Sayfa 153/172 İlkİlk ... 53103143151152153154155163 ... SonSon
Arama sonucu : 1374 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: Algoritmik Trade Sistem Sinyalleri ve Gerçek Hesap Paylaşımlı (Şeffaf)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Sadece endeks kontratları bazında bakarsanız haklısınız çok riskli. Fakat portföyün içindeki diger hisseler riski dagıtıyor. Şöyle diyeyim endekste terse düşersem diger hisselerin karı terse kalmayı yumşatıyor. Buna istinaden 1\2 oranında kaldıraç kullanmayı düşünüyorum. Kaldıracı 1/3 oranınada çekebilirim.

SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Riski dağıtma ancak bist 30 uzun hisseler kısa yada tersi gibi bir durumda olur ki o zaman getiriniz de kısıtlı olur kanaatimce..Bir de portföyünüz verimsiz olur. Çünkü Bist 30 un içindeki hisseler viop 30 da da yer almaktadır. Garanti, akbank, erdemir,tupras vs düşerken endeks mi çıkacak yada tam tersi gibi..Hem Endekse dayanak olan hisselerde pozisyon alıyorsunuz hem de onların bileşkesi olan endeksi satıyorsunuz zor bir olay..Yapılacak en iyi şey bence yönetilebilir geceleri uykunuzu kaçırtmayacak uygun seviyede risk alarak ilerlemek olmalı çok büyük getiri hedefleri yoksa..

2.  Alıntı Originally Posted by h4ck4n Yazıyı Oku
    Anladığım kadarıyla drawdown değeri robotta kullandığımız parametreye göre değişiyor.
    Diyelim input girdisi; parametre değeri 10 için drawdown değeri 20
    parametre değeri 8 için drawdown değeri 26 olabilir

Ama
    x sistemi içinde y sistemi için de max dd her zaman sabit midir? (Maksimum gördüğü yerden sonra düşebileceği en düşük nokta her sistem için aynı değil midir?)

Bir de matrikste drawdown kısmını bulamadım..
    Burada neden bahsettiğini anlamadım. Ne inputu ne parametresi ))

şöyle bak en basit halıyle garanti bankasının grafiin aç en büyük düşüş neresi en yüksek % ile düşüşü bul muhtemelen 2008 krizidir.

kriz öncesi en tepe seviye ile krizde gördüğü en dip garanti bankasının MAXDD si oluyor. Hesaplamadım ama %75 geri çekilmiş diyelim.

Yani sen garanti bankta LONG acıp bekleyeceksen strateji veya sistem buysa. LONGLARKEN GRAFİK YENİ REKORUNDAYSA TAM OLARAK LONGLADIGIN YERDEN TESADUFEN AŞAĞI DOĞRU GIDERSE MAX 2008 YILINDAKI MAXDD kadar zarar etme olasılıgın var demektir. Kaldıracı bu maxdd seviyesine göre ayarlarsan.

büyük olaslıkla gelecekte mc yemeden LONGDA gidebileceksin demek anlamına geliyor.

Çünkü %75 lik bir düşüşe göre yani olması cok güç ve nadir bir duruma göre kaldırac ayarladın.

Biz sistemlerde ne yapıyoruz sistemin kz eğrisine bakıyoruz garantı banka koydugum sistemin kzsi 1 lıradan başlıyor 30 lıraya gidiyor.

Bu sure zarfında max ne kadar geri çekilme yaşamış diye bakıyorum kz eğrisine.

%30 luk bır geri çekilme görüyorum maxdd olarak o halde diyorum kı ben kenara %30 yediğimde dayanacak para bırakarak kaldıracı ayarlayayım diyorum.

Çünkü bu sistem en kötü anında %30 kaybettirmiş.

Yani bir nevi 1 lıradan 30 lıraya giden bunu yaparkende sadece %30 geri çekilme yaşayan GARANTI(B) adında bir hisse senedi yaratmış ve bunu LONGlamış gibi oluyorum.

Normal garantı bankasında LONG acmaktan daha karlı hem daha yüksek kaldırac kullanabiliyorum. Hemde garantı bankasında daha performanslı bir hisseyi longlamış oluyorum.

MATRIKSTE YOK

Zaten hala matrıksteysenız 1-0 Gol yiyerek başlıyorsunuz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

3.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    50 bin tl viopta para var
    10 lot Xu30 = 5 hızlı sistem, 5 yavaş sistem
    15 bin tl teminat tutacak kadar thy, garan , pgsus, Arcelk, tkfen, Eregli pay vadeli hisselerinden bir portföy oluşturdum.

%50 kaldıraç kullanıyorum çok mu yüksek oluyor kaldıraç , farklı entrüsmanlardan oluşan portföyün MAX dd göre kaldıraç ayarlamasını bulamadım.
    25 Bin TL kullanıyor 25 Bin tl teminat tutuyorsun.

Ucu ucuna kurtarır gibi geldi bana önce daha düşük bir kaldıraçla başlayıp teminatın ne kadar götürdüğünü gördükten sonra kaldıracı arttırmak daha iyi olabilirdi belki.

Xu30 dakı robotta 5 hızlı sıstem demıssın ama bunların ıslemlerı bırbırıyle ust uste gelmıyordur ınsallah yoksa o 5 sıstem tek bır sıstem gıbı calısır. İşlem sayıları farklı olmalı ornegın bırı aylık ortalama 30 işlem acıyorsa dıgeri 25 acmalı diğeri 20 acmalı yani 5 tane hızlı sıstem teorık olarak yazamazsın gibi görünüyor.

Aralarında işlem sayısı bence en az 5 olmalı. biri 25 işlem acıyor biri 26 işlem acıyorsa aslında bu sıstemler bırbırının kopyası gıbı hareket eder. yani riski düşürmez. Mesela şöyle bir sıralama yapabilirsin.

1.sistem aylık ortalama 35 işlem
    2. sistem aylık ortalama 30 işlem
    3. sistem 25
    4. 20 vb vb şeklinde gidebilirsin böyle yaparsan rısk ciddi anlamda düşecektir cunku sıstemler bırbırınden farklı hareket etmeye baslayacaktır.

Her birine 2 şer lot vererek 30, 25, 20, 15, 10 işlem sayısılı 5 adet sistem de yapabilirsin. Hızlı sistemden az hızlı orta yavaş ve daha yavaş şeklinde olmus olur.

XU 30 tarafında bır sıkıntı cıkmaz düşüncesindeyim cunku bırı longlar bırı shortlar vesaire dolayısıyla hepsının aynı yonte poza gırıp carpılma ihtimali pek yok. örnegın 5 sıstem yaptıysan 5 ı bırden longladıysa buyuk ıhtımal bır trend vardır bır trend olmasa bıle en hızlı sıstem en erken alısı yaparak gırecegı ıcın en yavas sıstem al verdıgınde en hızlı sıstem coktan kar yazmış olacak.

xu30 tarafında bileşke sistem getiri eğrisinde maxdd ye bakabilirsin. Hisse tarafına gelırsek.

Bence buradakı mıktarı düşür 10 bin Tllık hısselere bağla en kötü anda teminatın ne kadarını kullandıklarına bak.

Ornegın butun hısselerındekı sıstemler bır poza gırmıs ve hepsı aynı anda terste kaldıgında Kaç para kaybedıyorsun.

Burada ısler bıraz daha kompleks olacaktır atıyorum pgsus fırlayacak kar yazacak otekı zarar yazacak beriki kar yazacak. Ancak bunlar bırbırını ne kadar kurtarabılecek bunu ongormek cok zor. Bu sebeple hepsinin aynı anda terste kaldıgı zamanlarda fılan kanal temınata bakmak lazım kenardakı paranın buyuk bır kısmını yıyorsa daha düşük bir kaldıraca ınmelısın. Bence rıskı düşük tutmak ıcın once 10 Bın tl bagla hısselere bır gıdısatı gor.

Korelasyon düşükse cok problem yasamazsın kaldıracı yukseltmekte ancak korelasyon yüksekse kaldıracı düşük tutman gerekecektir. Bunu malesef bır sure gerçek hesapta deneyımlemen lazım. Seni mc ye getircek bir durum oluşabiliyormu yoksa mc ye cokmu uzaksın şeklinde kontrol saglamalısın.

Cunku bazıları kar yazacak bazıları zarar yazacak bırbırılerını tolere edecekler diyebilmek için korelasyonun düşük olması gerekıyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4. 5 şot yavaş sistem , 5 lot hızlı sistem yazacagım yerde 5 hızlı , 5 yavaş yazmışım.

50 000 teminata o zaman 10 bin XU30, 10 bin hisse yapayım. Kar ettikçe her ay 2.5 kat orana göre teminat ayarlaması yapayım .

SM-A105F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Burada neden bahsettiğini anlamadım. Ne inputu ne parametresi ))

şöyle bak en basit halıyle garanti bankasının grafiin aç en büyük düşüş neresi en yüksek % ile düşüşü bul muhtemelen 2008 krizidir.

kriz öncesi en tepe seviye ile krizde gördüğü en dip garanti bankasının MAXDD si oluyor. Hesaplamadım ama %75 geri çekilmiş diyelim.

Yani sen garanti bankta LONG acıp bekleyeceksen strateji veya sistem buysa. LONGLARKEN GRAFİK YENİ REKORUNDAYSA TAM OLARAK LONGLADIGIN YERDEN TESADUFEN AŞAĞI DOĞRU GIDERSE MAX 2008 YILINDAKI MAXDD kadar zarar etme olasılıgın var demektir. Kaldıracı bu maxdd seviyesine göre ayarlarsan.

büyük olaslıkla gelecekte mc yemeden LONGDA gidebileceksin demek anlamına geliyor.

Çünkü %75 lik bir düşüşe göre yani olması cok güç ve nadir bir duruma göre kaldırac ayarladın.

Biz sistemlerde ne yapıyoruz sistemin kz eğrisine bakıyoruz garantı banka koydugum sistemin kzsi 1 lıradan başlıyor 30 lıraya gidiyor.

Bu sure zarfında max ne kadar geri çekilme yaşamış diye bakıyorum kz eğrisine.

%30 luk bır geri çekilme görüyorum maxdd olarak o halde diyorum kı ben kenara %30 yediğimde dayanacak para bırakarak kaldıracı ayarlayayım diyorum.

Çünkü bu sistem en kötü anında %30 kaybettirmiş.

Yani bir nevi 1 lıradan 30 lıraya giden bunu yaparkende sadece %30 geri çekilme yaşayan GARANTI(B) adında bir hisse senedi yaratmış ve bunu LONGlamış gibi oluyorum.

Normal garantı bankasında LONG acmaktan daha karlı hem daha yüksek kaldırac kullanabiliyorum. Hemde garantı bankasında daha performanslı bir hisseyi longlamış oluyorum.

MATRIKSTE YOK

Zaten hala matrıksteysenız 1-0 Gol yiyerek başlıyorsunuz.
    Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim...

6. Erhan Hocam,

Bİr süredir foruma girememiştim yazını yeni gördüm öncelikle bu gecikme için özür dilerim.

uzun süredir seni takip ederim bence sen henüz piyasa tarafından keşfedilmemiş bir hazinesin. Sana tek yön long olunur

burda ki yazıda yazmışsın dün itibariyle tepeye geldik. Yazdığın sırada sanırım 110 bindeydik ve sadece şort bağladığımı farzettik. 10 bin puan almadım. muhtemelen şort olduğu yer olduysa da 1000 puan vermiştir. Kaybım 1000 puan. burdan 130 bine giderse yine para kazanamıcam belki 1-2 bin kaybedeceğim. ama ordan dönerse 20 bin alacağım -belki- . bu benim düşüncem biraz muhafazakar bir sistem temettü yatırımı gibi

Şuan mesela yazıda dediğin tepe gelirse şortlarım dediğin şeyi yapabilir misin yoksa piyasada ki coşku bunu engeller mi ?

birde birşey soracağım topic de paylaştığın bilanço dosyası otomatik mi çekiyor yoksa bize şablon örneği olarak mı paylaştın.

tüm emeklerin için teşekkürler

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Zifige dediğin olayı çok ça düşündüm. Gerçekten çokca düşündüm geçmişe dönüp şöyle bir test yapmaya calıstım dur bakalım şurada sistemi sadece long calıstırsaydım ne olurdu sorularını sordum. kodları degıstırerek o bolgenın performansına baktım.

İşe yaradı yanı kar arttı. Fakat erhan erhan sen en tepe de iken düşecek demiyordun kı daha gerçekçi ol hadi amaaaa nereden ıtıbaren düşecek bu borsa ana yön olarak dedin diye kendımle konusuyorum.

Gerçekten objektif olmaya calıstım. En tepeden belirli bir noktada aşağı düşünce ana yönün şort olduguna karar vermiştim. Testi buna göre değiştirdim.

O kadar iyi olmasa da yinede iyi bir performans sundu sistem. İyi dedim bu yontem işe yarar gibi duruyor dedim. Testlere devam ettim.

Yıl .... bilmem kaç evet erhan bu bolgede ana yön ne derdin. İşte long derdim. Nereye çıkarsa şort diyecektin şuraya cıkarsa şort diyecektim Gerçektende oyleydi. AMa grafik benim şort diyeceğim yere çıkamadan dönmüş. O bolgede malesef performans oldukça kotu cıktı. Ayrıca sistemin MAXDD sini arttırdı. Patladı yani.

Yani totalde isabetli ana yon tespitlerim oluyordu ancak arada kaçan ufak tefek sapmalar oluyor ve bu noktalar sistemi normalden daha fazla zarar olarak yansıyordu. Doğru tespit ettiğim yönlerde ise normal performansın ustunde bır getiri üretiyordu. Yani ana yön tespitlerim olabildiğince az kusurlu olması gerekiyor dedim KENDIMLE KONUSUYORUM haa beyin jimnastiği yapıyorum.

SOnra erhan maden bu derece titiz ve olabildiğince düşük bir sapmayla ana yönü tespit etmen gerekiyor. O halde birde testi şöyle yap dedim.

Sistemi at çöpe ana yon sort dediğim yerden şort aacıp bekleydım long dedıgım yerden long acıp bekleseydım. Bunun bir sistemmiş gibi düşünseydim başarılı işlem yüzden getirim MAXDD acaba kaç cıkıyor dıye bir hesap kitap yaptım.

Komısyon kayma diye bir maliyet aslında yok. Cunku zaten bir sinyal acıyorum ve 8 12 ay boyunca hiç değiştirmiyorum.

Baktım daha yüksek getiri cıktı sisteme gerek yok gibi bir durum ortaya çıktı.

Nasıl olur bu diye tekrar düşündüm kıyaslamalar yaptım. Şöyle olmuş abi bir örnekle acıklayayım.

Şimdi ana yön şort demişsin diyelim 100,000 De buradan şortu açtın bekledın 70,000 E düşüncede ana yön long demişsin.

30,000 Puan kemiksiz cebime girecekmiydi girecekti. kayma komısyon filan yok hepi topu 2 kere komısyon oduyorsun.

Sonra sistemi çift yonlu olarak aynı bölgeye koydum performans nette kayma kom dahil 15,000 Cıktı. Peki

Ana yöne göre çalıştırdım yani sadece şort -flat çalışttırdım 23,000 bin üretmiş kayma kom dahil.

Alalhalla sistemi ana yöne göre calıstırmama rağmen biçin 30 binden daha fazla üretmesi gerekirken daha az üretmiş dedim.

Meğer o bölgede sat nakit vesaire sinyalleri komısyon ve kayma maliyeti 10,000 puan oluyor. Aslında sistem öngördüğümüz gibi ana yönde satıp beklemekten daha performanslı hareket etmiş long açmadan trade edebildiği için. totalde 33,000 üretmiş. ANcak kayma ve komu ekleyince 23,000 bin üretebilmiş.

Hani orada ana yönü bilerek hareket etmesinin avantajı ancak kayma komlardan kaybettirmiş.

Baktığın zaman mantıken dedim ki sadece ana yönde poz acsaymısım daha iyiymiş Sapma oldugunda bunuda maxdd olarak belirledim. Yani 100,000 Den şort açtın 110,000 e çıktı oradan düştü diyelim. O halde -10,000 puan maxdd var demek.

Ancak mevcut sistemimin ana yön belirlenmiş şekildeki max dd si -15,000 cıkıyor yani her halukuarda sistemsiz bir biçimde tıpkı sistem gibi ana yön göre tek sinyal açsam bu daha avantajlı bir sisteme dönüşüyor. Her yönüyle gerek karlılık gerekse maxdd vesaire olarak.

Demekki dedim erhan ana yönü ısabetli bir biçimde tespit edebiliyorsan arada sapsa bile bu -10,000 filan max dd yemiş olursun ancak mevcut sisteminde zaten -15,000 max dd var diye kenara teminat koyuyorsun. Bu ana yöne göre işlem açmak daha avantajlı dedim. Sisteme filan gerek yok dedim.

AMa zurnanın zırt dediği yer gerçekten her zman bu kadar isabetli ana yön tahmını yapabilecekmisin. Ya sapma büyürse mesela 100 Binden şort dersın ama ya 120 bını görürse sorusu aklıma geldi. Ancak birde arafta kaldıgın anlar oluyor.

Mesela şu an bence tam bir araf bölgesindeyiz. Niye dersen ekonomık kriz beklentım var dünyada. Fed faiz arttıracaktı sözde şimdi ise indirim yapıyor bi boy. Herşey yolunda gittiği sürece faiz yükselticem dedin Şimdi ise faiz indiriyorsun demekki herşey yolunda gitmiyor. O halde fedin kararları güvensiz piyasa bunu farketmedi henüz faiz indirim gazıyla bi boy yukarı taşıyor borsayı. sersemleyıp kendıne geldiği zaman ne olacak merak ediyorum.

Araftayız çünkü borsa yıllık bazda en tepede ancak kendi en tepesınde degıl 120,000 lerin üzerini görürse en tepede rekorda diyebileceğiz oysaki yurt dışı kendı yeni rekorlarını kırıyor. Krizlerde borsalar en zirvede iken geliyor. Ekonomık kriz beklentim var mı var ama zamanını bilmiyorum sadece.

Arafta bırakan şey ise bizim borsa şu an 120,000 ler ve üzerinde seyrediyor olsaydı rahat bir biçimde malı maşadı satar şort açardım zaten kriz beklentım var e borsada dünya da rekor seviyelerde müthiş bir fırsat.

Fakat bakıyorsun bizim borsa henüz yurt dışındakıler gibi en zirvelere çıkamamış. AMa yurt dışı tepede ve her an kriz cıkıp borsalar şelale olabilir. Yada bizim borsamızda en tepelere cıkıp daha sonrasında Kriz patlayabilir. Önce hangisi olacak çıktıktan sonramı şelale olacak yoksa cıkmadan önce mi şelale başlayacak. Mantıken borsalar tepede rekorda iken krizler çıkmış doğal olarak tepe de değil kriz cıkmaz diyorsun ancak tam tersıne yurt dışıda rekor tazeliyor yani biz negatif ayrışmışız. teorim çalışacaksa bizim deli gibi bir rally yapıp biran önce yurt dışıyla eşitlenmemiz gerekir. Ama belkide bu bir istisna olacak ve biz rekore gidemeden ekonomıyı oyalayamayacaklar ve dünya krize girecek zaten habire etrafımızda şirketler batıp duruyor yok 40 yıllık hava yolu şirketi batıyor yok çinin bilmem ne şirketi batıyor en önemli alman bankaları batmanın eşiğinde filan.

Buradan şortlasam ve yukarı stop koysam bu sefer stop koydugum yerden donecek cunku yukseldıkten sonra artık şort inancım daha da güçlenecek stop koymak manasızlasacak. Buradan şortlarsam ve yukarı rally yaparsada kendımı enayı gıbı hıssedecem zaten bunu tahmin etmiştin salak erhan niye şortladın diyecem.

Tam bir araf.

7.  Alıntı Originally Posted by zifige Yazıyı Oku
    Erhan Hocam,

Bİr süredir foruma girememiştim yazını yeni gördüm öncelikle bu gecikme için özür dilerim.

uzun süredir seni takip ederim bence sen henüz piyasa tarafından keşfedilmemiş bir hazinesin. Sana tek yön long olunur

burda ki yazıda yazmışsın dün itibariyle tepeye geldik. Yazdığın sırada sanırım 110 bindeydik ve sadece şort bağladığımı farzettik. 10 bin puan almadım. muhtemelen şort olduğu yer olduysa da 1000 puan vermiştir. Kaybım 1000 puan. burdan 130 bine giderse yine para kazanamıcam belki 1-2 bin kaybedeceğim. ama ordan dönerse 20 bin alacağım -belki- . bu benim düşüncem biraz muhafazakar bir sistem temettü yatırımı gibi

Şuan mesela yazıda dediğin tepe gelirse şortlarım dediğin şeyi yapabilir misin yoksa piyasada ki coşku bunu engeller mi ?

birde birşey soracağım topic de paylaştığın bilanço dosyası otomatik mi çekiyor yoksa bize şablon örneği olarak mı paylaştın.

tüm emeklerin için teşekkürler
    Övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim. Siz alıntı yapınca tekrar okudum şurası çok önemli;

"Arafta bırakan şey ise bizim borsa şu an 120,000 ler ve üzerinde seyrediyor olsaydı rahat bir biçimde malı maşadı satar şort açardım zaten kriz beklentım var e borsada dünya da rekor seviyelerde müthiş bir fırsat.

Fakat bakıyorsun bizim borsa henüz yurt dışındakıler gibi en zirvelere çıkamamış. AMa yurt dışı tepede ve her an kriz cıkıp borsalar şelale olabilir. Yada bizim borsamızda en tepelere cıkıp daha sonrasında Kriz patlayabilir. Önce hangisi olacak çıktıktan sonramı şelale olacak yoksa cıkmadan önce mi şelale başlayacak. Mantıken borsalar tepede rekorda iken krizler çıkmış doğal olarak tepe de değil kriz cıkmaz diyorsun ancak tam tersıne yurt dışıda rekor tazeliyor yani biz negatif ayrışmışız. teorim çalışacaksa bizim deli gibi bir rally yapıp biran önce yurt dışıyla eşitlenmemiz gerekir. Ama belkide bu bir istisna olacak ve biz rekore gidemeden ekonomıyı oyalayamayacaklar ve dünya krize girecek zaten habire etrafımızda şirketler batıp duruyor yok 40 yıllık hava yolu şirketi batıyor yok çinin bilmem ne şirketi batıyor en önemli alman bankaları batmanın eşiğinde filan."

Bu cümlelerden de anlıyoruz ki teorimin %50 si gerçekleşmiş. Sıra Ekonomik krizin çıkmasında

BU noktada ne tür şüphelerim var önce ondan bahsedeyim. Dolar bazlı hala oldukça ucuz görünüyoruz. Dolar bazlı belli seviyelere geleceksek 135 leride geçip gitmesi lazım borsanın fakat bu bana pekte olası bir senaryo gibi gelmiyor. Fedin ne kadar hırçın bir biçimde para basması ancak bu ihtimali tetikleyebilir belki. Ancak böyle bir risk olduğunu da unutmayalım.

Nasılsa 120 ye gelik. Strateji şu olmalı tabi bu benim görüşüm riskte barındırmıyor degıl. ANcak mantık çerçevesinde düşünmeye çalışıyorum.

120 bin zaten eski seviyemiz normalde borsa eski seviyenin üzerine 5 veya 10 koyuyor her yeni zirveye geldiğinde.
    Birazda sapma payı filan bırakıyorum ve 135 bin en zirve olabilir diyorum. Yani gitse gitse oraya gider daha yukarı yok gibi görünüyor. ANcak 135 i kesin görecekte demiyorum 120 ila 135 arasında bir yerden döneceğini düşünüyorum.

BU aralıkta 3 ay boyunca oyalanabilir Yani düşüşün tam olarka başlaması nisan mayıs aylarını bulabilir.

Herneyse stratejim şu;

Diyelim 100 Bin TL paranız var.

120 binde 6 LOT
    123 binde 12 LOT
    126 binde 18 LOT
    129 binde 24 LOT
    132 binde 30 LOT
    135 binde 36 LOT

İşlem açarsak. Ortalama satış maliyetimiz 127,500 Olur TOplam 36 Lot ile 135,000 İ gördüğünde zararımız -7500 Puan TL bazlı zararımız -27,000 TL olur. Tabi bist100 den örnekledim bist 30 dan şortlayacağımız için bu fark biraz daha fazla olup, -30,000 TL zarar edebiliriz bist100 135 e dayandığında.

Ana sermaye 100,000 di.
    36 lot yani kabaca 36,000 TL LOT satmak için kullandık.
    135 e çıkınca -30,000 TL de oradan anlık kaybımız var.
    Etti 66,000 TL kenarda kaldı 34,000 TL.

BU parayı kaybedebilmemiz için yani MC düşebilmek için 135 üzerine 9000 Puan daha gitmesi lazım. Yani 144,000 Leri görmesi lazım borsanın. 144 Ü görürse MCYE Düşeriz.

Peki bu riskleri alarak açtığımız pozisyondan ne kazanacaz Minimum borsa 90,000 E kadar çakılacak bence.
    Yani 45,000 Puan 135 ila 144 arasında bir yerde çakılış başladığında 36 lotla kazanç 162,000 TL olacak. 100,000 De kendi paranız ana semayeniz 262,000 TL ye çıkacaktır. Yani %162 ye oynamış oluyoruz. 135 görmeden dönerse de %100 civarında bir getiri elde etmeniz muhtemel

BU strateji sermayenizin her kademede %6 sı kaç lota tekabul ediyorsa okadarlık şort açtığınızda gerçekleşecek durum.

Daha agrasif bir strateji için 6 adet şort kademesine daha farklı bir dağılım yerleştirerek. 135,000 nin daha üstünü görmez diyerek 9 kaldıraca kadar çıkılabilir.Bu durumda kazancınız %200 leri aşacaktır.

Yukarıdaki stratejide sermayenın %6 sı kaç lota tekabul edıyorsa her kademede okadar lot ekleyerek gidiyoruz.

Olduda 144,000 e çıktı MC yediniz veya komple çıktınız piyasada kanal sermayenız 36,000 TL oluyor.

Yani paranın %64 kaybediyorsunuz. Ancak 144,000 daha üstüne çıkmadan dönerse paranıza %162 eklıyorsunuz.

yani %64 kaybetmeyi göze alarak %162 ye oynuyorsunuz.

Peki 144 bin ve üzerini görmeye başladığında direk piyasadan çekilmek yerine lot azaltma yöntemini kullanarak pozisyonda kalmayı denerseniz ne olur ?

Bu yontemı hesaplamaya üşendim ancak kabaca 155 e gittiğinde 18 lot şortunuz kaldığını varsayalım.

Bu noktada çakılma başlar ve 90,000 inerse piyasa 81,000 TL para kazanacaksınız 18,000 de ana sermaye 99,000 TL ile pozlar dipte kapanacak hiçbirşey kazanamayacaksınız ancak hiçbişeyde kaybetmemiş gibi olacaksınız.

Daha mantıklı bir stratejisi olan yazsın algorıtmaya baglama haricinde.

Mesela düşüşün başladığını düşünerek şortlayacam diyen olabilir. Fakat bu durumda fake (sahte) bir düşüş sebebiyle seni şortlatıp yukarıya yine haldır haldır gidebilir.

ÖRnegın 118 bıne sarkar sende düşüş başladı der şort açarsın 140 bine gider daha yukarıya gıttı varsayalım kı oradan düşüyormuş gibi yaptı ornegın 135 i görüp 132 ye sarkınca oradan sattın yine yukarı 140 150 lere gıdebilir.

Yani trendın döndüğüne KANAAT getirebilmekte zor iş Ya düzeltme hareketiyse ?

Kısaca: Şunu unutması lazım bir yatırımcının.

KARDEŞİM RİSK ALMADAN KAZANAMAZSINIZZZZZZZZZZZZZZZZZ RRİSKSİZ KAZANÇ DİYE BİRŞEY YOK RİSKİ DÜŞÜK ŞEKİLDE KAZANACAKSAN %15 %20 ANCAK KAZANIRSIN YILDA DAHA FAZLASINI İSTİYORSAN RİSK ALMAK ZORUNDASIN

EN tepeden TEK bir atış yaparak risksiz bir biçimde müthiş kazanabilirsiniz Ancak en tepenın orası olduguna karar vermek bile çok zor. Onu geçtim burası tepedır deyip butun lotlarıyla ŞORT olabilecek bir babayiğitte tanımıyorum.

O halde belirli bir miktar zarar etmeyi göze alıp ne kazanmaya oynadığımıza bakıp KAZ gelecek yerden tavuk esirgenmez misali belirli bir matematik çerçevesinde tavuk vermeye razı olup KAZ almaya oynayacaksınız.

Ben tavuk vermeden Kaz almaya calısıyorum diye bir dünya yok!

8. Diğer sorulara cevap verirsem

Excel otomatık çekiyor fakat siz çekemezsınız cünkü ücretli bir programdan çekiyorum biraz çetrefilli.

Ben şortlarmıyıma gelirsek.

Algorıtmam

1.5 ayda bir ortalama %15 getiri üretiyor. buda totalde yılda 7 kere %15 üretmesi demek.

haliyle 100,000 TL para bağladığımda bunu bileşke yapıyorum bu arada

hesap makinesini aç 100,000 yaz (*) çarpı 1,15 yaz 7 kere eşittir tuşuna bas.

Bu benim 1 yıllık kazancım istatistikler bana yılda sistemimin bunu üreteceğini söylüyor olur olmaz bilemem görecez 2021 de.

buda ne demek 266,000 TL demek. Bu ortalama tabiki daha fazlasıda olabilir daha azıda olabilir. ben kabaca sene sonu 250 bin tl sermaye olarak bir hedef koydum. makul olmaya çalıştım yani.

Algorıtma bunu gerçekleştirirken piyasanın en tepe nereye gittiğini en dip nereyi gördüğünün düşüp çıktıgını vesairenin hiçbir önemi yok Tabiki bu algorıtmanın kaybettirme olasılığı da çok daha düşük. Buda diğer manuel stratejiye nazaran daha düşük riskle daha yüksek kazanca oynamak oluyor.

Ancak yedek hesabım olan ve 6000 TL ile seneyı kapattıgımız burada yayınladıgım hesaptan gram altın topluyordum yavaş yavaş.
    KAFAM gidip gidip geliyor. erhan altını boşversende kademeli olarak şortmu acsan diyorum içimden.

Yani her an altınları satıp viopta şort poz almaya başlayadabilirim. bir yanım diyor erhan bu parayıda algorıtmaya ekle.
    bir yanım altın kriz cıktıgında ucacak onuda kaçırma denemiş ol diyor.

Kısacası alternatif stratejilerin hepsi aslında yüksek getiri vadediyor. Riskleri ise birbirine yakın seyirler halınde. Karar vermekte zorlanıyorum.

Sayfa 153/172 İlkİlk ... 53103143151152153154155163 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •