Sayfa 149/172 İlkİlk ... 4999139147148149150151159 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 1,185 - 1,192 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

1. Tabi herkesin koşulları farklı. Is konusunda bence kendi açından haklısın. Ben maaş az dahi olsa ev gecindirdigim ve her ay yüksek gider olduğu için mahkumum maaşa. Çünkü kaybettiğim ay gider anamın evinde yatarım 1 ay bir şey olmaz diye bir ihtimalim yok bekarken en iyi şey bu imiş Bence yine de hisseyi ciddi düşün derim senin metod güzel yardım istersen de memnuniyetle ben de yardımcı olurum. Ben yarı otomatik değer + büyüme odaklı temel analiz yapıyorum yaklaşık 220 şirkete her 3 ayda 1. Excel i filan kendim yazdım.

Ben %80 hisse %20 duruma göre viopta sadece short taşıyorum. Short kendi saçma sapan beklenti ve düşüncelerime göre portföyü koruma amaçlı açıyorum long açmıyorum prensip olarak %100 long olmak istersem hisse alıyorum.

Ben de viop tarafında eksiğim yani açıkçası. Bu yıl tek yönlü güzel bir sistem oluşturmak istiyorum. Bu başlıkta geçmişte örnek sistem var mı? Sence ideal mi matriks mi?

2. Erhan... ilgiyle takip ediyorum senden 2 yaş büyüğüm 21 yaşından beri bu işleilgileniyorum. Birbirimizi hem yaş dolayısıyla daha iyi anlarız, anlaşırız diye düşünüyorum... tanışıp, konuşmak isterim senin kafada biriyle bu konuları tartışıp konuşmak muazzam mutluluk verir bana. Çünkü yapımız ve düşüncelerimiz aynı..
    Şu konuda sana katılmıyorum.. bu borsa oturarak para kazanılan bir iş değil... bu seviyeye gelebilmek için kaç saat mesai harcadık? Ben söyliyeyim günümün 16-17 saatini alıyor bu iş.
    Bu işi oturarak para kazanma olarak görenlere çok kızıyorum.
    Bu işi yaparken çalıştığım işten daha fazla efor sarfediyorum.. siniri, stresi, hüznü mutluluğu cabası... bunlara para biçemezsin... bu işe yeni giren sabah akşam uğraşsa bulunduğum seviyeye gelemez... 11 sene oturup her gün mesai harcaması lazım... 1 ay bile önce başlamışsam, 1 ay ondan daha fazla şey görmüşümdür, daha fazla bilgiye sahibimdir.
    Bu işin bir okulu, üniversitesi yok. Ekonomi okuyan biri bu işin i sinden anlayamaz... bu iş tecrübe, yaşamayla alakası.
    Beynimiz onlarca barı, formasyonu, tekniği kaydediyor.. her gün farklı farklı...
    Grafiklere bakınca artık barların ne yapacağını önceden tahmin edebiliyorum hiç bir şey çizmeden..

3.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Tabi herkesin koşulları farklı. Is konusunda bence kendi açından haklısın. Ben maaş az dahi olsa ev gecindirdigim ve her ay yüksek gider olduğu için mahkumum maaşa. Çünkü kaybettiğim ay gider anamın evinde yatarım 1 ay bir şey olmaz diye bir ihtimalim yok bekarken en iyi şey bu imiş Bence yine de hisseyi ciddi düşün derim senin metod güzel yardım istersen de memnuniyetle ben de yardımcı olurum. Ben yarı otomatik değer + büyüme odaklı temel analiz yapıyorum yaklaşık 220 şirkete her 3 ayda 1. Excel i filan kendim yazdım.

Ben %80 hisse %20 duruma göre viopta sadece short taşıyorum. Short kendi saçma sapan beklenti ve düşüncelerime göre portföyü koruma amaçlı açıyorum long açmıyorum prensip olarak %100 long olmak istersem hisse alıyorum.

Ben de viop tarafında eksiğim yani açıkçası. Bu yıl tek yönlü güzel bir sistem oluşturmak istiyorum. Bu başlıkta geçmişte örnek sistem var mı? Sence ideal mi matriks mi?
    herkesten öğrenebilecğeim birşeyler oldugunu düşünürüm. Yönteminizi ve exceliniz hakkında fikir almak isterim. Sakıncası yoksa bende viop algo tarafı hakkında destek olurum. Beraber fayda üretmiş oluruz. Bunun dışında her ne olursa olsun zamanınızı belirli bir ücret karşılığı satmaktan kurtulmaya çalışmalısınız. Aldığınız ücret yüksek bile olsa. Bir şekilde zamanınızı harcamadan aynı değeri üretebilirsiniz diye düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by Hermesj Yazıyı Oku
    Erhan... ilgiyle takip ediyorum senden 2 yaş büyüğüm 21 yaşından beri bu işleilgileniyorum. Birbirimizi hem yaş dolayısıyla daha iyi anlarız, anlaşırız diye düşünüyorum... tanışıp, konuşmak isterim senin kafada biriyle bu konuları tartışıp konuşmak muazzam mutluluk verir bana. Çünkü yapımız ve düşüncelerimiz aynı..
    Şu konuda sana katılmıyorum.. bu borsa oturarak para kazanılan bir iş değil... bu seviyeye gelebilmek için kaç saat mesai harcadık? Ben söyliyeyim günümün 16-17 saatini alıyor bu iş.
    Bu işi oturarak para kazanma olarak görenlere çok kızıyorum.
    Bu işi yaparken çalıştığım işten daha fazla efor sarfediyorum.. siniri, stresi, hüznü mutluluğu cabası... bunlara para biçemezsin... bu işe yeni giren sabah akşam uğraşsa bulunduğum seviyeye gelemez... 11 sene oturup her gün mesai harcaması lazım... 1 ay bile önce başlamışsam, 1 ay ondan daha fazla şey görmüşümdür, daha fazla bilgiye sahibimdir.
    Bu işin bir okulu, üniversitesi yok. Ekonomi okuyan biri bu işin i sinden anlayamaz... bu iş tecrübe, yaşamayla alakası.
    Beynimiz onlarca barı, formasyonu, tekniği kaydediyor.. her gün farklı farklı...
    Grafiklere bakınca artık barların ne yapacağını önceden tahmin edebiliyorum hiç bir şey çizmeden..
    Tanışmaya açığım aslında. Sorun yok tanışabiliriz. Aynı kafada isek hele tabiki daha iyi olacaktır. twitterdan veya özelden iletişime geçersiniz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. Temel, Teknik, Algo Trading, Risk yönetimi, Yatırımcı psikolojisi, Strateji Tasarımı daha borsayla ilgili bir sürü şey biliyorum. Bir sürü kitap makale okudum okuyorum.

İş yerimdeki hiç bir şey bilmeyen gram altın alıp satan adam benden çok para kazanıyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,707
     Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Temel, Teknik, Algo Trading, Risk yönetimi, Yatırımcı psikolojisi, Strateji Tasarımı daha borsayla ilgili bir sürü şey biliyorum. Bir sürü kitap makale okudum okuyorum.

İş yerimdeki hiç bir şey bilmeyen gram altın alıp satan adam benden çok para kazanıyor.
    Gram altın 2019 başında yaklaşık 220 TL idi. şimdi ise 290 TL. Yani son bir yılda ~%32 getiri sağlamış. Hiç ekonomi ile ilgisi olmayan biri aradaki dalgalanmalarda sat-al/al-sat gibi extra gelir artırıcı (ama riskli) işlemlere de girmeden bu parayı elde etti.
    Peki gram Altın TL fiyatı ilk kez bu yıl mı artıyor dersek geçmişe baktığımızda altının özellikle son 4-5 yıldır zaten yükselen bir trendde olduğunu söylemek hata olmaz sanırım..
    Bu durumda sizin de portföyünüzün belli bir kısmını altına yatırmanız buradaki getiriden de mahrum kalmanızı engelleyeceği gibi borsada yıl içinde oluşabilecek iyi bir bilanço yada iyi bir yatırım haberi bazlı yükseliş olasılığı gördüğünüz hisselere de girmenizi kolaylaştırabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Temel, Teknik, Algo Trading, Risk yönetimi, Yatırımcı psikolojisi, Strateji Tasarımı daha borsayla ilgili bir sürü şey biliyorum. Bir sürü kitap makale okudum okuyorum.

Bilmek yeterli gelmiyor bazen; uygulamaya almak, özel eleştiri yapmak, yanlışlamak, hatalardan ders almak, ar-ge yapmak gerekiyor da olabilir.

Genel anlam da atakan abi benim sizde gördüğüm belki çok okumanız ancak, dikkatli okumadığınız ve ne demek istenildiğini anlamadan okumanızdan kaynaklanıyor olabilir. Sanırım 3-5 defa aslında anlattığım konuyu sormuştunuz oradan böyle bir anlam çıkardım ama yanılıyor da olabilirim. Belki sorun başka birşeydir.

Hani derler ya basit olan en iyisidir diye belkli de bu doğrudur. ALtını zaman zaman bende inceliyorum. İnsanın aklına gelmiyor değil. Gram altın ülkemizde hiçbirşey bilmeyen bir yatırımcı açısından en mükemmel yatırım şekli bana göre hisse biriktirmekten daha avantajlı. Niye;

ONS fiyatı totalde yukarı yönlü hareket ediyor son 8 yıldır en tepeyi geçemese de genel manada en azından aşırı düşüşleri yok. Zaten 2011 de de aşırı şişkinlik göstergesi vardı. Bunu haricinde dolar sürekli olarak ülkmeizde genel anlamda yukarı hareket ediyor.

Baktığın zaman gram altın;
    ONS yükselmezse dolar yüzünden yukarı gidiyor. Dolar gidemezse ONS yüzünden yukarı gidiyor. Ayrıca bir ölçüm yaptım. ONS altın sabit olduğunu varsaydım. Daha sonra doların % kaç gittiğini hespaladım dolar atıyorum %200 gitmiş. Daha sonra gram altını hesapladım ONS sabit iken oda %200 gitmiş. Yani ONS yataya sarsa ve 8 yıl boyunca sürekli olarak 1500 ONS ta kalsa altın dolar kadar getiri üretiyor. neredeyse dolarla üst üste oturuyor. )) ha gram altın almışsın ha dolar almışsın aslında aynı getiriyi üreteceksin. Bide ons desteği var yani bu sürede onsta yukarı gitmişse getirin, doların getirisini geçiyor.

Zaten gram altının grafiğini bir açıp bakın.

Mükemmel bir grafiği var aşağı yönlü riskler çok düşük doğrusal bir biçimde belirli bir açıda yukarı gitmiş. Gidip hisse senedi biriktireceğime Her ay VADELİDEN yani viopta gram altın biriktirmek çok ciddi getirilere gebe. Her zaman en uzun vadeden alım yaparak birikim yapacaksın 25 TL ye bir gram altın alınıyor bildiğim kadarıyla yani ortalama 250 TL lik altın almış oluyorsunuz.

Mesela bu ay 500 TL mi tasarruf yaptım bunun 2/1 ile gram altın alıp geri kalanını teminat olarak bırakacaksın.

Böylece aldığın sevıyeden aşağı doğru gittiğinde MC yeme riskini minimize etmiş olacaksın aynı zamanda az parayla çok getiri üretmiş olacaksın. Normal piyasadan 500 TL ye 2 gram altın alabilirken Viopa 500 atıp 250 TL sini kullanarak 10 gram altın almış oluyorsun. Burada dikkat edilmesi gereken tek şey bu kuralı bozmamak. Koyduğun tasarrufun yarısı kadar altın almak hırsa kapılıp tüm parayı gömerse kenarda teminat kalmaz kaldıraç büyür biraz aşağı gittiğinde sıkıntı yaşarsın.

Vade sonu geldiğinde de %90 olaslıkla pozisyonların karla kapanacak. Temettü almak gibi şakır şakır para yağacak gelen parayla tekrar o aykı tasarrufunla beraber yeni bir sonrakı en uzak vadeden alım yapacaksın yine yarısı ile. Merak eden hesaplayabilir çok ciddi getiriler üretecektir. Rİski biraz daha düşük tutmak isteyen ve getiridende bir mıktar fedakarlık etmek isteyen 3/2 teminat 3/1 iyle altın alabilir. Her halukuarda normal gram altın almaktan çok daha mantıklı bir yatırım olacaktır.

UVY yatırımcılar var onlar içinde harika bir yatırım stratejisi ancak insanlar bunu bilmiyor öğrenmek istemiyor. Yani Vİ diyorsun daha OP diyemeden AMAN AMAN vopmu aman herkes batıyormuş abi bana deme onu diyor. Bir keşfet hele bir anlatayımda kafana yatmazsa yine yatırma arkadaş ama öğren kendini geliştir bilgi sahibi ol yatırımcının açık olması lazım. Keşfetmesi öğrenmesi lazım. Fakat buna açık değiliz. Mütevazi görünen ne varsa hiç araştırma sorgulama yapmadan ona balıklama dalıyoruz. Diğer her türlü yatırım stratejisine kendini kapatıyorum yatırımcı sonra bir bakıyor e bizim ülkede uvy olmaz veya uvy yaptım ama faiz kadar getiri bile zoraki ürettim ne anladım ben bu işten. Denilmeye başlıyor.

--------------------------

BUradan meseleyi sisteme bağlarsak temel anlamda viopta bizimde üretmeye calıstıgımız şey algorıtmaların getiri eğrisinde yukarıdaki gram altın grafiği kadar doğrusal bir getiri eğrisi üretmek. Bununda sürdürülebilir bir biçimde bu sekilyle devam etmesini istiyoruz.

Yukarı gördüğünüz bu eğriler 5 farklı sistemin bir arada Kar zarar eğrisini temsil etmekte.
    Kar zarar eğrisi deyince farklı birşey gibi algılanıyor Aslında yukarda gördüğünüz gram altın grafiğinin bir benzeri yada bir hisse grafiğinin yada bist 100 grafiğinin bir benzeri farklı bir ensturuman grafiği.

Daha alt düzeyde abbasın bile anlayabileceği düzeyde anlatayım. örnekleyeyim;

Kırmızı renkli grafik ASFGO hisse senedi grafiği
    Sarı renkli ERGYO hisse senedi grafiği
    Pembe olan AMAZN hisse senedi grafiği
    Beyaz olan ALTNO hisse senedi grafiği
    yeşil olan ACIKG hisse senedi grafiği.

BU grafikler hemen hemene 8-10 yıllık.

Düzenli bir biçimde her sene yukarı giden bu hisse senetlerinden her ay düzenli alım yapmak her sene biriktirmek veyahutta alıp beklemek istemezmiydiniz. BU hisse senetleri aynı zamanda bist30 a bağlı hisse senetleri bu 8-10 yılda endeks ne badireler atlattı zaman zaman çalkalandı düştü. Ancak bu hisse senetlerinin 5 ide bu çalkantılı dönemlerde bile neredeyse etkilenmemiş.

Kırmızı renkliden örnek vereyim. Çünkü diğerleri biraz iç içe görünüyor kafanız karışmasın abbasa anlatır gibi anlatıyorum. Bu hisse senedinde her ay tasarrufun kadar alım yap ve bekle nasılsa totalde yukarı gidiyor endeks göçsede rekorda kırsa totalde senın hisse senedin ne çok fazla yukarı gidiyor nede çok fazla aşağı sarkıyor. Zaman zaman yatayda oyalandığı oluyor uzunca bir süre ancak kendını toplayıp tekrar yukarı hareketine devam ediyor.

Tıpkı altın örnegınde oldugu gibi bunda da birikim yapabilirsin. Tasarrufunun 3/1 ini kullanman gerekecek daha fazlası bu tarafta biraz daha riskli. Aynı zamanda buradaki grafik basit getirili yani bileşik getiri değil. Bu bir algorıtma grafiği ancak teorik olarak bir hisse senedi grafiği demiştik ya.

Bu algorıtmanın bist30 üzerindeki alım satımları sonucu oluşan grafik. Dolayısıyla içinde vade geçişleri komısyon kayma malıyetlerı düşülmüş en net grafik bu arada

Şimdi yapılan her alım satım sonunda elde edilen getiri kullanılmadığında oluşan sonuc bunlar. yani örnegın kırmızı renkli çizgiyi gözünüzde canlandırıp 4 eş parçaya bölün. ilk sıradaki parça baktıgınızda belirli bir seviyeden belirli bir seviyeye çıkmış. İşte bu noktadaki tüm getiri sistemin alım satımlarında elde ettiği karı tekrar KULLANMADAN!!!! kenara koyduğu para anlamına geliyor. Eğer yaptığı her alım satımdan elde ettiği karı tekrar lota çevirip kullansaydı Çok daha dik açılı bir grafik görecektiniz.

Dolayısıyla bir karşılaştırma yaparsak gördüğünüz diğer hisse senedi grafiği olsun dolar grafiği olsun altın grafiği olsun hepsi Kazandığınız parayla tekrar lot almışsınız gibi bileşik getiriyi gösterir. Fakat burada gördüğünüz eğriler basit getiriyi gösterir. BİLEŞİK HALINI SİZ HAYAL EDİN NERELERE TIRNAMINIRDI. Bunu hala daha anlatamadıysam birde ABBASIN ÇOCUGUNA anlatır gibi bir örnek vereyim hisse piyasasından.

Bİr hisse senedi 10 lira diyelimki 100 adet aldığınızda 1000 TL para lazım. Aldınız diyelim. hisse grafiği 12 TL ye çıktıgında 12*100 adet = 1200 TL paraya ulaşırsınız SATTINIZ diyelim 1200 TL paranız olur hemen ardından tekrar alacaksınız kaç lırada 12 lırada hisse 1200 TL paranız varsa yine 100 adet alabilirsiniz. DOlayısıyla sürekli bileşke getiriyi görürsünüz grafikte. Oysaki yukarda yayınladığım grafikte ise.

Algorıtma sabit lot sayısı ile al sat yaparak kar eder örnegın 10 lıradan 100 adet lotla 1000 TL yatırımla başlar. 12 lıraya gider toplam 1200 TL niz olur 200 TL sini satar 1000 TL ile yoluna devam eder. böyle böyle sürekli olarak 1000 TL kullanarak işlemlere girer kazandığı her parayıda kar grafiğinin yanı bu yukarda gördüğünüz grafikler alım satım sonucunda cebe attığı kenara attığı paraya göre çizilir. Kenara attığı parayı tekrar sokup riske atmaz O para çekilebilir harcanabilir paradır. Hİsse senetlerinde ise o para çekilebilir değildir. İşlemdedir çekilirse lot sayısı azalır.

Algorıtmada ise o para çekilebilir paradır işlemde olmayan paradır. Bu işlemde olmayan paranın çoğaldıkça grafik çizilmeye başlar.

Bunları öğrenen ABBAS'ın MEKANA GELİŞİ temsili Şakirin (erhanın) bakışları :=)

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

7. Bu arada youtube kanalına ortalama her gün 1 abone geliyor. Halbukı düzenli ve özenerek içerik eklememe rağmen. Bu durum açıkçası beni motive ediyor. kanalın ismi yok cismi yok öylesine kendimce çektiğim rasgele farklı içerikler var. Çoğunluk algorıtma yatırım videolarını izleyerek geliyorlar. Bu ilgi hoşuma gitti zaten insanlara fayda üretmekten haz alan birisiyim.

Sanırım yeni bir youtube kanalı açıp görsel bir biçimde 15-20 dakıkalık videolar hazırlayıp yatırım işini anlatmaya gidecek bu iş. Zaten artık okuma alışkanlıgımız yok olmuş durum da bende dahil olmak üzere googlede birşeyler aramak yerine artık youtubedenın arama cubugunu kullanır oldum okumak biraz daha zor geliyor görsel olunca hem daha anlaşılır oluyor hemde daha kısa sürede o konu hakkında bılgılenıyorsun.

İşte birde dediğim gibi abone sayısı habıre artıyor olunca biraz daha motive hissettim kendimi

Yeni kanal açtığımda bunun duyurusunu şu anki mevcut kanalımdan yapacağım için takipte olmanız menfaatinize olacağını ümit ediyorum. Belkide hiçbir işinize yaramayacağım ama belli mi olur bakarsınız bir gün ihtiyacınız olan birşeyleri anlatıyor konuşuyorumdur abone olduğunuz için denk gelir ve faydası dokunur. Fazla abonelik göz çıkarmaz diyelim.

Kanal linki https://www.youtube.com/channel/UCGo..._as=subscriber

8. Abone olundu. İyi adamsın. Mevla versin ecrini, dilerim.

Sayfa 149/172 İlkİlk ... 4999139147148149150151159 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •