarak aynı şiddetli karları devam ettirirse ancak kara geçebileceğini söyledim o fıyatta almak isteyenlere en az 2 yıl hiçbirşey kazanamazsınız dedim. Neyse zaten devamında çakıldı hisse ve pd/dd normalleşti.

Şu anda ise genel ortalamanın 2.5 oldugunu varsayıyorum. hissenin bu fiyata göre pd/dd si ise 1.8 yani bir miktar ucuz kalmış diyebilirim. Genel ekonomık öngörüler şirket ihalleri gelecek bilancolar da yatırımcıların karamsarlık görmesi vb gibi durumlar sebebiyle bir miktar iskantolu görünüyor bence.

Yani pd/dd böyle bir mantık süzgeçinden geçirdikten sonra karar veriyorum. Tam olarak yazılı bir formulu oldugu soylenemez mantık yürütüyorum yükseldiği zamanlar karlılıklara bakıyorum. buna göre genel ortalama 2 ise karlılıkta artacaksa genel ortalamayı 2.2 yapıyorum vesaire.

Mesela geçmişte hep zararda diyelimki şirket hiçte kar edememiş bu şirkete kaç pd/dd ile fiyatlamışlar baktın diyelimki 2 pd/dd de fyatlamışlar ara sırada 2.5 pd/dd yi görmüş olsun. yani şirket zarar etmesine rağmen ve hiç kara geçememesine rağmen 2 pd/dd altını göstermemişler. O halde bu şirketin gelecek bilancolarında KAR'a geçeceğini düşünüyorsam ortalama pd/dd 2 değil de 2,5 olarak baz alırım. Çünkü kar'a geçtiği zamanda şirket zarar ettiği döneme göre daha güvenilir daha önü açık olacagı için yatırımcılar eskiden öz sermayesinin 2 katını ödemeye razıyken artık kar üreten bir şirkete rahatlıkla 2,5 katını vermeye razı olabilir.

İşte bunun gibi bir mantık süzgeçinden geçiriyorum. Biraz komplike gibi görünebilir PD/DD öz sermaye meselelerinin mantıgı anlaşılabilirse dediğim süzgeç olayını sizde düşünebilir yapabilirsiniz.

2- Videoda da gösterdim hem dönemlik hem senelık bakıyor ayrıca birde piyasa çarpanları grafiğindeki genel görünüme bakıyorum Karar verirken ki en büyük ağırlıga sahıp olan yer yukarda anlattıgım 46 dönemlik pd/dd çizgisi daha anlamlı bir pd/dd belirlememi saglıyor.

3-Genel anlamda her ikisinede bakarım hem senelık bazda iyi artmalı hemde dönemlik bazda iyi artmalı. Dönemlik bazda artış daha fazla agırlık veririm. senelik biraz uzun vadeye kacıyor ancak şirket hakkında daha iyi bir fikir veriyor senelık bazda artışın olup olmadıgı. Genel anlamda senelık bazda bile büyüyemeyen bir şirketin dönemlik bazda büyüyor gibi görünmesi biraz riskli bir görüntü verir bana ancak senelık bazda büyüyen ama dönemli bazda şiddetinin arttırarak büyüyen bir öz sermaye neredeyse garantı büyümeye işaret eder. Ancak agrasif hisseler dönemlik öz sermaye büyümesiyle ön plana cıkıyor. Dönemlık bazda şiddetli bir öz sermaye artışları varsa ve bu hala fiyatlanmamışsa ciddi bir potansıyele işaret eder. Bu öz sermayeninde KAR ile beraber artıyor olması lazım onada dikkat edilmeli.

4-Bir sonrakı bılancoyu beklıyorum yani 3 ay sonrakını beklerım genelde seçtiğim hisseler normalden daha ucuz oldugu için 3 ayda hiç yukarı gitmese bile zaten aşağı düştüğü söylenemez. Çünkü genel anlamda çok ölücü fiyatlarla şirketler alırım. BU sebeple genel manada aldıgım hisseler 3 ayda kazanırmasa bile zarar ettirmez. Ancak endekse cok bagımlıdır çok büyük bir olay olmuştur ozman zarar ederım oyle zamanlar da da %20 civarı filan belki düşebilir. Ancak bilanco istediğim şekilde gelecekse %20 düşüş hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Çünkü hem bu düşüş telafi edilecek hemde üstüne benim beklediği getiriyi üretecektir hisse. En kötü durum şudur. Hisseyi seçtin aldın diyelim 3 ayda da düştü hisse sonra bılanco geldı bırde baktım kı ne öz sermaye artabilmiş ne de kar artabilmiş. y... YAN bastım demektir. Direk satarım. -%70 zararda bile olsam. ANcak bu durum hiç yaşanmadı. Çok ucuz fiyattan aldıgım için şirketin öz sermayesi küçülse bile yatırımcıların zaten artık satacak yeri olmuyor yani düşmüyor artık hisse düşecek yeri kalmıyor pd/dd 0,10 a filan düşmesi gerekir gibi düşün. öz sermayesi aşırı düşük ve daha berbat durumda olan hisselerde bile 0,10 u bulamazsın. Yani temel prensıb Ölücü fiyatla hisse almak.

5- Evet genel anlamda belirlediğim ortalamaya yaklaştı veya geldiyse satarım. Bunun zamanlaması da önemli. Genellıkle 3 ay içinde ortalamaya yaklaşamaz hisseler tavan tavana filan giderse bir ihtimal var. Genel ortalama 2,5 mesela ben şirketi 0,5 pd/dd iken alıyorum. Yani düşün herhalde %400 filan giderse ancak 2,5 e gelecek fiyat.

hatta hesaplayalım.

diyelim ÖZ sermaye 10,000 TL Piyasa değeri ise 5,000 TL olsun bu durumda pd/dd = 0,5 tir. Fakat bu şirkete geçmişten bugune piyasa genel anlamda 2,5 katını ödüyorlar. Yani olması gereken piyasa değeri aslında 10,000 * 2,5 = 25,000 TL Fakat olur ya şirket hakkında maniplasyon cıkmıstır spekilasyon cıkmıstır kötümser haberler çıkmıştir birşeyler olmustur o donem bilancosu kötüleşivermiştir filan bir şekilde 0.5 e düşmüştür. Bende bu hisseyi BİSTTÜM taradıgım içi bulabiliyorum. Çok nadiren cıkar bunlar. Yani piyasa 25,000 Tl verdiği bu şirketi 5000 TL ye almışım 3 ay içinde 5000 * 5 = 25,000 Tl eder yani 3 ayda bu şirket şu ankı fiyatı 5 e katlarsa ancak değerine gelebiliyor. Vel hasılı aldıgım şirket çok yüksek potansıyel içerir bu şekilde dolayısıyla 3 ayda da cıkabildiği kadar çıkar. %100 bile çıksa aslında hala gidecğei bir sürü yol var ve hala ucuz kalmıştır. Yani 3 ayda evvel pek sattıgım hisse yoktur cunku potansıyel öyle büyük oluyor kı 3 ayda o bolgeye cıkamıyor gucu yetmıyor hissenin. Varsayalım bu kadar potansıyelli değilde daha az potansıyelli hisse buldum yani aynı ornektekı hısse daha yükske bir pd/dd aldım diyelim. eğer bilancoların gelmesine 10 15 gün kalmış ve hisse fiyatlanmışsa benim istediğim yere gelmışse pd/dd SATMAM bilancoyu beklerim çünkü alış kriterimde sadece pd/dd yok öz sermayenin ciddi artmasıda gerekiyor. İşte bu sebeple 10 15 gün kalmışsa satmam çünkü bilanco öz sermaye ciddi derecede artmışsa PD/DD yine düşecek yine ucuzlayacak demektir. Bu sebeple o 10 15 gün beklerim çünkü bilancoda gelecek oz sermaye artışını fiyatlamaya başlayabilirler daha bilanco gelmeden ÖRNEGIN;

Hisse 2,5 pd/dd ye geldi diyelim 15 gün sonrada bilanco acıklanacak satmadım. Bu 15 günde pd/dd 3 e cıkıp bekledıgımın üzerine cıkar yine satmam cunku bilanco ertesi gün geldiğinde öz sermaye artışından ötürü pd/dd 2,0 a filan düşmüş olur. yani fiyatlama anormal veya pahalı fiyatlama olmaz. O 15 günde pahalı gibi görünür ancak yeni bilanco gelince cart diye pd/dd iner aşşagı. Ha dersenki 2,5 pd dd hedefine ilk 2 ayda cıktı o zman 1 ay daha bekleme riskini almam mesela fiyatlamanın zamanlaması önemli. genel anlamda ucuz hisse fırsatları bulabildiysen ki zor bulunur ama yinede cıkabiliyor. 3 ay içinde pd/dd hedefıne yetişemiyorlar.

Temel mesela ŞU

Karları ARtacak mümkünse agrasif artacak
    öz sermayesi agrasif artacak.
    Ancak ortlaama pd/dd şu ankı pd/dd arasında olabıldıgınce ucurum oluşmuş hisseyi alacaksın.

yukarıdakı rasyoların ilk 2 si tahmin işi pd/dd zaten görünüyor. O ilk 2 yi doğru tahmın etmişseniz. Kaybetme olasılıgınızın %0,001 diyebilirim. EN kötü ihtimalle 3 ayda %0 üretirsiniz. Yeni bilanco gelir EE kar artttı öz sermaye arttı dolayısıyla pd/dd daha da düştü Artık ÇOK ÇOK DAHA YÜKSEK POTANSIYELLI BIR HISSEYE DÖNÜŞTÜ HİSSENİZ. Elleri mecbur fiyatlayacaklar. Diyelimki o dönemdede fiyatlamadılar ilk 2 rasyo yine artarak geldi pd/dd iyice yerin dibine girer. Bu kez mecburen yukarı ve aşırı yüksek potansıyel içerir. GİTMEZSE gel yüzüme tükür.

Bu arada tahmin kastım şu öz sermaye % 30 artacak demek mesela veya kar %30 artacak seklınde bır yaklasım.

Bunun haricinde Android telefonlar için (ios bilmiyorum) "VİRMAN" diye bir sanal borsa programı var indirip kurun kendınızı deneyın 25,000 Tl sanal para veriyor arkadaş ara bolumunden erhan açıkgöz veya erhan acikgoz diye aratın beni de takip edin böylece yaptıgım işlemleri görebiliyorsunuz. Benide test etmiş olursunuz bende kendı kendımı test ediyorum zaten.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Tam anlamayadım Ana yönü nasıl tahmin edeceksiniz. Vadesi ne Örneğin 1 sene boyunca yukarı gider Şort yerine nakte geçsin mi diyeceksiniz ?

Ana yönü yukarı tahmin ettiniz sisteminiz AL Nakit şeklinde emir gönderecek ancak yanlış tahmin ettiğiniz diyelim düşen bir piyasa da Al Nakit şeklinde sürekli olarak stop olacaktır. Yani yönü yanlış tahmin etmeniz durumunda olması gerekenden cok daha fazla kayıp vereceksiniz.

Bu sorunsal bizi şu doğru sorularıa yormaya itiyor.

Yönü doğru tahmin edebiliyorsam sisteme ne ihtiyaç var ?

K.O
    şunu kastetmek istedim ;

günlük grafikte destek direçlere göre mesela endeks 90 bine yaklaştığında sadece al yukarı ihtimalini düşünüyorum. 85 altında sadece sat. şimdi mesela 111 bölgesinde sadece sat. mesela şimdi 111 den 120 ye gidebilir bu puanı almayabilirim ama düşüceğini düşünüyorum 120 den gelirken şortlar. neden sisteme gerek var. eğer ben bunu sistem olarak yapmazsam 111 den şortlarım ve 120 ye kadar bunu taşırım. hepimizin yaptığı inat durumları. ama sistem nerden dönerse ordan şortlar. bilmiyorum mantıklı olmayabilir ben denemelerimde bir ana yön belirleyip sadece o yönde gitmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. uçanı kaçanı vuran bir sistem olsa tabi tadından yenmez

saygılar

7.  Alıntı Originally Posted by zifige Yazıyı Oku
    şunu kastetmek istedim ;

günlük grafikte destek direçlere göre mesela endeks 90 bine yaklaştığında sadece al yukarı ihtimalini düşünüyorum. 85 altında sadece sat. şimdi mesela 111 bölgesinde sadece sat. mesela şimdi 111 den 120 ye gidebilir bu puanı almayabilirim ama düşüceğini düşünüyorum 120 den gelirken şortlar. neden sisteme gerek var. eğer ben bunu sistem olarak yapmazsam 111 den şortlarım ve 120 ye kadar bunu taşırım. hepimizin yaptığı inat durumları. ama sistem nerden dönerse ordan şortlar. bilmiyorum mantıklı olmayabilir ben denemelerimde bir ana yön belirleyip sadece o yönde gitmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum. uçanı kaçanı vuran bir sistem olsa tabi tadından yenmez

saygılar
    Ana yone senin karar veriyor olman test edilemez bir durum. Isabetli yon tesbiti yapiyorsan arada yanilsan dahi sistemden daha cok kazanirsin.

Prmegin 90 a geldi ana yon yukari dedin 120 ye kadar gitti borsa

Sadece long acsaydin 30 puan cepte idi ama sen sisteme long flat seklinde calis dedin 15.000 topluyor sistem arada yanlis yerde naktide gectigi icin.

120 den ana yon assaga dedin 100 e kadar indi direk sort acip beklesen 20 bin puan sisteme short flat sinyalleri ac dediginde ise 12.000 puan toplayabilmis.

Anlatabildim mi ana yon dogru tespit ettigimde sisteme gerek yok kazancini sinirliyor sadece ana yon gore poz alsaydin daha cok kazanacaktin.

Bu dedigimi dusun. mantiksiz bir durum degil. Uygulamasi anlatilan kadar kolay olmuyor. Ana yon degisecegi noktalarda emin olamama durumu olusuyor. Ana yon short diyorsun mesela

Simdi buradaki ana yon durumunu bir kere verdigin 1 sene boyunca bu fikirden donemezsin oyle mi ?

Adi ustunde ana yani yonlerin en basi en uzunu ana yon belirlemek oyle zirt birt degisim olmamali.

Simdi 1 senelik bir yon belirledigin icin soyle diyorsun o ani yasarken bak erhan iyi dusundun mu bak geri donusu yok ana yon short dersen bundan sonra sistem long hic acmayacak.

Bak 100 bin gecilirse 20 bin daha gider diyorlar ya geciliverirse ?

Heh erhan burdan geecekten ana yon shortmu diyecen bak sistemi kendi haline birakirsan yani cift yonlu calisirsa piyasa 100 den 120 ye kadar gidecekse en azindan 8000 alir. Emme velakin benim soyledigim short ana yonu dolayisiyla longlari nakit olarak degerlendir dersen sisteme.

-5000 puan zarar eder bu sistem bunu gozun yiyor mu erhan haa

Hmm acaba ana yon simdilik longdami kalsa yaaww.

Tmm tmm longda kalsin abi nolur nolmaz

Sonra piyasa gercekten 120 ye filan hic gitmeden 100 den doner dusmeye baslar.

Al iste ya ben demistim keske 100 binde iken sisteme ana yon short deseydim biliyordum ya 90 a duser ana yon short dersin.

100 den 90 gelirlen sistemin short acamadigi icin bi 5000 zarar eder sistemin 90 bondede gec kalmis bir ana yon tespitinden sonra 90 dan assaga giderken karli calissa da eksi 5000 telafi eder belki 5000 puanda kar edersin.

Sonra donup soyle bir arkana baktiginda.

Ana yon tespitlerin nisbeten isabetli ama nisbeten cunku o ani yasarken kararsizliklar olusuyor. Verdigin karari en az 8 12 ay boyunca degistiremiyecek olmanin korkusu oluyor. Ziet birt ana yon degisirmi o zaman ana yon olmaz trade olur bu o sebeple ana yonu bazan gecikmeli olarak degistireceksin buda performansi negatif etkileyecek.

Sonra donup baktiginda ulan erhan ana yon belirledin ama hepi topu 25.000 puan urettirdin sisteme oysaki sistemi kendi haline biraksan oda zaten 30.000 toplamis ne anlami var ana yonu tespit etmenin demeye baslarsin.

Gecmise bakip ana yon suydu ana yon buydu demek basit is.

Ama o anlari yasarken ana yonu tespit etmek hicte kolay degil.

Cunku verdigin karardan vazgecemezsin en az 10 ay 12 ay boyunca ana yonu degistiremezsin bu sebeple karar vermek cok zor oluyor. ya yanilirsam mecburen yonu duzeltmek icin en az 8 10 ay beklemen gerekecek. Ana yonun yanlis oldugunu ilk 3 qyda anlasan ve kabullensen bile degistiremezsin.

Cunku degistirdigin an sen ana yon tespiti degilde orta vadeli yon tespiti yapmis olursun.

Bu durumda isler dahada karmasik bir noktaya ilerler.

Hadi mesela sana soru su an ana yon ne ? Verdigin karari en az 10 ay degistiremezsin ona gore soyle hadi ana yonu ? Senin ana yon tespitini test etmis olalim hep birlikte

eywahh zor bir karar oyle degil mi
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8. Zifige dediğin olayı çok ça düşündüm. Gerçekten çokca düşündüm geçmişe dönüp şöyle bir test yapmaya calıstım dur bakalım şurada sistemi sadece long calıstırsaydım ne olurdu sorularını sordum. kodları degıstırerek o bolgenın performansına baktım.

İşe yaradı yanı kar arttı. Fakat erhan erhan sen en tepe de iken düşecek demiyordun kı daha gerçekçi ol hadi amaaaa nereden ıtıbaren düşecek bu borsa ana yön olarak dedin diye kendımle konusuyorum.

Gerçekten objektif olmaya calıstım. En tepeden belirli bir noktada aşağı düşünce ana yönün şort olduguna karar vermiştim. Testi buna göre değiştirdim.

O kadar iyi olmasa da yinede iyi bir performans sundu sistem. İyi dedim bu yontem işe yarar gibi duruyor dedim. Testlere devam ettim.

Yıl .... bilmem kaç evet erhan bu bolgede ana yön ne derdin. İşte long derdim. Nereye çıkarsa şort diyecektin şuraya cıkarsa şort diyecektim Gerçektende oyleydi. AMa grafik benim şort diyeceğim yere çıkamadan dönmüş. O bolgede malesef performans oldukça kotu cıktı. Ayrıca sistemin MAXDD sini arttırdı. Patladı yani.

Yani totalde isabetli ana yon tespitlerim oluyordu ancak arada kaçan ufak tefek sapmalar oluyor ve bu noktalar sistemi normalden daha fazla zarar olarak yansıyordu. Doğru tespit ettiğim yönlerde ise normal performansın ustunde bır getiri üretiyordu. Yani ana yön tespitlerim olabildiğince az kusurlu olması gerekiyor dedim KENDIMLE KONUSUYORUM haa beyin jimnastiği yapıyorum.

SOnra erhan maden bu derece titiz ve olabildiğince düşük bir sapmayla ana yönü tespit etmen gerekiyor. O halde birde testi şöyle yap dedim.

Sistemi at çöpe ana yon sort dediğim yerden şort aacıp bekleydım long dedıgım yerden long acıp bekleseydım. Bunun bir sistemmiş gibi düşünseydim başarılı işlem yüzden getirim MAXDD acaba kaç cıkıyor dıye bir hesap kitap yaptım.

Komısyon kayma diye bir maliyet aslında yok. Cunku zaten bir sinyal acıyorum ve 8 12 ay boyunca hiç değiştirmiyorum.

Baktım daha yüksek getiri cıktı sisteme gerek yok gibi bir durum ortaya çıktı.

Nasıl olur bu diye tekrar düşündüm kıyaslamalar yaptım. Şöyle olmuş abi bir örnekle acıklayayım.

Şimdi ana yön şort demişsin diyelim 100,000 De buradan şortu açtın bekledın 70,000 E düşüncede ana yön long demişsin.

30,000 Puan kemiksiz cebime girecekmiydi girecekti. kayma komısyon filan yok hepi topu 2 kere komısyon oduyorsun.

Sonra sistemi çift yonlu olarak aynı bölgeye koydum performans nette kayma kom dahil 15,000 Cıktı. Peki

Ana yöne göre çalıştırdım yani sadece şort -flat çalışttırdım 23,000 bin üretmiş kayma kom dahil.

Alalhalla sistemi ana yöne göre calıstırmama rağmen biçin 30 binden daha fazla üretmesi gerekirken daha az üretmiş dedim.

Meğer o bölgede sat nakit vesaire sinyalleri komısyon ve kayma maliyeti 10,000 puan oluyor. Aslında sistem öngördüğümüz gibi ana yönde satıp beklemekten daha performanslı hareket etmiş long açmadan trade edebildiği için. totalde 33,000 üretmiş. ANcak kayma ve komu ekleyince 23,000 bin üretebilmiş.

Hani orada ana yönü bilerek hareket etmesinin avantajı ancak kayma komlardan kaybettirmiş.

Baktığın zaman mantıken dedim ki sadece ana yönde poz acsaymısım daha iyiymiş Sapma oldugunda bunuda maxdd olarak belirledim. Yani 100,000 Den şort açtın 110,000 e çıktı oradan düştü diyelim. O halde -10,000 puan maxdd var demek.

Ancak mevcut sistemimin ana yön belirlenmiş şekildeki max dd si -15,000 cıkıyor yani her halukuarda sistemsiz bir biçimde tıpkı sistem gibi ana yön göre tek sinyal açsam bu daha avantajlı bir sisteme dönüşüyor. Her yönüyle gerek karlılık gerekse maxdd vesaire olarak.

Demekki dedim erhan ana yönü ısabetli bir biçimde tespit edebiliyorsan arada sapsa bile bu -10,000 filan max dd yemiş olursun ancak mevcut sisteminde zaten -15,000 max dd var diye kenara teminat koyuyorsun. Bu ana yöne göre işlem açmak daha avantajlı dedim. Sisteme filan gerek yok dedim.

AMa zurnanın zırt dediği yer gerçekten her zman bu kadar isabetli ana yön tahmını yapabilecekmisin. Ya sapma büyürse mesela 100 Binden şort dersın ama ya 120 bını görürse sorusu aklıma geldi. Ancak birde arafta kaldıgın anlar oluyor.

Mesela şu an bence tam bir araf bölgesindeyiz. Niye dersen ekonomık kriz beklentım var dünyada. Fed faiz arttıracaktı sözde şimdi ise indirim yapıyor bi boy. Herşey yolunda gittiği sürece faiz yükselticem dedin Şimdi ise faiz indiriyorsun demekki herşey yolunda gitmiyor. O halde fedin kararları güvensiz piyasa bunu farketmedi henüz faiz indirim gazıyla bi boy yukarı taşıyor borsayı. sersemleyıp kendıne geldiği zaman ne olacak merak ediyorum.

Araftayız çünkü borsa yıllık bazda en tepede ancak kendi en tepesınde degıl 120,000 lerin üzerini görürse en tepede rekorda diyebileceğiz oysaki yurt dışı kendı yeni rekorlarını kırıyor. Krizlerde borsalar en zirvede iken geliyor. Ekonomık kriz beklentim var mı var ama zamanını bilmiyorum sadece.

Arafta bırakan şey ise bizim borsa şu an 120,000 ler ve üzerinde seyrediyor olsaydı rahat bir biçimde malı maşadı satar şort açardım zaten kriz beklentım var e borsada dünya da rekor seviyelerde müthiş bir fırsat.

Fakat bakıyorsun bizim borsa henüz yurt dışındakıler gibi en zirvelere çıkamamış. AMa yurt dışı tepede ve her an kriz cıkıp borsalar şelale olabilir. Yada bizim borsamızda en tepelere cıkıp daha sonrasında Kriz patlayabilir. Önce hangisi olacak çıktıktan sonramı şelale olacak yoksa cıkmadan önce mi şelale başlayacak. Mantıken borsalar tepede rekorda iken krizler çıkmış doğal olarak tepe de değil kriz cıkmaz diyorsun ancak tam tersıne yurt dışıda rekor tazeliyor yani biz negatif ayrışmışız. teorim çalışacaksa bizim deli gibi bir rally yapıp biran önce yurt dışıyla eşitlenmemiz gerekir. Ama belkide bu bir istisna olacak ve biz rekore gidemeden ekonomıyı oyalayamayacaklar ve dünya krize girecek zaten habire etrafımızda şirketler batıp duruyor yok 40 yıllık hava yolu şirketi batıyor yok çinin bilmem ne şirketi batıyor en önemli alman bankaları batmanın eşiğinde filan.

Buradan şortlasam ve yukarı stop koysam bu sefer stop koydugum yerden donecek cunku yukseldıkten sonra artık şort inancım daha da güçlenecek stop koymak manasızlasacak. Buradan şortlarsam ve yukarı rally yaparsada kendımı enayı gıbı hıssedecem zaten bunu tahmin etmiştin salak erhan niye şortladın diyecem.

Tam bir araf.

Sayfa 144/172 İlkİlk ... 4494134142143144145146154 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •